·
Okunma
·
Beğeni
·
3102
Gösterim
Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829436
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Şık, Hüseyin Rahmi'nin Batılılaşma hevesinde bir gencin başından geçenleri anlattığı romanıdır. Eseri kaleme aldığında yirmili yaşlardaki usta yazarın, hakkıyla yaptığı toplumsal eleştiriler, ona ayrı bir değer katar: “Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.
112 syf.
Kitabi değerli okurumuz https://1000kitap.com/Nesrinay Abladan hediye olarak almiştım. Gerçekten kitaplarina sevgisini katmiş okurken bunu hissettim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az, beni çok mutlu etti :))
Hüseyin Rahmi Gürpinar'dan okuduğum ilk kitap . Yazarin dili gayet iyi ve kitabi ince ama hoş bir eserdi. Elime aldiğimda dedim ki , " Bu eserde yazarimiz ne anlatmiş olabilir ki ? "
Okudum ve gördüm ki bu eser o çağın esintisi var bu kitapta. Fransa'ya karşı hayranlik var. Gerek kıyafet olarak gerek davranişlar olarak.
Yazarimiz , kitaptaki şık insani şöyle tanimlamiş:
" Asil tenkit edilecek olan şıklar , esasen hiçbir erdem ve üstünlük ve erdeme sahip olmayip davranişlari birer adi taklitçilikten öteye geçmeyenler , her gören ve duyani güldürecek , acindiracak birtakim gülüç haller gösterenlerdir. "
Kitabimizdaki karakterimizde yazarimizin sözünde de bahsettiği davranislari yapmakta ve bununla birlikte birçok olaya karişacaktir. Kitapda masum olarak sadece şıkı buldum . Cunku digerlerinde bir hinlik , bir kandirma amaci güden davranişlar var ki burada ana karakter daha masum geliyor.
Yazarimizin bu kitabi sadece bir roman değil ićinde birçok bilgi de taşımakta - bu bilgilerden de yararlanmiş oldum -.
Dediğim gibi kitap ince ve yazarin dili gayet güzel . Tekrar okur muyum eseri ? Okurum tabiki..
Bu inceleme değil de biraz kitap ile duygu düşüncelerim derim .
Sevgi ve kitapla kalin...
128 syf.
·2 günde·5/10
Öncelikle Hüseyin Rahmi Gürpınar sevdiğim yazarlardan. Yazarın bu romanı da dahil, gözlem / hayal gücü ve ifade yeteneğine her zaman hayran kaldım ancak bu romanını diger yönlerden haddim olmayarak oldukça başarısız buldum. Yine de unutulmamalı ki Hüseyin Rahmi bu romanla ünleniyor ve edebiyat camiasına adım atıyor.

Biliyoruz ki kendisi Servet-i Fünün döneminin bağımsız yazarlarından. Bağımsız çünkü eserlerinde döneminin titizlikle çalışılmış "karakterize roman" algısını, bireysel konulaşmayı seçmiyor okuyucuya tıpkı Tanzimat dönemi yazarlarında olduğu gibi ders verme kaygısıyla yazıyor. Bu nedenle döneminin "Ahmet Mithat Efendisi" olarak anılıyor ve Ahmet Efendi de kendine yakınlığından olsa gerek Hüseyin Rahmi'yi manevi oğlu olarak gördüğünü açıklıyor.

Yazmış olduğu bu ilk romanında tıpkı Ahmet Mithat'ın birçok eserinde olduğu gibi "karakter" değil de "tip" oluşturduğunu görüyoruz. Yazarın diğer eserlerinde de benzer bir durum var ama okuduklarım içinde en çok göze çarpan eseri Şık oldu. Şatırzade Şöhret Bey, Madam Potiş, Maşuk Bey, Matmazel Andel, Raik Bey ve diğer tüm kahramanlar tipleştirilmiş. "Yahu Şöhret Bey'in, Madam Potiş'in hiç mi iyi yanı yok?" demeden edemiyor insan.

Kitabın bir diğer problemi abartılı benzetmeler ve metaforlarla yanlış Batılılaşma konusunu ele almış olması. Kahramanların ve yaşananların gerçek hayatla bağdaşmaması ise ayrı bir konu. Madam Potiş'in işgüzarlığıyla sokak köpeğinden cins bir köpeğe dönüştürülen Drol'un, Şöhret Bey'e tanıtılıp kabul gormesi ve köpeğin Şık ve Madam Potiş'in başına kitap boyunca olmadık işler açması... Ama burada araya girmem gerekir ki eser, bir komedi yani bir tiyatro olarak okunursa inanç askıya alınabilir ve beğenilebilir.

Hüseyin Rahmi'yi yakından tanımak isteyenler için tavsiye edilir.
112 syf.
·9 günde·10/10
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın ilk eseri... Sonrasında çok daha güzel eserler ortaya çıkaracağının en güzel bir örneği... Batılılaşırken komik hale gelmek ya da yanlış batılılaşmak ele alınmış, trajikomik, bir çırpıda okunan harika bir kitap... Okunmalı ;)
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bazi kisimlari cok abartili bulmakla beraber okurken sıkıldıgım bölümler de oldu ama;genel olarak gülümseten bir kitap okurken tiyatro seyrediyormus hissi veriyor.
136 syf.
·Beğendi·10/10
“Ey okuyucu! Şık’ın bu cehaletini, bu ahmaklığını romancının hayalhanesinde vücut bulmuş bir mübalağa olarak algılamayınız. Ben bu satırları sırf hayalimden yazmıyorum. Modelim, görüp işittiğim hakikatlerdir. Bu hakikatlere rastladığımda ben de şüphe ettim. Fakat denedim. Doğru buldum…” yazarımız Tercüman-i Hakikat gazetesinde tefrika ettiği bu eserini Şık adıyla 1889 yılında basmıştır.
Romanında ele aldığı tipleme Batı aşıklarındandır, Batı’nın Doğu’dan daha üstün olduğunu ve her konuda Batı’yı ele almamız gerektiğini düşünür. Fakat kendisi bu düşünceye ne kadar dahildir, evet muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve hatta onları geride bırakmak her zaman önemlidir, bunu savunmak da güzeldir, burada küçümsenecek ya da ayıplanacak bir şey yok. Fakat bu düşünceleri savunurken bunlara ne kadar uymaktayız? Eseri gerçekten beğendim ve zamansız olduğunu düşündüğüm eserlerden çünkü şöyle bir oturup düşündüğümüzde etrafımızda onlarca Şık görmekteyiz. Kitaptaki ana karakter Şık Şöhret cümlelerinin arasına 3-5 Fransızca kelime ekler, ama önüne Fransızca bir metin koysanız çevirmekten acizdir. Günümüz Şıkları ise bu acizliği İngilizcede yaşamaktadır bana göre. Şöhret Batı’nın bilim ve sanat konusunda bizlerden ileri olduğunu düşünmekteydi, fakat onunla alay etmek için ona ezberletilmiş bir bilimsel çalışma ve iki dizeden başka bir bilgisi yoktu. Bu bilgilere öyle körü körüne bağlıydı ki dost meclislerinde kendini rezil ederdi, farkına bile varmazdı. Çünkü o Şık’tı, her şeyin en iyisini o bilirdi. Şâtırzade Şık Şöhret giyim kuşama çok önem veren bir kişidir. İsminin başında Şâtırzade olduğuna bakmayın, kendisi bir ağa oğlu ya da bir mirasyedi değildir. Aslında hâli vakti pek yerinde bir kimse de değildir Şöhret. Bir devlet dairesinde çalışır, buna çalışmak denirse, maaşı da yüksek değildir. E hâl böyle olunca Beyoğlu’ndaki pahalı terzilere gücü yetmez, arka sokaklardaki terzilere gider ama onları da beğenmez. Şöhret’in bir de metresi vardır, Madam Potiş. Bu Madam’ın aylık sabit bir geliri yoktur bu yüzden Şöhret gibi kişilere bağlıdır. Onları iyice inceler ve ona göre davranır. Şöhret’in Madam Potiş için yapmayacağı, yapamayacağı şey yoktur. Bunu mecaz anlamda söylemiyorum. Başına ne geldiyse bundan geldi zaten.
Son olarak eklemek istediğim önemli detay kitabın diline pek aşina değildim, anlamadığım birçok kelime grubu vardı, bu yüzden kitabi Turkuvaz Kitap’tan alırsanız daha rahat edebilirsiniz.
KEYİFLE OKUMANIZ DİLEĞİYLE…
128 syf.
·1 günde·3/10
Hüseyin Rahmi Gürpınar;
Evvela "Boşanmış Kadın" kitabıyla tanıştım senle...
okunmaya değer bir kitap oldu "Şık" Dönemin batı özentisi bir karakteri ele almıştır... uzun zaman oldu okuyalı ama okurken zamanın hızla geçtiğini hatırladığım kitaplarından biridir:)
112 syf.
·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kitaplarını giderek sevmeye başladım. Okuduğum kitapları beni her seferinde eğlendirmeyi başarıyor. Bu kitabını tavsiye edebilirim...
105 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İnce ve hoş bir kitaptı. Yabancılara özenen baş karakter kitabın yazılış dönemini iyi tasvir etmiş. Ancak ana karakterin başka bir kültüre özenip düştüğü komik durumlar değil de onun saflığını kullanıp dalga geçen tipler daha çok dikkat çekiyor. Olay kurgusu karga ile kekliğin hikayesini hatırlattı(#37902387).
112 syf.
·6/10
Beklentimin çok altında kalan bir kitap oldu. Hüseyin Rahmi'nin ilk kitabı da olsa biraz daha fazlasını ister istemez bekledim. Tabi kitabı dönemine göre değerlendirmek gerek. Kitap Servet-i Fünun ve Tanzimat arasındaki uçurumu çok iyi görmemi sağladı. Halit Ziya okuduktan sonra Şık maalesef bana yeterli etkiyi veremedi. Konu dinlediğimde bile kitabı okuduğumdan daha çok sürüklemişti beni. Okunması gerekli tabi ama beklentinizi yüksek tutmanızı tavsiye etmem.
128 syf.
·8/10
Bu kitap ilk kez 1884 yılında basılmış.Yazar batı özentisi ile komik hallere düşen şık Şöhreti anlatıyor.Dönemin gençlerini etkileyen bu akima dikkat çekiyor.
Mış gibi görünmeye çalışan, 'kendi' olmayı başaramayan, dar pantalonuna sırf moda diye girmeye çabalayan, az parası ile çok sükse yapmaya uğraşan biri Şöhret.
Kitap 100 yıldan fazla zaman geçmiş olsa da, hiçbir şeyin değişmemiş olduğunu gösteriyor.
"Güleriz ağlanacak halimize"
112 syf.
·3 günde·7/10
Şöhret, Felatun Bey ve Rakım Efendi'deki Felatuna benzese de ondan daha aşağı. Alafranga meraklılarının en bayağısı. Onun ve Madam Potiş'in düştüğü gülünç durumları Hüseyin Rahmi yalın bir dille anlatmış.
“ Bu moda ne kadar tuhaf bir adettir. Onu olduğu gibi uygulayan kadınların çoğu güzel olmaktan çok, çirkin oluyorlar. İki kadına yakışırsa sekseni sevimsiz, tuhaf bir biçim ve yüz ortaya çıkarıyor.. “

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829436
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Şık, Hüseyin Rahmi'nin Batılılaşma hevesinde bir gencin başından geçenleri anlattığı romanıdır. Eseri kaleme aldığında yirmili yaşlardaki usta yazarın, hakkıyla yaptığı toplumsal eleştiriler, ona ayrı bir değer katar: “Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.

Kitabı okuyanlar 412 okur

  • Nisanur Oymak
  • Eda Bgdyc
  • ibrahim demiral
  • Gülnur
  • Emine Merve Kılıç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0