6,0/10  (6 Oy) · 
27 okunma  · 
4 beğeni  · 
811 gösterim
Hüseyin Rahmi, Şıpsevdi romanının kaynağı olan Şık'ta, bizlere Tanzimat romanının gözde tiplerinden bir örnek sunuyor. Hem acınacak hem de gülünecek bir tip bu. "Ölüm Bir Kurtuluş mudur?"daysa daha ciddi ve dramatik bir konuya el atıyor yazar: İntihar olgusunu, toplumsal koşullar ve ailenin eğitimi yönlerinden enine boyuna irdeliyor. Kitapta, bunlar dışında her biri bir yaşam dersi veren öyküleri ve yazıları yer alıyor Hüseyin Rahmi'nin.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  383
 • ISBN:
  9789754470741
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ezgi 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı ilk roman olması dolayısıyla önemli bir yere sahip. Tanzimat döneminin alafranga yaşam tarzına özenen tiplerinden olan Şık Şöhret Şatırzade romanın başkahramanıdır. Hüseyin Rahmi, Tanzimat döneminin öne çıkan ve Türk yazarların romanlarında sıkça yer verdikleri alafrangaya özenen, batılılaşmayı yanlış anlayan, kendini gülünç duruma düşüren bu züppe tipini doğal ve yalın anlatımıyla başarılı bir şekilde tasvir etmiştir. O dönemin romanlarında çoğunlukla karşılaştığımız okuyucuya nasihat ve ders verme Şık romanında da Ahmet Mithat Efendi'nin Sonsöz'e yaptığı katkıyla yer almıştır. Hüseyin Rahmi'nin gerçek hayattan alınmışçasına okuyucuya aktardığı karakterlerin konuşmaları, anlatımın doğallığı, konusunun eğlenceli oluşu bakımından severek ve gülerek okuyacağınız bir roman. İyi okumalar...

Şevket Erciyas 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap genç,toy,acemi Hüseyin Rahmi'nin yazarlığa başladığı kitabıdır. Bu kitaptan sonra diğerlerini de okumak isteyeceksiniz. Daha sonraki eserlerinin ilk nüvelrini ve karakterlerinin temeli olan bir kitap. Deli filozof, Kokotlar Mektebi,Mürebbiye,Şıpsevdi gibi kitaplar bu kitaptan ilham alinarak yazilmiştir.Özellikle bu kitabın devamı olarak Şıpsevdi okunmalı.

Kitaptan 2 Alıntı

Şevket Erciyas 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şairlik, ediplik, hiç ihtiyaçları yokken gözlerine gözlük takıp gerçekten görmek istedikleri şeylere gözlük camının ya altından veya üstünden bakmak gibi canını büyük bir sıkıntıya koşmak demek olmadığı gibi sekiz on türlü vezin ve kafiye belleyerek ahulu,karacalı yaveler karalamak da değildir.

Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 81 - Özgür)Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 81 - Özgür)

Siz yaşamayı ne zannediyorsunuz? İstanbul’un bir köşesine tıkıl. Memurluğa mı? Sanata mı? Her nereye devam ediyorsan sabah git, akşam gel. Kazandığın parayı evinde her kim varsa onlarla ye. Her günün, her saatin birbirinin aynı olsun. Sonra da şu hâle yaşamak adını ver. Fransızların bir sözü vardır: “Eğer benzersiz olmak istersen herkesten başka türlü yaşa” derler.

Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 70)Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 70)