·
Okunma
·
Beğeni
·
19143
Gösterim
Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057572257
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Genç ve başına buyruk bir üniversite öğrencisi olan Roland, onu edebiyat dünyasının heyecan verici koridorlarında dolaştırarak içinde sönmeye yüz tutmuş öğrenme hevesini uyandıran zeki bir profesörle tanışır.

Roland, öğretmeni ve karısının yaşadığı binaya taşındığında bu olağanüstü adama ve onun dehasına daha yakın olacağını düşünür, ancak profesörün kendinden uzaklaştığını fark etmesi uzun sürmez, hatta ondan nefret ediyor gibi görünmektedir. Fakat esasında bu hislerinin ardında bambaşka bir gerçek vardır, iki adamın da hayatını sonsuza dek değiştirecek bir gerçek.

İnsanın kendi içindeki karanlıkla ve gizli yaralarıyla yüzleşmesini ele alan, aklın ve kalbin çatışmasının en cesur örneklerinden biri olan Karmaşık Duygular'ı Levent Bakaç'ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.
264 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Artık Zweig incelemesi yapmayı düşünmüyorum sürekli tekrara düşüyorum.Çünkü onun kendine has bir tarzı, üslubu var.Hikaye örgüsü ve tema aynı hep , evet farklı farklı konuları ele alıyor ama işleniş aynı, duygu yoğunluğu aynı...

7 adet hikayeden oluşan kitap ismini son hikayesinden alıyor.(İki tane çok kuvvetli öyküsü var.)
Yine hüzünlü ve melankolik karakterler karşımızda, bir Zweig klasiği..
Kendi savaş döneminde yaşadığı umutsuzluğu bütün hayatını ve kalemini sarmış, bunu karakterlerine bir şekilde dokunduruyor, hayatı gibi hüzünlü sonla bitiyor hikayeleri. Psikolojik analizleri olay örgüsü , betimleme okadar iyi ki adeta bağımlılık yaratıyor.Herkese keyifli okumalar.
264 syf.
Merhabalar Stefan Zweig’in Karmaşık Duygular kitabının incelemesine başlamadan önce beğendiğim bir alıntıyı paylaşmak isterim : “Aşkın en güzel en dingin anları insanı kendinden geçiren solgun düşlerdedir.”bu eserinde diğer eserlerinde olduğu gibi insan psikolojisini ve ruh halini ne kadar iyi kavradığını görmekteyiz.Öykü türünde yazılmıştır ve içerisinde 7 öykü yer almaktadır :
Ormanın üzerindeki yıldız,Erika ewald’in aşkı,Unutulmuş düşler,Alacakaranlık hikayesi,Zıt ikizler,Bir yüreğin çöküşü ve Karmaşık duyguları hepsi birbirinden güzeldi ve en beğendiğim Alacakaranlık hikayesi oldu.Kitabın ismiyle aynı ismi taşıyan Karmaşık duyguları öyküsü kitabın sonunda yer alan ve en uzun olan öyküdür.Kitapta sıkılarak okuduğum öykü Karmaşık duygular oldu çünkü öykü çok uzun tutulmuş ve diğerlerine göre daha sıkıcıydı.Konu olarak aşk üzerinde durmuştur.Kitabın beğendiğim özellikleri betimlemeleri ve erkek-kadın arasındaki ilişkisindeki sorunlardı.
Keyifli Okumalar Dilerim
144 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Zweig'den bu defa çok farklı tarzda bir uzun öykü okudum. Bence kitabın en büyük özelliği olaylardan çok duyguların anlatımının ağırlıklı olmasıydı.

Yazar bu kitabında öğretmenine büyük bir hayranlık ve sevgiyle bağlanan bir gencin hikayesini anlatıyor. İlerlemiş yaşı dolayısıyla mesleğinde yorgunluk hisleri taşıyan görünümüyle okuyucu karşısına çıkan profesörün, öğrencisinin bu desteğiyle ruhsal durumunda meydana gelen değişiklikleri okuyoruz. Fakat Profesörün ve eşinin geçmişlerinden gelen bir sırlarının varlığı tüm bu ilişkileri hiç akla hayale getirilmeyecek boyuta taşıyarak dramatik bir şekle çevirecektir.

Yukarıda da yazdığım gibi kitapta olaylardan çok iç dünyası ve duyguların analizi ağırlık kazandığından, yazarın diğer kitaplarına göre biraz ağır ilerlemektedir. Ama bu duruma rağmen son ana kadar süren belirsizlik kitapta yeteri kadar sürükleyicilik sağlamaktadır.

Ruhsal betimlemeleri ile öne çıkan yazarın bu kitabını, özellikle bu tür betimlemeler ve iç dünyası analizlerine değer veren okuyucuların mutlaka okumasını tavsiye ederim.
Kitabı daha yeni okumaya karar verdim .Yaptığım incelemede zevkle okuyabileceğim bir kitap olduğunu düşünüyorum ve merak ediyorum . Ayrıca bu yazarın kitaplarını hep merak etmişimdir .
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Evetttt, yine eski dostumla güzel bir yolculuğa çıktık. Kendisi her zaman sevdiğim bir dostum olmasına rağmen içimdeki hüzün her konuşmamızda daha çok artıyor.
Kendisiyle sayılı seyehatlarımız olacağını biliyorum ve her yolculuğa çıkmamızda ona veda edeceğim gün daha da yaklaşıyor.
Sayılı eseri olan bu güzel insanın bir gün tüm kitaplarını bitirecek olmamın hüznünü ve gururunu tuhaf bir şekilde bir arada yaşıyorum.
Neyse çok uzattım, incelememize geçelim :D
Karmaşık Duygular 7 hikayeden oluşan derleme bir kitaptır. (Buradan para kazanma hırsından dolayı her hikayeyi ayrı ayrı yayınlayan yayınevlerinin ellerinden öperim :D)
Her hikayesi ayrı bir güzel olmakla beraber 2-3 hikayesi gerçekten sarsıcı derecede güzeldi. Kitaba ismini veren Karmaşık Duygular adlı hikaye ise en uzun ve en güzel olanıydı bana göre. Gerçi sonunu baştan hissetmiştim ama :D
Neyse sonuca bağlamak gerekirse burada kısa bir film tavsiyesi ile beraber kitabın çok güzel olduğunu ve okurken zevk alacağınızı düşünerek incelememi sonlandırıyorum. Stefan Zweig okuma etkinliğine katılan herkese selamlarıma ileterek, bütün okurlara iyi okumalar dilerim :)
Film Tavsiyesi : http://www.imdb.com/title/tt2278388/
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Bir Zweig kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım. En son okuduğum kitabından (Gömülü Şamdan) sonra Karmaşık Duygular'ı beğendim. Kitapta tüm öykülerde iyi veya kötü, mutlu eden ya da yıkıcı duyguları, duyguların karakterleri nasıl etkilediklerini, psikolojik yönden anlamlarını yine güçlü anlatımı ve harika betimlemeleriyle gözler önüne seriyor Zweig. Umut, pişmanlık, kıskançlık, tutku, aşk, sevgi öykülerin konularını oluşturan duyguların başında geliyor. Karakterlerin bu duygulardan kaçmaları, bastırdıkları duyguların altında ezilmeleri, kendi içlerinde, benliklerinde kaybolmaları ya da o an hissettikleri duygular sahip oldukları tek varlıklarıymış, yalnızca o duygular sayesinde var olabiliyor yaşama o duygular sayesinde tutunabiliyorlarmış gibi o duyguları uğruna her şeylerini göze almalarını okuyoruz. Ne olursa olsun bu duygularda hep bir karmaşıklık var. Yine psikolojik tahliller yapacak karakterler... iyi hikayeler...
264 syf.
·4 günde·3/10
Öldürdü beni kitap. Betimlemeleri çok yorucu. Her birini hayal etme gibi bir alışkanlık kazanmışım benim için çok zor oldu kitabı bitirmek.

Betimleme sevenlere tavsiye edilir.
264 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.
144 syf.
·2 günde·9/10
Hayatı ne kadar basite indirdiğimi, duyguları önemsediğimi anlıyorum ama sadece kendi duygularımı...
Stefan Zweig'in okuduğum ikinci kitabı ama devamı geleceğini düşünüyorum psikolojik olarak beni etkileyen, duygularımı harekete geçiren ve fazlasıyla düşündüren bir kitap. Kitapları zaten bu yüzden okumuyor muyuz, daha fazla düşünmek, empati kurabilmek ve kendi karakterimizi tanımlayabilmek için?
Stefan Zweig'in kitaplarını okudukça hepsini alenen istemeseniz bile yapıyorsunuz. Çok fazla düşünüyor, duygularınıza önem veriyorsunuz, empati kurabiliyor ve kendinizi Zweig sayesinde tanımlıyorsunuz.
264 syf.
·Beğendi·8/10
İlk ve son öykü beni derinden etkiledi. Zweig’in bu derin psikolojik tahlilleri insanları ne kadar iyi gözlemlediğinin bir kanıtıdır. Kesinlikle okunması ve anlaşılması gereken bir yazar ve kitap olduğuna inanıyorum.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Tek çatı altında farklı hikayelerden oluşuyor. Zweig yine uzun ve dolaylı cümleleri birbirine dolaştırmadan arka arkaya sıralar. Kelime ve cümlelerden baraj oluşturur. Onları sırası geldiğinde nehre bırakır. Salına Salına giden kelimeler bir an da durulur. Sonra sel gelir, yıkar bütün bentleri ve hızlanır hikayeler ummana doğru özgürlüklerine kavuşur. Sonra birileri onları yakalayıp hapseder. Özgür kelimeler ellerde yoğrulur, açılır, kesilir, birleştirilir ve yine doğaya Salınır.

Zweig, akıcı, sade anlatımla cümleleri bize sevdirir. Burada da birbirinden bağımsız hikayeler okuyucuya eşlik eder. Bazen onunla beraber yürür, bazen önüne geçer, bazen de arkasında kalır. Zweig anı yaşatır bize. İçe dönük bir şeyler yazar.
Stefan Zweig'in 'Karmaşık Duygular' adlı kitabı yedi hikayeden oluşur. Kitaba adını veren hikaye ise son sırada.

1) Ormanın Üzerindeki Yıldız: Garson François'in bir kontese yemek servisi yaparken, kadının üzerine sinen koku üzerinden yaşadığı platonik, tutkulu ama kısa süreli aşk anlatılır.

2) Erika Ewald'ın Aşkı: Bir baba iki kızıyla birlikte yaşar. Kızlardan biri müziğe duyarlı ve bir gün kendisi gibi müzik sever bir gençle tanışır ve ondan sonra Zweig'in o akıcı kalemi devreye girer. Kentsoylulara hizmet ederek ileri de kentsoylu olma peşinde olan müzisyen ve bu amaçla kariyeri evliliğe tercih etmesi üzerinden kurgulanan bir hikaye.

3) Unutulmuş Düşler: Zengin bir kadın deniz kenarında güneşlenirken gelen bir yabancıyla yaşanan aşk öyküsü anlatılır.


4) Alacakaranlık Hikayesi: Bir erkek ve 2 kız üzerinden anlatılan hikaye. Erkeğin birinci kıza, ikinci kızın da erkeğe aşkında yaşanan hüznün anlatılması.

5) Zıt İkizler: İki kız kardeşin kendi aralarında çekişmesi ve birincinin lüks, eğlence ve para kazanmak için bedenini ortaya koyması ile diğerinin ihtirastan uzak ama daha sora yaşanan olaylarla, kız kardeşlerden oluşan 'İki Kule'nin ortaya çıkması anlatılır. Geçici bir isteğin kalıcı bir isteğe dönüşmesinde para lüks yaşantının rolü nedir?

6) Bir Yüreğin Çöküşü: Dış dünyadan çok, bir adamın iç dünyasına odaklanılan hikaye ve o dünyanın da ta içlerine kadar giden bir anlatı. Yürek yangını fiziki mi, ruhsal mı? Adamın düşüncelerinin ne kadarı doğru? Çok çalışmak ve hayatı boşlamak insanı ve aileyi yalnızlığa iter mi? Adamın içinde düşündüğü 'hep sizler için çalıştım' düşüncesine ile 'evet, bizler için çalıştı mı?', ya da 'çalışacaksın tabi' şeklinde bir düşüncenin çatışmasını okuyoruz. Kentsoylu bir yaşamın içinde bir aile.65 yaşındaki bir adam, karısı ve kızıyla mutlu bir hayat yaşarken (yaşıyorlar mı?) bir anda adamın hastalanması ile düştüğü düşünce bunalımını okuyoruz. İnsan kendi için ne zaman yaşar diye bir soru ile devam eder hikaye. Gerçekten de insan kendi için mi yaşıyor? Yoksa başkaları için mi? İkilem gibi gözükür. Ölüme yaklaştığını hisseden bir adamın kısa iç hesaplaşmasını görüyoruz.

7) Karmaşık Duygular: Kitaba adını veren 'Karmaşık Duygular' hikayesi ile insanın yine iç dünyasına yolculuğa çıkılıyor. İç hesaplaşmalar, kabul etmeler, reddetmeler, bağlılık, sahiplenme duyguları işlenir. Bir profesör, karısı ve bir öğrenci arasında geçen 'karmaşık duygular' anlatılır. İçe dönük bir yaşam içinde dış dünyanın gerçeklerinden, nimetlerinden veya ortamından kopuş ve yalnızlığa son sürat gidişin emareleri ile başlayan bir konu.
Profesörün kendine özel dünyası, öğrencinin de bu özel dünyaya istemeden, bilmeden katılması. Kitaplarla kurulan arkadaşlık, çevreden kopuş ve iç sıkıntılardan kurtulamama, içinde yaşanan farklı duygular.
Sıkıntılardan bir kısmı da insanın toplumdan kopuşu ve kendi içine kapanması ve burada kurduğu dünya ile hayaller etrafında yaşaması. Bir öğrencinin profesöre bağlanmasının sebebi ile profesörün öğrenciye bağlanmasının sebepleri arasındaki derin uçurumu okuyoruz. Olagandışı bir hikayeye hazırlıklı olun. İç dünya girdaplarında, çift kişilik karakterin yolunu arama; yaşanan kimlik bunalımı sonucu ortaya çıkan bir yaşam. Evlilik gerçek mi yoksa gizemin korunması için geçerli olan bir maskelememi. Kısacası "Makyajlı Kaldırım Delikanlıları"ndan birinin hayatına odaklanılıyor. Karmaşık Duygular ile bu yaşamdan kesit sunuluyor. Hikaye başlarken çok ağır hareket eder ve okurken sıkılabilir, bırakabilirsiniz.

Ezcümle: Zweig yine döktürmüş. Durağan hikayeler ile hareketli hikayeler bütünlük sağlamış. 31/1/2019 -5/2/2019 tarihleri arasında okunup, 23/2/2019 tarihinde bu yazı siteye eklenmiştir.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10·
Zweig eserleri normalde ruhsal çöküntü demektir benim için ama bu kitap da toplanan eserlerde aşk ve şehvet ön planda. Kitap biraz yavaş ilerliyor o yüzden ağır ağır okudum sanırım :(

*Ormanın Üzerindeki Yıldız
*Erika Ewald'in Aşkı
*Unutulmuş Düşler
*Alacakaranlık Hikâyesi
*Zıt ikizler
*Bir Yüreğin Çöküşü
*Karmaşık Duygular

Keyifli okumalar dilerim.
Acı çektiklerini asla söylemezler.
Kadınlar katlanmak için yaratılmışlardır.
Stefan Zweig
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım
Beni kimse anlamadı.
Bana o kadar yakın olan siz bile anlamadınız.
Stefan Zweig
Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karmaşık Duygular
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057572257
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koridor Yayıncılık
Genç ve başına buyruk bir üniversite öğrencisi olan Roland, onu edebiyat dünyasının heyecan verici koridorlarında dolaştırarak içinde sönmeye yüz tutmuş öğrenme hevesini uyandıran zeki bir profesörle tanışır.

Roland, öğretmeni ve karısının yaşadığı binaya taşındığında bu olağanüstü adama ve onun dehasına daha yakın olacağını düşünür, ancak profesörün kendinden uzaklaştığını fark etmesi uzun sürmez, hatta ondan nefret ediyor gibi görünmektedir. Fakat esasında bu hislerinin ardında bambaşka bir gerçek vardır, iki adamın da hayatını sonsuza dek değiştirecek bir gerçek.

İnsanın kendi içindeki karanlıkla ve gizli yaralarıyla yüzleşmesini ele alan, aklın ve kalbin çatışmasının en cesur örneklerinden biri olan Karmaşık Duygular'ı Levent Bakaç'ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 1.684 okur

  • Immanuel Gürkant
  • Berna

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları