Kimyâ-i Saâdet

9,5/10  (20 Oy) · 
57 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.040 gösterim
Hakiki var ve bir olan Allahü Teala'ya, yağmur damlalarının, gökteki yıldızların, ağaçlardaki yaprakların, sahralardaki kumların, yer ve gökteki atomların sayısınca hamd ü senalar olsun. Celal, büyüklük, azamet, yükseklik, mecd ve değer ona mahsustur. Celali'nin kemalinden hiçbir mahlukun tam manasıyla haberi yoktur. Hiç kimse O'nu hakkıyla bilemez, tanıyamaz. O'nu tanıyamadığını söylemek sıdıkların tanımasının sonudur. O'na hamd-ü sena etmekte kusurlu olduğunu itiraf etmek, meleklerin ve peygamberlerin hamd-ü senasının sonudur.

En akıllıların aklının sonu, O'nu Celal nurlarının daha başlangıcında hayrette kalır. Velilik yolunda ilerleyen ve o yola girenler, O'nun cemaline yaklaşmayı arzulamakta dehşettedirler. O'nu hakkıyla tanımaktan ümit kesmek bu işten elini çekmektir. O'nu hakkıyla tanıyorum demek, hayal yoluyla benzetmek ve temsildir. O'nun zatı'nın Cemali'nin mülahazasında bütün gözler, hayran ve şaşkındır. O'nun akıllara durgunluk veren intizamlı san'atına bakmak da bütün akılların edindiği, zaruri bir marifet tir. O'nun zatının azameti karşısında nasıldır ve nedir? Diyecek kimse yoktur. Derin manalı sun'undan gafil olacak hiçbir kalp yoktur ki, varlığı ne ile ve kim iledir diyebilsin. Hepsi O'nun Hikmeti'nin acaip ve garip işleridir. Hepsi o hazretin Cemali'nin pırıltılarıdır. Hepsi O'nunla vardır. Belki her şeyin kendisi O'dur. Çünkü O'ndan başka hiçbir şeyin hakikatte varlığı yoktur. Herşey'in varlığı, O'nun varlığının nur ve pırıltılarıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  830
 • ISBN:
  9758514243
 • Çeviri:
  A. Faruk Meyan
 • Yayınevi:
  Bedir Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Tırnak kesmenin ve diş temizlemenin bile edebinin yazıldığı bir kitap hakkında her hangi birşey söylemek ne haddime...

Ayet-i kerime ve hadisler barındıran bu türden kitapların güvenilir tercümesine ve yayın evine dikkat etmek önemlidir.Okumuş olduğum kitapta harf ve kelime hatası çok.

Mesih 
 05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap 18 bölümden oluşmaktadır. Bölümler: insan yaratılışı, kalbin varlığı, ruh ve mahiyeti'den başlayarak insanın acziyetine kadar. İnsanı başta ontolojik olarak yerini belirleme sonra da Allah'a karşı konumunu nefse karşı gelebilmenin çarelerini vermesi ile hem bir ilmihali andıran hem de Gazali'nin kalp vurgusuyla insanın gerçeğe ulaşması için tasavvufi bir sezgiye kulak vermesi gerektiğini öğütleyen bir kitap. Ayrıntılarda Şafii fıkhını referans almasından dolayı Hanefi arkadaşların biraz aklı karışabilir. Ayrıca bazı savunduğu fikirler için sahih olmayan hadisleri referans aldığından okurun en azından karmaşaya düşmemesi için hadis konusunda bir ölçüde bilgisi olması çok faydalı olabilir. Ayrıca İhya'yı okuyacak okur için bu kitabın daha önce okunmasını tavsiye ederim. Çünkü bu kitap bir nev'i ihya'dan bir numune, bir giriş olarak düşünülebilir.

Kitaptan 6 Alıntı

Ferman Mammadov 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Sevginin manası; mizacın güzel şeylere meyletmesidir.Bu meyl kuvvetli olursa buna aşk denir.

Kimyâ-i Saâdet, İmam GazaliKimyâ-i Saâdet, İmam Gazali

Zikrin hakikati, bir emir ve yasakla karşılaşıldığı zaman Allah'ı hatırlamak, günah vaktinde günahtan uzaklaşmak, ibadet vaktinde emir ne ise yapmaktır. Eğer zikir onu bu hususlara sevketmezse, onun zikrinin hakiki zikir olmadığına, sadece nefis konuşması olduğuna işarettir.

Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 195)Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 195)

Bir gün Ebu Osman'ın üzerine bir damdan bir leğen kül döktüler.Elbisesini temizleyip şükür etti. Ona: " Bu şükür edilecek birşey mi?" dediler. Dedi ki, ateşe müstehak olupta kül ile idare edilen kimse şükretmeye müstehak değil mi?

Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 411)Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 411)
İsmail.K. 
 07 May 11:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan ve Şükür
İnsan nasıl ki bir içim su için dünyaları vermeye hazırsa; aynı şekilde vücuduna giren bir içim suyun çıkması içinde dünyaları verir.

Kimyâ-i Saâdet, İmam GazaliKimyâ-i Saâdet, İmam Gazali

Şeriat ehlinin, ruhun hakikatini bilmeye işaretleri olmadığı için, din yolunun başlangıcında yine bu işe başlayanlar için onu bilmeye lüzum yoktur. O safhada lazım olan mücahadedir. Bir kimse şartlarına uyarak, rükunlerini yerine getirerek mücahade yaparsa, şüphesiz hiç kimseden işitmeden onun kalbi ruh marifetine sahip olur. Zira ruh marifeti, mücahededen sonra hasıl olan Allahu Teala hidayetlerindendir. Nitekim Kuranı Kerim'de "Ama bizim uğrumuzda cihad edenleri elbette yollarımıza eriştireceğiz."(Ankebut/69) ayetiyle işaret buyurulmuştur.

Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 22)Kimyâ-i Saâdet, İmam Gazali (Sayfa 22)