Adı:
Silahşor
Alt başlık:
Kara Kule Serisi 1
Baskı tarihi:
Haziran 2005
Sayfa sayısı:
270
ISBN:
9789754051513
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Gunslinger - The Dark Tower 1
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.
Açıkçası Kara Kule serisinden beklentilerim vardı ve Silahşor beklentilerimin biraz altında ancak giriş kitabı olarak fena değil. Bir çok kişi de diğer kitapların çok daha güzel olduğu konusunda hem fikir olunca beklentilerimin altında olması beni çok rahatsız etmedi.

Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Okurken çok sıkılmadım, Silahşor ve hikayesi ilgimi çekti, geri dönüşler de kitaba güzel bir ahenk katmış.

Aslında kitapla ilgili söylenecek henüz çok fazla şey yok, ben seriye devam etmek istiyorum ve seri de ilerledikten sonra gerçek kanaatime varmak istiyorum.
Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...phen-king-kitap.html
Yazarı Stephen King olunca haliyle beklentiniz de yükseliyor ve biraz dumura uğruyorsunuz. O yüzden okumak isteyenler kendinizi şimdiden hazırlayın! Benim gibi bir anda kitabı bitire bileceğinize inanıp da kendinizi kandırmayın!
Kitabımız Yüzüklerin Efendisi gibi bir yolculuk hikayesi. Burada da bir kulemiz mevcut. Ama Sauro'nun kulesi değil, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Kara Kule. Ve oraya ulaşma sevdası. Yalnız sayılabilecek bir yolculuk ve alınması gereken zor kararlar!
Başlardaki o alışma safhasını geçebilirseniz hem kitabın diline aşina olmaya başlıyorsunuz hem de kitap arada temposunu artırarak ilerliyor.

Benzer kitaplar

stephen king bu kitabıyla bize amaca giden yolda her şey makbuldür. sözünün acı örneklerini gösteriyor...ayrıca insanın zaafları olduğunu idealleri olduğunu dahası bu idealleri uğrunda her şeyi yapabileceğini gösteriyor...silahşorun en büyük ide aliyse kara kuleye ulaşmak ...dahası ulaştıktan sonra kuleye hakim olabilmek belki...ve bu ideal uğrunda jake den bile vazgeçebildi. bakalım bu uğurda başka nelerden vazgeçecek
Stephen King'in senelerdir başlamak istediğim Kara Kule serisinin ilk kitabı. Giriş kitabına göre fena sayılamaz bir şekilde aksiyonun bol olduğu bir hikayeydi.Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Bazen sıkan bir tarafı oluyor ama bir anda olaylar öyle bir gelişiyor ki apışıp kalıyorsunuz yazarın zekasını ve hayal gücünü takdir etmek lazım çünkü ütopik bir evren yaratmış modern çağ ile fantastik evreni güzel harmanlamış.
Filmini sakın izlemeyin bu arada sakın ama !!!
Serinin devamını okumak için kendime zaman yaratmaya çalışıyorum şu günlerde umarım bu zamanı bulurum..
uğruna her şey yapılabilecek, dünyanın öbür ucuna onun için yalın ayak yürünebilecek biri var..son silahşör gilead'lı roland ! çektiği acıları göstermez, kendi yarasını kendi sarmaya çalışır..dostlarına yardım eder ama hayattaki tek amacı olan kule'ye zarar verecek her ne olursa olsun, karşısında kale gibi durur. içinde saklı kalan baba şefkatini jake ile yaşar.. bir de susannah var, belki de dünyanın en şanslı kadını, öylesine sevilmek kime nasip olmuş ki bugüne kadar.. hayatımın en önemli üç eserinden biri olan kara kule'nin yaratıcısı büyük üstada saygıyla...
Müthiş bir dil, müthiş bir hayal gücü. Kitabı okudukça okuyasınız geliyor. Beğenmeyen, yetersiz bulanlara şaşırdım açıkçası. Serinin devamını ilgiyle okuyacağım.
Silahşör, Kara Kule serisi hakkında bilgi sahibi olunmadan okunduğunda küçük de olsa hayal kırıklığı yaratabilecek bir Stephen King romanı çünkü ustadan beklenti çok büyük.
Ancak bu durum okumak isteyenlerin kesinlikle hevesini kaçırmamalı zira Silahşör bundan tam 33 yıl önce yazıldı yani Silahşörü, "Usta"nın, kalfalık dönemi eseri olarak değerlendirebiliriz.
Tabi ki aynı şeyi serinin diğer kitapları için söyleyemeyiz Usta'ya neden "Usta" dendiğini anlamak için serinin tamamı okunmalı.
Silahşör ve serinin geri kalan kitaplarıyla ilgili 2 tane eleştirim olacak bu 2 eleştirimde yıllardır Stephen King'in ekmeğini yiyen, "Yayıncılıkta 55 altın yıl" diye övünen ancak gözümde değerini fazlasıyla yitirmiş olan Altın Kitaplara, Silahşör'ün kapak kağıdı şimdiye kadar gördüğüm en ince ve adi kapak kağıdıydı 15. baskısını yapmış bir kitap bu kadar kalitesiz bir kapakla basılmamalıydı.
İkinci eleştirim ise kitapların içindeki resimlere şahsen çok kötü ve gereksiz buldum. Hiç konmasa daha iyi olurdu.
Sonuç olarak diyebilirim ki ne Altın Kitapların ciddiyetsizliği, ne de Silahşörde biraz sıkılmak serinin tamamından alınan hazzın önüne geçebiliyor.
King'in kitaplarını okurken yazdığı karakterler bana çok gerçekçi geliyor, sanki ben yaşıyormuşum gibi ^^ Bu kitabı okurken elimde silah sıkarak geziyormuşum gibi geliyordu, yarattığı dünyada acaba bundan sonra ne olacak, nasıl hayatta kalabilir soruları aklımdayken okudum durdum, tavsiye ederim.
Stephen King ve kitapları apayrı bir dünya. Bunu kimsenin inkar etmeyeceğini düşünüyorum. Kara Kule serisini 2 kere okudum. Gene okuyabilirim. Hikayesinin derinliklerinde hala günümüzde geçerli , çok farklı mesajlar içerdiğini düşünüyorum. Kesinlikle okunmalı.
Bir Stephen King hayranı olarak Kara Kule serisine bu kadar geç adım atmış olmam büyük bir pişmanlığımdır. Toplamda 7 kitap ve binlerce sayfa süren bu maceranın ilk adımını ancak şimdi atabildim.

King o kadar usta bir yazar ki ele aldığı konuya göre kendine üslup belirleyebiliyor. Öykünün zamanını ve karakteristik özelliklerini her şeyden önce kullandığı üslupla bizlere anlatıyor. Ve serinin ilk kitabında göreceğimiz olay klasik bir kovalamacadan ibaret olsa da, bu muhteşem üslup ve karakter/mekan ilişkisinin başarıyla kurulması sayesinde elinizden bırakamayacağınız bir maceraya dönüşüyor.

"Silahşor" serinin diğer kitaplarına kıyasla kısa bir eser. King'in bu seçimi bana gayet mantıklı geldi. Sonuçta uzun soluklu bir hikayeye yapılacak bir girişi uzun tutmaya gerek yok. Zaten git gide karmaşıklaşacağı belli olan hikayeyi baştan yokuşlu yola sürüp okurun kafasını çorba etmeye de gerek yok. King bunu öngörecek kadar profesyonel bir yazar, bu yüzden elinizde tuttuğunuz bu kitap tam yerinde olmuş diyebileceğimiz bir giriş niteliğinde.

Kitap boyunca ana karakterimizi bölüm bölüm tanımamız ve başından geçecek olan maceraların nasıl niteliklere sahip olacağı hakkında bize yeterli dozda bilgi akışı sağlanıyor. Yeterli diyorum çünkü; Kara Kule serisinin olayı zaten gizem üzerine kurulu olması. Silahşor hakkında ne kadar çok şey bilirseniz maceradan alacağınız tat o kadar kaçacaktır bana sorarsanız. Aynı şey Siyahlı Adam için de geçerli. Bazı şeylerin gizemli kalması, olay örgüsünün bizi serinin finaline sürüklemesi için gereklidir.

Stephen King'in üzerinde yıllarca uğraştığı ve detaylandırdığı Kara Kule evrenine adım atarken kuşku duymamamız için bizi cesaretlendiren bir kitap "Silahşor". Kitabı okurken bu evrene adım atmanıza gerek kalmıyor, zaten birdenbire içinde buluyorsunuz kendinizi.
En sevdiğim yazarın, en sevdiği serisi olduğu için her satırını heycanla okudum. Uzun bir yol hikayesi. Sabırsız okuyuculara sabrı öğreten, varılacak noktanın değil yolun önemini anlatan serinin ilk kitabı.
Kara Kule serisinin birinci kitabı Silahşör, akıcı anlatımıyla Roland'ın, Siyahlı Adam'ın peşinden aştığı çöller, tırmandığı kayalıklar ve girdiği mağaralarla dolu bir macera hikayesi. Ben bu kitaptaki Roland'ı, bir vahşi batı oyunu olan Red Dead Redemption'daki John Marston'a benzettim. İkisinin de zorlu koşullar altında hayatta kalabilme, takip, iz sürme ve silah kullanma gibi sayısız yeteneği var. İkinci kitabı okumak için ise listedeki kitapların erimesini bekliyorum. İyi okumalar.
Ancak elde edilen bilginin müthiş artmasına rağmen pek az kimse gerçekleri kavrayabiliyordu.
Her şey böyle sona eriyor, dedi kendi kendine. Tekrar tekrar böyle sona eriyor. Amaçlar ve hep ileriye doğru giden yollar var. Hepsi de aynı yerde sona eriyorlar. Ölüm alanında.
Hayatından memnun mu? Neden olmasın? Kanım susuzluk çekmiyor ki. Ona hizmet ediliyor. Kan uğruna kurbanlar veriliyor. Kanlı kurbanlar. Kanın yapması gereken tek şey akmak... Ve akmak... Ve akmak...
Stephen King
Altın Kitaplar
Sadece düşmanlar gerçeği söylerler. Arkadaşlar ve sevgililer zorunluluk ağına düştükleri için sonsuza kadar yalan uydururlar.
"Sadece düşmanlar gerçeği söyler. Arkadaşlar ve sevgililer zorunluluk ağına düştükleri için sonsuz kadar yalan söylerler. Çok sıkıcı bir iş!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Silahşor
Alt başlık:
Kara Kule Serisi 1
Baskı tarihi:
Haziran 2005
Sayfa sayısı:
270
ISBN:
9789754051513
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Gunslinger - The Dark Tower 1
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.

Kitabı okuyanlar 463 okur

  • Özgür Yıldız
  • ulu tahıl
  • TUBA GÜZEL AKTAŞ
  • Engin Dal
  • Sezer UĞUZ
  • Mustafa altun
  • ismail kulaç
  • Evrim Gökçe
  • Yasemin Safiye K.
  • Fazıl Şengül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%30.1
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.6
Erkek
%64.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.5 (44)
9
%21.7 (36)
8
%22.3 (37)
7
%18.1 (30)
6
%6.6 (11)
5
%4.2 (7)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları