Liberal Çiftlik

8,4/10  (13 Oy) · 
29 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.045 gösterim
"Ekonomimiz alaturka, liberalizmimiz arabesk, sermayemiz nazlı, iş adamımız narindir. Ekonomide serbest, siyasette grekoromen güreşiriz. Ama hep tuş oluruz. Uçan kuşa borcumuz var, uçmayana hıncımız... Devrim yasak, evrim sakıncalı, döneklik yararlıdır azgelişmiş demokrasimizde.
'Güleriz ağlanacak halimize' derler ya; ağlanacak halimize biraz da gülmek istedim. Ne yapayım! Şimdiye dek, kızarak yazdım anlamadılar. Şimdi gülerek yazıyorum; belki anlarlar!.."
-Uğur Mumcu-
(Arka Kapak)
KubraYSN(RJ) 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Söylediklerine katılırsınız ya da katılmazsınız orası sizin bileceğiniz iş. Burada adam haklı haksız tartışmasına girmeye gerek yok ama kitabın inanılmaz akıcı olduğu , okurken de sık sık gülümsettiğini söyleyebilirim. Kitap kinayelerle dolu. İlk sayfası George Orwell'ın hayvan çiftliğini liberallik temelinde yeniden ele almasıyla başlıyor. Bence zevkli bir hikaye olmuş. Ben kitabı okurken eğlendiğimi söyleyebilirim.

Kitaptan 5 Alıntı

KubraYSN(RJ) 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kızılçam kütükleri kendilerini solcu gösterip seçmenleri aldatan sonra da direkler arası serüvenlerle gövdelerini genişletenlerdir. Karaağaç kütükleri oldum olası sağcı ve milliyetçi görünüp, Allah'ın izniyle köşe dönen mukaddesatçı kütüklerdir. Kütükler arasında zımni ittifak olduğu orman mühendisleri tarafından ifade olunmaktadır.

Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 49)Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 49)
KubraYSN(RJ) 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Biz Karl Marks'ı zamanında yakalasaydık devşirir, yeni çeri ordusuna er yapar , kuffara karşı sefere yollardık.

Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 44)Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 44)
Cemile yılmaz 
16 Tem 14:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ekonomimiz alaturka, liberalizmimiz arabesk, sermayemiz nazlı, iş adamlarımız narindir. Ekonomide serbest, siyasette greo-romen güreşiriz. Uçan kuşa borcumuz var, uçamayana hıncımız. Devrim yasak, evrim sakıncalı, döneklik yararlıdır azgelişmiş demokrasimizde. Şimdiye kadar kızarak yazdım anlamadılar; şimdi gülerek yazıyorum belki anlarlar. Uğur Mumcu.

Liberal Çiftlik, Uğur MumcuLiberal Çiftlik, Uğur Mumcu
KubraYSN(RJ) 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Biz öteden beri bal tutan parmağını yalar, müşteri velinimettir, at binenin kılıç kuşananın, borç yiğidin kamçısıdır, kullan kafayı dön köşeyi ve olur abi gibi ilkeler çerçevesinde teori ve pratik yapan insanlarız. Mark'mış , Engels'miş, Adam Smith'miş , milli gelirmiş, arz eğrisiymiş , yok emisyon hacmiymiş, böyle şeylerle pek ilgilenmeyiz.

Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 43)Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 43)
KubraYSN(RJ) 
06 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir sosyal sınıfın öteki sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü( baskı) kurmayı aklından geçirirsen, bu suçtur kurarsan değildir. Anayasayı ihlale << teşebbüs>> edersen hep birlikte ayvayı yersiniz, ihlal ederseniz paçayı kurtarırsınız.

Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 42)Liberal Çiftlik, Uğur Mumcu (Sayfa 42)