8,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
867 gösterim
Yazarının samimi, objektif tutumu v sanatkârane üslubuyla Kırk Yıı edebiyatımızın anı türündeki en güze örneğidir. Kırk Yıl, sadece Halid Ziy Uşaklıgil'in yetişme ve olgunlu dönemini değil, tanıklık ettiği I] Abdülhamid döneminin toplumsa yaşamını, başta Servet-i Fünun olma üzere dönemin kültür ve edebiya çevrelerini tüm ayrıntılarıyla gözle önüne sermektedir. Kuşkusuz, b özellikleri bir anı kitabı olmasın rağmen Kırk Yıl'ı edebiyatımızın b türde en çok başvurulan ve kullanıla kaynak bir eseri haline getirmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  967
 • ISBN:
  9789754472394
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:
S. N. Aldıkaçtı 
03 Nis 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Rahmetli, ömrünün ilk kırk yılını kısmen objektif kısmen subjektif, kısmen bilgi kaynağı minvalinde kısmen de "bu adam mai ve siyah'ın veya aşk-ı memnu'nun yazarı" dedirtecek ve her 100 mütefekkirin 99'unun malik olduğu bütünleyici-kuşatıcı-kucaklayıcı olamama marifetine sahip bir yazar olarak anlatmış (vakt-i zamanında bir gazeteye) olsa da kalemi enfes! İkinci okuyuşum bu, ama ilkinden daha ziyade tat alıyorum cümlelerinden, seçtiği kelimelerden, benzetmelerden. Hele bazı yerlerde anlamam için kapalı bırakıyor ya... Özellikle akıcı okuyabilme, bir oturuşta yüz sayfa okuyabildim. Hiç şüphesiz anı denilen hazinelerin böyle bir hususiyeti mevcuttur, lakin kırk yıl bir kat daha rahat okutuyor kendini.

fulden ufacık 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Halid Ziya Uşaklıgil'i "Aşk-ı Memnu" kitabıyla tanıyoruz. Peki kim bu yazar? Nelerden hoşlanır? Neler yapar? Bunu anılarıyla bize aktarmıştır. O yıllardaki Türk aile ve toplum yaşayışını, dönemin eğitim ve öğretim düzenini, 19.yüzyılın ikinci yarısındaki ailece,ulusça uğranılan toplumsal,yöresel acıları anlatmaktadır.
Osmanlı Devlet'inin çöküş döneminde halkın yaşadığı acıları, mutsuzlukları anlatmıştır. Kendisi İzmir'deki Fransız lisesinde okuyan yazar, lisesinde Türk azınlığından bahseder. Onun usta kalemi kendisini bugün bile anılmasını sağlamıştır.

Kitaptan 8 Alıntı

"Emellerini ne kadar sınırlarsan,varılabilecek sonları ne kadar el ulaşabilecek çizgiler çevresinde ararsan bahtiyar olmak ve bahtiyar etmek amacını elde etmeye o kadar imkân vereceğine kanaat edeceksin."

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 259)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 259)

"... Birgün hiç beklenmeyen bir dakikada...
Zaten hayatın ehemmiyetli vakaları hep beklenmeyen dakikalarda çıkmaz mı? "

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 312)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 312)
Tutku kondu 
 04 Nis 13:51 · Kitabı okuyor

İnsanları hisleri ile kararları ve hareketleri arasındaki bağlar o kadar dolaşık ve karışık bir yumaktır ki bunu çözmeye,bilmem, daima imkan var mıdır?

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 51 - özgür)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 51 - özgür)
Filiz Özcan 
10 Tem 00:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu bir Alliance İsraelite mektebi idi ki garip bir rastlama ile tam Rüştiye mektebinin karşısında idi. Ve böyle biri yüksek, büyük yüzü ile, öteki bodrum katı yarım bırakılmış katlı küçük ve utangaç görünüşüyle karşı karşıya dururken, birinden tatil saatinde alay alay yüzlerce Musevi çocuğu dalgaları taştığı sırada, ötekinden mevcudu nihayet yüze zor varan Türk çocuklarının seyrek kafileleri etrafa dağılırdı.Ve bu görünüşün meydana getirdiği zıtlık pek acı bir dille hali anlatırdı.

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 82)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 82)
S. N. Aldıkaçtı 
05 Nis 2016 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Senden neler beklediklerini söylediler. O beklenen şeylerin her biri ne bahasına olacak, bunu bilir misin?.. Daha iyi bunu bilme, şimdiden öğrenme, belki onu şu dakikada görürsen geri döner ve koşarak buradan kaçarsın.

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 932 - özgür)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 932 - özgür)
fulden ufacık 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bu kitap kırk yaşına kadar olan hayatımın kuşbakışı bir görünüşünden oluştuğu için ona bu adı koydum. O yaştan sonraki yıllara ilişkin anıları yazmak fırsatını bulacak mıyım?"

Kırk Yıl, Halid Ziya UşaklıgilKırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil
S. N. Aldıkaçtı 
05 Nis 2016 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şeklen zevki taltif edemeyen şeylere karşı isyan ederdim, hâlâ da öyle...

Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 93 - özgür)Kırk Yıl, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 93 - özgür)