Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

8,6/10  (30 Oy) · 
60 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.033 gösterim
Pek az sayıda bilim adamı, bilimin merak, heyecan ve çoşkusunu geniş kitleleri aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü'ne sahip Sagan'ın milyonların düş gücünü yakalamaya ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi okurlar açısından gerçek bir kazanımdır. Akıldışılığın ve batıl inançların egemen olacağı yeni bir Karanlık Çağ'ın eşiğinde olup olmadığımız sorusu Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı'nın çıkış noktası. Kitapta bir yandan bilimsel çalışmalara neden kara çalındığı sorgulanırken, bir yandan da uzaylılarca kaçırılma, "bağlantı kurma" ve şifacılık gibi konuların iç yüzü gözler önüne seriliyor. Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Sagan'ın bilimle bir ömür süren gönül ilişkisinin bir bildirgesi sayılabilir.

Yazar geçmişten günümüze dünyanın geçirdiği karanlık süreçler ve bilimin bu karanlığı kendi mum ışığıyla aydınlatma çabasını yerinde örneklerle anlatıyor.
Bilimin dünyayı daha fazla aydınlığa nasıl kavuşturabileceği ile ilgili görüşlerini ve eleştirilerini de paylaşıyor.

Carl Sagan sevdiğim bir bilim insanı-yazar.
Bunun nedeni objektif ve tutarlı yaklaşımları, ön yargılı olmaması, tepeden bakan, kibirli bir tavra sahip olmaması ve tarafsız bir tutumla gerçeği aramadaki samimiyetidir.

Bu kitabında ele aldığı konular, uzaylılardan dinlere, melek ve iblislerden modern bilimin temel ilkelerine, oradan eğitim sistemindeki sorunlara kadar uzanıyor.

mustafa tamer akder 
24 Eki 2015 · Puan vermedi

Kitabı yarım bırakma nedenim kindle'daki pdf halinin çok kötü olması. 14. bölüme kadar çok fazla hatası olsa da bir şekilde anlıyordum. Ama bir yerde 3 kelimeyi karıştırıp çorba haline geldiğini gördüğüm zaman pes ettim. bölüm 13'e kadar daha çok yaşadığı yere göre gözlemleri olduğu için biraz sıkılabilirsiniz. Bu kısma kadar insanların kolay inanır olması, hurafelere karşı ilgi ve isteği, bazı terapistlerin sahtekarlıkları gibi bilime değil insanlara inanmaya yönelik yapımızı gözler önüne sermiş kitap. Bence herkesin bir kez okuması gereken kitaplardan biri daha yarısını okumadığım haldeki görüşüm.

Mert Bulut 
 15 Tem 06:24 · 9/10 puan

Üst düzey yalan atma kabiliyeti olan varlıkların yalanlarıyla boğuşmuş bu, çok sevip saygı duyduğum bilim insanı..Haberlere konu olmuş bir çok hurafeyi, ister uzaylılar ister dinler veya din yardımı alarak sömüren insanlardan bahsetmiş yazar sonra tarafsız bir şekilde yorumlamış,doğruyu aktarmak için elinden geleni yapmış.Her ne kadar tarafsız olmaya çalışsakta insan olduğunu bildiğimden,inançsızlığının göstergelerine rastladım.Melek,şeytan,büyücü gibi sanıları ele almış tabii sanı demem yazarın bakış açısından..Ben sorgulamasına bayılıyorum inandığı şeye değil..İnanacak bir şey elde etmek için de sorgulamak gerekir ya da bilinçli inanmak için..Amerikanın gençlerinin ne kadar kötü olduğunda bahsetmiş, japonya'nın iki kat daha fazla bilim insanı yetiştirdiğinden...Azıcık bir araştırmayla da gücün Asya kıtasına kaydığını fark edebilirsiniz..Geçmişte cadı suçlamasının kisvesi altında asılan masum insanlardan bahsetmiş.Günümüze kadar falcı ve fal oklarının gittikçe artış göstermesini göz önüne sunmuş, neden bunlara ilgi duyduğumuzdan bahsetmiş.Bilimin bunlardan daha az ilgi duyulduğundan falan..İnançlarımız bunu yasakladığı halde neden fal ve büyücülere gideriz bunu da anlamak büyük güç..Bu kadar mı geleceğimizi merak ediyoruz ? Yazar bunu merak ediyorsanız bilim insanına gitmeniz gerektiğinden bahsetmiş, medyumlara değil!.Uzaylılar tarafından kaçırılan insanlardan bahsetmiş, nasıl öyle sandıklarını da beynin bizi aldatmacalarından falan..Marsta bulunan piramitler ve aydaki uzaylı üssü gibi çıkan haberleri değerlendiriyor bizzat.Nasıl kandırıldığımızı ve doğa üstü varlıklara olduğundan daha fazla ilgi duyduğumuzu harika bir şekilde ele almış, bu ilgi inanmamızı kolaylaştırdığından bahsediliyor.Bazen aynı yerleri okuyormuşum gibi hissettim çok fazla detaya giriyor ve bu da konunun başını tekrar ele almasına sebep oluyordu.Bu tarz konulardan ve bilimden hoşlanmayanlar öyle böyle değil aşırı sıkılacaklarından eminim...Verdiğim puandan anlaşılacağı gibi iyi bir araştırma ve bilgi ışığında ortaya çıkmış bir eser olduğu kesin.Benim en çok ilgimi çeken mısır tarlalarından çıkan uzaylıların yaptığı sanılan mühendislik harikası desenlerin nasıl oluştuğu, yazar şöyle olabilir veya şu fikirler ortaya atıldı gibi tüm bilgileri göz önüne sunup sonra sebebini açıklıyor.İlk uzaylı ve uzay gemisinin nereden türediğinden ve bir çok sanıdan..

Kütüphane bekçisi 
07 Şub 20:45 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap,yazarın hayatnda çokça önem verdiği bilimin yaygınlaşması,sevdirilmesi ve bunun nasıl bir şekilde yapılacağınadan,bolca örneklerdirme yaparak, bahsediyor.
Kitabın başlangıcında açıkçası sıkılmama neden olan ama bu sıkılmanın sonunda güzel bir sonuca varmasıyla beni mutlu eden bir kitaptı.Kitap,birçok farklı görünen bölümden oluşmasına rağmen, bu bölümler aralarında bağa sahip,bu yüzden sıkılsanızda,bitirmenizi tavsiye ederim.Yazar,hem kendi ülkesindeki hem de farklı ülkelerde cereyan eden olayları şahsen birçok açıdan doğru bir eleştiler ile kitaba özgün bir hava katmış.Ve sadece bilim hakkında değil insanın dünyadaki görevinden,öğretmedeki yanlışlıklar ve doğru yöntemden bahsediyor.İki yıldızı vermeme sebebim,bazı çıkarımlarda,dinimizi göz önünde bulundurmadığını düşünmemden kaynaklanıyor.Ama bunlar yanlışlıklar kitabı okumaya engel olmadığını düşünüyorum.

Bilim ve bilimsel akıl temel alarak yazılmış son derece başarılı bir eser, kitapta bir hayli hurafe ve aldatmacaları bilimin ışığında açığa çıkartan Sagan, değerli kitabında okuyucusuna bilimsel ve eleştirel düşünceyi aşılıyor ve skeptisizme yönlendiriyor.

ahmet Karakuzulu 
29 May 13:44 · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı sizlere tanıtmak için neresinden başlasam bilmiyorum:) Aslında kitabın ismi içerik hakkında güçlü bir mesaj veriyor. Ancak, okurların çoğu bilimsel içerikli kitap dendiğinde okuma önceliğini başka kitaplara verir:) Carl Sagan, bilimi sokakta gezen insanın dahi anlayabileceği şekilde anlatan, bilimi yaşamın her alanında tanımlayan (din, siyaset, hurafeler, UFO kandırmacaları vb.), bu yönüyle de bilinçli ve keşif duygusu yüksek her okurun mutlaka okuması gereken bir kitapla karşı karşıyayız. Bazı okurlar, büyük ızdırap çekerek okudukları kitapları, başkaları da aynı ızdırabı deneyimlesinler düşüncesiyle mutlaka okunmalı notuyla kitap incelemelerini sonlandırırlar:) Açık söylemek isterim ki niyeti o değil. Çünkü; "kuşkuculuk bilimin dinidir" benzeri bir çok yararlı önermeyle tanışmak isteyebileceğinizi düşünüyorum. özellikle avrupa'da 13-18. yy arasında yaygın olan ve günümüzde de farklı versiyonlarına dünyanın bir çok ülkesinde rastladığımız, "cadı avları" bölümü çok çarpıcı idi. Kitabın, cadı avı karşıtı cizvit papazı Friedrick Von Spee'nin, 412-416 sayfalarda yer verilen cadılıkla suçlanan kişilere yapılan insanlık dışı muamele ve itiraf süreçlerini anlatan açıklamaları, çağdaş batının bilinçalında ne büyük travmaların yattığını göstermesi açısından çok çarpıcı. Ayrıca, yazarın etkili saptamalarında kendi gerçekliğimizden de çok şeyler bulacağımızdan kuşku duymuyorum. İşte bir örnek: "Tarihin en acı derslerinden biri şudur; yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı redederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü. Bir kez şarlatana iplerinizi verdiniz mi, bir daha hiç bir zaman geri alamazsınız. Böylece, yenileri çıkagelene kadar eski aldatmacalar sürer gider." Bu kitabı okumanız için fazla söze gerek var mı?

Emirhan Yücel 
19 Mar 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüzde toplumun benimsediği "cehalet erdemdir" anlayışının ne kadar yanlış olduğunu ve şüpheci, eleştirel düşünceye sahip bireylerden oluşan bir toplumun bilimle bir araya geldiğinde gerçek anlamda medeni olabileceğimiz vurgulanıyor. Skolastik düşüncenin günümüzde bile var olduğu dünyanın zenginliklerinin savaşa harcandığı bir çağda bizi bir tek akıl kurtarabilir.

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilimden uzak yeni bir ortaçağ karanlığına mi sürükleniyoruz? Kitabın temel konusu bu ve bilimin gerçeğe ulaşma yolundaki önemi. Okumak gerekiyor, okuyalım ki yeni bir hurafeler dünyasına girmemek için bilinclenelim.

Kitaptan 47 Alıntı

Bilim
Ne denli doyurucu ve rahatlatıcı olsalar da yanılgılarda ısrar etmektense, evreni gerçek haliyle kabullenmek çok daha iyidir.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Tütün yüzünden ölen insanların sayısı 2. Dünya Savaşı kurbanlarından daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl dünya çapında üç milyon insan sigara kullanımı nedeniyle ölüyor. Sigara kullanımını gelişmekte olan dünyada genç kadınlar için modern ve moda bir davranış olarak tasvir eden kapsamlı reklam kampanyası da nedenlerden biri olmak üzere, 2020 yılında bu oranın yıllık on milyon ölüm vakasına yükseleceği tahmin ediliyor.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Birçok alanda bilgisiz olduğumuzu kabullenmektense evrenin anlaşılamayacak denli kutsal yapıda olduğu gibi ifadelere başvuruyoruz. Anlamadığımız kavramlardan sorumlu tutmak üzere bir Bilinmezler Tanrısı buluyoruz...

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Hıristiyanlık iyi, şeytancılık kötü olabilir. Anayasaya göreyse ikisi de aynı tutuma tabidir. Bu, birçok yetkili için kabul etmesi güç, fakat önemli bir noktadır. Görevleri ceza yasasını yürütmektir, On Emri değil... Gerçek şu ki Tanrı, İsa ve Muhammed adına yobazlarca işlenen suçun ve çocuk tacizinin oranı, Şeytan adına işlenen suçları defalarca kez aşıyor. Bu ifade çoğu kişinin hoşuna gitmese de hiç kimse aksini öne süremez.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Yalnızca kuşkucuysanız, o halde hiçbir yeni görüşle tanışamazsınız. Hiçbir şey öğrenemezsiniz. Dünyada saçmalığın almış yürümüş olduğundan emin, huysuz, insandan kaçan yabani biri olur çıkarsınız.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
Mert Bulut 
 09 Tem 21:36 · İnceledi · 9/10 puan

uzaylılar
. Birçok olayın kaynağının da aldatmaca, şaka, sanrı
görme, doğal olayları yanlış anlama, kanıt olarak öne sürülen umut ve
korkular, kimi kez de İlgi, ün ve talih avcılığı olduğu anlaşılmıştı. Gerçekleri öğrendiğimde kendimi kötü hissettiğimi anımsıyorum.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 112)Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 112)
5 /