Adı:
Silahşor
Alt başlık:
Kara Kule - 1
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051513
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Gunslinger - The Dark Tower 1
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Silahşor
The Gunslinger
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.
270 syf.
...Roland Deschain...

Serinin ilk kitabında Gilead'lı Roland Deschan'ın orta dünyasına giriş yapıyoruz. İlk kitapta siyahlı adam arkasına bakmadan kaçıyor Roland ise peşinde durmak bilmeksizin ver Allah'ım ver yardırmaya başlıyor.

Bu kovalamacada Roland'ın dünyasında neler ile karşı karşıya kaldığını göreceksiniz. Aslında hayatına dair çok bir şey de yok. Gizemli bırakmış Usta King. Kovalamayla olaylar başlıyor. Kitabın başından sonuna kadar kaçış devam ederken, bir yandan da Roland bir kasabaya geliyor ve sonradan da istenmeyen adamdır. Roland ise kasabaya baya cevabını veriyor.

Tabii Roland çölde siyahlı adamın peşindeyken başına olaylar geliyor. İblisler, yaratıklar neler var neler. Jake Chambers da Roland'ın dünyasına dahil oluyor. Yolculuğa birlikte devam ediyorlar. Jake konusunda kitabın sonunda sürpriz var çok acımazsın Roland Deschain...

Serinin ilk kitabı hiç sıkmıyor ve gayet akıcı. Gizemli ilerliyor ve hikayesi çok güzel. Şunu da belirtmek istiyorum. Seriyi bitirdiğim için bu ilk kitap diğer kitaplara göre daha basit olaylar var. Sonraki kitaplar da heyecan, gizem, macera ve gerilim doruklarda. Sabırlı olmayı deneyin. İnanın 2. kitap ile her şey mükemmel oluyor.

Sonuç olarak sabırlı olursanız harika seri sizleri bekliyor.

Ka-tet ;) ve
Roland Deschain seni seviyorum adamım ;)
270 syf.
·115 günde·Beğendi·10/10
"Siyahlı Adam çölde kaçıyordu. Silahşor da peşindeydi."

Her şeyi başlatan bu cümleydi...

Benim gözümde Kara Kule serisi, edebi değer açısından Yüzüklerin Efendisi'nden sonra gelir. Ben seriye tekrar başlıyorum çünkü okumayalı uzun zaman oldu ve ilk okuyuşum açıkçası sonu görebilmek için biraz aceleye gelmişti, şimdi ilk kitabı okumaya yeni başladım. Sindire sindire ilerliyorum. İlk kitap kısa ve olayların ilerlemesi açısından biraz muallakta bir kitaptır. İkinci kitap ve özellikle "Büyücü ve Cam Küre" ise hikayenin en dokunaklı ve en sürükleyici parçalarıdır. Yani, ilk kitaba bakıp karar vermek mantıksız olur.

Henüz okumamış olanlar için bu noktada şunu demek gerek; bu seri 8 cilt ve toplamda 4.500 sayfalık dev bir saga. Dolayısıyla okumaya niyetlenenler gözünü karartmalı, çabuk karar vermemeli. Aksi halde ikinci kitapta okumayı bırakmanız işten bile değil.

Böylesi bir seriye inceleme yapabilecek kadar kendimi yetkin görmüyorum açıkçası. Bu, bir nevi, Guernica'nın karşısına geçip "güzel olmuş" demek gibi olurdu. Yanlış olmazdı ama fena halde eksik olurdu. Zira hikaye çok uzun ve çok derin.

Sekizinci kitap 'Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar' haricinde, 15 sezonluk çizgi roman serisi de dahil olmak üzere, tüm kitapları okumuş olmama rağmen, hâlâ büyük bir istekle 4.500 sayfayı önüme dizip okumak istiyorum dersem sanırım ne kadar etkilendiğimi aktarmış olurum.

Gileadlı Roland Deschain'in hikayesinin yaklaşık 40 yıl önce başladığı kitap bu. Rowling'in destansı şiirinden esinlenilerek yazılmaya başlanmış ve bunca yıldan ve binlerce sayfadan sonra bile hâlâ Stephen King'in "Ben Kara Kule'yi yazmadım, sadece onun hakkında bir kaç kelam ettim" diyebildiği bir eser.

Fantastik diyarlara, alternatif gerçekliklere, "ilerlemiş bir dünya"ya ilgi duyan, western ve bilimkurgu karmasının lezzetini damağında hissedebilen, hayalgücü sınırlarda dolaşan herkesin tutkuyla bağlanabileceği bir saga Kara Kule.

Stephen King'in magnum opusu.

2017'de çıkan bir de filmi var. Sakın izlemek gafletinde bulunmayın. Tüm sagaya hakaret/ihanet niteliğinde bir video parçasından hallicedir.

Hem bir son, hem bir başlangıç niyetine:

"Siyahlı Adam çölde kaçıyordu. Silahşor da peşindeydi."
270 syf.
·4 günde·6/10
Açıkçası Kara Kule serisinden beklentilerim vardı ve Silahşor beklentilerimin biraz altında ancak giriş kitabı olarak fena değil. Bir çok kişi de diğer kitapların çok daha güzel olduğu konusunda hem fikir olunca beklentilerimin altında olması beni çok rahatsız etmedi.

Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Okurken çok sıkılmadım, Silahşor ve hikayesi ilgimi çekti, geri dönüşler de kitaba güzel bir ahenk katmış.

Aslında kitapla ilgili söylenecek henüz çok fazla şey yok, ben seriye devam etmek istiyorum ve seri de ilerledikten sonra gerçek kanaatime varmak istiyorum.
Daha fazlası için;http://yorumatolyesi.blogspot.com/...phen-king-kitap.html
270 syf.
·1 günde·7/10
Yazarı Stephen King olunca haliyle beklentiniz de yükseliyor ve biraz dumura uğruyorsunuz. O yüzden okumak isteyenler kendinizi şimdiden hazırlayın! Benim gibi bir anda kitabı bitire bileceğinize inanıp da kendinizi kandırmayın!
Kitabımız Yüzüklerin Efendisi gibi bir yolculuk hikayesi. Burada da bir kulemiz mevcut. Ama Sauro'nun kulesi değil, kitabın isminden de anlaşılacağı üzere Kara Kule. Ve oraya ulaşma sevdası. Yalnız sayılabilecek bir yolculuk ve alınması gereken zor kararlar!
Başlardaki o alışma safhasını geçebilirseniz hem kitabın diline aşina olmaya başlıyorsunuz hem de kitap arada temposunu artırarak ilerliyor.
270 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Hiç Stephen King okuyacağımı zannetmezdim ama sonunda o da oldu ve Kara Kule serisine başladım. İlk kitap bitti ve devamını merak ediyorum. Artık ben de bir Stephen King okuruyum.
Kitapla ilgili incelemem: http://kitapokurum.blogspot.com/...ahsor-kara-kule.html
270 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
stephen king bu kitabıyla bize amaca giden yolda her şey makbuldür. sözünün acı örneklerini gösteriyor...ayrıca insanın zaafları olduğunu idealleri olduğunu dahası bu idealleri uğrunda her şeyi yapabileceğini gösteriyor...silahşorun en büyük ide aliyse kara kuleye ulaşmak ...dahası ulaştıktan sonra kuleye hakim olabilmek belki...ve bu ideal uğrunda jake den bile vazgeçebildi. bakalım bu uğurda başka nelerden vazgeçecek
270 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Stephen King'in senelerdir başlamak istediğim Kara Kule serisinin ilk kitabı. Giriş kitabına göre fena sayılamaz bir şekilde aksiyonun bol olduğu bir hikayeydi.Silahşor ile çöllerde Siyahlı Adam'ın peşinde uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, zaman zaman sıkıcı da olsa güzel ve merak uyandırıcı bir yolculuk oldu bu. Bazen sıkan bir tarafı oluyor ama bir anda olaylar öyle bir gelişiyor ki apışıp kalıyorsunuz yazarın zekasını ve hayal gücünü takdir etmek lazım çünkü ütopik bir evren yaratmış modern çağ ile fantastik evreni güzel harmanlamış.
Filmini sakın izlemeyin bu arada sakın ama !!!
Serinin devamını okumak için kendime zaman yaratmaya çalışıyorum şu günlerde umarım bu zamanı bulurum..
270 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
uğruna her şey yapılabilecek, dünyanın öbür ucuna onun için yalın ayak yürünebilecek biri var..son silahşör gilead'lı roland ! çektiği acıları göstermez, kendi yarasını kendi sarmaya çalışır..dostlarına yardım eder ama hayattaki tek amacı olan kule'ye zarar verecek her ne olursa olsun, karşısında kale gibi durur. içinde saklı kalan baba şefkatini jake ile yaşar.. bir de susannah var, belki de dünyanın en şanslı kadını, öylesine sevilmek kime nasip olmuş ki bugüne kadar.. hayatımın en önemli üç eserinden biri olan kara kule'nin yaratıcısı büyük üstada saygıyla...
270 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Müthiş bir dil, müthiş bir hayal gücü. Kitabı okudukça okuyasınız geliyor. Beğenmeyen, yetersiz bulanlara şaşırdım açıkçası. Serinin devamını ilgiyle okuyacağım.
270 syf.
·7/10
Silahşör, Kara Kule serisi hakkında bilgi sahibi olunmadan okunduğunda küçük de olsa hayal kırıklığı yaratabilecek bir Stephen King romanı çünkü ustadan beklenti çok büyük.
Ancak bu durum okumak isteyenlerin kesinlikle hevesini kaçırmamalı zira Silahşör bundan tam 33 yıl önce yazıldı yani Silahşörü, "Usta"nın, kalfalık dönemi eseri olarak değerlendirebiliriz.
Tabi ki aynı şeyi serinin diğer kitapları için söyleyemeyiz Usta'ya neden "Usta" dendiğini anlamak için serinin tamamı okunmalı.
Silahşör ve serinin geri kalan kitaplarıyla ilgili 2 tane eleştirim olacak bu 2 eleştirimde yıllardır Stephen King'in ekmeğini yiyen, "Yayıncılıkta 55 altın yıl" diye övünen ancak gözümde değerini fazlasıyla yitirmiş olan Altın Kitaplara, Silahşör'ün kapak kağıdı şimdiye kadar gördüğüm en ince ve adi kapak kağıdıydı 15. baskısını yapmış bir kitap bu kadar kalitesiz bir kapakla basılmamalıydı.
İkinci eleştirim ise kitapların içindeki resimlere şahsen çok kötü ve gereksiz buldum. Hiç konmasa daha iyi olurdu.
Sonuç olarak diyebilirim ki ne Altın Kitapların ciddiyetsizliği, ne de Silahşörde biraz sıkılmak serinin tamamından alınan hazzın önüne geçebiliyor.
270 syf.
·1 günde·10/10
Silahşöre kitabı benim için muhteşem ötesi oldu.Silahşörün kuleyi bulma yolculuğunda Ve on dokuz sayısı ile olan gizemi çözmesi yer alıyor.Keyifli okumalar.
270 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir Stephen King hayranı olarak Kara Kule serisine bu kadar geç adım atmış olmam büyük bir pişmanlığımdır. Toplamda 7 kitap ve binlerce sayfa süren bu maceranın ilk adımını ancak şimdi atabildim.

King o kadar usta bir yazar ki ele aldığı konuya göre kendine üslup belirleyebiliyor. Öykünün zamanını ve karakteristik özelliklerini her şeyden önce kullandığı üslupla bizlere anlatıyor. Ve serinin ilk kitabında göreceğimiz olay klasik bir kovalamacadan ibaret olsa da, bu muhteşem üslup ve karakter/mekan ilişkisinin başarıyla kurulması sayesinde elinizden bırakamayacağınız bir maceraya dönüşüyor.

"Silahşor" serinin diğer kitaplarına kıyasla kısa bir eser. King'in bu seçimi bana gayet mantıklı geldi. Sonuçta uzun soluklu bir hikayeye yapılacak bir girişi uzun tutmaya gerek yok. Zaten git gide karmaşıklaşacağı belli olan hikayeyi baştan yokuşlu yola sürüp okurun kafasını çorba etmeye de gerek yok. King bunu öngörecek kadar profesyonel bir yazar, bu yüzden elinizde tuttuğunuz bu kitap tam yerinde olmuş diyebileceğimiz bir giriş niteliğinde.

Kitap boyunca ana karakterimizi bölüm bölüm tanımamız ve başından geçecek olan maceraların nasıl niteliklere sahip olacağı hakkında bize yeterli dozda bilgi akışı sağlanıyor. Yeterli diyorum çünkü; Kara Kule serisinin olayı zaten gizem üzerine kurulu olması. Silahşor hakkında ne kadar çok şey bilirseniz maceradan alacağınız tat o kadar kaçacaktır bana sorarsanız. Aynı şey Siyahlı Adam için de geçerli. Bazı şeylerin gizemli kalması, olay örgüsünün bizi serinin finaline sürüklemesi için gereklidir.

Stephen King'in üzerinde yıllarca uğraştığı ve detaylandırdığı Kara Kule evrenine adım atarken kuşku duymamamız için bizi cesaretlendiren bir kitap "Silahşor". Kitabı okurken bu evrene adım atmanıza gerek kalmıyor, zaten birdenbire içinde buluyorsunuz kendinizi.
Ve söyledi. "Sana bir şey olmayacak." Bunu daha da büyük bir yalan izledi. "Ben seni koruyacağım."
Stephen King
Sayfa 169 - Altın kitaplar
Annem böyle söylerdi işte..."Gerçek güzellik, düzen, sevgi ve ışıktır, derdi."
Stephen King
Sayfa 164 - Altın kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Silahşor
Alt başlık:
Kara Kule - 1
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
270
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051513
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Gunslinger - The Dark Tower 1
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Silahşor
The Gunslinger
Silahşor (Kara Kule I) Stephen King’in Kara Kule serisinin yeniden gözden geçirilmiş ilk kitabıdır.

Gizemli kahraman son Silahşor Gilead’lı Roland tek başına büyüleyici bir iyilik ve kötülük yolculuğuna çıkar. Siyahlı Adam’ı ararken Alice adında çekici bir kadın ve Jake adında New york’lu bir çocukla arkadaşlık etmeye başlar. Ama bizimkini yansıtan kendi iç dünyasında aslında olukça yalnız ve mutsuz bir tiptir.

Kara Kule, diğer adıyla silahşor, Roland’ın gerçek kimliği ve ilgi çekici karakterini keşfedebileceğiniz, baş döndürücü hayali görüntüler ve karakterlerle bezeli inanılmaz bir roman.

Büyük usta Stephen King’in korku, hayal ve gerçeği harmanladığı Kara Kule, onu yazarlığın zirvesine çıkardı.

Kitabı okuyanlar 682 okur

  • Merve Arıkan
  • Kadir Kılıç
  • özge
  • Zeynep
  • sbl.knc
  • Emir Karakuş
  • Tolgahan Eroğlu
  • Yağmur
  • Cihan Ayazlı
  • Ahmet Ö

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%22.4
25-34 Yaş
%30.1
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.6
Erkek
%64.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (59)
9
%18.9 (48)
8
%25.2 (64)
7
%17.3 (44)
6
%9.8 (25)
5
%3.5 (9)
4
%1.2 (3)
3
%0
2
%0
1
%0.4 (1)

Kitabın sıralamaları