İlk Öğretmen

·
Okunma
·
Beğeni
·
8949
Gösterim
Adı:
İlk Öğretmen
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Baskılar:
İlk Öğretmenim
İlkögretmen
Öğretmen Duyşen
İlk Öğretmen
Öğretmen Duyşen
İlk Öğretmen
İnsanın temel meselelerini, aşkını, hasretini, düşüncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Kökü Manas'tı. Gelenekten geleceğe uzanıyordu düşünceleriyle. Yepyeni ufuklara açılıyordu. Çocukluğunda dinlediği masallar, gençliğinde hasret ve hüzünle eşlik ettiği şarkılar, ozanların yaktığı türküler dünya görüşünün temelini oluşturdu. İnsanların gönlünü kazandı eserleriyle. Dünyanın dört bir tarafında okundu.

O, yazılmamış bir tarihin dilini keşfederek sadece insanları ve tabiatı değil, insanın ve tabiatın hâllerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu çeken de onun bu özgün kurgusu ve üslubu oluyor.
80 syf.
·3 günde·8/10
Gelenek - modernlik arasındaki çatışma ve insanın doğayla kurduğu bağın harmanlanması gibi birçok “doğal” unsur başka diyarlara yolculuğa çıkarır insanı. Hele ki Cengiz Aytmatov’un imzası varsa bu hikayelerde, tadından yenmez. Samimi, bir o kadar içten olan üslup kitabın sonunu çabucak getirir; çok önemli değildir kurgusu bu içtenliğin yanında. Hayallere bir dokunuş yapsın küçük de olsa, aksın götürsün bir yerlere yeter ki…


Her toplumun, cemiyetin içinden bilge ve aydın kişiler çıkar. İngiltere de olsa, Zimbabwe’nin bir kasabası da olsa durum değişmez. Ancak, düşük olanaklar ve yaşam koşulları o devin uyanmasına imkan vermez. Yokluk insanları ayırt etmez, etmemeli de. O ruh, Kendi kıstırılmışlığı içinde insana, ülkesine ve topluma hiçbir şey vermeksizin yaşamı boyunca sönük kalır. Hayat herkese eşit şartlar sunmaz ne de olsa. Ama bazen kaderin cilvesi olarak, tarihin henüz tanıştıramadığı o şanssız kişilerin hala yeryüzünde olduğunu düşünmek bile yüreklere su serper.
Uyuyan dev dedik, ya uyuyan bir topluluksa? Kendilerini karanlığın kisvesine bırakıp bir geleceği olanları da aynı derinliğe çektiklerinde hangi güç onları su yüzüne çıkarabilir? Kayboluşların kabulü olarak susmanın tercih edildiği bir yerde, öğrenmenin getirdiği farklı kültürleri tanıma, bir dili öğrenerek o medeniyetin mirasına konma gibi düşün özgürlüğünün içindeki bütün üstün vasıfların reddedilmesi ancak küçük, monoton yaşama şeklini benimsemiş tembel, bir o kadar korkak düşünce yapısına sahip karakterlerin ortak zihni olsa gerek.


Bir çocuğun eğitimine ket vurulması genellikle ücra bir köyde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıkla uğraşarak kazanan, yaşanılan çağda güçlü olabilmek için gereken birtakım şeylerden haberi olmayan karanlık düşünce yapısına sahip insanlar tarafından benimsenmiştir. Sanayi devriminden bu yana hızla gelişerek bugünlere uzanan teknolojinin birçok şeyi değiştirmesi aynı zamanda imha etmesi insanlık tarihi açısından büyük gelişmeler olabilir. Ancak 21. Yüzyılın modern insanının doğayı soluyan ve yine geçimini oradan sağlayan bir insandan daha mutlu olmadığını herkes tahmin edebilir. İnsanların birbirlerine kolay ulaşabileceğinden ya da daha kolay elde edebilecekleri düşüncesi yerine, ‘insanlık nasıl daha mutlu olabilir?’ düşüncesi geliştirilseydi, bugün çok farklı bir yer olarak görebilirdik dünyayı. Zamanın getirileri insanın kendi tercihi dışındadır, ama ne olursa olsun yaşanılan zamanda güçlü olabilmek istiyorsa insan, yaşadığı çağa ayak uydurmak zorunda. Demiş ya yazarın biri, ‘düşüncenin getirdiği mutsuzluğu, düşüncenin olmadığı cahil mutluluğa tercih ederim’ diye…


Komünal topluluklar halinde örgütlenmiş, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Kırgız toplumu yansıtılır eserde. Bolşevik Devrimi’nden sonra toplum ve bireylerde bir hayal oluşur. Değişim fikrinin desteklenmesi onu hayal olmaktan çıkarır. İnsanlar yeniliğe ve özgürlüğe kapılarını ardına kadar açar…


“İlk öğretmen ilk aşk gibidir!”


O hayalin peşinden koşanlardan biri vardır hikayemizde. Cehaletin kol gezdiği yerde bir şeyleri canlandırmak, ülkesine, Lenin’e ve topluma yararlı bireyler yaratma çabası içerisindedir. Somut bir hedefi, planı ve uygulaması yoktur ama. Buna rağmen zihnindeki davası için birçok şeyi feda ederek zorluklara göğüs gerebilen bir öğretmendir o. Zor yazgı normal olanın kapısını çalmaz ne de olsa. Sahte bir belgeyle çocukların okula gönderilmemesi durumunda yaptırımı olacağını söyleyen Düyşen, ahaliyi yeterince korkutur ve ikna eder. Kutsal bir mesleği icra etmeye koyulan Düyşen, kendine uygun geldiği biçimde, o andaki sezgisiyle seslenir öğrencilerine. Buna rağmen, bütün eksikliğini örter coşkusu ve gücü…


Yıllar önce kendisi için her türlü fedakarlığı yapan öğretmenini unutamayarak büyük bir minnet ve şükran borcu hisseder Altınay. Nasıl hissetmez ki… Zor zamanında elinden tutmuş, ona verebileceği en güzel şey olan sevgiyi baba şefkatiyle göstermiş, evinin odasından, tarlanın işinden kurtararak kendisini ve dünyayı tanımasına zemin hazırlamış. Yaşamında yıldızının parladığı an Düyşen’le karşılaşmasıydı Altınay’ın.


“Beni yaşama, dünyaya, yeni umutlara, kendime güvene kavuşturan o yol, o gün…”


Görev bilincinden öteye gidemeyen samimiyet çok uzaklarda kaldı, kimse onu aramadı. Japonlar’ın meslek ahlaklarına aşırı bağlılığı -köklü bir geçmişleri olmamalarına rağmen, kısa sürede- başarıdan başarıya ulaşmalarının en büyük sebebi. Yapılan bir köprünün hatalı olduğunun anlaşılması üzerine Japon mimarın intihar edişini duymuştu bu kulaklar. İşini davası haline getirmiş insanları gördükçe biraz daha utanıyorum kendimden… Herkes işini sevebilir ama yapabileceği çok daha iyi şeylerin bulunmasına rağmen o yolu göze alanlar da azınlıktadır hep, uğruna bir şeylerden feragat etmek zor gelir. Ama yine de hoşnutsuz yapılan bir işin ziyanından daha kötü değildir bu kesinlikle…
Bir meslek, hele ki eğitimci sıfatını almış bireyin asli görevi yeni nesiller yetiştirme, yeni fikirler aşılama düşüncesinde olmalı. Kendisinin değil, onun almak istediği şeyi görmeli ve buna göre o eğitimi vermeli.


Çocukluğun yaşanıldığı yer, ilk toprak, ilk okul, ilk aşk… Atılan o yeni adımların güzelliği dün gibi tazedir anılarda…

“İnsan bir şeyi sevdiyse kendine saklamamalı, hayatında güzel bir yer edinmiş her insana tanıtmalı.”
80 syf.
·9/10
Merhabalar Cengiz Aytmatov’un İlk Öğretmen kitabı kısa olmasına rağmen yoğun ve sımsıcak bir öyküdür.Konu olarak ise Kırgız köyüne Düyşen isminde bir askerin gelmesiyle ve daha sonra öğretmen olduğunu açıklamasıyla başlar.Dönemin zorlu koşullarında Düyşen’in sınırlı bilgileri ile köydeki öğrencilere okuma yazma öğretme azmine şahit oluyoruz.Düyşen’in kendisi bile iyi okuma yazma bilmemesine rağmen öğrencilere elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışması takdire şayandır.Kitapta en beğendiğim bölümü olan Altınay ismindeki küçük kız öğrencisinin öğretmenine hayranlığı ve öğretmenin de ona karşı elinden geldiğince çabalaması çok güzeldi.
Keyifli Okumalar Dilerim
80 syf.
·Beğendi·10/10
İlk okudugum resimsiz kitaptı 8 yaşındayken ve bu kitaptan sonra okumayi cok sevmiştim.Yıllar sonra bulup hemen okudum çok keyif aldım ve mutlu oldum...
62 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kadar kısa bir kitabın insanın içine bu kadar büyük bir şekilde işleyebilmesi de Aytmatoy'un başarısı işte. Lenin zamanı pek de ileri görüşlü olmayan bir köye gelen genç, azimli ve ileri görüşlü bir öğretmenin köyde Altınay ile yaşadıklarını okuduğumuz, okurken hem duygulanıp hüzünlendiğimiz hem de maalesef hala günümüz Türkiye'sinden de kesitler, resimler gördüğümüz kesinlikle okunması gereken bir kitap. Az sayıda, ufak boyuttaki sayfalarında aslında ne kadar da büyük şeylerin olduğuna şaşıracaksınız.

Cüneyt Arkın'ın Öğretmen Kemal filmi ile bariz olarak bellidir ki bu güzel kitaptan fazlası ile esinlenmiştir, içinde birçok benzerlikler vardır hatta bazı yerlerde Lenin ismi yerine Mustafa Kemal Atatürk ismi kullanıldığı da bellidir. Kitap ne kadar cehalete karşı büyük bir savaşım gösterse de Cüneyt Arkın'ın filmi cunta zamanları çekilmiş olsa da cehalete karşı, hurafelere karşı, dogmatik bir dine karşı çok güzel savaşım göstermiştir. Filmde de kitapta da bol bol bir düşünme, bir uyanma mevcuttur. Bu güzel kitabı okuduktan sonra Cüneyt Arkın'ın Öğretmen Kemal filmini de izlemenizi tavsiye ederim.
80 syf.
·2 günde·10/10
Şu inceleme yapmayı bir de becerebilsem keşke. Neyse olduğu kadar...
Öncelikle kitaptan alıntılar yaparak ve kendi düşüncelerimi paylaşacağım bir inceleme olacak.

"Ağlama Altınay." dedi. "Birlikte diktiğimiz kavakları ben büyüteceğim. Büyük bir kadın olup da döndüğün zaman ne kadar güzel olduklarını göreceksin."

Kavaklarım benim. Körpecik fidan olduğunuz o yıllardan bu yana ne kadar çok şey değişti. Sizi diken, büyüten insanın bütün istekleri gerçekleşti. Ama siz neden böyle üzgün hışırdıyorsunuz? Kışın yaklaştığına, yapraklarınızın döküleceğine mi üzülüyorsunuz? Yoksa sizi böyle üzen halkımızın büyük acısı mı? Evet, kış geceleri soğuklar donduracak, fırtınalar dağlarda, vadilerde uğuldayacak. Ama sonra bahar gelecek...

Şöyle ki kitapta geçen zamanda kız çocuklarının eğitimine önem verilmiyordu. Okusa nolur ki düşüncesi vardı. Kız çocukları otursun evlerinde, evlensinler, ev işi yapsınlar kafasına sahipti insanlar.

Kitaptaki kahramanımız Altınay da bu kızlardan birisiydi. Ama o okumak istiyordu. Annesi babası yok ve teyzesi ile amcası bakıyordu ona. Ve köye Duyuşen adında bir öğretmen gelir köye okul yapar ve herkesin okuması için elinden geleni yapar özellikle Altınay için. Altınay'ın teyzesi okumasına karşıdır. Ve okula göndermek istemez ama amcası teyzesine kızıp Altınay'ı okula gönderir. Teyzesi bu duruma sinir olur ve Altınay'ı evlendirmeye karar verir. Duyuşen buna engel olur. Ve Altınay'ı okumak için şehre gönderir. Ve Altınay istediği, hayal ettiği her şeyi gerçekleştirir.
Ve Altınay öğretmenini hiç unutmaz.

Bizler ise yani ben okula gitmek istemiyorum diye gidiyorum. Okulu sevmem için bir sebep bulmak istiyorum. Şu an ki zamanın kıymetini bilelim.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Cengiz Aytmatov okuma etkinliği sayesinde okuma listemde öne aldığım ve iyiki almışım dediğim bir kitap.. İlk öğretmenim.

80 sayfaya yüklenen duygular insanı büyülüyor. Bir öğretmenin çabasını, öğretmek için çektiği sıkıntıları okudukça aklım ilkokul öğretmenime gitti.. Her şeyi ilk öğrendiğim kişiye.. Koca bir sınıfa harfleri, sayıları öğretmek..

Duyşen öğretmenin hikayesini en büyük öğrencisi Altınay'dan okuyoruz kitapta. Aslında ikisinin ortak hikayesi bu. İkisinin de çektiği sıkıntılar ve birliktelikleri..

Cemile kitabından sonraki duygu yoğunluğumu hiç eksiltmeden devam ettirdi bu kitap.

Kesinlikle tavsiye edilir.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Öğretmen Duyşen'i E kitap olarak indirdiğim cemile kitabında okudum. ilk önce sandım ki kitap iki hikaye anlatmaktadır diye,çünkü olaylar aynı köy'de gerçekleşiyor. sonra sağ olsun arkadaşlarımdan biri bana mesaj atıp paylaştığınız alıntıları Cengiz Aytmatov'in ''ilk öğretmen'' kitaba ait olmalıdır dedi. bende tabi ki de hemen harekete geçmiş oldum, alıntıları düzelttim ve bu sabah tekrar kitabi gözden geçirdim.
Kitaba gelirsek tabi ki de cemileden çok öğretmen Duşyeni beğendim.Duygu dolu, daha hüzünlü ve trajik bir öyküsü. Bazen insana hissettiklerini anlatmak zor gelir hatta belkide imkansız, tıpkı şuanda benim olduğu gibi. kitap okurken duygularıma hakim olamadım. hakikaten anlatım, olay, dil kısaca kitabın herşeyi mükemmel.
tavsiye ediyorum hemde şiddetlen.
80 syf.
·Puan vermedi
Çoğumuzun unutmadığı bir öğretmeni vardır.. Yazar bu konuyu, o kadar güzel işlemiş ki; okuyucu mutlaka kendi hayatından değerli/ ilk/ ayrıcalıklı dediği bir öğretmenini hatırlayacaktır.. Uzun yazmaktansa; bikaç cümleyle sonlandırayım: ”Öğretmen”; derslerin içeriğinden başka hayatın müfredatına da mürekkebi damlayan insandır.. Unuttuğumuz öğretmenlerimizi anımsamak dileğiyle.. İyi okumalar.. :)
80 syf.
·1 günde
Cengiz Aytmatov'un henüz Aytmatov olamadığı dönemde (1965) kaleme aldığı ilk eserlerinden birisi. Kitap 1970'te İlk Öğretmen ismiyle Türkçe yayınlanmış. Daha sonra Da Yayınları tarafından Öğretmen Duyşen ismiyle yayınlanmış. Mehmet Özgül çeviri haklarını Elips Kitaptan Nora Kitaba geçmesiyle kitap bu yıl İlk Öğretmenim ismiyle Nora Kitap tarafından tekrar basıldı bende buradan okudum.

Aytmatov'un ilk eserlerinden olması nedeniyle bazı okur tarafından "leninist" olarak eleştirilmesi normal. Belki de Aytmatov'un çoğu eserini Türkçe'ye çeviren Ötüken Yayınları bu nedenle bu kitabın Türkçe çevirisini yayınlamadı. Ama tabi biz burda siyasi mesajlara değil, kitabın ana fikri olan fedakar bir öğretmen ve azimli bir gencin öyküsüne bakacağız. Aytmatov'un geleneğini anlamak değilse bile gelişim sürecini kavrayabilmek için.

Öncelikle kitabın bir Kırgız köyünde geçen gerçek bir hayat hikayesinin Aytmatov'a yaşayanı tarafından anlatılmasıyla yazıldığını söyleyerek başlayalım. 72 sayfa kadar kısa olan bu kitapta kocaman bir hikaye ve hayat var idealist bir öğretmen olan Düyşen ve öğrencisi Altınay'ın hayatı. Bir öğretmen bile olmayan Düyşen askerde okuma yazma öğrendikten sonra köyüne dönüp okul kurmak ister, tabi zorluklarla karşılaşır, köylü çocuklarını okula göndermek istemez ama hepsini aşar ve okulunu kurar en başarılı öğrencisi ise Altınay'dır. Anne babası olmayan Altınay amcasının yanında yaşar azimli, umutlu bir kızdır. Altınay'ın okuma mücadelesi, yaşlı bir adamla evlendirilmek istemesi ve öğretmeninin onun için yaptığı fedakarlıkları görüyoruz. Kitapta bir yarım kalmışlık var Altınay'ın ağzından anlatılmış mesela Düyşenin'de olaylardan sonra neler hissettiğini okumak isterdim. Sonu yine yarım bırakılmış tekrar görüşebilecekler mi nasıl olacak insan merak ediyor. Aytmatov Sultanmurat kitabında da yapmıştı bunu hep yapıyor belli ki bizim hayalgücümüze bırakıyor, belkide sonunu bizim getirmemizi istiyor iyi yada kötü bitirmek size kalmış diyor, olsun senin canın sağolsun Aytmatov'um.

Aslında çoğumuzun hayatında belli ölçüde bir Öğretmen Düyşen vardır. Bende ilkokulu köy okulunda okuyan biri olarak kitap boyunca ilkokul günlerim, benim için fedakarlıklar yapan öğretmenim geldi aklıma. Laf olsun diye söylemiyorum gerçekten bende bugün belli bir yere geldiysem ilkokul öğretmenimin bunda çok katkısı vardır ayrıntıyı yazmıcam. Ayrıca kitapta bir kavak ağacı olayı vardır Öğretmen Duşen iki fidan alıp Altınayla bu fidanları okulun bahçesine diker "Bu iki fidanı senin için getirdim. Hadi birlikte dikelim onları Bu fidanlar boy attıkça sende büyüyüp serpileceksin, sonunda iyi bir insan olacaksın." diyerek. Bir benzerini ilkokulda bizde yapmıştık öğretmenimiz bizi 4'erli gruplara ayırıp okulun bahçesine Çam ağacı diktirmişti on kadar. "Ben birgün burdan gidicem ama siz bu köydesiniz bu ağaçlara iyi bakın herkes ektiği ağaçtan sorumlu" demişti. Geçen bayram köye gittiğimde okuluma gittim 3-4 ağaç hala duruyor ve büyümüş kocaman olmuş bir taneside benim diktiğim ağaçtı, hissettiklerimi anlatamam.

Bu vesileyle bilhassa köyde öğretmenlik yapanlar olmak üzere hakkını vererek öğretmenlik yapan, bir kişinin bile olsa hayatına dokunan değiştiren bütün öğretmenlere teşekkür ediyorum iyi ki varsınız.
80 syf.
·8/10
Cengiz Aytmatov dedik mi, duracaksın! O bozkır gözünde canlanacak; o ağaçların hışırtısı, o ırmakların şırıltısı çalınacak kulaklarına.

Aytmatov'un her bir eserinin bitiminde ayrı bir burkulur içim. Yine öyle minik bir öyküydü okuduğum.

Eser, bir ressamın anlatıcılığında; Altınay adında bir felsefe profesörünün mektubunun - ilk öğretmeni Duyuşen ile olan hikayesini anlattığı mektubun- kendi köyüne duyurulmasını konu ediniyor.
İçeriğinden biraz daha bahsedersem sanırım tüm öyküyü anlatabilirim. Bu nedenle hikayeden fazla bahsetmek istemiyorum. :)

Bir Aytmatov eserini de böylelikle bitirmiş oldum.

Okuduğum diğer eserlerin incelemelerini de buraya bırakıyorum:
#27739318
#26974477

Herkese keyifli okumalar. :)
80 syf.
Kırgızistan'ın bir dağ köyünde küçük ve zeki bir kız çocuğunun hayatını değiştiren ilk öğretmeni Duyşen'in hikayesi var bu kitapta. Eser, yıllar sonra köyüne bir etkinlik için dönen Altınay'ın ilk öğretmeni Duyşen'i görmesi ve geri dönüşlerle hikayeyi anlatmasından oluşuyor. Öğretmen Duyşen, pek çok eksiğine rağmen o dağ köyüne gelir ve bir okul açar. Altınay ise ailesi tarafından okula gönderilmek istenmeyen ve sonrasında da küçük yaşta evlendirilmek istenen bir kız çocuğudur. Duyşen'in fedakarlıkları Altınay'ın hayatını değiştirecektir.

Aytmatov'un uzun yazarlık hayatında sosyalizme övgüde bulunduğu tek cümlesi de bu hikayesindedir.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Içinde böyle duygusal bir hikaye barındıran bir kitap, sanatçının fırçayı eline almasıyla başlıyor.

Bu kitaba, daha güzel bir başlangıç yapılamazdı diye düşünüyorum.
Resim yapmak ...
Hele bir de yağlı boya çiziyorsanız...

Bir asrı sığdırırsınız tuvale .
Eğer,doğru bakıyorsa seyreden, farklı yorumlar resminizi .
Aytmatov; gelenekten geleceğe uzanan bu eserinde, zorlu şartlar altında ki idealist bir gencin öğretme tutkusunu anlatır.

Öğretmeye, öğretmen olmaya, sevdalıysanız, başka yorumlarsınız kitabı ...
Genç kızın yaşadıkları yüreğinizi dağlar ;onunla gözyaşı döker ,ağlarsınız .Gördüğü zulüm karşısında ,onunla yok olur gidersiniz .

Yazar bu kez ,tuvale her bakan için farklı bir şey çiziyor ,resmediyor.

Siz ne görüyorsunuz?
Mutsuz kadınlar mezarlarınızdan kalkın! İnsanlıktan çıkmış olmaktan, bir gölge gibi yaşamaktan kurtulun! İnsanca yaşamaktan alıkonulan kadınlar kenetlenin! Eski zamanların karanlıkları önümüzde titresin. Bunları ben bu durumu son olarak yaşayan kadın olarak söylüyorum sizlere.
Cengiz Aytmatov
Sayfa 48 - Elips Kitap
Mavimsi uzaklıklara baktıkça neler görmezdik ki, neler!
Cengiz Aytmatov
Sayfa 8 - Nora Kitap, 2. baskı, 2017. Çeviren: Mehmet Özgül
Kuma! Bu sözcükten tiksiniyorum. Hangi karanlık çağda, kim düşünmüştü bunu? Ruhuyla, gövdesiyle köle olan ikinci kadının durumundan daha aşağılık ne olabilir ki?
Mutsuz kadınlar mezarlarınızdan kalkın! İnsanlıktan çıkmış olmaktan, bir gölge gibi yaşamaktan kurtulun! İnsanca yaşamaktan alıkonulan kadınlar kenetlenin! Eski zamanların karanlıkları önümüzde titresin.
Kimi zaman bir insanın sırtından da bakarsanız onun ne durumda olduğunu, içinden neler geçtiğini hemen anlarsınız. Öğretmenimiz büyük üzüntü içindeydi...
Cengiz Aytmatov
Sayfa 35 - Cem yayınevi( 1982)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İlk Öğretmen
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Baskılar:
İlk Öğretmenim
İlkögretmen
Öğretmen Duyşen
İlk Öğretmen
Öğretmen Duyşen
İlk Öğretmen
İnsanın temel meselelerini, aşkını, hasretini, düşüncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Kökü Manas'tı. Gelenekten geleceğe uzanıyordu düşünceleriyle. Yepyeni ufuklara açılıyordu. Çocukluğunda dinlediği masallar, gençliğinde hasret ve hüzünle eşlik ettiği şarkılar, ozanların yaktığı türküler dünya görüşünün temelini oluşturdu. İnsanların gönlünü kazandı eserleriyle. Dünyanın dört bir tarafında okundu.

O, yazılmamış bir tarihin dilini keşfederek sadece insanları ve tabiatı değil, insanın ve tabiatın hâllerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu çeken de onun bu özgün kurgusu ve üslubu oluyor.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 10 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları