Adı:
Hippi
Alt başlık:
Pembe Kapak
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737961
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Hippi
Hippi
Hippi
Hippi (Beyaz Kapak)
1970 yılının Eylül ayında, dünyanın merkezi olma şerefi için yarışan iki mekan vardı: Londra'daki Piccadilly Circus ve Amsterdam'daki Dam Meydanı.1970 yılının Eylül ayında uçak biletleri ateş pahası olduğundan uçakla seyahat ancak elit kesim için mümkündü. Gençlerden oluşan muazzam bir kitle içinse durum farklıydı. 1970 yılının Eylül ayında dünyaya kadınlar hükmediyordu.Genç hippi kadınlar demek belki daha doğru olur.

1970 yılının Eylül ayında herkesin paranormal güçleri vardı, olmayanlar da sahip olma yolundaydı.1970 yılının Eylül ayında, yazarlık hayalleri kuran Paulo, özgürlük peşinde dünyayı dolaşırken Karla'yla karşılaşınca ikisinin de yaşamı kökten değişecekti; Peru'nun kayıp şehirleri, Brezilya'nın zindanları, Amsterdam'ın arka sokakları, İstanbul'un çarşıları bir bütünün parçaları haline gelecekti.

Paulo Coelho'nun kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın
eseri Hippi, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan barışçıl bir neslin arayış ve dönüşüm öyküsü.
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Biri dese ki “Hippi’yi” beş kelime ile tanımla. Diyeceğim kelimeler; cinsellik, müzik, dans, seyahat ve uyuşturucu. Evet, hippi olmanın yolları bunlardan geçer. Çiçekli fistan, elbiselere yapıştırılmış çeşitli figürler, olmazsa olmaz uzun saç ve kot pantolonu da unutmamak gerek.

1970 yıllarında ABD’nin bağrından koparak dünyaya yayılan bu kültür akımının, kimine göre zibidiler takımı, kimine göre ise ahlaksızlar takımı olarak bilinmesine sebep olunmuştur. Haklı yanları var mı? Ben göremedim.

Hikâye için denir ki Paulo Coelho’nın öz yaşam öyküsüne en yakın olanıdır. Karakterin gerçek olduğunu yazarın kendisi de belirtmiş hatta ana karakterlerden birinin isminin de Paulo olması da bunu desteklemiştir. Bir dünya kitap kapak renk seçeneklerinizin olduğunu unutmayınız, benim kapağım beyazdı.

Kitap konusu geçmiş zamandan başlayıp, üçüncü tekil şahıs anlatımıyla şimdi ki zamanda devam edip o şekilde son buluyor. Hikâye edilen konu “Ergen İrisi” gençlerin iç dünyalarını tamamlaması ve kemale ermek için kendilerini Hindistan, Nepal, Peru ve Amsterdam gibi şehirlerde kutsal ışığı bulup, paranormal güçlere erişmek istemesini ve oralarda inzivaya çekilip hayatları Tanrı’ya adamak istemeleridir.

Çok güzel bir şekilde konular birbirine bağlanmış ve yazarın akıcı dile her sayfada kendisini belli ediyor. Hikayenin İstanbul’dan, Anadolu’dan az biraz Türk kültüründen ve Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmesi göğsümüzü kabartmıyor değil.

Aşırı derece uyuşturucu türleri ve kullanım şekilleri hakkında içerik mevcut. Yazarın betimlemeleri o kadar hoş ki; “Bir tadına baksak mı?” diye içinizden geçirmeden edemiyorsunuz. Bilenler bilir, bizim ülkemizde de her sene düzenli olarak Fanta, Pepsi, Coco Cola gibi içecek firmalarının düzenlediği (Rock'n Coke, Fanta Gençlik) festivaller hippilerin yaşam felsefelerine çok yakın. Tesadüf bu ya gırla “Prezervatif” tüketimi yaşanan bu tür etkinliklerde yer bulmakta çok zor.

Hippilerden anladığım normalde tek eşliler, ancak seyahat halinde ortalık bayram yeri !!!

Kitap kahramanımız Paulo’nun huzura ermesi için çıktığı bu yolda, huzuru Rumi Dergah’ında bulması ise çok güzel. Mevlana’a hazrete de kitap içerisinde ufak donuşlar yapılmış ve kendisinden bahsedilmiştir.

Diğer kahramanımız Karla ise hayatı boşluk içerisinde dalgalanırken uyuşturucunun boş bir kimyasal olduğunu gönlü aşk ile tutuşunca anlıyor. Sevgi, uyuşturucudan daha etkili bir kimyasaldır…

Genel olarak kitap farklı konuları ele almış, okuna bilinir niteliktedir. Ben beğendim ve sıkılıp bunalmadan okudum. Tavsiye ederim.

Şimdi fırına gidip 3 tane yumurtalı ramazan pidesi alacağım. İstanbul için iftar saatine çok az kaldı :) Afiyet olsun.
(11 Haziran 2018 saat 20:08)

Sevgi ile kalın.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Paulo Coelho yazdıklarını çok beğenerek okuduğum bir yazar. Bu kez de beni yanıltmadı. 'Hippi' herkesin bir yerlerden aşina olduğu bir terim. Kitabı okumadan önce bana sorsalar: rengarenk kıyafetler, eğlenceli danslar, uzun seyahatler derdim. Kitapta bunlara bir de uyuşturucu kullanımı ekleniyor. İçinde pek çok uyuşturucuyla ilgili bilgi bulunsa da bu durumun karşıtı pek çok cümle tüm kitaba serpiştirilmiş.
Amterdam'dan kalkıp Hindistan'a Katmandu'ya çok düşük bir ücretle giden tur otobüsü: Magic Bus. Münih, Atina, İstanbul, Belgrad, Tahran, Bağdat gibi pek çok yere uğrayarak gidiyor olması dönemin hippilerini fazlasıyla cezbettiğinden, kahramanlarımız bu otobüste birleşiyorlar. Kitabın baş karakteri her ne kadar Paulo gibi görünse de diğer karakterler Karla, Rayan, Mirthe, Michael hakkında da pek çok anlatım mevcut.
Ana karakterimiz Paulo İstanbul'a gelince semazenleri merak ediyor ve bilgi almak istiyor. Kitapta Mevlânâ, sufilik ve islam güzel yansıtılmış. Öyle ki Paulo hayatın anlamını bulduğunu düşünüyor ve İstanbul'dan sonra devam etmiyor bir yıl burada kalıyor. Kapalı çarşı, camiler, ezanın verdiği hissin tasviri çok hoşuma gitti. Erkeklerin bıyıklı oluşuna bile yer verilmiş. Tabi Atatürk'ü es geçmemiş. Şöyle diyor:
"Atatürk. Yiğit komutan; Birinci Dünya Savaşı'nda çarpışmış, bir isyanı önlemiş, saltanatı kaldırmış, Osmanlı İmparatorluğu'na son vermiş, İslam dinini devletten ayırmış (ki çoğu kişi bunu başarmanın imkansız olduğunu düşünüyordu) ve lanet İngilizlerle Fransızlar için en önemlisi, İttifak Devletleri ile aşağılayıcı bir barış anlaşması imzalamayı reddetmişti. Almanya ise imzalayarak istemeden de olsa Nazizmin tohumlarını ekmişti."
Yazarın kendi yaşam hikayesinden yola çıkarak yazdığı bu kitabı oldukça akıcı ve öğretici bir eser olmuş. Paulo Coelho kitaplarının tümünde bulabileceğiniz yaşamın özü ile işlenmiş güzel bir kitaptı. Beş farklı kapak seçeneğiyle satışa sunulan kitapla seçtiğiniz renkle Magic Bus'ta koltuğunuz hazır.
264 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Merakla beklediğim bir romandı. Aldığım ve okuduğum için çok mutluyum. Yazarın kalemi hakkında konusmaya gerek bile yok her zamanki gibi kelimeleri döktürmüş. Kendi hayatından bahsetmesi de ayrı bir güzellikti.
264 syf.
-Beyaz kapak-
Paulo Coelho'nun toplamda üç kitabını okumuş biri olarak söylüyorum ki, gerçekten her kitabında farklı bir kişiliğe bürünebilen bir yazar. Hippi'de dikkatimi ilk çeken şey Yeraltı Edebiyatı sızıntısı görmüş olmam. Evet, Hippilerin yaşam tarzı neredeyse Beat kuşağıyla örtüşüyor gibi. Meteliğe kurşun atmak, uyuşturucu, alkol, seks ve diğer insanlar tarafından ötekileştirilmek/ anlaşılamamak yoğun olarak anlatılmış. Ama bir farkla... Bu insan topluluğu Dünya'nın birçok yerinde Tanrı'ya ulaşma çabasında yollara düşmüş, ruhsal sarsıntılara sahip olan bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Tanrı'yı arama çabaları içerisinde dini kültürel farklılıklarında ustaca birleştirildiğini düşünüyorum. İşin ucu Hinduizm'den Sufizm'e kadar varıyor yani :) Okurken oldukça keyif aldım ve sizlere de tavsiye ederim.
(Ufak bir uyarı: Eğer dini, cinsellikle ve uyuşturucuyla alakalı konularda rahatsızlık duyan bir bünyeniz varsa kitabı yavaşça rafa bırakın derim. )

İyi okumalar...
264 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda yayımlanmasını merakla beklediğim,yayımlanınca ilk fırsatta mavi kapaklısını edindiğim ve bir solukta okuduğum Harika bir kitaptı HİPPİ. 70’lerde yolları Amsterdam’da kesişen Paulo ve Karla otobüsle Nepal’e birlikte yolculuk yapmak isterler, ancak onlar için artık çok özel bir yer olan İstanbul buna izin verecek midir?
264 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Paulo Coelho'nun "Hippi" sini #okudumbitti
1970'li yıllardaki akımı ve yolculuğu ile aslında kendi hayatından bir kesitmiş. Okuduğunuzda "Simyacı"ya öykünmeleri hissedebiliyorsunuz ki zaten İstanbul'da final yapması da hoş olmuş.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Paulo Coelho zaten takipte olduğum yazarlardan. Yeni bir kitabı çıkınca hemen temin ederim. Bu kez kitap arkadaşım SEMRA AKÇAY DÜZENLİ Semra Düzenli tarafından hediye edildi ve hemen okumaya başladım tabi.
Adından da anlaşılacağı gibi Hippiler var kitapta. Sizler hippileri nasıl tanıyorsunuz bilmiyorum ama kitapta olan bilgiler bildiklerinizin tam aksi bilgiler olabilir. (En azından benim için öyle oldu) Paulo'nun (Romanın baş karakteri) yolu bir şekilde Hippilerle kesişir ve onlarla birlikte uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk hem gerçekten bedensel bir yolculuk olur, hem de bir içsel yolculuk olur. Paulo'nun sufiliğe duyduğu merak, semazenleri tanıma merakı onu bu yolculukta İstanbul'a kadar getirir ve yolu burada hippilerden ayrılır.
Karla ve Paulo'nun karşılaşmaları. Karla'nın aşkı tanıması ve romandaki diğer karakterlerin hikayelerini bilmek ve tanımak isterseniz kitabı mutlaka alın derim ben.
Kitabın renk seçeneklerine değineyim; mavi, turuncu, beyaz ve pembe kitap olarak piyasa sürülmüş ben pembesini okudum. Renk tercihi size kalmış tabi...
Paulo Coelho kitabın sonunda tüm karakterlerin gerçek kişiler olduğundan bahsetmiş, Paulo karakteri de kendisi ise şayet , acaba Paulo'nun Sufilik yolculuğu ile ilgili yeni bir kitap yazar mı? merakla bekliyorum. Zira anladığımız kadarı ile bu yolda da uzun bir eğitimden geçmiş ama eğitim aldığı hocası (İsmi olmayan adam) nın dediği gibi Sufi kalmayı başaramamıştır.
Neyse alın ve keyifle okuyun, kitap okumanız bol olsun dostlar.
264 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hippi kültürünü, özgürlüğü, seyahati, dünyayı sevdiğimden başladım okumaya. İçinde daha fazlası vardı. Kültürlerin, ülkelerin, özgürlüğün dışında insanlar vardı, duygular vardı, anılar vardı en çok da arayış vardı. Ruhumuzdaki boşluğu doldurmak için aradığımız şeyi sorgulama. Akla ilk an din gelir ama bunun da ötesinde bir arayıştır Paulo'nunki. Kitabın neredeyse yarısının İstanbul'da geçiyor oluşu da ilgi çekicidir. Bir hippinin gözünden 70'lerde İstanbul. Ne de güzel betimliyor gördüklerini Coelho.
264 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Temposu artan bir kitap . İnsana iç sorgulama yaptıran , materyalizmin insan doğasına aykırılığını somut örneklerle veren etkileyici bir yapıt . Kitap hippilerin dünyasını anlatmanın yanında , birçok felsefi bilgi de veriyor . Kitabın bir bölümü İstanbul'da geçiyor.Bu bölümlerde özellikle sufizm ile ilgili çarpıcı kısımlar mevcut.Kendini okutan bir eser,tavsiye ediyorum.
264 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yazarın sıkı takipçilerinden biriyim. Kitabı ilk çıktığında aldım ancak yeni sıra geldi. Kitapta yazarın da belirttiği gibi kitap kendi hayatıyla oldukça alakalı. Sadece bir iki kişinin isimleri değiştirilmiş. Hippi tarzı yolculuk anlatılıyor bir yerden çıkan insanlar topluluğu. Kitapta Türkiye’ye İstanbul’a geldikleri bölüme kadar her şey harikaydı. Bazı bölümde uyuşturucu hakkında aşırı bilgi verilmiş bu beni rahatsız etmedi desem yalan olur. Kullanımı vücuda nasıl alındığı alındıktan sonra yaşananlar bu kadar detay ürperti beni. İstanbul kısmı çok güzeldi. Yaşadığımız yeri yabancı birinin gözünden okumak çok hoş. Ancak sanki biraz havada kaldı gibi. Evet yollar ayrıldı yaşananlar yaşanda ama daha oturaklı bir son olsa keşke dedim içimden. Kitap çok sade bir dille yazılmış elinize aldığınızda eğer vaktiniz varsa bir günde biter. Ben koşuşturma içinde iki güne yayarak okudum. Kitabın çıkarken renk olarak dört faklı renkle basılması ayrıca çok hoş olmuş. Yazarın favori kitaplarımdan biri oldu. 1-2 saat ara verip yeni kitabıma başlamalıyım. Evde olmak kitap okurken daha güzel ve daha anlamlı.
264 syf.
Paulo dilinden kendi hayatından bir kesit hemde Türkiye de geçen. Güzel değişik akıcı bir kitaptı. Yolculuk boyunca sanki bnde onlarlaydim ve paulo ile el salladım Istanbul 'dan giden otobüse
Erkekler. Dünyaya hükmettiklerini zannederler ama eşleri, sevgilileri, anneleri ne düşünüyor öğrenmeden şurdan şuraya adım atamazlar.
Paulo Coelho
Sayfa 67 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hippi
Alt başlık:
Pembe Kapak
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750737961
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Hippi
Hippi
Hippi
Hippi (Beyaz Kapak)
1970 yılının Eylül ayında, dünyanın merkezi olma şerefi için yarışan iki mekan vardı: Londra'daki Piccadilly Circus ve Amsterdam'daki Dam Meydanı.1970 yılının Eylül ayında uçak biletleri ateş pahası olduğundan uçakla seyahat ancak elit kesim için mümkündü. Gençlerden oluşan muazzam bir kitle içinse durum farklıydı. 1970 yılının Eylül ayında dünyaya kadınlar hükmediyordu.Genç hippi kadınlar demek belki daha doğru olur.

1970 yılının Eylül ayında herkesin paranormal güçleri vardı, olmayanlar da sahip olma yolundaydı.1970 yılının Eylül ayında, yazarlık hayalleri kuran Paulo, özgürlük peşinde dünyayı dolaşırken Karla'yla karşılaşınca ikisinin de yaşamı kökten değişecekti; Peru'nun kayıp şehirleri, Brezilya'nın zindanları, Amsterdam'ın arka sokakları, İstanbul'un çarşıları bir bütünün parçaları haline gelecekti.

Paulo Coelho'nun kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın
eseri Hippi, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan barışçıl bir neslin arayış ve dönüşüm öyküsü.

Kitabı okuyanlar 608 okur

  • Eda
  • Şevval sezer
  • Meltem Yıldız
  • Melahat Sulak
  • Ebru Başlıoğlu
  • F.A
  • Sıla Göden
  • Sinem Epturan
  • F. Aşkım
  • Gamze Sen

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (2)
9
%0
8
%0
7
%0.9 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları