Adı:
Maça Kızı
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Yayınları
Baskılar:
Maça Kızı
Maça Kızı
79 syf.
·8/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye edeceğim YouTube kanalımda en sevdiğim 5 Puşkin alıntısını yorumladım:
https://youtu.be/Ni2VuOJ3D34

Dostoyevski nasıl Suç ve Ceza kitabında Raskolnikov karakteri tasarımı ve id kavramıyla öldürme ve hırsızlık arzusunu, ego kavramıyla bu olayların sorgulamasını, süper ego kavramıyla ise de Raskolnikov'un kıvranmaları ve bir türlü Napolyon olamayışlarını anlatmak istemişse, Puşkin de Maça Kızı kitabında Hermann karakteri tasarımı ve id kavramıyla kendini gerçekleştirme, kazanma ve elde etme arzusunu, ego kavramıyla bu olayların sürecinde yaşadıklarını, süper ego kavramıyla ise de Hermann'ın kitabın sonucunda elde ettiği saplantıyı anlatmak istemiş.

Maça Kızı, Dostoyevski için hem Kumarbaz hem de Suç ve Ceza kitaplarının ilhamını vermiş olabilir. Zaten Dostoyevski de bu kitabı şöyle nitelendirmiş : "...muazzam bir kişilik, Petersburg döneminin alışılmadık bir tipi... Onda bir Napolyon profili ve bir iblis ruhu var..." E Raskolnikov da kendisini sürekli Napolyon'a ulaştırmaya çalışıp Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisine en üst sıradan girmek istemiyor muydu?

Kronolojik sıraya göre Puşkin okunursa Puşkin'de karakterlerin iç dünyasına ait değişimlerin başladığını, daha keskin ve uç duyguların yer verildiğini ve Rusya'da kapitalist döneme girildiğinin sinyallerini görebileceğiniz Puşkin kitabıdır.
79 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Sürükleyici ve gizemli bir konusu olan bu kitabı gerçekten zevk alarak okudum. 80 sayfalık bir kitapta karakter analizlerini ve psikolojik tahlilleri konuyla iç içe kalarak yapıp, sürükleyicilik seviyesini en üstte tutarak kitabı bitirebilmek de Puşkin'in kalitesinden olsa gerek.

Sade ve akıcı bir dille yazılmış olan bu kitabı okurken birçok kısmında Suç ve Ceza ile benzerlikler fark ettim. Baş karakter olan Hermann ile Suç ve Ceza'nın baş karakteri Raskolnikov'un karakteristik ve psikolojik açılardan benzerlikleri, cinayetler, içine girdikleri ruh halleri birbirlerine bir hayli benzemekte. Ayrıca Hermann için yapılan Napolyon benzetme ve göndermelerini Raskolnikov karakterinde de görüyoruz, o da günden güne artan bir Napolyon olma isteği ile hikayesine devam ediyordu.Bunları ve Dostoyevski'nin bu kitap dahilinde ve Puşkin özelinde söylediklerini de göz önüne alırsak, ben de bu kitabın Suç ve Ceza'nın esin kaynağı olduğunu düşünenler arasında yerimi aldım.

Kitabı salt olarak da gerçekten çok beğendim, güzel konusu ve akıcılığıyla bir nefeste bitirilebilecek olan bu kitabı herkese tavsiye ederim.
79 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Okuduğum ilk Puşkin kitabı Maça Kızı.. Açıkçası öyküyü daha farklı hayal etmiştim ama yazarın dili hoşuma gitti. Güzel bir konu diyebilirim. Ne yazık ki aynı kitapta bulunan Mısır Geceleri isimli öyküyü etkileyici bulmadım. Yine de yazarın diğer kitaplarını da okumayı planlıyorum.
79 syf.
·1 günde·7/10
Maça Kızı bir insanın gizli kalan tutkularının ne derece ölümcül ve delirtici olabileceğini kısacık ve son derece gerçekçi bir öykü ile anlatmış. Bence herkes okumalı.
79 syf.
·8/10
Kısa bir hikaye olan Maça Kızı'nda yine Puşkinden alışık olduğumuz bir hikaye tarzını dinledim. Kumar konusunu ele alarak olabildiğince çarpıcı bir şekilde işlerin ne kadar kötüye bileceğini gösterdi bana. Ayrıca kitaptan çıkardığım şu 3 öğüdü de asla unutmamayı düşünüyorum:

1) Kumar masasına asla oturma!
2) Eğer bir şekilde oturmuşsan, ilk kazancını aldıktan sonra kalk.
3) Kalktıktan sonra hemen, birinci kuralı hatırla! :)
79 syf.
·3 günde·9/10
-Sevdiğim Oda Yayınları, Puşkin'in iki hikayesini (Maça Kızı ve Mısır Geceleri) derleyip ''Maça Kızı'' başlığı altında yayınlamış, benim elimdeki kitap, ekim 2007 tarihinde basılmış.
-Maça Kızı hikayesi, oyun kağıtlarıyla oynanan bir kumar oyunun hilesinin varlığından haberdar olan bir subayın, bu hileyi öğrenme uğruna alâkadar olmaya başladığı kontes ve kontesin evlatlığının hikayeleri derken, hikayenin finali oldukça sarsıcı.
-Mısır Geceleri hikayesinde ise genç bir emprovizatöre yardımcı olmaya çalışan bir şairimiz var. (Emprovizatör: Kendisine verilen bir temaya uygun olarak doğaçlama şiir söyleyen kişi) Hikayenin şairâne anlatımı, dikkat çekiyor.
-Tavsiye ediyorum.
79 syf.
·Beğendi·7/10
Maça Kızı'yla alakalı söyleyebileceğim tek şey şudur: Hermann kaşındı. Cidden yahu kimseyi dinleme ama bari ölüyü dinle değil mi? Sonra elinde maça kızıyla kalakalırsın. °~°
79 syf.
Okuduğum ilk puşkin kitabı.Maça kızı, insanın tutkularını ne derece ölümcül ve katlanılmaz bir deliliğe sürekledini kısa ve öz olarak akışkan bir dille betimliyor.
güzel bir kitaba benziyor bakalım okuyacağız nasıl bir kitap...puşkin dili sadece ve anlaşılır şiirleri bambaşka güzel. adam erken yaşta gitti o dönemlerde yaşamak istiyor insan
79 syf.
·2/10
Epsilon'dan çıkan versiyonunu okumuştum. Ufak hikayelerden oluşan bir kitap. Yanlış hatırlamıyorsam 7-8 farklı hikaye vardı kitabın içinde. Maça kızı da bu kısa hikayelerden birinin ismi. Beğenmedim , fazla basit.
Fizikte iki cisim aynı hacmi işgal edemeyeceği gibi, maddeötesi alemde de değişmez iki düşünce eşzamanda yaşayamaz.
"...tutumluluk, ölçülülük ve çalışkanlık. İşte servetime servet katacak, bana huzur ve bağımsızlık getirecek üç güvenilir kartım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Maça Kızı
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Yayınları
Baskılar:
Maça Kızı
Maça Kızı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0