Mandarinler

8,3/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
8 beğeni  · 
974 gösterim
Kahramanları arasında Arthur Koestler'i, Jean-Paul Sartre'ı, Albert Camus'yü ve yazarın kendisini görür gibi olduğumuz Mandarinler, bir dönem Avrupa aydınlarının verdiği önderlik mücadelesine ışık tutan yönüyle eşsiz bir belgesel; duyguları, hayal kırıklıklarını ele alışıyla benzersiz bir aşk yapıtıdır.
"Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülüne layık görülen Mandarinler'in tartışmaya açtığı sorular güncelliklerini hâlâ korumakta, özellikle günümüzün değişen koşullarında yanıtlarını aramaya devam etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  745
 • ISBN:
  9789755335995
 • Çeviri:
  İlkay Kurdak
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Bilgin Denizci 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tanıtımda yazdığı gibi Simone de Beauvoir'la tanışmış gibi hissettim. Onun aşka bakışını, sevgilileriyle ilişkisini sanki bu güzel bir kurguda anladım. Dönemin siyasetiyle ilgili pek çok gerçek ve aydınların durduğu yer de önümüze serilmiş. Okunmalı.

Kitaptan 2 Alıntı

Osman Şahin 
09 May 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçeğin sol düşüncede olduğuna benim de inancım tamdı.Çocukluğumdan beri burjuva ahlakının aptallık ve yalan koktuğunu,kısaca riyakarlık olduğunu düşünmüştüm.Hem İncil'de tüm insanların eşit ve kardeş olduklarını okumuş ve bu gerçeğe inancımı kesin olarak sürdürmüştüm.Şu farkla ki ben uzun süre mutlak değerlerle yoğrulmuştum.Tanrıtanımaz olduktan sonra ise,her türlü moral değer anlamsız gelmeye başlamıştı.

Mandarinler, Simone De Beauvoir (Sayfa 54 - imge yayınevi)Mandarinler, Simone De Beauvoir (Sayfa 54 - imge yayınevi)