İrazcanın Dirliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.037
Gösterim
Adı:
İrazcanın Dirliği
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750403965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Literatür Yayıncılık Dağıtım
Irazca şu dünyaya geldi geleli gün yüzü görmemiştir. Dertli mi dertli bir kadındır; üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Geçimdi, çocuktu, sonra torundu derken sırtı doğru düzgün yumuşak bir yatağa değmemiştir. Yetmezmiş gibi, köyün muhtarı Cımbıldak Hüsnü ile Haceliyi ev yeri yüzünden düşman beller kendine. Ev işi halloldu, sular duruldu derken, anlar ki, su uyurmuş ama düşman uyumazmış. Bu sefer torunu Ahmete kötülük eder düşmanlar; oğlu Bayram ölümlerden döner. Yitirir bir bir dayanaklarını... ve zavallı Irazcanın ne dirliği kalır ne düzeni. Fakir Baykurt, Karataş köyü ve insanlarını anlattığı ve Yılanların Öcüyle başlayan üçlemesinin bu ikinci kitabında, Yoksulluğun gözü kör olsun dedirtiyor okura. Gücün parayla ölçüldüğü bir dünyada ve işlerin kayırmayla, rüşvetle görüldüğü bir ortamda köylü olmanın, yoksul olmanın ne anlama geldiğini dile getirirken, insanlığın bu acınası haline sanki bir ağıt yakıyor. Yılanların Öcünde başını gösteren yılanlar, Irazcanın Dirliğinde zehirlerini akıtıyor.
Osmanlı imparatorluğu zamanında hep ihmal edilmiş sadece vergiden vergiye hatırlanan anadolu'nun kaderinin cumhuriyetle beraber değişmediğini işleyen fakir baykurt romanı. yani bir anlamda roman, anadolu insanının cumhuriyet ideolojisiyle hesaplaşmasının romanıdır. bu hesaplaşma ırazca ana karakteri üzerinden yapılır. bu durum romanın tekniği açısından bazı kusurlar yaratır. çünkü ırazca ana okuma yazma bilmeyen cahil bir köylüdür; fakat ırazca ana düzene dair kendisinden beklenmeyecek entellektüel birikim isteyen laflar eder bu da realist bir roman için bir kusurdur. (fakat Georg Lukacs avrupa gerçekçiliği'nde realist romanlarda bazı karakterlerin kendisinden beklenmeyecek laflar etmesini potansiyel kavramıyla açıklar ve bunun bir kusur kabul edelimeyeceğini söyler gerçi)
1974 basımı bir kitaptı benim okuduğum. Diyaloglar anadolu şivesiyle yazılmıştı, belki hala öyle basılıyordur bilmiyorum...

Köy hayatı ve karakterler öyle iyi anlatılmış ki ilk sayfada, o dünyanın içine giriyorsunuz. İlk kez Fakir Baykurt romanı okudum, üslup akıcı, konu sürükleyiciydi. Yaşar Kemal'in Teneke'sini hatırlattı bana.

Parası olanın herşeye gücünün yettiği, düzenbazlığın, fakirliğin, cahilliğin dibine vurmuş bir köy... Garadaş.

Şerefi için yaşayan, köye analık eden, fakirlikle kavrulmuş bir anadolu kadını... Irazca.

Ağanın yerini muhtar almış bu kitapta. Öttürüyor bütün köyü. Klasik bir konu ama bağlıyor insanı, içine çekiyor. Ben çok beğendim, tavsiye ederim.
Teşekkürler Cevizkabuğu ;)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.044 Oy)19.975 beğeni45.748 okunma3.622 alıntı193.398 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.258 Oy)5.701 beğeni18.304 okunma1.161 alıntı64.121 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.964 Oy)9.233 beğeni30.322 okunma918 alıntı147.015 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.932 Oy)6.043 beğeni20.706 okunma931 alıntı107.673 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.764 Oy)8.229 beğeni22.383 okunma4.702 alıntı137.479 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.443 Oy)5.310 beğeni19.532 okunma895 alıntı81.073 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.315 Oy)6.679 beğeni17.749 okunma3.015 alıntı90.657 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.811 Oy)8.421 beğeni24.097 okunma964 alıntı96.202 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.176 Oy)13.998 beğeni36.289 okunma3.811 alıntı154.209 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.046 Oy)11.845 beğeni29.712 okunma1.695 alıntı155.331 gösterim
Yılanların Öcü'nü bitirdiğimizde:

-Irazca "Gece olsun!..." dedi. "Düşün yollara! Yollara!..."

Irazca'yı dinledim: "Düştüm yollara! Yollara!..."

Irazca'nın Dirliği; "Yılanların Öcü" ve "Kara Ahmet Destanı" ile oluşan üçlemenin ikinci kitabı. Bir geçiş kitabı algısı olsa da anlattıkları ile de başlı başına bir kitap.

Kara Bayram'ın oğlu Ahmet tasviriyle başlayan Irazca'nın Dirliği'nde, Yılanların Öcü'nde tanık olduğumuz olayların bir yıl sonrasındayız. Bayram, Irazca'yı dinlememiş düşmanlarından davacı olmamıştır. Sözde, düşmanları ile aralarında anlaşmıştır. Sözde diyorum çünkü ev konusunda istediğine ulaşamayan Deli Haceli ve Cımbıldak Hüsnü (Muhtar) yerlerinde durmaya, Irazcaları rahat bırakmaya pek niyetli değiller.

Deli Haceli intikam derdindedir ve ailesini Irazcalara karşı doldurmaktadır. Bir gün Deli Haceli'nin kardeşi Boz Ömer ile muhtarın oğlu Cemal, Bayram'ın oğlu Ahmet'e rastlarlar. Sekiz yaşındaki Ahmet'i teyze oğlu, hala oğlu diye kandırarak yanlarına çekerler ve Değirmen Deresi denen yerde Ahmet'e bir oyun oynarlar. Yılanların Öcü'nde ev üzerinden yaşanan olaylara tanık olurken Irazca'nın Dirliği'nde oynanan bu oyun ekseninde olaylara tanık oluyoruz. Acaba bu defa Bayram davacı olacak mı?

Önceki kitaptaki kahramanlar arasında ölen ya da kaçan-göçen kimse yok. Hatta yeni kahramanlarla kadro biraz daha genişlemiş durumda.

Irazca'nın Dirliği'nde Ahmet'e, Yılanların Öcü'ne göre daha geniş yer ayrılmıştır. Bu da Ahmet'in bir sonraki kitap olan "Kara Ahmet Destanı"na hazırlanması manasına geliyor.

Muhtar daha partici bir hale gelmiştir. Baykurt, muhtarı parti ile sıkı sıkı birleştirmiştir. Parti muhtar, muhtar partidir. Dönemin siyasi otoritesinin eleştirisi sanırım muhtar üzerinden işleniyor:

"Şimdi nüfus defterini götürüp vermekten gayem, bütün aykırı dürzüleri liste dışı yapacaklar. Başta Kara Bayram! Sonra Irazca! Sonra gelini Haçça! Geldim geçiverdim, Ağali dürzüsü! Hem de hanesi halkı. Geldim geçiverdim, Kosa gâvuru! Hem de hanesi halkı!... Bunların oy hakkı elinden alınacak!... Hökümetin kolundan olmayan dürzülerin ne işi var seçimde sandıkta? Bizim Reis akıllı. Şimdiden yel gelecek delikleri tıkamak istiyor. Hem canım, bunların verdiği oydan ne anlaşılır? Cahil hepsi! Diyeceksin ki sen de cahilsin. Evet, cahilim ama aklım var. Hökümeti destekliyorum. Amerikanlardan yana demokratçılık ediyorum. Bunlar öyle mi? Aykırı pezevenkler hepsi de!" (s.62)

Eserde dönemin bujuvazi ve siyasi otoritesinin ortaklığı; liberalleşme, halka, fakire cephe de yergi noktalarındandır:

"Dünyanın tadı tuzu kalmadı. Köy bozuldu. Bildiğimiz dirlik düzenlik uçup gitti. İnsanlar kıcığa kardı. Yoksulun, düşkünün elinden tutan yok artık! Kadılat, kaymakamlar, bildiğim padişahlar, valiler, banka müdürleri, onbaşılar, büyük paşalar hep varsıllara arka çıkıyor. Malı, parası, gözel avradı olan yıkılmıyor. Hep varsılın dediği oluyor!... Sen istersen inleye inleye öl şurda; dönüp de, 'Ne oldun? Neyin var?' diyen bulunmuyor yoksul isen!..." (s.181)

Olaylara tanıklığımız bir önceki kitaptaki gibi gayet gerçekçi. Biçem açısından da aynı başarı söz konusu. Kısaca keyifli bir kitap daha sizi bekliyor.

Yılanların Öcü'nde Irazca bizi devam etmeye çağırmıştı; Irazca'nın Dirliği'nde ise Kara Bayram bizi devam etmeye çağırıyor:

"Cümlemizi, cümlemizi kurtar Kara Ahmet!..." dedi.
Fakir Baykurt ile beni tanıştıran bir eser, Irazca'nın Dirliği. Türk Edebiyatı okumaya pek yatkın biri değilim. Rus Edebiyatı her zaman daha fazla ilgimi çekmiştir. Eğer sizde benim gibi Türk Edebiyatı'na karşı önyargılı iseniz, okumaya pek fazla hevesiniz yoksa, erteliyorsanız, bunu yapmayın. Bunu milliyetçi duygulardan falan söylediğimi sanmanızı istemem, edebi açıdan baktığınız zaman, bu gerçeği göreceksiniz.


Irazca Ana; mücadeleci, inat, yaşlı, yoksul, köylü, ve bütün köylüler gibi çalışkan bir ana. Çok güçlü bir kadın Irazca Ana, azimli, yırtıcı. O Karataş köyünde doğdu ve orada ölecek. Gitmez oradan bir yere Körolası Kara Bayram! Boşa götürmeye çalışma ananı şehirlere! Her ne kadar evladına, gelinine, torunlarına takındığı tavırlara -kitabın son kısımlarına doğru- rağmen sevilmesi gereken bir kadındır Irazcan Ana. Yufka yüreklidir çünkü. Bahsediyor ya zaten kitapta " gelini bir gün, torunları yarım gün, oğlumu da üç günde affederim gitmezlerse" diye. Irazca'nın toprağına olan bağlılığı her şeyden üstünmüş bunu görmüş olduk. Eski toprak olduğu için ve hala günümüzde topluluğun çoğunda görüldüğü gibi "elalem ne der?" hapishanesinde yaşıyor. Bu iğrenç bir şey olsa gerek.

Açıkçası, yeryüzünde ne kadar aşağılık, alçak insan varsa ben bunu kitaplardan öğreniyorum, görüyorum. Düşünmeden edemiyorum, neden insanlar bütün hayatını bencillik içerisinde geçirir, neden sürekli çıkar hesaplamaları yapmak zorundadır, neden sürekli yalan söylemek zorundadır?

Türk Edebiyatı okumak isteyenlerin, köy yaşamı görmek isteyenlerin okuması gereken bir eser...
Serinin ikinci kitabında da tempo düşmeden devam ediyor. İlkine göre daha heyecanlı ilkine göre daha bi gözel. İlkine göre daha sinir bozucu. Kitabın sinir bozucu sahneleri; haceli'nin kardeşi boz ömer ile muhtarın oğlu cemal'ın ahmet'e cinsel istismarda bulunması.. . Ahmet'in bunalıma girmesi. Boz ömer ile cemal'in yaptıklarını köye yaymaları bayramın da bunu öğrenip ahmet'i dövmesi. Kara bayram'ın boz ömer'den ve cemal'den şikayetçi olması. Haceli ile muhtarın onbaşıya rüşvet vermesi. Onbaşının kara bayram'ın cahilliğinden yararlanıp şikayetini geri çektirmesi. Boz ömer'in ve cemal'ın kara bayramı öldüresiye dövmesi. Muhtarın sırtını partiye dayayıp kendini köyün sahibi sanması. Irazcaya yardim eden kaymakamı sürdürmesi. Unutamayacağım sahneler: birinci kitaptan hatırlarsınız muhtarın evinde bayramı dövmüşlerdi. Bayramı dövdükleri gibi ağali ve kosa, hasan'ın muhtarı kırlıkta dövmeleri.🤣 Kaymakamın Irazcayla vedalaşmak için gelmesi. Irazcanın ve haccanın ağlaması. Kaymakamın kalemini ahmet'e vermesi.

Bayram'ın sonunda şehre göç etmeye karar vermesi ırazcanın delirmesi. Bu kitap daha çok kara ahmet'in ve ırazca'nın üzerine kurulu.
Üçlemenin, Yılanların Öcü nden sonraki kitabı olan Irazca'nın Dirliği kitabını da, kullanılan yöresel şiveyle anlatıma aşina olduğum için kısa zamanda okudum.
Bu kitapta da Irazca ve ailesinin Muhtar la çekişmeleri devam etmektedir. Yoksulluk ve yoksulluğun getirdiği problemler bütün açıklığıyla göz önüne serilmektedir.
Ben beğendim , tavsiye ederim..
Fakir Baykurt uclemesinin ikinci kitabi. (Yilanlarin Ocu- Irazcanin Dirligi-Kara Ahmet Destani).
Ilk baskisi 1961 yilinda yapilmis olan kitabin sonraki baskilarinda yazar tarafindan degisiklikler yapilmistir. Ayni durum Yilanlarin Ocu kitabi icinde gecerlidir.
Baykurt birinci kitapta oldugu gibi cumhuriyetin geldigini ama agalik duzeninin henuz gitmedigini anlatiyor. Irazca'nin "Eteri gitti beteri geldi" ile bu durumu ozetliyor. Saf Anadolu koylusu imajinin ne kadar da uydurma oldugunu, paranin gucun her yerde gucsuzu ezdigini gozler onune bir kez daha seren guzel bir kitap
Türk Edebiyatında Köy Romanı denilince akla gelen ilk yazarlardan biridir Fakir Baykurt. Hangi yörede geçerse geçsin hikayesi, sanki benim köyümü anlatıyor hissine kapılırsınız okurken. En azından ben öyle hissediyorum. Çünkü köylerin ortaktır sorunları... Yılanların Öcü ve Irazca'nın Dirliği'ni okurken çocukluğuma gittim ve zaman zaman çok duygulu anlar yaşadım...
"Şu dünyada garı milletinin çektiği..." dedi Bayram. "Şu dünyada garıların irezilliği!.. Üç buçuk seetlik gecelerde, nasıl yatarlar, nasıl dinlenirler? Nasıl uykularına ganarlar? Garıların dinlenmesi gıyamete galmıştır. Gıyamete, hemi de gara toprağın altına..."
Fakir Baykurt
Sayfa 47 - Remzi Kitabevi, 1993
Gözünün önüne süpürge süpüren bir Bayram getirip biraz utanıyordu. "(Garılar gibi...)" diyordu. Sonra kendi kendine çıkışıyordu: "(Ne garılar gibisi ulan?.. Garılar gibi mi olur?.. İş iştir!.. İşin erkeği dişisi var mı?)"
Fakir Baykurt
Sayfa 192 - Remzi Kitabevi
"Her dağın kendine göre bir dumanı,
her insanın da kendine göre gamı gümanı olur Kara Bayram!"
Bak sana anlatayım kadın Kaymakam’ım. Ben dünyada üç nesneyi istemem: Bir cahillik, bir yoksulluk, bir zulüm! Türkü var ya, ‘Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm..’ Tabi benim kocakarı aklım… Yoksulluk olmazsa ayrılık da olmaz. Keyfi olarak gurbete çıkıp da ne yapacak millet? Ayrılık, yoksulluktan… İnsanlar üç kuruş idare için çıkıyor gurbete…
Hem yazıyor, hem kendi kendine konuşuyordu: "(Hey gidi hey! Kulakların bunları duymalı, gözlerin bunları görmeliydi Müsteşar Bey! Köylü romantizmi diyordun. Bak bakalım, öyle mi?.. Ben sevgi diyorum, onlar sevgiye de romantizm diyorlar! Hey gidi hey! Hey gidi benim çilesi uzun, insanları mahzun, mahzun, mahzun memleketim! Sevenlerinin futbol topu gibi oradan oraya tekmelendiği memleketim!)"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İrazcanın Dirliği
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750403965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Literatür Yayıncılık Dağıtım
Irazca şu dünyaya geldi geleli gün yüzü görmemiştir. Dertli mi dertli bir kadındır; üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Geçimdi, çocuktu, sonra torundu derken sırtı doğru düzgün yumuşak bir yatağa değmemiştir. Yetmezmiş gibi, köyün muhtarı Cımbıldak Hüsnü ile Haceliyi ev yeri yüzünden düşman beller kendine. Ev işi halloldu, sular duruldu derken, anlar ki, su uyurmuş ama düşman uyumazmış. Bu sefer torunu Ahmete kötülük eder düşmanlar; oğlu Bayram ölümlerden döner. Yitirir bir bir dayanaklarını... ve zavallı Irazcanın ne dirliği kalır ne düzeni. Fakir Baykurt, Karataş köyü ve insanlarını anlattığı ve Yılanların Öcüyle başlayan üçlemesinin bu ikinci kitabında, Yoksulluğun gözü kör olsun dedirtiyor okura. Gücün parayla ölçüldüğü bir dünyada ve işlerin kayırmayla, rüşvetle görüldüğü bir ortamda köylü olmanın, yoksul olmanın ne anlama geldiğini dile getirirken, insanlığın bu acınası haline sanki bir ağıt yakıyor. Yılanların Öcünde başını gösteren yılanlar, Irazcanın Dirliğinde zehirlerini akıtıyor.

Kitabı okuyanlar 117 okur

 • Mehmet Duran Boztepe
 • Seçilmiş
 • Zennure Karaaslan
 • Serap Sönmezışık
 • Muhammed POLATER
 • Emine Uygun
 • Mustafa Umucu
 • Çağla Karaahmet Üçüncü
 • KÜBRA ÖZDEMİR
 • Volkan Kartal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%18.5
35-44 Yaş
%35.2
45-54 Yaş
%24.1
55-64 Yaş
%7.4
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55
Erkek
%45

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (9)
9
%12.9 (4)
8
%29 (9)
7
%19.4 (6)
6
%3.2 (1)
5
%0
4
%6.5 (2)
3
%0
2
%0
1
%0