Kitap
Kabuğunu Kıran İnci

Kabuğunu Kıran İnci

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
302 Kişi
727
Okunma
273
Beğeni
7,8bin
Gösterim
416 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 11 sa. 47 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Lemur · Kasım 2015 · Karton kapak · 9786059861038
Diğer baskılar
Kabuğunu Kıran İnci
Kabuğunu Kıran İnci
"Dokunaklı bir aile hikâyesi... Şaşırtıcı, gizemli ihtişamıyla bir Afganistan portresi ve Afgan kadınlarının devam eden mücadelelerine tutulmuş bir ayna." -Khaled Hosseini, New York Times en çok satan kitaplar listesindeki "Uçurtma Avcısı" kitabının yazarı- "Afgan-Amerikalı yazar Nadia Hashimi'nin bu ilk romanı güçsüzlüğün, kaderin ve Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri ve Lisa See'nin eserlerindeki duygusal tınıyı ve kültürel niteliği birleştiren kendi kaderini çizme özgürlüğünün yakıcı hikâyesidir." Kâbil, 2007: Taliban sokaklara hükmetmektedir. Madde bağımlısı bir babası olan ve hiç erkek kardeşi olmayan Rahima ve ablaları evden dışarı bile çıkamaz, okula gidemezler. Tek umutları eski günlerdedir. Küçük Rahima, evlilik çağına gelene dek erkek çocuk gibi giyinip bu şekilde davranmasına izin veren "Bacha Posh" geleneği sayesinde hayal bile edemeyeceği bir özgürlüğe kavuşur... Bu da onu tamamen değiştirecektir. Ama ailesinde bu sıradışı geleneği uygulayan ilk kişi Rahima değildir. Yüz yıl önce, büyük büyük anneannesi Shekiba da aynı şekilde kendini kurtarmış ve bir aile kurmuştur. Bu değişim onu ıssız bir köyde sürdüğü mahrumiyet içindeki hayattan alıp kralın Kâbil'deki sarayının zenginliğine taşır. Kabuğunu Kıran İnci, zamanda gidip gelerek, aralarında yüz yıl olmasına rağmen aynı cesarete sahip olan bu iki kadının olağanüstü öyküsünü iç içe geçmiş olarak anlatır. Özgürlüğün olduğu bir hayata geri dönebilecekler mi? Dönemezlerse, hayatlarına nasıl devam edecekler? (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺29,04
8.8
10 üzerinden
302 Puan · 106 İnceleme
Sevda Yahşi
Kabuğunu Kıran İnci'yi inceledi.
520 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Bu kitap kadar güzel ve etkileyici çok az kitap okuduğumu hatırlıyorum. Spoiler vermeden nasıl anlatılır bilmiyorum. Kitabın belli bölümlerinde ağladım hatta. Duyguyu o kadar güzel hissettiriyor ki insana... Rahima'nın oğlunu kaybetmesi ve en sonunda yaşadığı şiddet dolu hayattan kurtulması. Atalarının yaşadıklarından ders alıp uygulaması. Çok çok güzel anlatılmış kitapta. Diyor ya şair insan başkalarının hayatlarından ders almalı. Herşeyi kendi tecrübe edecek kadar uzun yaşamıyor çünkü. Tamda bunu destekler nitelikte bir roman olmuş. Ben çok beğendim. Kolay kolay da etkisinden çıkabileceğimi sanmıyorum.
Kabuğunu Kıran İnci
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Elif Özbek
Kabuğunu Kıran İnci'yi inceledi.
520 syf.
·
Puan vermedi
Kitap gerçekten isminin anlamını taşıyor. Rahima gerçekten bir inci ve kabuğunu kırmaya çalışıyor. Erkek olarak dünyaya gelemeyen kızlar ve kaderleri. Sırf babalarının başı eğik kalmasın diye kız iken erkeğe çevrilmiş cocuklar ve onların acı dolu yaşamları. Bir avuç ot için babalarının çocuk yaşta babası yaşında adamlara sattığı masum kızları. Bunlarla başlayan ve devam eden bir sürü acı. Sözün kısası baştan sona insanı alıp götüren benim çok beğendiğim ve okudugunuza pişman olmayacaginiz bir kitap. Keyifli okumalar
Kabuğunu Kıran İnci
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
İpek
Kabuğunu Kıran İnci'yi inceledi.
520 syf.
·
Puan vermedi
Kadın olmanın büyük bir günah ve utanç olduğu bir ülke; Afganistan.. Farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki kadının hikayesi. Aradan onlarca yıl da geçmiş olsa değişmeyen, benzer bir kader. Aile baskısı, şiddet, var oluş mücadelesi, birey olduğunu kanıtlama savaşı. Rahima ve Shekiba.. Ailesinde erkek çocuk bulunmayan Rahima, "bacha posh" adı verilen gelenek sayesinde bir günde Rahim'e dönüşür. Sokakta oynar, alışveriş yapar, okula gider. Ama bu mutluluk çok sürmez. Çünkü babası artık onu evlendirecektir. Ve tekrar Rahima olur. Tıpkı Shekiba iken Shekib olan sonra yine Shekiba olmak zorunda kalan büyük büyükannesi gibi. Para karşılığı kendinden yaşça büyük erkeklerle evlendirilen çocuklar, buna dayanamayıp hayatından vazgeçen küçücük bedenler, oyun oynaması gereken yaşta kendi çocuğuna bakmak zorunda kalan çocuk anneler. İki kadın üzerinden yola çıkılarak anlatılan birçok kadının çarpıcı gerçeği anlatılır kitapta. Kitapta eleştirilmeye açık fazlaca konu mevcut. Bunların en başında kadına yönelik yapılan davranışlar var. Bir kadın olarak kitabı okurken gerek Shekiba gerek Rahima yerine koydum kendimi. Zorlu bir yaşam mücadelesi vermeye çalışan bu iki kadını geleneklerin, kültürün, ailenin savuruşundan söz eder kitapta. Aslında bizi biz eden değerler vardır. Örf ve adetlerimiz, geleneklerimiz, yaşam tarzımız, aile yapımız ve dahası.. İnsan değerlerini yaşatır yaşamı boyunca. Ama bu değerleri insanlar çekip çevirirler ve kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirirler. Bunun yansıması kitapta anlatılan iki kadında da bariz şekilde bellidir.
Kabuğunu Kıran İnci
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Asosyal Sosyolog
Kabuğunu Kıran İnci'yi inceledi.
416 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu sefer yorumuma farklı bir şekilde başlayacağım çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e olan derin şükranlarımı belirtmeden bu kitabı yorumlayamam. Bugün birilerinin dört karısından biri değilsem, kanun önünde erkeklerle eşit haklara sahipsem, seçebiliyor ve seçilebiliyorsam, bir yerden başka bir yere kendi başıma seyahat edebiliyorsam – bu konuda çok daha fazla örnek sayabilirim - kısaca “İNSAN” olarak yaşayabiliyorsam bunu Atama borçluyum. Neden bu şekilde bir giriş cümlesiyle başladığımı kitabı okuyanlar mutlaka anlamışlardır. Okumayanlar için kitap Afganistan’ın yüz yıl öncesini ve bugünü anlatıyor. Shekiba ve Rahima; kitabın iki kadın kahramanı. Sıradan çıkma ve kabuğunu kırma cesaretini gösteren iki kadın. Kaderlerini değiştirmek için çabalayan iki kadın. Dayaklardan, acılardan, hem fiziksel hem ruhsal işkencelerden geçmiş iki kadın. Kitabın konusunu uzun uzun anlatmayacağım ama mutlaka her kadının, hele ki Cumhuriyet’in kıymetini bilmeyen her kadının okuması gerek.
Kabuğunu Kıran İnci
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
57