8,5/10  (24 Oy) · 
71 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.015 gösterim
"Bâbıâli"yi okuyan bazı Müslümanlık taslayıcıların ondan gocunduklarını haber aldım. Onlar, eserin, fikir ve sanat kıymetine dikkat ettikleri halde şahsıma ait günah dolu bir hayatın açığa vuruluşunda ayrıca günah bulunduğu kanaatinde imişler....

Yazıklar olsun!..

Eğer benim gayem İlâhi rıza olmasaydı da bu çeşit insanları kurtarmak olsaydı onları kurtuluşa asla ehil saymaz, bir köşeye çekilir, "Allah"tan başka kelime etmez, yalnız nefsimizin tezkiyesiyle uğraşır ve işte bu kabil marka Müslümanlarından el etek çekerdim.

(Kitap'tan sf.5)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789758180578
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyda Ezer 
16 May 23:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

2013 yilinda alip 2016 yılında okuduğum kitap bende guzel etkiler bırakti. Necip Fazil bu kitapta kendi genclik yillarindan o yillarda yasadigi yerlerden karsilastigi kisilerden ve onlar hakkindaki görüşlerinden bahsediyor. Kitap kapsamli Necip Fazil hakkinda kafamda çokça ışık yakti diyebilirim. Donemin sair yazarlariyla ilgili tahlileri hitap edene guzel. Beğendiğim kitaplar arasindadir.

Sadık Kocak 
20 Oca 17:45 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Necip Fazıl'a ait bu şekilde okuduğum ilk eseri ve fena değil.
Yazara katılmadığım tek yer Nihal Atsız hakkındaki hiçbir iz bırakmadan silinip gittiği kısmıdır. Aramızdan erken ayrılışı onu bu şekilde konuşturmuş olsa gerek.
Anlatım olarak ise gayet açık ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum ..

Kitaba sürekli ara verdim neden bilmem insanların hep bir kusurunu gören tavrı ve sahip olduğu egosu okumamı yavaşlattı galiba. Yine güzel bir kitap, dönemi ve Necip Fazıl'ı anlamak için okunmalı.

Mehmet Dogan 
22 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yeni y.y yeni bir babıali ortamı oluşursa kendimi içinde görmekten çok memnun kalırım çok da sevinirim :)

Kitaptan 30 Alıntı

Dostum Peyami Safa çeşitli mahsûller veren bir tarladır. Onda, sadece âdi ve beylik çiçekler yetiştiren küçük bahçelerin dar sınırları dışında bir şey var... Onda hem katırların yemesine mahsus yabani otlar, hem de ceylânların emmesi için baharlı filizler birarada...

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 87)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 87)
Ayşe Sümeyye Kuz 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mecnun'a Allah'ı bulduran ve Ferhad'a dağı deldiren kadını nerede bulmalı?...

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)

Bir gün Genç Şair'e sordular:
-Nerede kalıyorsun?..
-Peyami'de...
-O nerede oturuyor?
-Server Bedi'nin evinde...

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 87 - Server Bedi, Peyami Safa'nın polisiye romanlarını yayımlarken kullandığı isimdir.)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 87 - Server Bedi, Peyami Safa'nın polisiye romanlarını yayımlarken kullandığı isimdir.)

Şu benim herkese parmak ısırtan şiirim "Kaldırımlar"ı göklere çıkarıyorlar. Bense yerin dibine indirdikleri fikrindeyim. Zannediyorlar ki, o şiir, kaldırımlarda geceleyen evsiz barksız, sefil bir sınıfın destanı... Halbuki o, belki şato sahibi, en nâdide ağaçtan yontulu karyolasında gözü uyku tutmaz, mustarip fikir prensinin, çilekeş (entellektüel)in şiiri... Yirminci asır (entellektüel)ine bağlı, ruhunu ve gayesini yitirmiş bir cemiyette bunalımlar yaşayan öncü kişiliğin şiiri.. Bu kadarını bile anlayan yok... İnsan, çürümez, pörsümez lif lif dağılmaz da ne olur bu cemiyette?..

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 19)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 19)
Sefa 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lügat bir isim ver bana halimden;
Herkesin bildiği dilden bir isim?
Eski esvaplarım, tutun elimden;
Aynalar, söyleyin bana ,ben kimim?

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 206)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 206)
Fatih St 
 22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Herkes farkında olmadığı bir şeye çok yakın ve farkında olduğunu sandığı herşeye çok uzak...

Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 80 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)Bâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 80 - BÜYÜK DOĞU YAYINLARI)

Düşünme ve söz söyleme hakkı, ancak rejimin düşündüğünü düşünme ve söylediğini söyleme kaydıyle temsil edilebilir; ve işin en hazin tarafı, esirlere "hürüm ve mesudum!" diye kazığa oturtularak bağırtılması gibi, gazete çıkarana mutlaka böyle bir temsil tavrı mecburidir. Hiç kimsenin vicdanında söylediklerinin hakikati yatmadığına, yani samimîlik kanat açıp Kafdağına kaçmış bulunduğuna bakılırsa, bu halin doğuracağı ne olabilir diye düşünmeye lüzum yoktur.

Bâbıâli, Necip Fazıl KısakürekBâbıâli, Necip Fazıl Kısakürek
3 /