İffet Türkiye'deki İlk Korsan Manifestosu

7,3/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
546 gösterim
Yayıncıların en temel sorunlarından birisi olan korsan yayıncılık, "ata yadigârı" ve "tarihsel miras" olarak günümüze ulaşmış. Hüseyin Rahmi Gürpınar, İffet romanının 1927'deki ikinci baskısına yazdığı önsözde "korsan baskıya hayır" ve "yazar emeğine saygı" manifestosu kabul edilebilecek ilk ciddi uyarı ve saptamalarda bulunuyor.

"Bu roman gayrikanuni tablarla pek çok defa basıldı. Bu memlekette öyle devirler yaşadık ki dimağınızın bütün samimi kabiliyet ve gayretiyle çalışarak vücuda getirdiğiniz eseri gözünüzün önünde basarlar, satarlardı. Bir şey yapamazdınız."

On dokuzuncu asrın son yıllarında İstanbul... Şehrin yoksul mahalleleri, mezarlıklar... Genç bir yazar ve onun yardımsever doktor arkadaşı, şehrin çeperine yerleşmiş mahallelerdeki çaresiz, sefalet içindeki halkın arasına karışıyor. İffet, iyi bir eğitim görmüş genç ve güzel bir kız... Sefaletin içinde göz alıcı ve merak uyandıran bir ışık gibi parlıyor. Hüseyin Rahmi, romanı yazdığı devrin 'ağdalı' ve 'edebî' üslubuyla hem acıklı bir aşk hikâyesini, hem İstanbul'un yoksul yaşantısını, hem de genç bir yazarın edebiyat serüvenini anlatıyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar, İffet'in ikinci baskısına yazdığı önsözde, günümüzün yayıncıları için en yakıcı sorunlarından birisine parmak basıyor: Korsan yayıncılık. "Bu roman gayrikanuni tablada çok defa basıldı. Bu memlekette öyle devirler yaşadık ki dimağınızın bütün samimi kabiliyet ve gayretiyle çalışarak vücuda getirdiğiniz eseri gözünüzün önünde basarlar, satarlardı. Bir şey yapamazdınız. Davaya kalksanız siz haksız çıkardınız. Çünkü kitap yazmak cinayetlerin en büyüğüydü. Müellif her yerde muhakkir ve makhurdu. Yalnız onun aleyhine çıkan sözler mesmu olurdu."

Yoksul İstanbul manzaraları değişmediği ve bunu anlatacak içten kalemler çıkmadığı gibi, yazarın korsan yayıncılık ve davalarla uğraşması pratiği de Türkiye'de hâlâ devam ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789752898714
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
serdar şahin 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mizah ve hiciv konusunda Türk edebiyatında kendine has bir yer edinmiş olan Hüseyin Rahminin bu kitabında iç ferahlatan konular değil bu kez üzücü, iç parçalayıcı hadiseler var. Bir ailenin yavaş yavaş daha kötüye gittiği hikayede İstanbul'un kenar mahallleleri, yokluklar, çekilen sefaletler ama bütün bunlara rağmen değerlerinden vazgeçmeyen insanların da olduğu anlatılıyor. Okunabilecek ama okunmasa da Türk edebiyatında önemli eksikliğini hissetmeyeceğiniz bir eser diye düşünüyorum.

Sidar Sadık 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Hüseyin Rahmi Gürpınar, mizahı dilinden eksik etmeyen bir yazar olmasına rağmen sanırım bu eseri, yazdıklarının içinde en hüzünlüsü. İffet'in hikayesini okurken içiniz cız edecek. Osmanlıcaya aşina olmayanlar bu orijinal metnini tercih etmesin derim. fakat az biraz aşina olanlar mutlaka okusun bence. Güzel ve lezzetli...

Kitaptan 1 Alıntı

serdar şahin 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ablacığım ekmek isterim," dedi.
Beynimizde şu muhavere başladı:
"Kısmetinin senden esirgediği ekmeği ben sana nasıl verebilirim?"
"Kısmet nedir abla?"
"Acıları teselli için uydurulmuş bir kelime. Onun manasını sen şimdi anlayamazsın. Belki büyüdüğün zaman öğrenirsin..."

İffet, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 109 - Everest Yayınları)İffet, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 109 - Everest Yayınları)