1000Kitap Logosu
İffet
İffet
İffet

İffet

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
35 Kişi
151
Okunma
32
Beğeni
2.142
Gösterim
214 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 4 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Dergah Yayınları · 16 Nisan 2018 · Karton kapak · 9789759958824
Diğer baskılar
İffet
İffet
İffet
İffet
İffet - Mutallaka
“Hey gidi romancılık! Hey gidi şairlik! Biraz yağmur yağdı, yapraklar falan parıldadı ya, artık nazar-ı meftunanenizi bu manzaradan bir türlü ayıramazsınız. Semaya, zemine, deryaya bakıp bakıp türlü tahayyülatta bulunursunuz. İşitilmedik yalanlar uydurmaya uğraşırsınız. Şu ağaca bir kuş konup da iki defa ‘cik cik’ dese o kuşa hemen ‘murg-ı hazin’ bilmem ne diye bir isim takarak o cıvıltıyı nağme-i cennet falan diye tavsife döşenirsiniz. Rüzgâr dokunup da bir ağacı sallasa, semadan bir bulut geçse size sayfalar ile yazı yazmak için sermaye-i hayalat olur.” Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kendi deyimiyle “naif bir gençlik ürünü” olan İffet romanı, bir ailenin başına gelen felaketler neticesinde yaşadığı maddi düşüşü ve bu düşüşün yol açtığı manevi sınamaları işlemek üzere yazılmış tezli bir romandır. İlk kez 1897 yılında kitap olarak yayımlanan İffet romanının elinizdeki baskısında günümüz okuru için yabancı sayılabilecek kelimelerin her birinin anlamı dipnotlarda verilmiştir. (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,36
7.6
10 üzerinden
35 Puan · 5 İnceleme
selman kul
İffet'i inceledi.
168 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İffet, Hüseyin Rahmi
Pederin vefatını takiben yangında kaybedilen mal ve mülkle vücut bulan yoksulluğun zapturaptı altında namusunu, iffet ve itibarını muhafaza etmeye çalışan bir ailenin, İffet’in dramını anlatır. Kitap aynı zamanda Zola-vari natüralist bir roman denemesi konumunda olup, bütününde toplumsal gerçekçiliğin şahikasında o günkü Osmanlı/İstanbul halkının ahlaki yozlaşmışlığı, şehrin panoraması ele alınır. Bu eser, Hüseyin Rahmi’nin İstanbul romancılığının bir numunesi özelliğindedir.
İffet
7.6/10
· 151 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Kismet Parpar
İffet'i inceledi.
168 syf.
·
3 günde
Hüseyin Rahmi Gürpınar, İffet adlı romanı ilk kez 1896 yılında yayımlamıştır. Yazar bu romanında açlık ve yoksulluğun insan hayatında ve psikolojisinde yol açtığı tahribatları dile getirmiş, son pişmanlık fayda etmez tezini de işlemiştir. Romanın kahramanı olan İffet, yaşadığı tüm yoksulluk sefalet ve açlığa rağmen İffetini korumayı başaran bir namus timsali olarak öne çıkmış, yaşadığı tüm çatışmaların sonrasında iffetini kaybetmektense açlıktan ölmeye razı gelen bir namus timsali olmuştur. Yetenekli bir gözlemci olan Hüseyin Rahmi Gürpınar bu eserinde kadınları ve düşünme biçimlerini başarı ile yansıtmıştır, fakat bu eserinde mizahi ve ironik bir yaklaşım göstermeden ciddi bir sosyal eleştiri yapmıştır. Türk yazarlarımıza gereken özeni ve hak ettiği değeri vermek adına okuyalım!
İffet
7.6/10
· 151 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
SENA
İffet'i inceledi.
214 syf.
·
14 günde
·
2/10 puan
Zaman kaybı olduğunu dünüşüyorum. "Keşke okuyup vakit harcamasaydım" dediğim kitaplardan. Üslup, dil, kelime kullanımı, karakterlerin rolü neticede roman teknikleri konusunda oldukça zayıf olması okuduğuma pişman etti. Hüseyin Rahmi'ye saygısızlık olmaması adına 2 puan verdim. Hak ettiği puan 1.
İffet
7.6/10
· 151 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Sidar Sadık
İffet'i inceledi.
80 syf.
·
5 günde
·
8/10 puan
Hüseyin Rahmi Gürpınar, mizahı dilinden eksik etmeyen bir yazar olmasına rağmen sanırım bu eseri, yazdıklarının içinde en hüzünlüsü. İffet'in hikayesini okurken içiniz cız edecek. Osmanlıcaya aşina olmayanlar bu orijinal metnini tercih etmesin derim. fakat az biraz aşina olanlar mutlaka okusun bence. Güzel ve lezzetli...
İffet
7.6/10
· 151 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4