1000Kitap Logosu
Konstantiniyye Oteli
Konstantiniyye Oteli
Konstantiniyye Oteli

Konstantiniyye Oteli

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
2.964 Kişi
11,4bin
Okunma
2.795
Beğeni
54,8bin
Gösterim
480 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 13 sa. 36 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · Mayıs 2015 · Karton kapak · 9786050926316
Diğer baskılar
Konstantiniyye Oteli
Konstantiniyye Oteli
Konstantiniyye Oteli
Zülfü Livaneli, zengin bir insan panoramasıyla İstanbul'un derinliklerine inerken şehrin büyülü, ama bir o kadar da acımasız atmosferiyle buluşturduğu okuru sıra dışı yolculuğa çıkarıyor. 2014 yılı Aralık ayının son günleri… Yedi yıldızlı Konstantiniyye Oteli'nin açılış günü ve erken bir yılbaşı kutlaması… İstanbul'un seçkin, kalburüstü simaları, Sultanahmet'teki eski Bizans sarayının kalıntıları üzerine yapılan otelde bir araya geliyor. Aralarında kimler yok ki? Politikacılar, belediye başkanları, Amerikan büyükelçisi, Fener Rum patriği, ünlü gazeteciler, gazete patronları, televizyon "yıldızlar"ı, eski ve yeni zenginler, büyük işadamları… İstanbul'un yüzlerce yıldır yeraltında yatan ölüleri de davete çağrılmadıkları halde arzı endam etmekte sakınca görmeyip bu cümbüşe dahil oluyorlar. Ve elbette, bir otelin olmazsa olmaz çalışanları, garsonları, komileri, güvenlik görevlileri… Velhasıl Konstantiniyye Oteli, aslında binlerce yıllık koskoca bir şehir olarak çıkıyor karşımıza. Değişen, dönüşen, ama barındırdığı şiddet nedense aynı kalan bir şehir…
7 mağazanın 14 ürününün ortalama fiyatı: ₺40,57
7.9
10 üzerinden
2.964 Puan · 538 İnceleme
Ercan
Konstantiniyye Oteli'yi inceledi.
480 syf.
·
Puan vermedi
-Konstantiniyye Oteli
Hangisi gerçekti hangisi hayal gücü? Zehra, diğer Zülfü Livaneli karakterleri gibi geçmişle gelecek arasına sıkışmış, diğer insanlara göre manevi açıdan farklı özelliklere, doğaüstü özelliklere sahip bir genç kadın. Serenad eserini okuyanlar bilirler oradaki baş karakteri, Konstantiniyye Oteli’nin baş kahramanı Zehra da yine eğitimli, üst düzey bir görevde çalışan sosyal bir İstanbul kadını. Biraz çevre baskısı, biraz yaşadığınız dönemle ruh hali arasındaki uyumsuzluk biraz hayattan yorgun aslında. Romanın üslubu ve hikaye akışı şuana kadar okuduğum kitaplardan farklıydı. Bizans kalıntılarından oluşturulan bir otel “Konstantiniyye Oteli” Kitap bu otelin açılışında verilen ve şehrin bir çok kesminden ünlü ismin çağırıldığı davetle başlar. Tüm kitap da orada geçer aslında. Bir geceyi, davette bulunan 30'a yakın masaya, masadaki karakterlerin hayatlarına parça parça dahil olarak izleyeceksiniz uzaktan. Bir salonda, aynı anda bulunan yüzlerce insanın nasıl bambaşka hayatlar, bambaşka hikayeler sakladığını gösteriyor kendi içerisinde. Klasik bir Livaneli eseri. Uykudan göz kapaklarınız  kapanmak üzereyken sizin tek derdiniz bir sonraki sayfada neler olacağı. Dili öylesine akıcı ve sade. Ama betimlemeleri ve kullandığı tabirler bir o kadar kulağa süslü ve çekici geliyor. Eğer daha önce herhangi bir Zülfü Livaneli eseri okuduysanız ve beğendiyseniz bunu da çok seveceğinizden eminim. Özellikle sizlerin de benim gibi Serenad’ın tadı damağınızda kaldıysa, Konstantiniyye Oteli tam da aradığınız kitap. Sevgiler!
Konstantiniyye Oteli
7.9/10
· 11,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
69
Nisa Nur
Konstantiniyye Oteli'yi inceledi.
480 syf.
·
2/10 puan
Kitaba başlarken de çok büyük beklentiler içinde değildim çünkü yazarın diğer kitaplarını da önceden okudum. Serenad dışındaki kitaplarını pek kaliteli görmüyorum. Hiçbir kitap için zaman kaybı demem illa ki bir şeyler katıyor bu kitap için de demeyeceğim ama okunmasa da olur hayatımda pek bi şey değiştirmedi. Kitabın içeriğine gelirsem bir çok klişeyle dolu, istanbula çalışmaya giden taşralıların hikayeleri en bariz örnek. Yazar kendini sık sık övüyor, mutluluk kitabına sık sık atıfta bulunup kendi reklamını yapıyor. Livaneli'nin kitaplarını lise çağındaki insanlar veya yeni yeni kitap okumaya başlayıp kitap okumaya ısınmak isteyen insanlar okumalı. Onlar için faydalı olacaktır. Çünkü anlam olarak hiç yoğun anlamlar içermiyor. Neredeyse 500 sayfalık kitabın tek bir cümlesinin altını çizmedim. Anlam yoğunluğu barındırmadığı için akıcı, basit, okunur (buna rağmen bir ayda okumam ) İyi yanları dediğim gibi kitap okuma alışkanlığı kazanmak için okunabilecek bir kitap.
Konstantiniyye Oteli
7.9/10
· 11,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
Alev Hasret Karabudak Güneş
Konstantiniyye Oteli'yi inceledi.
480 syf.
Yaşadığımız bu toplumdan o kadar çok karakter ile karşılaştım ki hayatın içinden bir çok insanla bir çok hikaye ile tanıştım. Gerçekleri kalıcı bir şekilde anlatabilen harika bir roman yazmış zülfü Livaneli. Severek okudum. Okumanızı tavsiye ederim.
Konstantiniyye Oteli
7.9/10
· 11,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
ddee
Konstantiniyye Oteli'yi inceledi.
480 syf.
Galiba okuduğum en ilginç konu içeriğine sahip romanlardandı.Kitabın 200 lü sayfalarında adeta akıyor gunde 100 200 sayfa okumuş olarak buluyorsunuz kendinizi. Bir çok karakter ve her bir karakterin geçmişi bugünü işlenmişti. Zaman zaman bu kimdi dediğim oldu.Bir otel açılışında masadaki kişilerin toplumun her kesiminden oluşu ve sık sık karşılaştığımız tiplerden meydana gelmesi romanı sindirmeyi kolaylaştırdı.Livanelin toplumsal eleştirileri (kadına şiddet, yoksulluk , intihar vs)ve inceden dokundurmaları keyifliydi. Bazı zamanlarda ise yazar dalga mı geçiyor yoksa gerçekten böyle mi düşünüyor dediğim kısımlar oldu. Sonu tabi ki şaşırtıcıydı. İlk sayfalar ile son sayfa arasında uçurum fark mevcut:)
Konstantiniyye Oteli
7.9/10
· 11,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
26