·
Okunma
·
Beğeni
·
5,4bin
Gösterim
Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829436
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Şık, Hüseyin Rahmi'nin Batılılaşma hevesinde bir gencin başından geçenleri anlattığı romanıdır. Eseri kaleme aldığında yirmili yaşlardaki usta yazarın, hakkıyla yaptığı toplumsal eleştiriler, ona ayrı bir değer katar: “Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.
112 syf.
·3 günde·9/10 puan
Yazarın ilk romanı olmasına rağmen çok beğendim ve aşırı eğlendim kitabı okurken. Üstelik Bilge Kültür Sanat Yayınları'dan okuduğum için fazladan mutlu oldum çünkü harika bir önsöz ve sonsözle zenginleştirilmişti kitap.

Gürpınar, Şık isimli bu romanını ilk defa 1889'da yayımlamıştır fakat yayımından 2-3 yıl önce yazmıştır ve yazdığı tarihte 22-23 yaşlarındadır. Yayımından tam 30 yıl sonra kendi eserini tekrar okuyan yazarın, kendine ait düşüncelerinin yer aldığı bir yazı vardır önsözde. İlk romanını pek başarısız bulan mütevazı yazarımız ilk kitabının sonraki başarılarında payı olduğunu söylemeyi de ihmal etmemiş. "Okuyucular bu yaşlı hikayede şimdiki Hüseyin Rahmi'nin ilkel, zayıf, cılız fakat ileride bol meyve vermeye yetenekli bir fidanını göreceklerdir." sözleriyle anlatır kendini. O zamanlar henüz yarısı yazılmış eserini gazetesinde basması için, hayranı olduğu Ahmet Mithat Efendi'ye gönderir. Ahmet Mithat Efendi'den eserin beğenildiğine ve tanışma maksadıyla yanına davet edildiğine dair bir geri dönüş alır. Davete icabet eden yazarımızı gören Ahmet Mithat Efendi, Gürpınar'ın yaşının küçüklüğünden dolayı hikayeyi bir başkasından yardım almadan yazamayacağına kanaat getirince aralarında şu konuşma geçer:

-Kimsin sen çocuğum?
-Şık yazarı Hüseyin Rahmi...
-Oğlum senin ağzın daha süt kokuyor. Bu roman usta işi. Senin ne kalemin, ne güzel yazı yazmadaki istidadın, ne tecrüben ve ne de görgün henüz bunu yazmaya müsait değil.Sen böyle bir şey tasvirine özenebilirsin fakat bu işi yalnız başına başaramazsın. Sana bir yardım eden var. Baban mıdır? Ağabeyin midir? Arkadaşın mıdır? O kimdir? Söyle…

Bu sözler karşısında kendini tutamayıp ağlayan Hüseyin Rahmi'ye üzülen Ahmet Mithat Efendi, ona inandığını söyleyerek hikayeyi tamamlayıp getirmesi için ricada bulunur. Tamamı yazılmış hikayeye yardım amaçlı birkaç satır da Ahmet Mithat Efendi ekleyince ortaya tadından yenmeyecek bir hikaye çıkıverir...


Romanda, alafrangalığa özenen Şatırzade Şöhret Beyin kendini gülünç durumlara düşürmesi anlatılmaktadır.Yalnızca iki gün boyunca karakterimizin başından geçenlerin anlatıldığı bu hikaye öyle zengin içeriğe sahip ki ve öyle komik bir anlatım tarzı var ki okurken kahkaha atacağınıza garanti verebilirim. Yazarın romana müdahale ettiği anlatım tekniklerini her ne kadar beğenmesem de Hüseyin Rahmi, babacan tavırlarıyla bir masal anlatıcı gibi müdahil olduğu için kitaba sıcak bir hava katmış. Hayata dair müthiş tespitlerinden ve nasihatlerinden nasibimi almayı da ihmal etmedim tabii. Üstelik bir bölümde okuduğum felsefe tadında birkaç diyalog da bana müthiş derecede haz verdi. Oldukça kolay okunan, akıcı ve sürükleyici bu mizahi kitabı çok sevdiğimi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar okumaya devam edeceğimi bildirir, okuyacak herkese iyi okumalar dilerim :)
112 syf.
Kitabi değerli okurumuz https://1000kitap.com/Nesrinay Abladan hediye olarak almiştım. Gerçekten kitaplarina sevgisini katmiş okurken bunu hissettim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az, beni çok mutlu etti :))
Hüseyin Rahmi Gürpinar'dan okuduğum ilk kitap . Yazarin dili gayet iyi ve kitabi ince ama hoş bir eserdi. Elime aldiğimda dedim ki , " Bu eserde yazarimiz ne anlatmiş olabilir ki ? "
Okudum ve gördüm ki bu eser o çağın esintisi var bu kitapta. Fransa'ya karşı hayranlik var. Gerek kıyafet olarak gerek davranişlar olarak.
Yazarimiz , kitaptaki şık insani şöyle tanimlamiş:
" Asil tenkit edilecek olan şıklar , esasen hiçbir erdem ve üstünlük ve erdeme sahip olmayip davranişlari birer adi taklitçilikten öteye geçmeyenler , her gören ve duyani güldürecek , acindiracak birtakim gülüç haller gösterenlerdir. "
Kitabimizdaki karakterimizde yazarimizin sözünde de bahsettiği davranislari yapmakta ve bununla birlikte birçok olaya karişacaktir. Kitapda masum olarak sadece şıkı buldum . Cunku digerlerinde bir hinlik , bir kandirma amaci güden davranişlar var ki burada ana karakter daha masum geliyor.
Yazarimizin bu kitabi sadece bir roman değil ićinde birçok bilgi de taşımakta - bu bilgilerden de yararlanmiş oldum -.
Dediğim gibi kitap ince ve yazarin dili gayet güzel . Tekrar okur muyum eseri ? Okurum tabiki..
Bu inceleme değil de biraz kitap ile duygu düşüncelerim derim .
Sevgi ve kitapla kalin...
 • Şıpsevdi
  7.7/10 (169 Oy)149 beğeni775 okunma844 alıntı7,8bin gösterim
 • Yusufçuk Yusuf
  9.2/10 (187 Oy)152 beğeni559 okunma765 alıntı5,6bin gösterim
 • Ebedi Gelin
  7.7/10 (136 Oy)111 beğeni465 okunma446 alıntı5,2bin gösterim
 • Mürebbiye
  7.7/10 (792 Oy)574 beğeni2.606 okunma1.710 alıntı14,1bin gösterim
 • Cumbadan Rumbaya
  8.5/10 (104 Oy)111 beğeni429 okunma263 alıntı2.681 gösterim
 • Sanat Nedir?
  8.1/10 (127 Oy)132 beğeni468 okunma752 alıntı8bin gösterim
 • Sabır Taşı
  8.3/10 (130 Oy)212 beğeni605 okunma423 alıntı4.486 gösterim
 • Kafkas Tutsağı
  7.4/10 (158 Oy)127 beğeni584 okunma658 alıntı4.999 gösterim
 • Sivastopol
  7.9/10 (223 Oy)179 beğeni774 okunma853 alıntı6bin gösterim
 • Kan Konuşmaz
  8.6/10 (107 Oy)124 beğeni395 okunma698 alıntı6bin gösterim
125 syf.
·2 günde·3/10 puan
Hüseyin Rahmi'nin ilk romanı olma özelliğini taşıyan "Şık"ı sevmedim. Gülünç alafranga tiplemesi olan Şöhret Bey; daha önceden okuduğum birkaç kitaptaki tiplemelere çok benziyordu ve artık bunu okumaktan sıkıldığımı fark ettim. Ayrıca okuduğum yayınevi olan Turkuaz Kitap; eski dilden sadeleştirme yapmak yerine parantez içinde günümüz karşılıklarını vermiş. Bu da okumayı bölerek çok zorlaştırıyordu. Farklı bir yayınevinden okusaydım belki daha çok sevebilirdim.
* * *
1edebiyat1bilim1film okuma/izleme grubumuzun Mart ayı kitaplarındandı.
128 syf.
·2 günde·5/10 puan
Öncelikle Hüseyin Rahmi Gürpınar sevdiğim yazarlardan. Yazarın bu romanı da dahil, gözlem / hayal gücü ve ifade yeteneğine her zaman hayran kaldım ancak bu romanını diger yönlerden haddim olmayarak oldukça başarısız buldum. Yine de unutulmamalı ki Hüseyin Rahmi bu romanla ünleniyor ve edebiyat camiasına adım atıyor.

Biliyoruz ki kendisi Servet-i Fünün döneminin bağımsız yazarlarından. Bağımsız çünkü eserlerinde döneminin titizlikle çalışılmış "karakterize roman" algısını, bireysel konulaşmayı seçmiyor okuyucuya tıpkı Tanzimat dönemi yazarlarında olduğu gibi ders verme kaygısıyla yazıyor. Bu nedenle döneminin "Ahmet Mithat Efendisi" olarak anılıyor ve Ahmet Efendi de kendine yakınlığından olsa gerek Hüseyin Rahmi'yi manevi oğlu olarak gördüğünü açıklıyor.

Yazmış olduğu bu ilk romanında tıpkı Ahmet Mithat'ın birçok eserinde olduğu gibi "karakter" değil de "tip" oluşturduğunu görüyoruz. Yazarın diğer eserlerinde de benzer bir durum var ama okuduklarım içinde en çok göze çarpan eseri Şık oldu. Şatırzade Şöhret Bey, Madam Potiş, Maşuk Bey, Matmazel Andel, Raik Bey ve diğer tüm kahramanlar tipleştirilmiş. "Yahu Şöhret Bey'in, Madam Potiş'in hiç mi iyi yanı yok?" demeden edemiyor insan.

Kitabın bir diğer problemi abartılı benzetmeler ve metaforlarla yanlış Batılılaşma konusunu ele almış olması. Kahramanların ve yaşananların gerçek hayatla bağdaşmaması ise ayrı bir konu. Madam Potiş'in işgüzarlığıyla sokak köpeğinden cins bir köpeğe dönüştürülen Drol'un, Şöhret Bey'e tanıtılıp kabul gormesi ve köpeğin Şık ve Madam Potiş'in başına kitap boyunca olmadık işler açması... Ama burada araya girmem gerekir ki eser, bir komedi yani bir tiyatro olarak okunursa inanç askıya alınabilir ve beğenilebilir.

Hüseyin Rahmi'yi yakından tanımak isteyenler için tavsiye edilir.
104 syf.
·4 günde·Beğendi·4/10 puan
Dil ve üslubu biraz ağır olsa da okuyucuyu dönemin mizahıyla birlikte kâh güldürüp kâh düşündürüyor Hüseyin Rahmi. Genel itibari ile çoğu eserini okurken kendinizi adeta bir Yeşilçam filminde hissetmeniz muhtemel. Zevkle okunabilecek üstadlarımızdan biridir lâkin herkesin zevkine uygun olduğunu söyleyemem.
136 syf.
·2 günde·9/10 puan
İki oturuşta bitirdiğim eğlenceli bi kitap.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ilk romanı Şık.
Hüseyin Rahmi Şık’ın yarısını yazarak Ahmet Mithat Efendi’ye gönderir ve hemen sonra pişmanlık yaşar ama boşadır çünkü Ahmet Mithat Efendi romanı beğenmiştir, Hüseyin Rahmi’yi çağırarak devamını yazmasını istemiş ve gazetelerde yayımlanmıştır. Hatta Ahmet Mithat Efendi o kadar takdir etmiştir ki Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı manevi oğlu olarak gazetesinde duyurmuş.

Şık’a gelince gayet eğlenceli okurken yüzünüzde tebessüm oluşturacak bi konuya sahip. Dönemin Frenklerine özenen, modaya uymak uğruna kendini gülünç duruma düşüren bi baş kahraman “Şık Bey” Şatırzade Şöhret ve başından geçen olayları akıcı bi dille bize aktarmış Hüseyin Rahmi Gürpınar. Ve hatta moda uğruna, şık olmak uğruna hapislere düşen bir Şık.

Kitabın baskısını, kalitesini, başlarda yazarın hayatıyla ve eserleriyle ilgili verdiği güzel bilgileri çok beğendim, ders niteliğindeydi. Şık
136 syf.
·3 günde·8/10 puan
Şu Türk edebiyat klasikleri tam tadımlık değil mi?
Günümüz Türkçe'siyle yeniden hazırlanıp basılması son yıllarda okunmalarına büyük katkı sağladı.

Hüseyin Rahmi Gürpınar, ilk romanı olan Şık'ta; toplumun çeşitli sınıflarının hayat tarzlarını ustalıkla ortaya koyarken, bunu abartılı olmayan bir güldürü ve anlatımla okuyucuya sunuyor.
Batının ilmi ve bilimini almak yerine onun kılık kıyafetini, zevkini, eğlencesini taklid eden kişilerin düştükleri komik durumları konu ediyor.
Bazı konular vardır aradan yıllar yıllar geçse de güncelliğini kaybetmezler. Şık romanının konusu, günümüzde de güncelliğini kaybetmemiş Batı hayranlığının toplumu düşürdüğü içler acısı durumdur.
Her ne kadar taklitçi karakterimiz Şöhret Bey gülünç durumda ise de, onu aşağılamakla ondan daha aşağı bir duruma düşen güruhun durumu da Şöhret bey'den geri kalmıyor.
“ ilim Çin'de dahi olsa alınız" düsturuyla hareket edilmesi, toplumların doğru bir şekilde etkileşim halinde olup daha ileriye gitmesi için bir fırsattır.
Her toplumun kendine özgü bir kültürü vardır. Toplumlara zenginlik katan da kendilerinin oluşturdukları bu kültürdür. Fakat kendi kültür ve medeniyetini unutup başkalarının kültürünü taklit etmek yanılgısı insanı ve toplumu gülünç bir hale sokmaktadır.

Bu arada kitabın kapağı kitabın içeriği ile çok uyumlu hatta fazlaca spoiler barındırıyor.

Güzel kitaptı keyifli okumalar
112 syf.
·9 günde·10/10 puan
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın ilk eseri... Sonrasında çok daha güzel eserler ortaya çıkaracağının en güzel bir örneği... Batılılaşırken komik hale gelmek ya da yanlış batılılaşmak ele alınmış, trajikomik, bir çırpıda okunan harika bir kitap... Okunmalı ;)
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
“Ey okuyucu! Şık’ın bu cehaletini, bu ahmaklığını romancının hayalhanesinde vücut bulmuş bir mübalağa olarak algılamayınız. Ben bu satırları sırf hayalimden yazmıyorum. Modelim, görüp işittiğim hakikatlerdir. Bu hakikatlere rastladığımda ben de şüphe ettim. Fakat denedim. Doğru buldum…” yazarımız Tercüman-i Hakikat gazetesinde tefrika ettiği bu eserini Şık adıyla 1889 yılında basmıştır.
Romanında ele aldığı tipleme Batı aşıklarındandır, Batı’nın Doğu’dan daha üstün olduğunu ve her konuda Batı’yı ele almamız gerektiğini düşünür. Fakat kendisi bu düşünceye ne kadar dahildir, evet muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve hatta onları geride bırakmak her zaman önemlidir, bunu savunmak da güzeldir, burada küçümsenecek ya da ayıplanacak bir şey yok. Fakat bu düşünceleri savunurken bunlara ne kadar uymaktayız? Eseri gerçekten beğendim ve zamansız olduğunu düşündüğüm eserlerden çünkü şöyle bir oturup düşündüğümüzde etrafımızda onlarca Şık görmekteyiz. Kitaptaki ana karakter Şık Şöhret cümlelerinin arasına 3-5 Fransızca kelime ekler, ama önüne Fransızca bir metin koysanız çevirmekten acizdir. Günümüz Şıkları ise bu acizliği İngilizcede yaşamaktadır bana göre. Şöhret Batı’nın bilim ve sanat konusunda bizlerden ileri olduğunu düşünmekteydi, fakat onunla alay etmek için ona ezberletilmiş bir bilimsel çalışma ve iki dizeden başka bir bilgisi yoktu. Bu bilgilere öyle körü körüne bağlıydı ki dost meclislerinde kendini rezil ederdi, farkına bile varmazdı. Çünkü o Şık’tı, her şeyin en iyisini o bilirdi. Şâtırzade Şık Şöhret giyim kuşama çok önem veren bir kişidir. İsminin başında Şâtırzade olduğuna bakmayın, kendisi bir ağa oğlu ya da bir mirasyedi değildir. Aslında hâli vakti pek yerinde bir kimse de değildir Şöhret. Bir devlet dairesinde çalışır, buna çalışmak denirse, maaşı da yüksek değildir. E hâl böyle olunca Beyoğlu’ndaki pahalı terzilere gücü yetmez, arka sokaklardaki terzilere gider ama onları da beğenmez. Şöhret’in bir de metresi vardır, Madam Potiş. Bu Madam’ın aylık sabit bir geliri yoktur bu yüzden Şöhret gibi kişilere bağlıdır. Onları iyice inceler ve ona göre davranır. Şöhret’in Madam Potiş için yapmayacağı, yapamayacağı şey yoktur. Bunu mecaz anlamda söylemiyorum. Başına ne geldiyse bundan geldi zaten.
Son olarak eklemek istediğim önemli detay kitabın diline pek aşina değildim, anlamadığım birçok kelime grubu vardı, bu yüzden kitabi Turkuvaz Kitap’tan alırsanız daha rahat edebilirsiniz.
KEYİFLE OKUMANIZ DİLEĞİYLE…
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınarın okuduğum ilk eseri. Romandan ziyade bir tiyatro tadında.Şık Şöhret beyin başına gelen olaylar mizahi bir dille anlatılmış.Yazar olaylarla bağlantılı olarak aralara felsefi düşüncelerini de serpiştirmeyi ihmal etmemiş. Çok beğendiğimi söyleyemesem de okunabilir.
108 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Yazarımızın ilk eseri olan kitabımız çokça eski kelimelerden oluşmakta sadelestirilerek yazılmak yerine parantez içinde anlamları verilerek güncellenmiştir.
Konu olarak Avrupai olmayı sadece giyim kuşamla yaşadığını sanan şöhret adlı kahramanimizin üzerinden yarı komik yarı düşündürücü bi sekilde dile getiren batılaşırken komik hallere düşen yanlış batilasmayi ele alan eleştirel bir dille farklı siniflardaki toplumun yasayislarini gözler önüne seren geçtiğini dönemin özetini sunan bı eser olmuş okurken çokça gulumsediginiz güzel bir eserdi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829436
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Yayınları
Şık, Hüseyin Rahmi'nin Batılılaşma hevesinde bir gencin başından geçenleri anlattığı romanıdır. Eseri kaleme aldığında yirmili yaşlardaki usta yazarın, hakkıyla yaptığı toplumsal eleştiriler, ona ayrı bir değer katar: “Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.

Kitabı okuyanlar 864 okur

 • Melissa
 • Fatma Çelik
 • Hilal Güngör
 • Merve s.
 • Mete
 • Merve Bolu
 • Sinem Sude
 • Sevinç Karaköse
 • N4Z1F3
 • Gülşah Akdağ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (1)
9
%0.8 (2)
8
%1.7 (4)
7
%1.7 (4)
6
%0.4 (1)
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0