·
Okunma
·
Beğeni
·
3024
Gösterim
Adı:
Kabuğunu Kıran İnci
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059861038
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehtap Gün Ayral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lemur
Baskılar:
Kabuğunu Kıran İnci
Kabuğunu Kıran İnci
"Dokunaklı bir aile hikâyesi... Şaşırtıcı, gizemli ihtişamıyla bir Afganistan portresi ve Afgan kadınlarının devam eden mücadelelerine tutulmuş bir ayna."
-Khaled Hosseini, New York Times en çok satan kitaplar listesindeki "Uçurtma Avcısı" kitabının yazarı-

"Afgan-Amerikalı yazar Nadia Hashimi'nin bu ilk romanı güçsüzlüğün, kaderin ve Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri ve Lisa See'nin eserlerindeki duygusal tınıyı ve kültürel niteliği birleştiren kendi kaderini çizme özgürlüğünün yakıcı hikâyesidir."

Kâbil, 2007: Taliban sokaklara hükmetmektedir. Madde bağımlısı bir babası olan ve hiç erkek kardeşi olmayan Rahima ve ablaları evden dışarı bile çıkamaz, okula gidemezler. Tek umutları eski günlerdedir. Küçük Rahima, evlilik çağına gelene dek erkek çocuk gibi giyinip bu şekilde davranmasına izin veren "Bacha Posh" geleneği sayesinde hayal bile edemeyeceği bir özgürlüğe kavuşur... Bu da onu tamamen değiştirecektir.

Ama ailesinde bu sıradışı geleneği uygulayan ilk kişi Rahima değildir. Yüz yıl önce, büyük büyük anneannesi Shekiba da aynı şekilde kendini kurtarmış ve bir aile kurmuştur. Bu değişim onu ıssız bir köyde sürdüğü mahrumiyet içindeki hayattan alıp kralın Kâbil'deki sarayının zenginliğine taşır.

Kabuğunu Kıran İnci, zamanda gidip gelerek, aralarında yüz yıl olmasına rağmen aynı cesarete sahip olan bu iki kadının olağanüstü öyküsünü iç içe geçmiş olarak anlatır. Özgürlüğün olduğu bir hayata geri dönebilecekler mi? Dönemezlerse, hayatlarına nasıl devam edecekler?
(Tanıtım Bülteninden)
416 syf.
·Beğendi·10/10
Bu sefer yorumuma farklı bir şekilde başlayacağım çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e olan derin şükranlarımı belirtmeden bu kitabı yorumlayamam. Bugün birilerinin dört karısından biri değilsem, kanun önünde erkeklerle eşit haklara sahipsem, seçebiliyor ve seçilebiliyorsam, bir yerden başka bir yere kendi başıma seyahat edebiliyorsam – bu konuda çok daha fazla örnek sayabilirim - kısaca “İNSAN” olarak yaşayabiliyorsam bunu Atama borçluyum.
Neden bu şekilde bir giriş cümlesiyle başladığımı kitabı okuyanlar mutlaka anlamışlardır. Okumayanlar için kitap Afganistan’ın yüz yıl öncesini ve bugünü anlatıyor. Shekiba ve Rahima; kitabın iki kadın kahramanı. Sıradan çıkma ve kabuğunu kırma cesaretini gösteren iki kadın. Kaderlerini değiştirmek için çabalayan iki kadın. Dayaklardan, acılardan, hem fiziksel hem ruhsal işkencelerden geçmiş iki kadın.
Kitabın konusunu uzun uzun anlatmayacağım ama mutlaka her kadının, hele ki Cumhuriyet’in kıymetini bilmeyen her kadının okuması gerek.
520 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kabuğunu kıran inci...son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan biri diyebilirim. Okurken düşündüren, düşündükçe şükrettiren bir kitap. Bu topraklarda yaşadığımız için, kızlarımızın da tıpkı erkek çocuklarımız gibi okuyabildiği bir meslek sahibi olabildiği ve kendi ayakları üzerinde durabilme fırsatı bulunduğu için (eskisi kadar olmasa da kızlarını okutmak yerine onların çocuk gelin olmalarına müsaade eden aileler dışında. O zihniyette insanlar hala mevcut ne yazık ki..) şükrettiren bir yapıt.
Tek başlarına sokağa çıkamadığı için, okula gidemediği için bir Afgan geleneği olarak erkek kılığına giren ve Rahima iken Rahim olan bir kızın ve onun yüz yıl önce yaşamış büyük büyük büyükannesi Shekiba iken Shekip olan bir kadının hikayeleri anlatılıyor. Yaşadıkları acılar içinizi burkacak verdikleri mücadeleye hayran kalacaksınız.
520 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan biriydi okudukça düşündüren duygulandıran şükretmeme sebep olan bir kitaptı.

Kadınların hor görüldüğü eksik kabul edildiği bir ülke Afganistan. Farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki kadının hayat mücadelesi. Shekiba ve Rahima kendilerinin de bir insan olduğunu kanıtlamak için verdikleri savaşı. Ailesin de erkek çocuk olmayan Rahima "Bacha Posh" denilen gelenek sayesinde ailesinin erkek çocuğu olup Rahim oluyor. Erkek çocukları gibi özgürlüğü yaşar bu haldeyken ama çok uzun sürmez evlilik çağı gelir ve yeniden Rahima olur tıpkı büyük büyük annesi Shekiba'nin önce Shekiba'nin sonra yeniden Shekiba'ya dönüşmesi gibi.

Para karşılığında çocuk yaşta babaları yaşındaki adamlara satılan çocuk gelinler sokakta oynayacak yaşta kendi çocuklarını büyütün anneler bu acıya bu ateşe dayanamayıp kendini yakan çocuk kadınlar.

Kabuğunu kıran inci İki farklı dönemde yaşamış iki kadın üzerinden tüm bu olaylara dikkat çeken kitap bazı bölgelerd bazı hayatların aradan ne kadar zaman geçse de degismeyeceğini gözler önüne seriyor.
416 syf.
·4 günde·8/10
Kadın olmanın büyük bir günah ve utanç olduğu bir ülke; Afganistan. Farklı zaman dilimlerinde iki kadının hikayesi. Aradan onlarca yılda geçmiş olsa değişmeyen, benzer bir kader. Aile baskısı, şiddet, var oluş mücadelesi, birey olduğunu kanıtlama savaşı. Rahima ve Shekiba. Ailesinde erkek çocuk bulunmayan Rahima, "Bacha Posh" adı verilen gelenek sayesinde bir günde Rahim'e dönüşür. Sokakta oynar, alışveriş yapar, okula gider. Ama bu mutluluğu çok sürmez çünkü babası artık evlilik çağının geldiğini düşünür. Ve tekrar Rahima olur. Tıpkı Shekiba iken Shekib olan sonra yine Shekiba olmak zorunda kalan büyük büyükannesi gibi. Para karşılığı kendinden yaşça büyük erkeklerle evlendirilen çocuklar, buna dayanamayıp hayatından vazgeçen küçücük bedenler, oyun oynaması gereken yaşta kendi çocuğuna bakmak zorunda kalan çocuk anneler. İki kadın üzerinden yola çıkarak anlatılan bir çok kadının çarpıcı gerçeği. Kitap, askı da kalmamış ancak devamı olacak gibi gözüküyor. Belki de iyi bir şeyler olabileceği umudu bunu hissettiriyor.
520 syf.
·6 günde·6/10
  Kitap bir gelecekten bir de geçmişten bahsediyor. Rahima 2007'de yaşayan 13 yaşında bir çocuktur.Shekiba ise Rahima'nın annesinin anneannesidir. Shekiba'nın hayatı Rahima'nın teyzesi tarafından anlatılır. İki hikayede azimli olmanın gücünü anlatıyor...


   O dönemde oğlan çocuğu olmayan ailelerin kızlarını belli bir yaşa kadar erkek-kız olarak büyütür. Erkek gibi giyinir erkek gibi davranırlar. Kız çocuklar dışarı çıkmazken erkek-kızlar rahatlıkla çıkar. Okula gider. Rahima'da teyzesinin tavsiyesi üzerine "bacha posh" (erkek-kız) olur. Bu şekilde annesine yardımcı olur. Bir gün köyün zenginlerinden birisi Rahima'yı gelin almak ister. Bunun üzerine başlık parasıyla 15 14 ve 13 yaşında olan 3 kız kardeş gelin olur...


  Shekiba ise çocuk yaşta üzerine dökülen kızgın yağ nedeniyle yüzünün yarısı yanar ve lanetli görülür. O dönemde kolera hastalığı yüzünden iki erkek kardeşini ve bir kız kardeşini kaybeder. Bunun üzerine annesi aklını yitirir ve hayatını kaybeder. Babasıyla bir başına kalır. Oğlan çocuğu gibi babasıyla yaşar. Bir süre sonra babasını da kaybedince amcaları onu alır. Hayatı artık asla eskisi gibi olmayacaktır...
416 syf.
·89 günde·Puan vermedi
Afganistanı anlatan kitapları okuyunca bir süre etkisinden çıkamıyorum. Kadınların erkeklerin gözünde sadece çocuk doğurmaya yarayan canlı muamelesi görmesi, maddi imkansızlık nedeni ile küçük kızların başlık parası adı altında satılması ve okurken midemin kaldıramayacağı türlü türlü olaylar..
520 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Bu topraklarda rahat nefes alabiliyorsam, çalışıp kendimi idame edebiliyorsam, bir adamın bilmem kaçıncı eşi olmadıysam, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e şükran ve minnet duygularımın karşılığı olamaz. Sonsuz minnetimle nur içinde yat büyük önder. 🤲

İki kadın. Uzun zaman aralığı ama yaşanan hayat neredeyse aynı. Satılmak, hediye edilmek, korku, dayak, nefret ve pek çok duygu içinde yaşamaya çalışan kadınlar.

Kocamın gözlerine baktım, bu bizim ilk gerçek yakınlaşmamızdı. Sanki dünyada ikimizden başka kimse yokmuş gibiydi. (syf:425)
520 syf.
·10/10
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bir solukda ilk defa bir kitabı bitirdim
Afganistan'da kadın olmak. Rahima ve Shekiba adlı yaşadıkları dönem arasında 100 yıl olmasına rağmen nasipleri çok benzer iki kadının hikayesi. 
Kadın-erkek eşitsizliğini,kadınlığın resmen yasak olduğu bir zaman..
Okudukça olayların gelişmesi ve kişilerin karakterleri o kadar içine çekiyor ki okurken elinizden bırakmıyorsunuz kitabı. Bitene kadar sonunu tahmin etmekte zorlanıyorsunuz.Bir günümüzde Rahimayı bir Geçmişe giderek Shekiba’yı anlatılmış bir kitaptı. Afganistan geleneklerinde Bu iki kadının kaderlerinin unutulmaz öyküsü. Harika bir kitaptı. Kesinlikle tavsiye ederim. 
520 syf.
·Beğendi·10/10
Rahima ve Shekiba.. Baskıya, eşitsizliğe, hatta kaderlerine karşı savaşan iki genç kadın.. Kadın olmanın en zor olduğu coğrafyalardan birinde Afganistan'da iki kadının iç iç geçmiş hikayesini okuyoruz Kabuğunu Kıran İnci kitabında.. Bacha posh geleneği sayesinde Rahima, erkek gibi giyinip, okula gidebildiği, yanında kimse olmadan dışarı çıkabildiği bir özgürlüğe kavuşur.. Yüzyıllar öncesinde büyükannesi Shekiba da aynı kaderi yaşamış, köydeki güçlü hayatından hayal bile edemeyeceği bir hayata geçmiştir.. Kitabı okurken sinirlendiğim, kızdığım o kadar çok yer vardı ki.. Kadınların bu kadar değersizleştirilmesi, ikinci plana atılması.. Evlilik, aile baskısı, şiddet. Yaşadıkları onca olaya aldırmadan, tehlikeyi göze alarak kabuklarını kırdılar.. Dokunaklı bir aile hikayesi okumak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir, ben çok severek okudum..
İnsan ruhu, ne derler bilir misin? Taştan sert, çiçek yaprağından narindir.
Ancak bazen sınırın dışına çıkmak gerekir. Bazen bir şeyi çok istiyorsan tehlikeyi göze alman gerekir.
416 syf.
Temelde bir kadının Afganistan'da ki hayatını(!) baz alan kitap okuduktan sonra bir süre etkisinde bırakıyor, öyle ki kitabı gördüğümde bile okuduğum zaman yaşadığım duyguları silbaştan yaşıyorum..
520 syf.
·2 günde·10/10
Ah sen ne güzel bir kitapsın.Aynı kaderi paylaşan iki insan ve özgürlüğe kavuşmak için yaşadıkları anlatılmakta.Peki bu özgürlüğe kavuşmakta her şeyi göze alabilecekler miydi ve kavuşabilecekler miydi?Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Blogumdan da ayrıca yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...iyisinizdir.html?m=1)
"Demek ki Allah onlara bunu nasip etmiş."
"Nasip etmişmiş! Bir şeyi halledemeyince hemen nasip dersiniz!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kabuğunu Kıran İnci
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059861038
Kitabın türü:
Çeviri:
Mehtap Gün Ayral
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Lemur
Baskılar:
Kabuğunu Kıran İnci
Kabuğunu Kıran İnci
"Dokunaklı bir aile hikâyesi... Şaşırtıcı, gizemli ihtişamıyla bir Afganistan portresi ve Afgan kadınlarının devam eden mücadelelerine tutulmuş bir ayna."
-Khaled Hosseini, New York Times en çok satan kitaplar listesindeki "Uçurtma Avcısı" kitabının yazarı-

"Afgan-Amerikalı yazar Nadia Hashimi'nin bu ilk romanı güçsüzlüğün, kaderin ve Khaled Hosseini, Jhumpa Lahiri ve Lisa See'nin eserlerindeki duygusal tınıyı ve kültürel niteliği birleştiren kendi kaderini çizme özgürlüğünün yakıcı hikâyesidir."

Kâbil, 2007: Taliban sokaklara hükmetmektedir. Madde bağımlısı bir babası olan ve hiç erkek kardeşi olmayan Rahima ve ablaları evden dışarı bile çıkamaz, okula gidemezler. Tek umutları eski günlerdedir. Küçük Rahima, evlilik çağına gelene dek erkek çocuk gibi giyinip bu şekilde davranmasına izin veren "Bacha Posh" geleneği sayesinde hayal bile edemeyeceği bir özgürlüğe kavuşur... Bu da onu tamamen değiştirecektir.

Ama ailesinde bu sıradışı geleneği uygulayan ilk kişi Rahima değildir. Yüz yıl önce, büyük büyük anneannesi Shekiba da aynı şekilde kendini kurtarmış ve bir aile kurmuştur. Bu değişim onu ıssız bir köyde sürdüğü mahrumiyet içindeki hayattan alıp kralın Kâbil'deki sarayının zenginliğine taşır.

Kabuğunu Kıran İnci, zamanda gidip gelerek, aralarında yüz yıl olmasına rağmen aynı cesarete sahip olan bu iki kadının olağanüstü öyküsünü iç içe geçmiş olarak anlatır. Özgürlüğün olduğu bir hayata geri dönebilecekler mi? Dönemezlerse, hayatlarına nasıl devam edecekler?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 146 okur

  • Nurhayat Nasuh
  • Camus
  • Selma salgırboyu
  • Gazal orhan
  • Ardem
  • *Kübra*
  • Merve Güngör
  • Sinem ŞAHİN
  • Bibliosmia
  • Gülsüm yalçınkaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%27.3
25-34 Yaş
%18.2
35-44 Yaş
%27.3
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%9.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.5
Erkek
%10.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.5 (15)
9
%5.5 (4)
8
%8.2 (6)
7
%2.7 (2)
6
%1.4 (1)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0