1000Kitap Logosu
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi

İskandinav Mitolojisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
747 Kişi
1.638
Okunma
626
Beğeni
24,1bin
Gösterim
272 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 42 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İthaki Yayınları · Eylül 2020 · Karton kapak · 9786053758464
Orijinal adı
Norse Mythology
Diğer baskılar
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi
Norse Mythology
Norse Mythology
Norse Mythology
“BAŞLANGIÇTAN ÖNCE HİÇBİR ŞEY YOKTU: NE TOPRAK VARDI NE GÖKKUBBE, NE YILDIZLAR VARDI NE DE GÖKYÜZÜ̈. ŞEKİLSİZ VE ŞEMALSİZ, SİSTEN BİR ÂLEM İLE DURMADAN YANAN ATEŞTEN BİR ÂLEMDİ VAR OLAN.” Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor. İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz. Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te… “Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.” –Ursula K. Le Guin “İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.” –Lidia Yuknavitch “Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.” –Joanne Harris
7 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺46,55
8.4
10 üzerinden
747 Puan · 122 İnceleme
Emre Bulut
İskandinav Mitolojisi'yi inceledi.
272 syf.
·
69 günde
·
6/10 puan
İskandinav Mitolojisi Şeysi
İskandinav Mitolojisi , incelemesini nasıl yapacağımı düşündüm.Bana fazla birşey katacağını düşündüğüm bir konu değildi.Merakımda yoktu.Sırf şu önemsiz konuda da bilgim olsun diye okudum yalan olmasın.Anladıklarım komikti.Önyargılı girişmesem de ilk başta bu konuya, neticede öyle oldu biraz. Odin, Thor, Loki gibi mitolojik karakterleri filmlerde şurada burada görmüşsünüzdür.İşte İskandinav mitolojisinin tanrıları bu arkadaşlar.Ama desen ki tanrıya yakışan tavırlar var mı bu arkadaşlarda bakalım anlatayım görün sizde.Odin mesela tanrı ama bilge olması gerektiği için tek göz kalıyor.Kendisi tanrı ama hep bir sınavda.Hep bir denenme sürecinde.Kime sınanıyor.Kim sınıyor.Daha üst bir yaratıcı da var sanırım dersiniz okusanız 18 ay korkularından duvar örüyorlar. Savaştan korkuyorlar. Thor isimli tanrı ise çekici olmadan tam bir tanrıcık.Gelinlik giyiyor çekici kurtarmak için ama o devasa adamı kimse yavv erkek olabilir mi çok enteresan diye demiyor.Tanrıya utanmadan gelinlik giydirmişler yani İskandinavlar. Ilizyon falan da yapıyorlar. Kısaca bir türlü odaklanamadım.Hatta kitabı okurken dedim ki yavv helal olsun şu yazar arkadaşa işi gücü bırakmış bunu araştırmış.Ama tabi güzel satış yakalamış kitap.Önemli olan eğerki tabi buysa. Neyse ben okudum boş işte.Siz okumayın.Daha ne diyim size .Birde buradan Viking sever biri olarak Ragnar a selamlarımı iletiyorum.
İskandinav Mitolojisi
8.4/10
· 1.638 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
148
tamadres
Sponsorlu
İmzalı Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar %40 İndirimli
Çağrı Miraç Aktaş'ın "Hayat Kaybettiğin Yerden Başlar" kitabı sınırlı sayıda imzalı ve %40 indirimli bu linkte: bit.ly/3nYO7gu #tamadres #kitap
4
713
Roland Deschain
İskandinav Mitolojisi'yi inceledi.
312 syf.
Kitapta en başta karakterlerden bahsediyor. Bilgi amaçlı olup, çok uzun olmamasına rağmen gayet anlaşılır olmuş. Hikayelerden oluşuyor kitap, kısa kısa hikayeler ve çok keyifliydi. Okurken o diyarlarda ben de dolaştım durdum. Odin, Thor,Freya,Loki ve nicesi burada... Odin hepsinin babası. Babaların babası hey gidi Odin seni Marvel filmlerinde de sevmiyordum, yine sevemedim gitti seni. Çok gıcık geliyor bana. :) Thor bir zamanlar adamımdın, ne severdim seni filmlerinde güçlü ve heybetli Thor... Bu kitabı okuyunca fikrim değişti. Heyt huyt höyt, kırarım kemiklerinizi... :)) En güçlüsü Thor ama ama işte spoiler yok. ;) Ve Loki seni hiç mi hiç sevmezdim. Ama fikrim değişti sen neymişsin böyle. Bildiğimiz Loki fakat fazlası var. Spoiler yok yine ;) çok komik ama en çok Loki bölümlerinde kahkaha atıyordum. Loki ve o sahneleri gözümün önüne getiriyordum kendimi tutamıyordum. Loki seni seviyorum artık. Loki'nin çocukları, diğer tanrılar, elfler, devler, cüceler, Aerisler hepsi burada. Loki'nin 3 çocuğu için dikkat onlara... Ilk kez mitoloji okudum ve çok beğendim. Yazarla da böyle tanışmış oldum ve çok beğendim. Fantastik benim sevdiğim tarzdı. Mitoloji ve fantastik müthiş ikili ve yazar çok iyi iş çıkarmış. Hee bu arada Thor ve Loki neler neler gelecek başlarına bazen çok güleceksiniz. Thor'u düşündükçe gülüyorum, incelemeyi yazarken halen gülüyorum. Thor çok şaşırttın beni. Ve Thor devlerle savaşırken Loki nerelerdeydi acaba? :))) Toparlasam, hikayeler çok güzeldi. Akıcı kitap ve puntosu da gayet büyük ve çok rahat okunuyor. Mitoloji okumak isteyenler hiç düşünmeyin bile. Kitap ciltli olarak sadece 3000 adet basıldı. Şanslı sayıyorum kendimi;) Kaçırmayın derim.
İskandinav Mitolojisi
8.4/10
· 1.638 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
107
Ayten
İskandinav Mitolojisi'yi inceledi.
272 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Konusu mitoloji olan herhangi bir kitap okumayı uzun zamandır istiyordum. Daha doğrusu Yunan mitolojisini Medusa için, İskandinav mitolojisini ise Loki için okumayı çok istiyordum ve sonunda ilk adımımı Nail Gaiman ile atmış bulunuyorum! Kitapta adı en çok geçen tanrılar bizim en yakından tanıdığımız tanrılar sayılabilir. Bilge Odin, güçlü Thor ve düzenbaz Loki... Bu üç tanrının da içinde bulunduğu birçok hikaye okuyoruz kitapta. Thor'un çekici Mjollnir'e nasıl kavuştuğundan Loki'nin ölümüne, oradan da Ragnarök'a kadar her biri bir diğerinden muhteşem olan 13 hikayeyi okuyoruz... Kitabın güzelliği bir yana, Nail Gaiman İskandinav Mitolojisi'ni yazarken bütün hikayelerin (ya da efsanelerin) aslına sadık kalarak bu kitabı yazmış. Yani kitap tamamen kurgu sayılmaz. Nail Gaiman var olan hikayeleri kendi cümleleri ile yazmış, kullandığı kaynaklarını ise kitabın sonunda tek tek belirtmiş. Nedense İskandinav Mitolojisi'ni okumadan önce Nail Gaiman okumaktan çok çekinirdim, ama artık çekinmek şöyle dursun hemen diğer kitaplarını da alıp okumak istiyorum çünkü kendisi en az İskandinav Mitolojisi kadar muhteşem birçok kitaba sahip.
İskandinav Mitolojisi
8.4/10
· 1.638 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15