İvan İlyiç'in Ölümü (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
75,5bin
Gösterim
Adı:
İvan İlyiç'in Ölümü
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
24 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
KARBON KİTAPLAR
Ölüme doğru akan bir hayatın portresidir İvan İlyiç’inki. Onun en nefret ettiği şey yalandır ve etrafındaki herkesin gözünde gördüğü şey apaçık gerçeğe ihanettir. Tolstoy’un sıradan ve basit olduğu için korkunç olarak tanımladığı bir hayatı vardır. Birbirinin aynısı günler, karanlığa doğru akması dışında neredeyse donuktur. İvan İlyiç’in Ölümü de sıradan mı olacaktır?
“Ne önemi var? Hiçbir anlamı yok.” dedi kendi kendine, yattığı yerden karanlığa bakarak. “Ölüm. Evet, ölüm. Hiçbiri bilmiyor, bilmek de istemiyor; bana acımıyorlar. İşte, piyano çalıyorlar.”
104 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Tolstoy, sen ne güzel kalemsin. Ölüme bu kadar yakın bir insan ancak bu kadar ustalıkla tasvir edilirdi. Kitap ince olmasına rağmen bitirince resmen irkildim. Gerçekten de hastalık gelmedikçe veya çevremizden birileri eksilmedikçe ölümün ne demek olduğunu hatırlamıyoruz, hatırlamak istemiyoruz.

Kitaba geçecek olursak, İvan İlyiç başarılı bir aileden gelen başarılı bir çocuk. Kendi hayatını kendisi belirlemiş, hukuk eğitimi almayı tercih etmiş, her istediğini elde etmiş birisi olarak başarıdan başarıya koşmuştur. Hafif sızılarla başlayan ağrıları daha sonra şiddetlenmiş ve dayanılmaz acılara dönüşmüştür. Eserde ise ölüme karşı insanların kayıtsızlığı ve İlyiç'in ölüme yaklaştıkça hissettikleri konu edinilmiştir.

Bir alıntı yapacak olursam '' Ölüm! Evet, ölüm! Hiçbiri bilmiyor, bilmek de istemiyor, acımıyor bile. Vur patlasın çal oynasın!'' İlyiç'in gittikçe ağırlaşan hastalığı ve çevresindeki herkesin yaşamına devam etmesi, bu durumun İlyiç üzerinde bıraktığı ruhsal ağrıların zamanla fiziksel acılarından daha çok acı vermesi...

İlyiç'in son zamanlarında istediği yalnız kalmamak, çevresindekilerin özellikle de ailesinin önemsiyormuş yapmacık tavırlarından vazgeçmesi. ''Tıpkı çocukları okşayıp avutur gibi onu da öpsünler, sevip okşasınlar, başucunda gözyaşı döksünler istiyordu.''

Kitabın sonlarına doğru ise İlyiç yaşadığı hayatı daha çok sorgulamaya başlamış ama bu durumu düzeltmenin imkansızlığına üzülerek ölümü beklemiştir.

Herkese tavsiye eder, iyi okumalar dilerim...
105 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitabı Hanım.mt'nın incelemesini görüp okumak istemiştim, incelmesi de gayet başarılı idi. Burdan ona sevgiler:)
#91122320

İnsanın, şöyle geriye dönüp bir sorgulaması gerekiyor, ne yaptım, neler yapacaktım, ne hallere düştüm? Bide bu güne bakmalı, ben ne haldeyim, ne yapıyorum, neler istiyorum, neler yapacağım? Diye bir sormalı bazen kendisine.

Ben Lev Nikolayeviç Tolstoy ve Fyodor Mihayloviç Dostoyevski okumayı çok seviyorum hayatın acı gerçeklerini o kadar çarpıcı bir şekilde okurun önüne sunarlar ki bunlara kayıtsız kalmak imkansızdır. Bir diğer acı gerçek te iki yazarın da hayatın acı gerçeklerine maruz kalmaları. Bazı şeyleri belli ölçüde yaşayan insanlar daha iyi anlatırlar acıyı, daha iyi anlarlar ve daha iyi yansıtırlar.

İvan İlyiç'in Ölümü Modern yazarlar tarafından en beğenilen eseridir. Hayatın gerçeğine değinmesi, hikayenin anlatım biçimi, okur üstünde bıraktığı etkisi de buna dahil.

Şimdi gelelim sevgili İvan İlyiç’e, Kürtçede “Bêbext” yani talihsiz, bahtsız anlamına gelen bir kelime vardır, İvan İlyiç’in dramı da tam bu kelimeye uygun diyebiliriz. Hayatımızın belli dönemlerinde bazı hedeflerimiz, olmadık zamanlarda karşımıza çıkan sürprizler( burada İvan İlyiç’in evlenmesinden bahsediyorum) bazen çok yolunda giden, bazen yerle bir olan hayatlarımız… ha bu arada “yerle bir” kelimesini de sorgulamak lazım. En ufak bir sekteye uğrayan, hayata lanetler yağdırıp, mahvoldum diyen” insancıklardan” bahsetmiyoruz tabi, kitabımızın karakteri olan genç adamın hayatının yerle bir olmasından bahsediyoruz. Genç bir adam olan İvan çalışkan, başarılı bir adamdır, yolunda giden hayatı, işi ve bir kariyere sahiptir. Hayatında evliği düşünmeyen insanların ertesi sabah söz fotoğraflarını boy boy görürüz ya genç adam da öyle birden evlenir işte. İşleri büyüyor, İvan ve karısı mesut, çocukları olur, devam eder böyle. Ama ne zaman ki İvan hasta olur ve hastalığı onu içten içe kemirmeye başlar o zaman hayatın acı perdesi aralanır, ona da fani oluşu hep kendisini hissettirir.

“Tepeye tırmandığımı zannederken aslında bayır aşağı koşmak. Tam böyleydi durum. İnsanların gözünde giderek yükselirken, aynı anda hayat da benden o kadar eksiliyor, ayaklarımın altında çekilip gidiyordu.” (sf.71)

Ve durumun vahamet’inin kendisini hissettirmesi.

Hayatınızda hiç hasta insanlarla aynı evde yaşadınız mı bilmiyorum o hasta insan için eziyettir bu durum. Buna birde İvan’ın gösteriş meraklısı eşi ve iki vefasız çocuğu ile yaşadığını düşünün. Giderek kimsesizleşen bir insan, etrafında ki sahte duygulara, yüzlere maruz kalan bir insan. Hayatın gerçeği ölümdür. Ölmek üzere olan insanların bakış açısı nasıldır, nasıl hissederler? İşte Tolstoy bize bunu kitabında gayet güzel bir şekilde sunmuştur.

Kitabın sonlarına doğru, ve bêbext İvan'ın bedensel acıların yerini ruhsal acılara bıraktığı zamanları yaşar. #97619512.
Ölümü kabullenmeyen bir insanın çırpınışları; “Ne mi istiyorum? Acı çekmemek. Yaşamak.”(sf.92) Burada bana başka bir Kitap karakterini anımsattı “Martin Eden”i okuyanlarınız bilir kitabın sonunda martin kendini sulara bırakırken bedeni ondan bağımsız yaşam mücadelesi verir. Martin o zaman yaşamın tatlılığının böyle bir şey olduğunu söyler kendisine. İvan da böyle işte ölümü kabullenmeyen, kabullenmediği bir diğer şeyinde etrafında ki insanların iki yüzlülüğü. Ona acıyan gözlerle bakarken aslında her anında ona ne kadar yalnız olduğunu hissettiren insanlarla olması. Hastalıkla ve acı içinde geçen bir zaman dilimi.

Ve bir sabah gazeteler şunu yazdı: ”Adalet sarayının üyesi İvan İlyiç Golovin’in bu sabah 1882 yılnın 4 şubat günü vefat ettiğini bildirmektedir.”

Böyle işte, ne zaman öleceğimizi bilmeden, kapılıp gittiğimiz dünya telaşında hayatlar yaşıyoruz.
Her zaman dünyanın gelip geçici olduğunun bilincinde olmanız dileğiyle
Okumanız tavsiye olunur, şimdiden keyifli okumalar.
80 syf.
Yaşam ve ölümün o ince çizgisini çok iyi anlayacaksınız.
İvan İlyiç, ailesinin gözde çocuğu, efendiliğinden ödün vermeyen başarılı bir çocuktur. İlyiç memuriyet hayatıyla başladığı kariyerine yüksek rütbeli yargıçlığa yükselerek devam eder, ta ki hastalanıncaya dek.

Evlilik gibi bir düşüncesi bile yokken o da çoğu insanın yaptığını yapar, kendine uygun olduğu için ve etkilendiğini düşündüğü için ani bir kararla evlenir. Karısı ile çocuklarının da olmasıyla sürekli tartışma halindedirler. Eski huzuru bir türlü yakalayamazlar ama hayatını hep ” başkalarının ne diyeceği, başkalarından nasıl takdir göreceği ” düşüncesiyle yaşadığı için evliliğine devam eder.

Geçirdiği ufak bir kaza sonucu aldığı darbeyi önemsemez fakat gittikçe artan ağrılar onu yavaş yavaş sona götürecektir. Hastalığı artar, bir anda hiç düşünmediği ölümü düşünmeye ve beklemeye başlar.
İvan İlyiç’in her geçen gün ölüme yaklaşırken çevresindekilerin duyarsız tavırları onu daha da çok yıpratır. Özellikle eşinin normal hayatına devam etmesi ve daha ölmeden arkadaşlarının makam ve koltuk kavgalarına tutuşmaları İlyiç’e çok acı verir.
İvan bu durumun bir başkasının değil de kendi başına gelmesini adaletsiz bulur ve sebebini sorgulamaya başlar. Tanrıyla, çevresiyle, kendisiyle bir hesaplaşmaya girişir, ölümü irdeler.
-“Ölüm nerede? Ne ölümü? Korku diye bir şey yoktu. Ölüm yoktu ki korku olsun!”
- “Ölüm bitti.”dedi kendi kendine. “ Artık yok!”
Ve derin bir nefes almak ister ama nefesi veremeden hayatı sona erer.
Hayatı gerektiği gibi, bilinçli olarak dolu dolu yaşaması dileğiyle...
Keyifli okumalar diliyorum.
100 syf.
·3 günde
Lev Nikolayeviç Tolstoy " İvan İlyiç'in Ölümü " isimli eserinde, İvan İlyiç isimli kahramanın hazin öyküsüne değinerek, aslında insanoğlunun acınası ve dramatik yaşamını gözler önüne sermiştir. Kurguda ki kahramanın çocukluğundan başlayarak yaşamının son anına kadar, yaşanmışlıklara kısa betimlemelerle değinerek, nasıl da gerçek hayatta yaşam mücadelesi veren insanoğlunun para, mevki ve ihtirasları uğruna, harcadığı hayatlarına dem vurmuş.

Yaşam ve ölüm...
Aslında ayrılmaz bir bütünün iki parçası. Hal böyle iken insanoğlu sanki hiç ölmeyecekmiş gibi sarılır, fani dünyanın nimetlerine. Hep bir istek, hep bir heves uğruna, ömürler heba edilir. Peki! O zaman, sevdiklerimiz ya da bizi sevenler hayatımızın neresinde! Gerçekten sevdik mi? Gerçekten sevildik mi? Yoksa bir yanılsamadan mı ibaret, bütün yaşadıklarımız. Sorular... Sorular... Artarak çoğalan bir sürü cevapsız sorular...

Kim bu soruların cevabını verebilir ki! Oysa hayatı anlamlı kılan, değer verdiğimiz sevdiklerimiz ve onlar tarafından sevilme arzusu. Gerisi laf-ı güzaf...

Tolstoy kahramanı vasıtasıyla sorgulamış hayatı ve biz okurların da sorgulamasına vesile olmuş. Hayat uğruna verilen ödünlere ve bu ödünleri verirken de nelerden vazgeçildiğini yansıtmış okura. Rüzgârın önünde savrulan bir yaprak misali, bir hiç uğruna kayıp giden hayatların yok olmasına dem vurmuş. Kaçımız elimizdekilerin değerini bilip, azla yetiniyoruz ki! Bizde İvan gibi, mevki ve kariyer uğruna çaba sarf etmiyor muyuz?

İvan İlyiç 45 yaşında, hayatını dolu dolu yaşamış, neşeli ve nüktedan bir mizaca sahip bir mahkeme üyesidir. Ailesine daha iyi bir geçim sağlamak için önem verdiği sevdikleri uğruna, kendi hayatını hiçe saymıştır. Ölümü de tıpkı yaşamı gibi, yalnızlık içinde son bulmuştur. Eşi ve çocuklarına rağmen!... Hatta kıymet verdiği arkadaşları dahi ardından koltuk sevdasına düşmüşlerdir. Ne kadar vahim, içler acısı bir durum. Yitirilip giden bir can, bir insan değil de, kaybolan sıradan bir eşyaymış gibi...

Tolstoy devlet kurumlarının içindeki bozuk ve çarpık düzene de atıfta bulunmuş. Belli bir yetkinliğe sahip olmadıkları halde, sırf devletin başında bulunan şahıslara olan yakınlıktan yada aynı ideolojik fikri benimsediklerinden dolayı, haksız yere devletin kurumlarını işgal edenlere değinmiş. Bakıyorum günümüz koşullarında da, aynı çarpık düzen işlemekte. Demek ki yüzyıllar öncesinde devletin bünyesinde ki kurumlar nasıl işliyorsa, hâlâ aynı sistem yürürlükte. Değişen hiçbir şey yok! İnsanlar dışında... İnsanlar değişse de, çarpık düzen de hiçbir iyileştirme yok! Devlet kurumlarında amcan, dayın varsa, hiçbir işe yaramasan da sırtın yere gelmez! Sen bu mertebeyi hak etmişsin yada hak etmemişsin kimin umurunda! Al maaşını, bak rahatına! Ama ilahi adalet, bir gün mutlaka tecelli eder. Belki görmek bize nasip olmaz ama geçte olsa adalet yerini bulur.

Ben Tolstoy'un kaleminden çok etkilendim. Anlatım dili yalın ve okurun kendi benliğinde öz eleştiri yapmasını sağlayacak nitelikte. Zaten amaçta okuduklarımız vasıtasıyla, kendi benliğimizi aydınlatmaksa, Tolstoy okumanızı ve varlığınızın ayırdına varmanızı tavsiye ederim. Mutlaka okumalısınız. Hayatımızın değerini anlamak adına...
80 syf.
·1 günde
Ah Tolstoy, yaşamının son zamanlarında bile bu kadar sürükleyici, tüm duyguları yaşamamıza olanak veren, gerçekçi, düşündürücü ve akıcı bir hikayeyi nasıl yazabildin?

Üst makamlarda olan bir yargıcın varlıklı bir hayat, saygın insanlar ve kaliteli zamanlarının hastalığıyla beraber nasıl berbat bir hal aldığı ele alınıyor.Ölümü gittikçe yaklaşırken aksileşmeye, hayatı sorgulamaya ve herkesten uzaklaşmaya başlıyor.Çaresizce hastalığına sebep arıyor ama çözüm yolu bulunamıyor ve yavaş yavaş ölmeye başlıyor.Gün geçtikçe çöken yüzü ve vücudundan dolayı aynalara bakmaya utanıyor, kendinden tiksiniyor.Kalabalık aileye sahip olmasına rağmen uşakları hariç kimsenin onu anlayamadığını ve istediği acımayı ona göstermediğini düşünüyor.Artık dayanamıyor ve son günlerini koltuğa bağımlı geçirmek zorunda kalıyor.O çok güzel olan günleri artık boş, karanlık ve koltuğun kumaşına bakarak geçiyor ve ağrılar içinde bağırarak ölüyor.

Konu ne kadar iç karartıcı olsa da Tolstoy bize çok zarif ve etkileyici bir anlatım yapıyor.Hayattaki tüm her şeyin geçici olduğunu, sağlıktan önemli olmadığını vurguluyor.İnsanın ölüm karşısında ne kadar çaresiz olabileceğini, sürekli ölümden kaçabilme umudunu ve ne yaparsak yapalım o korkunç gerçekle yüzleşeceğimizi gösteriyor.

Kendimi hiç bu kadar ölüme yakın hissetmemiştim, gerçeği böylesine iyi kavrayamamıştım.
Ölümün inkarı ve çaresi yok.
100 syf.
·9/10 puan
Merhabalar Dünya edebiyatının en yetkin kalemlerinden olan Tolstoy’u okurken her zaman keyif almışımdır.İvan İlyiç’in Ölümü eseri nin incelemesine geçmeden bir kaç alıntıyı paylaşmak isterim ;
“Yaşam ve ölüm ! İşte o kadar !
“Aslında her şey gerçekte o kadar zengin olmadıkları halde zenginlere benzemek isteyen bu yüzden de ancak birbirlerine benzeyebilen insanlarınki gibiydi.”
“Çocuklar gibi ağlamaya başladı umarsızlığına korkunç yalnızlığına insanların acımasızlığına...”
İvan ilyiç hastadır hastalığından dolayı çok yorgun düşmektedir.Hastalığından çektiği kadar eşi ve çevresindekilerden de çekmektedir.Kitap sayesinde hasta birinin nasıl bir ruh hali içinde olduğunu anlayabiliyoruz.İvan ilyiç’in eşinin hastalığına tahammül etmeyip ölmesini istemektedir.Eşi her zaman çevreye karşı olduğundan daha farklı tanıtmaya çalışan biridir.Kitap üslup olarak çok başarılı bir şekilde kaleme almıştır.Kitap ince ve akıcı olduğundan bir solukta bitirebileceğiniz bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
100 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Ölüm...
Asırlardır insanoğlunun en büyük muamması, hayatın sonu ama başka birçok şeyin başlangıcı, akılda kalan acı, hissedilen umutsuzluk ve daha nice düşünce. Hayat mücadelesinin bir anda hiçbir anlamı olmadığını, dünyevi her şeyin cazibesini yitirdiği o "an"...

Tolstoy'un da hayatında ayrı bir yeri var ölümün. Önce daha iki yaşındayken kaybettiği annesi, ardından babası ve sonra da babaannesinin ölümü derinden etkiler müthiş yazarı. Bunların da tesiri vardır yazdıklarında Tolstoy'un. İnsan'ın ne ile yaşayacağını bilir ama ölümün varlığını da hissettirir yazdıklarında.
İvan İlyiç'in Ölümü de ölümün, öleceğini bile bile yaşamaya çalışmanın öyküsüdür aslında. Bir son olduğunu ve bu sona giderek daha da yaklaştığını sezerek, çevresindeki herkeste bir umursamazlık hissederek acılar içinde ölümü bekler İvan İlyiç.

Eser, kırk beş yaşındaki sorgu yargıcı İvan İlyiç'in ölüm haberinin alınması ile başlar ve geriye doğru ilerler. Yargıcın yaşam tarzını, hayatındaki dönüm noktalarını, arkadaşları ile olan ilişkisini ve bir anda ortaya çıkan rahatsızlığını okuruz. Hastalığını öğrendikten sonra yaşamını sorgulamaya başlar İvan İlyiç. Neden, nasıl ve ne için yaşadığı önem kazanır bir anda... (Hep böyle olmamış mıdır zaten? İnsan bir anda sona yaklaştığını anlayınca ölüm gelene kadar neler yaptığı, hayatın güzelliği ve değeri gelmez mi aklına?) Ölmek istemez İvan ama bu acıyla yaşamak da yaşamak değildir ki! O acılar içinde kıvranırken, en yakınlarının tavırlarını elinden bir şey gelmeden izler. İncinir, üzülür çevresindeki sağlıklı insanları gördükçe. Böyle geçer günleri.

Okurken aklıma birçok şey geldi aslında. En çok da ölümü beklemek ne acı diye düşündüm. Öleceğini bilerek yaşamak... (Saramago'nun Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş'u vardır, okuyanlar daha iyi anlayacaktır bahsettiğim hissi. Okumayanlara da mutlaka tavsiyemdir.)

Ölüm, bazı durumlarda kurtulmaktır acılardan evet. Ama yaşamak, nefes almak dünyadaki en güzel şeydir. Kaybetmek istemez insan bu güzelliği...
Tüm bu hislerle baş başa bırakıyor Tolstoy okuyucuyu. Çok sevdim, etkilendim okuduklarımdan. Birileri ölürken bazılarının nasıl kendi çıkarlarını düşündüğünü, başsağlığına gitmenin bile bir zorunluluk olduğunu ne yazık ki tüm gerçekliğiyle yazmış Tolstoy. Okuyunuz dostlarım...
100 syf.
·2 günde·8/10 puan
Ne kadar dolu dolu bir kitap okudum ben böyle. Kitaba başlar başlamaz geçen konuşmalar ve iç sesleri görünce dedim ki “hıh, insanların başkasının ölümüne karşı umursamazlığı ve benciliğini anlatıyor, böyle gidecek herhalde” ardından “dostluk kavramını sorguluyor kesin” dedim. Bir ara “güç ve statü sahibi olmanın yüksek insan demek olmadığının eleştirisini yapıyor galiba” diye düşündüm. Sonlara gelene kadar da fikirlerim değişti durdu. Yahu bu kadar minik bir kitaba, bu kadar duru bir dille bu kadar çok kavramı, bu kadar yergiyi, bu kadar duyguyu nasıl sığdırdın, hayret doğrusu. Evet biliyorum, yeni bir yazar keşfetmiş gibi konuşuyorum fakat daha önce Tolstoy’a kıyısından yaklaşmış ve böyle bir yoğunlukla hiç karşılaşmamıştım. Bu acemice cümlelerimi de buna bağlayın lütfen.

Hepimizin hayatı hep inişli çıkışlı değil midir? Bu duyguyu çok güzel işlenmiş İvan İlyiç’in hayatında. Son günlerinde anlık olarak yaşadığı inişli çıkışlı ruh hali, kitabın genelinde hayatında yaşadığı inişli çıkışlı yıllara bir gönderme gibi geldi bana. Ne kadar doğru bir benzetme olur bilmiyorum ama mikro ve makro evrenlerin arasındaki bağı gözlemlemek gibi yani. Yine buna benzer şekilde kitabın başında öylesine bahsedilmiş gibi duran ayrıntılar ilerledikçe anlam kazanıyor. Her kitap herkese farklı sorular sorar. Herkese başka bir hikaye anlatır. Tolstoy bana İvan İlyiç aracılığı ile “gerçekten istediğin hayatı mı yaşıyorsun” diye sordu.

Hep hayaller kurarım ben. Hayal kurmak olmazsa olmazlarımdandır. Küçüklüğümden beri kurduğum hayalleri düşünüyorum da kaç tanesini gerçekleştirebildim henüz ve diğerlerini gerçekleştirebilmek için neler yapıyorum? Elbette bu demek değil ki bir hayale sıkı sıkı tutunup gözünü ondan ayırmamak gerekir. Aksine bir hayale giden yolda karşılaştıklarımız hayatımızı güzelleştiriyor. Bir de bunu düşünürsek şunu sormak gerekiyor; “ne kadar mutluyum?” Mesela sabahtan hiç sevmediğim bir hocanın dersinden çıktıktan sonra ofise geçip yeni öğrenmeye başladığım proje çizimleri ile uğraştıktan sonra koştura koştura eve gelip ev arkadaşım gelene kadar yemek yapmam gerekiyorsa, o yemeği yaparken şarkı mırıldanıyor muyum? Ya da çok sinirlendiğim bir olayı bir başkasına anlatırken en fazla kaç kişiye anlattığımda geçiyor sinirim? 3. Kişiye anlatırken gülmeye başlamıyor muyum? Çok halsiz olsam bile arkadaşlarıma sürpriz yapmak için elimde iki tane uçan balon ile tüm bulvarı yürümekten şikayet ediyor muyum? Peki ya benden kilometrelerce uzakta olan birinin mutluluğu beni de yürekten gülümsetmiyor, bir mektubu yüreğimi sevgi ile doldurmuyor mu? Her ne kadar derslerden sıkılsam bile, mesleğime dair bir fazla şey öğrenebilmek için türlü yollar denemiyor muyum? Bunlar mutsuz bir insanın yapacağı şeyler mi?

Sevgili İvan İlyiç, senin ölüm döşeğinde boğuşup durduğun düşünceler her daim bizim yolumuzu aydınlatsın. Ruhlarımıza şifa olsun. Sen istediğin gibi bir hayat yaşayamadığını fark ettiğinde çok geçti belki ama bizler için geç değil. Sırf bu sebeple söz veriyorum, ismini her duyduğumda önce büyük bir saygı ile selamlayacağım seni ve ardından kendime soracağım “Mutlu musun Meltem?” diye. Bu satırları okuyan sevgili okur arkadaşlar; mutlu musunuz?
100 syf.
·1 günde
"Yaşam ve... ölüm! İşte o kadar!" incelememe kitaptan bu alıntıyla başladım çünkü kitabın ana düşüncesi tamamen bundan oluşuyor. Ben daha önce ölümden bahseden eserler okudum, bunların birçoğu da dini eserlerdi. Ancak görüyorum bir dünya klasiği size ölümü olanca açıklığıyla daha güzel hissettirebilirmiş.

Yaşam nedir? Ölüm nedir? Ölmek için yaşamıyor muyuz? Hepimizin benzer şekilde bir sonu olmayacak mı? Tolstoy bize bunların cevaplarını tokat gibi vermiş.

Esere adını veren İvan İlyiç, kendi halinde normal bir yaşam süren birçoğumuz gibi sıradan bir kişidir. Gerek evliliği, gerek iş hayatı çoğunluğa oldukça benzerdir. Muhtemelen bu çoğunlukta olan her birimizin ölümü de benzer olacaktır ki Tolstoy bunu tüm acılığıyla bize yansıtmış. Ölürken çevremizdeki insanlar biz ölelim diye mi bakacaklar, herkes bir yalan maskesi takıp üzüldü gözükürken aslında içten içe kurtulmak mı isteyecek, daha cenazemizde bizden arta kalan makama oturmak isteyen akbaba(!) lar uçacak mı? Neler olacak sahi, yaşamımız bu kadar benzerken ölümümüz de İvan İlyiç'inkine benzeyecek mi?

Benim de her daim aklımda olan bir şey var: Yaşadığımız yaşam aslında gerçekten yaşamamız gereken yaşam mı? Ölmeden önce bunu pişmanlığını yaşamak, boşa heba edilmiş bir ömür sermayesi ile gözlerimi kapatmaktan hep korkmuşumdur. Hayattaki en büyük pişmanlık ömür hazinesini boşa ziyan etmek olmalı, ki İvan İlyiç de ölüm döşeğinde bunu bayağı bir sorguladı.

Ölümün nefesini ensenizde hissedeceğiniz ve bir kez daha kendinizi hesaba çekeceğiniz bir eser bu. Çünkü ölüm istisnasız herkese var. Çünkü ölüm adam kayırmıyor. Çünkü ölüm hepimizin varacağı son. Bence okuyun, fırsat varken hayatınızı düzene sokmak için çok güzel motive olursunuz. Yoksa ne demiş Müslüm baba, "son pişmanlık neye yarar" :)

Keyifli okumalar!
80 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Tolstoy, bu kısacık ama etkili romanını sanki önce ölmüş, sonra da tövbeestağfurullah, İvan İLYİÇ kimliğiyle dirilip yazmış gibi. Ölüm döşeğindeki hasta bir adamın acılarını ve o ölüm anını başka türlü yazıp hissettirmesinin başka bir açıklaması ''büyük yazar'' olmasından mı? Tamam, o da olabilir ama ilk söylediğim sanki daha mümkün :) Kitabı okuyan herkes rahat olsun artık. Bizler ölümü, ağrılı ve acılı bir ölümü artık biliyoruz. Gördük, hissettik ve yaşadık kitabı okurken. Gayrı ölüm bize ne eylesin bu saatten sonra? Ölmeden önce öldük! Hayat nasıl bir tecrübeden ibaretse, ölüm de tabiki bir tecrübedir fakat bu tecrübeyi sadece maalesef ölüler biliyor. Yaşarken ölümü merak eden, bilmek isteyen herkes okusun da biraz tecrübe sahibi olsun. O kaçınılmaz an gelip çattığı zaman en azından konudan habersizmişiz gibi, yada ben ne ölücem ya sen öl der gibi davranmayız da o anın, ölümün tadını çıkarırız gibime geliyor. Şimdiden çok heyecanlıyım :) bilinçli bir ölüm gibisi var mı? Çekilin, geliyorum, tamam benden bu kadar diyerek.

Ölümle ilgili tecrübeleri birebir İvan İLYİÇ'in ağrılı sancılı can çekişmelerinden yeterince aldıysak haydi bir de hayatla ilgili tecrübelere bakalım. Zira hala yaşıyoruz, işimize yarar, lazım olur. İvan'ım İLYİÇ'im ölüm döşeğinde hayatı ve ölümü ile ilgili neler olduğunu anlamaya sorgulamaya başladığı anda kafamda arka fonda ''Cahildim dünyanın rengine kandım'' diyen Neşet BABA çalmaya başladı. Şaka yapmıyorum. Kitabın yarısını bu türküyle birlikte okudum ama kafamda çalıyordu sadece. Müzik dinleyip aynı anda kitap okuyamıyorum ben. Konsatrasyonumu bozuyor. Ama kafamda her konuyla ilgili fon müzik listem mevcut. Yeter ki hissettirsin.

Hayat gailesi içinde hırslarımız, aç gözlülüğümüz, belki de bağlanmış basiretlerimizden dolayı kocaman bir yanılsamaya düşer ve ''yaşıyoruz bu hayatı moruck'', ''yaşıyorsun bu hayatı diyenler yaşamadığımız zamanlara saysın moruck'' triplerine girer, kariyerimiz ve cebimiz biraz doluysa iyice şaşırır yaşadığımızı sanırız. Ta ki, korktuğumuz tek melek Azrail gelip ayaklarımızı gıdıklayana kadar. Seçtiğimiz meslek değiliz, kazandığımız para değiliz, okuduğumuz okul değiliz, gezip tozduğumuz güzel kadınlar, yakışıklı erkekler değiliz, kurduğumuz yuva değiliz! Çünkü biz kuş değiliz, ne yuvası? Bindiğimiz araba, oturduğumuz ev değiliz. Yediğimiz, içtiğimiz, giyindiklerimiz değiliz. CAHİLLİK EDİP DÜNYANIN RENGİNE KANMAYIN. Peki ne yapalım? Derviş olup mağaraya mı çıkalım bir hırka bir hurma ile? Yok, o da değiliz. Şunu anladım ki, ahh Tolstoy ah, şunu anladım ki, o ölüm anı gelip çattığı an, hani bir laf var ya, dünyanın en güzel kıçına da sahip olsan, yine o kıçla oturacaksın oturduğun yere...işte aynen öyle, bu hayatı nasıl yaşarsan yaşa o ölüm anında, öleceğini anladığın anda, o bilincinin açık olup yaşadığın hayatı sorgulamaya başladığın anda, ne yaparsan yap, nasıl yaşarsan yaşa her şeyi bir bir sorgulayacak ve yapayalnız öleceksin. Kesin bilgi arkadaşlar, haberiniz olsun, yapayalnız öleceğiz. İstediğin kadar kalabalık yaşa, istediğin kadar güzel yaşa, yapayalnız geldik, gideceğiz. Yaşarken doğru yaptığımızı zannettiğimiz her şeyin zamanla yanlış olduğunu anlayamasak bile o yanlışı ölüm bize anlatacak. İvan İLYİÇ, hayatı boyunca her şeyi kural ve nizamına göre yaptığını sanan bir Yargıç. Bu hayatı namuslu ve onurlu şekilde yaşadığını düşünen standart bir insan. Son günlerinde yaşamını sorgulayan ve çektiği fiziksel ölüm sancılarından çok manevi sancılarıyla bağıra bağıra can veren kocaman bir yanılsama.

Ölümü artık tanıyorum, geldiği zaman yabancılık çekeceğimi düşünmüyorum. Ne hale soktun beni Tolstoy! Hayatta sizi mutlu eden ne varsa yaşamanız dileklerimle. Hesap, kitap, hırs, çakallık, çukallık yapmadan, dünyanın rengine kanmadan, bir sincap gibi ciddiyetle yaşamanız dileklerimle. He, ayrıca teselli olur mu bilmiyorum ama biz varsak korkmayın ölüm falan yok, ölüm varsa yine korkmayın o zaman da biz yokuz. İyi okumalar :)
100 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Evet ve sonunda İvan İlyiç ölür! Bütün ölümler anlamsızdır. Ama İvan'ın ölümü en anlamsızıdır. Çünkü İvan, tam olması gerektiği gibi yaşayan birisidir. İvan'ın ölmesine gerek yoktur. Ölüm İvan'ın dışında varolduğunu iddia edenler için geçerlidir. İvan ise ölmeyi değil yaşamayı hak eden birisidir. Ölüm! Tamam da neden acılar içinde ölüyor ki İvan! Ölümü haketmediği gibi acı içinde ölmeyi hiç haketmemiştir.
Bu cümleler senin 'böğründe' bir acı doğurmamıştır belki ey aziz okuyucu! Ama İvan'ın 'böğrü' acımaktadır. Doktorlar da acı verir insana. Çünkü onlar da kendilerince tam doğru insanlardır! Tıpkı İvan'ın tam doğru bir yargıç olduğu gibi. Kendi kurgusunda kusursuz yaşayanların iddiasıdır bu. Hepimiz mükemmelizdir. Yanlış olan, suçlu olan hep diğerleridir.
Ölüm bir hakikat ise, ölmesi gereken hep başkalarıdır. Zaten İvan'ın ölümünü duyan dostlarının! Ne yapalım ölen o biz değiliz ki tavrı da bundandır.
Kıyımızda, köşemizde o kadar çok ölüme karşın duyarsızlığımızı, kendi ölümü üzerinden İvan İlyiç bize anlatmakta. Ben de ölürüm dedirtir bize. Çünkü hiçbirimiz İvan kadar mükemmel değilizdir. İvan öldüğüne hatta acılar içinde öldüğüne göre gerisi boştur. O boşlukta aile sallanır, dostlar sallanır, makam ve mevki sallanır.
Bir trajedi değildir ölüm. Sadece biz ölünce trajediye dönüşür. Çünkü biz ölmeyi hak etmeyenlerdeniz. Biz mükemmeliz.

Evet, duydunuz mu İvan İlyiç ölmüş! Veya
Duydunuz mu İvan İlyiç de ölmüş!
'de' ekinin en anlamlı olduğu yerlerden birisi. Ölümü kanıksama ile ölümü hissetme arasındaki ince çizgi burda sanırım.
Hacı Murat'tan sonra okuduğum ikinci Tolstoy kitabı. Rus edebiyatının neden okunması gerekliliği üzerinden bakınca Önemli bir isim olan Tolstoy'un, hedef, hırs , tatmin duyguları, verilen kararların yerindeliği ile sevginin sorgulandığı,
Kaybedilen zamanın olmayacağı akıcı bir kitap.
Yaşadığın ve yaşamakta olduğun her şey yalan. Senden hayatı da ölümü de gizleyen koca bir yalanı yaşadın sen.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İvan İlyiç'in Ölümü
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
24 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829542
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
KARBON KİTAPLAR
Ölüme doğru akan bir hayatın portresidir İvan İlyiç’inki. Onun en nefret ettiği şey yalandır ve etrafındaki herkesin gözünde gördüğü şey apaçık gerçeğe ihanettir. Tolstoy’un sıradan ve basit olduğu için korkunç olarak tanımladığı bir hayatı vardır. Birbirinin aynısı günler, karanlığa doğru akması dışında neredeyse donuktur. İvan İlyiç’in Ölümü de sıradan mı olacaktır?
“Ne önemi var? Hiçbir anlamı yok.” dedi kendi kendine, yattığı yerden karanlığa bakarak. “Ölüm. Evet, ölüm. Hiçbiri bilmiyor, bilmek de istemiyor; bana acımıyorlar. İşte, piyano çalıyorlar.”

Kitabı okuyanlar 16,6bin okur

  • Alperen Ugan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları