Derya Tok, Ateş Denizi'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ateş Denizi, Güller Kitabı, Kahveniz Nasıl Olsun ve Divanyolu gibi kitapların yazarı olan Beşir Ayvazoğlu'nun kaleminden çıkmış ve kapı yayınlarından basılmış olan roman türünde bir kitap. Neler ve kimler yok ki kitapta? Tanburi Cemil Bey'den Peyami Safa'ya, Necip Fazıl Kısakürek'ten, Mesud Cemil'e onlarca yazar ve musiki erbababına değinen kitap ayrıca o dönemlerin Türkiye'sinde yaşanan sanat, edebiyat ve musiki alanında ki değişikliklere de değiniyor. Elinizi aldığınız zaman kolay kolay bırakamayacağınız nadide bir eser. Galip Tahiroğlu'nun Tanburi Cemil Bey'in hayatını yazmak için giriştiği serüven karşınıza hiç beklemediğiniz kişileri ve o dönemlerin acısını ve tatlısını çıkarıyor.

Matruşka gibi hikaye içinde hikayesi var Ateş Denizi’nin. Tarihin sadece bir dönemine değil, bir kaç dönemine dokunuyor kitabın sayfaları ve de nasıl incelikle… Cibali yangını, Hüsn-ü Aşk, Cemil Bey’in hikayesi, Devran’la Galip’in bitmeyen senfonisi ve daha neler neler.. Kitabın en güzel taraflarından biri de yazılanların kurgu olmaması, o zamanda yaşamış insanların kaleminden çıkması. Beşir Ayvazoğlu’nun da evraklarda sözü geçen makalelere ve gazete haberlerine kitabın arkasında yer vermesi iyice zenginleştirmiş kitabı. Cumhuriyetin ilanından sonra yaşanan tüm sallantılar, insanların yaşananlara verdikleri tepkiler, değişimin nasıl karşılandığı, o zamanki elit kesimin, yazarların ve şairlerin olanlar karşısındaki tutumu bir bir anlatılmış ve tekrar ediyorum kurmaca değil.

Şiir var kitapta, İstanbul var, tarih var, mutlu sonla bitmeyen aşklar, güzel adamlar, tambur çalan hüzünlü kadınlar, tekke ve zaviyelerin kapatılıp şapka kanunun çıkmasıyla, başlarına küçük gelen fötr şapkalarıyla, sinek kaydı sakal traşı ve takım elbiseleriyle hayatta kalmaya çalışan, eski heybetinin yerinde yeller esen sufiler, dervişler var.

Tarih, özellikle de yakın tarih çokça irdelenmeli ve bence Ateş Denizi iyi bir başlangıç olabilir bu noktada.

Kader Akcan, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Devrim
Devrim odur ki, kalpten faniliği devirsin;
Yaşamaktan murad ne, hesabını bildirsin!..

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
Nevsal, Reis Bey'i inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Diğer tiyatro eserlerine göre fazla beğenmedim. Okumayı düşünenler için vazgeçiş olmasın bu benim fikrimdir. Ancak malum yazar olunca altı çizilecek yerler de yok değil. Son (9.) kısım güzeldi. Ve ilk başları. Sadece okuyanların anlayabileceği şu dokundurucu alıntıyı da paylaşmak isterim. "Günaydın reis beyefendi! Kaybolan siyah kareli ceketime karşılık biçtiğin gömleği sırtımda seyretmeye mi geldiniz? Teşekkür ederim! Çok naziksiniz!"

Nevsal, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir adam yalan söyleyebilir fakat yalan sayıklayamaz!

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Nurefşan, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kalplerinizi değiştirin.
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.
''Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Übermensch, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Tam otuz yıl
Tam otuz yil saatim işlemiş, ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 35 - Büyük Doğu Yayınları)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 35 - Büyük Doğu Yayınları)

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni
Gelme, artık neye yarar?

Necip Fazıl Kısakürek

Murat Bulak, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · İnceledi

Merhamet
Merhametten bahsediyor, öyle mi?. Merhamet ekmek olsa da bütün aç insanlığa dilim dilim dağıtılsa, payına hiçbir şey düşmeyecek olan lanetli budur!..

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 133 - Savcı - Reis Bey hakkında)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 133 - Savcı - Reis Bey hakkında)
Murat Bulak, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · İnceledi

Etmeyin Reis Bey, siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz!

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 50 - Mahkum)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 50 - Mahkum)