Adı:
İskandinav Mitolojisi
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758464
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi
Norse Mythology
Norse Mythology
“BAŞLANGIÇTAN ÖNCE HİÇBİR ŞEY YOKTU: NE TOPRAK VARDI NE GÖKKUBBE, NE YILDIZLAR VARDI NE DE GÖKYÜZÜ̈. ŞEKİLSİZ VE ŞEMALSİZ, SİSTEN BİR ÂLEM İLE DURMADAN YANAN ATEŞTEN BİR ÂLEMDİ VAR OLAN.”

Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

“Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.” –Ursula K. Le Guin

“İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.” –Lidia Yuknavitch

“Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.” –Joanne Harris
312 syf.
Kitapta en başta karakterlerden bahsediyor. Bilgi amaçlı olup, çok uzun olmamasına rağmen gayet anlaşılır olmuş.

Hikayelerden oluşuyor kitap, kısa kısa hikayeler ve çok keyifliydi. Okurken o diyarlarda ben de dolaştım durdum.

Odin, Thor,Freya,Loki ve nicesi burada...
Odin hepsinin babası. Babaların babası hey gidi Odin seni Marvel filmlerinde de sevmiyordum, yine sevemedim gitti seni. Çok gıcık geliyor bana. :)
Thor bir zamanlar adamımdın, ne severdim seni filmlerinde güçlü ve heybetli Thor... Bu kitabı okuyunca fikrim değişti. Heyt huyt höyt, kırarım kemiklerinizi... :)) En güçlüsü Thor ama ama işte spoiler yok. ;)

Ve Loki seni hiç mi hiç sevmezdim. Ama fikrim değişti sen neymişsin böyle. Bildiğimiz Loki fakat fazlası var. Spoiler yok yine ;) çok komik ama en çok Loki bölümlerinde kahkaha atıyordum. Loki ve o sahneleri gözümün önüne getiriyordum kendimi tutamıyordum. Loki seni seviyorum artık.

Loki'nin çocukları, diğer tanrılar, elfler, devler, cüceler, Aerisler hepsi burada. Loki'nin 3 çocuğu için dikkat onlara...

Ilk kez mitoloji okudum ve çok beğendim. Yazarla da böyle tanışmış oldum ve çok beğendim. Fantastik benim sevdiğim tarzdı. Mitoloji ve fantastik müthiş ikili ve yazar çok iyi iş çıkarmış.

Hee bu arada Thor ve Loki neler neler gelecek başlarına bazen çok güleceksiniz. Thor'u düşündükçe gülüyorum, incelemeyi yazarken halen gülüyorum. Thor çok şaşırttın beni. Ve Thor devlerle savaşırken Loki nerelerdeydi acaba? :)))

Toparlasam, hikayeler çok güzeldi. Akıcı kitap ve puntosu da gayet büyük ve çok rahat okunuyor. Mitoloji okumak isteyenler hiç düşünmeyin bile.

Kitap ciltli olarak sadece 3000 adet basıldı. Şanslı sayıyorum kendimi;)

Kaçırmayın derim.
293 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitaba bayildim!
Sandman'dan sonra Neil Gaiman sevgim yeniden tavan yapti, o donemde de bu kitap cikinca on siparisten hemen edindim. Ancak her ne kadar zekasina ve hayal gucune hayran olsam da icime sinmeyen bir seyler oluyordu her kitabinda. Ozellikle Amerikan Tanrilari'ndan sonra biraz cekinir olmustum.
Ancak bu kitabina hayran kaldim! Cocuklugum hem Yunan hem de Antik Misir mitoloji hikayeleri ile gecti, butun Tanri'larini, butun hikayalerini ezbere bilirdim. Ancak, Marvel'e bile ilham vermis olan Norvec Mitolojisi hakkinda en ufak bir fikrim bile yoktu. Son yillardaki Marvel sinematik evreniyle (2008-2018 ve sonrasi) Thor ve Loki'nin maceralari yeniden on plana cikti ve benim de ilgimi cekti. Dolayisiyla da bir bakayim istedim neler varmis kitapta diye.
Kitap, bir Neil Gaiman kurgusu degil. Gercekteki Norvec mitolojik hikayelerinin derlenmesi. Evrenin ve tanrilarin olusumu ile baslayip Ragnarok (Kiyamet)'a kadar olan surecteki yaklasik 12-15 hikaye sunuyor. Bu hikayeler kronolojik olarak siralanmis ancak birbirinden bagimsiz hikayeler. Bu hikayeler icinde Odin'in bir gozunu nasil kaybettigini, Thor'un Mjolnir'i nasil edindigi gibi pek cok soruya cevap buluyoruz.
Daha evvel de dedigim gibi, kitap bir Neil Gaiman kurgusu degil, var olan efsanelere yeni bir yorum ve soluk kazandirmis. Kitabin dili inanilmaz rahat. Sanki Hobbit diliyle Silmarillon okumusum gibi hissettim.
Marvel dunyasinda Thor ve Aasgard tanrilarini tanidiktan sonra bu kitabi okuyunca karsilasilabilecek bence en buyuk saskinlik ise Thor:) Thor, Marvel'deki karakterinin aksine, oldukca duz mantik, biraz aptal ve sadece fiziksel gucu olan biri.
312 syf.
·3 günde·9/10
İnceleme değil de daha ziyade “meraklısına notlar” diyelim. Kitabı bitirince aklıma takılan bir iki şeyi araştırdım ve bu bulduklarım benim için şaşırtıcıydı, paylaşmak istedim.

Bu kitabı kısa sürede okumama vesile olan ve aynı zamanda hediye eden sevgili arkadaşım https://1000kitap.com/Jakeee’a çok teşekkür ederim. Bu arada belki fikrim değişir dedim ya, cık değişmedi.Ben çoğunluğun aksine Odin ve Thor’u sevdim. Loki bana göre bir baş belası ve insanları kötülük yapmaya teşvik eden bir sinsi. En nefret ettiğim kişilik.Ama kitapta zincirin en kalın halkası o gibi gözüküyor.Yine de Lokici değilim :) Sevgiler.

*İskandinav evreninin 3 küresi içerisinde 9 tane dünya vardır bunlar; Asgard (tanrı ve savaşçıların dünyası), Vanaheim ( bereket ve doğurganlık tanrıları dünyası), Alfheim ( barış ve ışık elflerı dünyası), Midgard (orta dünya), Jotunheim ( devlerin dünyası), Nidavellir ( cücelerin dünyası), Svartalvheym ( koyu cücelerin dünyası), Hel (ölülerin dünyası), Niflheim ( evrenin en altında yer alan soğuk ve karanlık dünyası).

*İskandinav mitolojisinde Valkyrie savaş meydanına gelir ve ölen askerleri Valhalla’ya götürür. İkinci dünya savaşı zamanında Hitlerı öldürmek için komplo içine giren alman askerleri gizli planı “Valkyrie operasyonu” diye adlandırmışlardır.

*Tolkien “The Hobbit” ve ” Yüzükler Efendisi”nın daha çok İskandinav etkisi altında olduğunu itiraf etmiştir. Örneğin Gandalf görüntüsü  Odin tanrısının kopyasıdır.

*Midgard (insanların dünyası) ve Asgard (tanrıların dünyası) arasında bir köprü var. Bu köprü Bifröst olarak biliniyor. Bifröst Asgard’a geçmek için kullanılan tek yoldur.
312 syf.
İyi akşamlar sayın 1k sakinleri..

Mitoloji severler buraya , sevmeyenler varsa da buyursunlar. İskandinav Mitoloji hakkında daha önce herhangi bir kitap okumadım ve bunun eksikliğini çok hissediyorumdum. Daha önce Yunan , Mısır, ve Roma mitlerı ile ilgili kitaplar okumam hep bir karşılaştırma içinde olmama neden oldu.
Karşılaştırma içinde olunca bazi mitlerin birbirine benzemesi veya farklılık göstermesi gayet normaldir.

Kitap çok akıcı olup 1 günde bitirilebilir. Hikayeler de birbiri ile bağlantı olduğu için su gibi önünüzde akıp gidiyor .
Karakterler giriş yapılması kitabın akıcılığını destekler nitelikte olmuş.
İskandinav mit başlangıcı , Yunan mitolojisine kaos ortamından biraz farklı başlangıç olmuş..

Odin şairlerin bal şarabı için yaptıkları. Bir an gözümde Zeusu canlandırdı.
Daha fazlasını beklemedim Babaların babası Odinden.
Namı diyar gök gürleten Tahir :)
Sıkıntıya gelmeyen , kafasının estiği gibi davranan kot kafalı Thor :)
Çekici Mjollnir bile, Loki'nin teşvikleri sonunda cüceler tarafında yapılmış bir alet . Yani Thor bildiğin Thor değil.
Çekicini bir bakıma Amazonlarin kullandığı Labris benzettim .

Loki iyi olsa sonuçlar farklı olabilecek diyeceğim, ama ona karşıda hep bir ön yargı vardı, tabi oda ön yargının hakkında veriyor:)
Güzeller güzeli Freya, etli sütlüye karışmayan güzel Balder, kör tanrı Hod , buz devleri daha bir çoğunun hikayelerde ismi geçiyor.

Beklenen Ragnarök ve Heimdall ön görülügü ve kudreti nedeniyle beni etkileyen karakter oldu...

Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar. ..
312 syf.
·3 günde·4/10
Valhalla’da sıradan bir gün... Kurtlar daha güneşi yememiş, ay ise olabildiğinden çok daha parlak. Ben, Odin ve Bay Thor okey masasında dördüncüyü yani Tanrı Dördüncüyüs’ü beklemekteyiz. Daha dünya böyle bir oyuna şahit olmamış, kimseler fayans dizmemişti...

Yazarımız destansı gerçeği kendi yorumlarıyla hikâye etmiş, destan içeriğinden hareket ederek olayları okuruna anlatmaya çalışmıştır. Öyle yalın bir dil ile yazmış ki okur yaşını 10 yaşlara kadar düşürmüştür.

Elini sallasan tanrıya değen bir destanda devler, cüceler, yılan, kurt birbirine dolanmış, her biri sözünün eri yürüyorlar cümlelerin içerisinde. Kitapta Kvasir hariç diğer tanrılar çok aptal ve düşüncesiz gözükmektedir. Yazarın aksine ben bu şekilde düşünmüyorum. Sıradan basit kişilerden bir farkı olmayan Odin ve Thor bana hiç ama hiç keyif vermedi. Zaten İskandinav ülkelerinden tanrı çıkacağını da sanmıyorum. Ne Hint’in Kali’si (Kahli), ne Mısır’ın Osiris’i ve Yunan’ın birçok tanrısındaki olağanüstü güç, akıl dengesi maalesef yok bu kitapta. Çok daha heyecanlı bir hikâyeleme ile karşılaşabilirdik. Loki olmasaydı eğer kitap tamamen çöp diyebilirdim.

Kitap karakter tanıtımıyla başlıyor. Arkasından hikâyenin öncesi ve sonrasıyla devam edip, ilerleyişi hikâyelere bırakıyor. Olay örgüsü destan kronolojisine sadık kalmış ve hikâyeler ne kadar birbirinden farklı gözükse de aslında birer bütünün parçası olarak kitapta yerini almıştır. Toplamda 13 tane hikâye içeren kitabı ise “Ragnarök” (Kıyamet) sonlandırıyor.

Odin’in gözünü kendisi için feda ettiğini, Thor’un çekicinin nasıl meydana geldiğini ve kendilerini nasıl bir sona hazırladıklarını konu etmektedir. Lakin tanrıların kurnaz halleri ise bana çok manasız geldi. Gerçekten destandan uyarlanan bir kitapta olağanüstü güçlere rastlamamak çok ama çok acı.

Yazar tanrıların ölümünü çok basit bir şekilde kapatmıştır. Oysa asıl çarpışma ve diğer bütün olaylar orada yaşanmıştır. Thor’un ve Odin’in ölümleri ve aldıkları canlar hepsi neredeyse bir cümle ile kısaca üzerinden geçmiştir. Yazar son bölümün kopyasını bir şekilde yitirmiş ve yeniden yazmak zorunda kalmış olması “Kıyamet’i” bu kadar basit anlatmasını gerektirmezdi. Ben daha şaşalı bir son beklerdim.

Sözün özü; ben kitabı beğendim. Kendi türünde okunulabilir ve tavsiye edilebilir.

Sevgi ile kalın.
312 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Iskandinav Tanrıları
Okuduğum ilk Neil Gaiman kitabıydı, aynı sırada ilk de Norveç Mitolojisi kitabıydı. Daha önce Thor'u ve o meşhur çekicini duymuştum ve Norveç Mitolojisi'nin bir kahramanı olduğunu bilmiyordum. İyiki kitabı arkadaşımdan alıp da okumuşum. Gerçekten nasıl bitti anlamadım. Bir baktım kitap bitmiş. İlk arkadaşımdan kitabı aldığımda aklımda Norveç Mitolojisi'nin tarihi, karakterleri ve gelişimi hakkında bilgiler vereceği vardı. Ama beklediğimi bulmadım. İyiki bulmamışım, öyle sıkılacağımı biliyorum çünkü. Zaten kitabı böyle çok çok beğendim. Gerçekten su gibi akıp geçti. Bir sürü hikayeler (gibi) vardı ve her bir hikaye karakterleri daha iyi tanıtıyordu biz okuyuculara. En çok Loki'yi beğendim. O bir harika dostum! :)  Thor ve çekicini bile es geçtim Loki'yi tanıyınca. Kitabın yazım dilinden bahsetmem gerekirse şunları da söylemeliyim: Basitti ve bu da okuyucunun kitabı anlamasını kolaylaştırıyor. Ben zaten kitaba başlayınca edebi bir yazım beklemiyordum. Ama her şeye rağmen güzeldi. Neil Gaiman'ın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Eğer sizde Norveç Mitolojisi hakkında bir şeyler merak ediyorsanız alıp okumalısınız zira tüm hikayeler birbirinden güzeldi. Alıp okuyun efendim :)
312 syf.
Harika bir anlatım tekniğiyle yazılmış,okurken okuru hiç sıkmayacak şekilde öykülendirilmiş, İskandinav Mitolojisi'ni akıcı bir şekilde anlatan çok güzel bir kitap olmuş. Okurken en çok keyif aldığım mitolojik kitap diyebilirim.
312 syf.
·8 günde·9/10
İncelememin tamamı blogumda, eğer okumak isterseniz;
https://adastraperaspera2.wixsite.com/...celeme-neil-gaiman

...
Kitabın içeriğine gelirsek, yazarın inanılmaz akıcı, anlaşılır ve basit bir dili var. Bu yüzden İskandinav mitolojisi hakkında pek bilginiz yoksa ya da sıfırdan basit ama kalifiye bir kitapla başlamak istiyorsanız önerim kesinlikle bu kitap olur. Kitabı okuduktan sonra temel birkaç hikayeyi ve tanrıları az çok tanımış olacaksınız.
...
Genel olarak özetlemem gerekirse, ben kitabı sevdim. Muhteşem bilgiler edinmeseniz de, temel olarak bilgi sahibi oluyorsunuz ve yeni başlayanlar için yeterli olur bu. Bir anda çok fazla bilgi çoğu insan için sıkıcı olabilir. Aynı zamanda gelecek okumaların önünü açıyor, merak uyandırıyor. Basit dili, su gibi akan masalsı anlatımıyla bir çırpıda okunabilecek bir kitap.
...
312 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
yine muhteşem bir kitap bitirdim. Anlatım dilini çok sevdim. Nail abimiz masal tadında anlatmış da anlatmış. böyle hiç rahatsızlık çekmeden, minnoş bir masal okur gibi okuyorsunuz. yağ gibi kayıyor cümleler... aynı zamanda harikulade çeviri için tabiiki Alican Saygı Ortanca'yı tebrik etmeli.

Uzaklarda bir yerlerde, İskandinavya da, Tanrılar diyarında olan bitenleri, Tanrıların güçlerini, taraflarını, tarzlarını öğreneceksiniz. Bazı Tanrıların başlarından geçen olayları, bazılarının neler yaptığını ve bilhassa tanrı da olsa neler yapılmaması gerektiğini de öğreneceksiniz.

bir çok yerini insanlığa dair örnek aldığımda "tanrılar yapmış yapacağını!" dedim. bazı alınan kararlar ve uygulamaları okuduğumda yine "tanrılar yapmış yapacağını" dedim. güzel bir deneyim oldu.

hepsi bir yana iskandinav mitolojisinin miri Loki bence. ah o yok mu, o! hem fitne hem fesat hem olay çözücü. bir insanın tüm gücünü hem iyiliğe hem kötülüğü harcaması gibi bir şey. her ne kadar karanlık taraf olsa da içinde aydınlık barındırmanın timsali. her ne kadar işe yarasa da azıcık kötülüğün tüm iyiliği bertaraf etmesinin mutlak örneği. öte yandan Asgard'ın olmazsa olmazı! bir ekşi yazarının dediği gibi; bütün Cümbüş loki'nin başının altından çıkıyor. o olmasa tabrılar n'aparlardı bilmem. her biri ayrı bir dünya olan tanrıları ve hakkında bilinen gerçekleri, güçlerini, yaşadıklarını öğrenmek için güzel bir eser.

fantastik kurgu seviyorsanız, özellikle mitolojiye ilginiz varsa her şeyin başlangıcını anlatan ve kaçınılmaz sondan haber veren bu kitabı mutlaka okumalısınız.
312 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Kitabın sonu gerçekten güzeldi, ama çeviriden mi bilmiyorum orta kısımları gerçekten sıkıcıydı.. Daha süslü bir dille çevrilebilirmiş. Loki ve thor ile ilgili mitolojik farklı öyküler yer alıyor, bazıları çok komik bazıları da çok basit ama kitap genel anlamıyla güzeldi.. Çok beklentiye girmeden, keyif alınarak okunacak bir kitap.. Keşke ithaki bu sınırlı sayıda üretilen ciltli baskısını biraz daha küçük puntoyla yapsaymış, bunu söyleyeceğimi cidden düşünmezdim ama yazı puntosu o kadar büyük ki, ortaokul kitabı okuyormuş gibi ciddiye alamadım kitabı.. Ama kapak efsane o da ayrı konu :) Ciltli olanı sınırlı sayıda basıldığı için şanslı olarak görüyorum kendimi, kütüphanemde çok yakışıklı bir kitap olarak kalacak :) Neil Gaiman'la tanışma kitabımdı, yazarın kalemi güzel (bir Brandon Sanderson değil ama)
312 syf.
·16 günde·9/10
Kitaba başlarken en merak ettiğim şey, yıllardır okuyup araştırdığım İskandinav mitlerini Neil Gaiman'ın nasıl anlatacağı idi. Neil Gaiman'ın sade dilinden bu denli görkemli hikayeleri dinlemek muhakkak ki İskandinav mitleri ile ilgili yeni okumaya başlayan insanların kafasında bir fikir oluşması için yeterli olacaktır. Peki ya halihazırda bu hikayelere aşina olan insanlar? Kendimi son cümledeki insanlara dahil ederek söylüyorum ki, kitap bitmesin istedim hatta yavaş yavaş okudum desem doğru olur. Bana uykudan önce anlatılan heyecanlı hikayeleri anımsatan bu kitap, sade ve açıklayıcı diliyle oldukça başarılı olmuş. Odin, Thor, Loki, Freya, devler, elfler, cüceler ve daha niceleri okurken kafamda canlanıverdi ve kitap beni öylesine içine çekti ki kendimi Asgard'dan bir karakter gibi hissettim.
Mitolojiye ve İskandinav kültürüne ilgisi olan herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap olmuş. Ve söylemeden geçemeyeceğim, kapak tasarımı ne şahane olmuş öyle! (hardcover kapaktan söz ediyorum). Hiçbir yazıya yer vermeden Mjolnir'in simsiyah zemine altın renkte çizilmiş olması fikri harika olmuş, kapak tasarımcısına ayrıca saygılarımı sunarım.
312 syf.
·5 günde·7/10
Bu kitabı ilk görünce bir araştırma-inceleme eseri zannetmiştim ve büyük bir heyecanla almıştım ancak yanılmışım.Ben mitteki karakterlerin kapsamlı tahlillerini beklerken yalnızca kısa açıklamalarla bırakması bende hayal kırıklığına uğrattı.Yanlış anlamayın kitabı beğenmedim değil aksine beğendim.Ancak dediğim gibi ben biraz daha araştırma mahsulü bir eser beklerken oldukça basitleştirilmiş bir eserle karşılaşmak beni üzdü.Eğer ki İskandinav mitine yeni başlayacaksanız ve fazla detay istemiyorsanız tam sizin için bir eser
“Ona en minnettar olduğunuz zamanlarda bile ondan hoşlanmazdınız, ondan en çok nefret ettiğinizde dahi ona minnettar kalırdınız.”
Neil Gaiman
Sayfa 67 - İthaki Yayınları
Varolan hiçbir şey yoktur ki güneşi sevmesin.
Neil Gaiman
Sayfa 237 - İthaki Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Alican Saygı Ortanca
Hiçbirimiz ihtiyarlığı yenemeyiz çünkü en nihayetinde o her birimizi alt eder...
Neil Gaiman
Sayfa 180 - İthaki Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Alican Saygı Ortanca
Ragnarök, tanrıların alacakaranlığı, hepsinin sonu. Tanrılar, buz devleri ile savaşacaktı ve hepsi ölecekti.
Bir son yok. Yalnızca eski zamanların sonu ve yeni zamanların başlangıcı bu,Loki. Ölümün ardından her zaman diriliş gelir. Başarısız oldun.
Neil Gaiman
Sayfa 247 - İthaki Yayınları
...sessiz kalan çok az insan hata yaparmış.
Neil Gaiman
Sayfa 45 - İthaki Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: Alican Saygı Ortanca

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İskandinav Mitolojisi
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758464
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi
Norse Mythology
Norse Mythology
“BAŞLANGIÇTAN ÖNCE HİÇBİR ŞEY YOKTU: NE TOPRAK VARDI NE GÖKKUBBE, NE YILDIZLAR VARDI NE DE GÖKYÜZÜ̈. ŞEKİLSİZ VE ŞEMALSİZ, SİSTEN BİR ÂLEM İLE DURMADAN YANAN ATEŞTEN BİR ÂLEMDİ VAR OLAN.”

Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

“Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.” –Ursula K. Le Guin

“İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.” –Lidia Yuknavitch

“Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.” –Joanne Harris

Kitabı okuyanlar 376 okur

  • suna erdener
  • Fatih Ihsan Kurt
  • Gülşen Koç
  • Kitapların fısıltısı
  • Elifsu Akgül
  • Nur erdemir
  • Oğuzhan Sönmez
  • Hilal Epik
  • Recep Uçar
  • Fatih Mehmed

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (23)
9
%7.7 (15)
8
%8.7 (17)
7
%5.6 (11)
6
%2.1 (4)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.5 (1)