8,6/10  (39 Oy) · 
153 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.657 gösterim
Bu kitap, Necip Fazıl’ın Türk entellektüeller muhiti Bâbıâliyi, bizzat merkezinde olarak şahıs şahıs bir kıymet hükmüne bağladığı, kendini ise acımasız bir nefs muhasebesine tâbi tuttuğu otobiyografik eseridir.

«O ve Ben»le birlikte Necip Fazıl mevzuunda anahtar olmak hususiyetiyle de ayrı bir değer kazanan eserde, «Bâbıâli, Tanzimat sonrası, her an oluş veya bir türlü olamayış buhranları içinde kıvranan Türk cemiyetinin boğaz anaforu; şahıslarsa aynı damga altında gelip geçen ve akıp giden dalgacıklar…»

O ve Ben ile Bâbıâli, Necip Fazıl’ın «hayat hikayesi bütününün, birbirinde tekrarlanmayan iki ayrı dilimi…»
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789758180578
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer Kavas 
22 Şub 15:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu eser çilesi çekilen bir fikrin mücadelesi. Dejenere olan ve olmakta istikrarlı cemiyetin, yine o cemiyetin içinden çıkan fakat daima müteyakkız olan bir kişinin çığlıkları... İnkılabın peydâ ettiği ruhi boşluk, içinde derûni buhranlar duyan anadolu halkı, daima milletimize has tefekkür ve seziş içindedir. Her çözülüş bir kopuşa sebep olduğu için olanın, olmuşun ve olacağın önemi artıyor. Kitap her ne kadar iç boğuşmalar geçiren ve kendini çelişkiler medceziri içinde bulan bir şairin ve edibin hayatını da anlatsa bu hayat hayatımız da derin ufuklar ve insiyaklar oluşturabilir kanaatindeyim.