Moskova’da Yanlış Anlama

7,2/10  (10 Oy) · 
24 okunma  · 
3 beğeni  · 
933 gösterim
Fransız edebiyatının en cesur ve özgün kalemlerinden olan Simone de Beauvoir'dan kısa ama etkili bir başyapıt: Moskova'da Yanlış Anlama.

Beauvoir'ın bu uzun öyküsü, artık yaşlarını almış bir çiftin, Nicole ile André'nin, Sovyetler Birliği'ne yaptığı yolculuk sırasında yaşadığı krizi anlatıyor. İletişimsizlik, kadın-erkek ilişkileri, yaşlılık ve dönemin Sovyet eksenli politik hayalkırıklıkları üstüne aforizmalarla örülü Moskova'da Yanlış Anlama, Türkçede ilk kez yayımlanıyor.

Simone de Beauvoir (1908-1986), Sartre ile birlikte edebiyatta varoluş akımın en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Geride bıraktığı çok sayıda eserle düşünce ve edebiyat dünyasının en önemli figürlerinden biri olmaya ölümünden sonra da devam etmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  84
 • ISBN:
  9789750830082
 • Çeviri:
  Aysel Bora
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peyroux 
 04 Şub 14:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kısacık bir kitap insana bu kadar çok şeyi sorgulatabilir mi? Nasıl ustaca kurgulanmış hikayedir ki, kafanızın içinde pek çok çarkı tıkır tıkır döndürür, boşlukları doldurur ya da kocaman çukurlar açar dolabileceğinden endişelendiğiniz...
Belki tam yeriydi ya da zamanı, bilmiyorum. Fakat sorularla, cevaplarla, geniş bakış açısıyla göremediklerimi sorgulatan, zihnimi bulandırıp sonunda durultan bir kurguya şapka çıkardım. Bu ara Sartre ve Beauvoir'e sarmış olan ben, sıra dışı ikiliye daha yoğun kapılmış buldum kitabı kapadığımda...
Varolmanın merkezinde, kadın-erkek bakış açılarında paralellik yaratma çabası ve tabii ki bu konunun çok mümkün olmamasıyla yaratılan hayal kırıklıkları, alınan yaşların insanların ruhlarına ve bedenlerine etkisi iç seslerin filozof cümlelerinden çıkarimlarınız...
Arka planda Batı- S.S.C.B karşılaştırılması, kapitalizm ve sosyalizmin yaşamları biçimlendirmesi işlerken, sahnede kültürel donanımlı yaşlı bir çiftin iletişim eksikliğinden kaynaklanan bir tatsızlığın konu alındığı hikayesi...

Kerim Aydın 
 02 Mar 15:46 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Sartre'nin hayat arkadaşı..Erkekler olarak kendi aramızda ünlü biri olsan kim olmak isterdin gibi sorular çok sorardık, eğer kadın olsaydım ya Tomris Uyar olurdum ya da Simone.
Kitaba gelecek olursak kitabın birinci sayfası o kadar etkileyici ki özetleyici bir nitelik taşıyor. Yapılan seyahat Rusya'ya değil aslında kendilerine olan bir yolculuk. Nicole ve André birbirlerini anlamadıkları zamandaki konuşmaları aslında birbirleri hakkında en doğru yorumları yaptıkları zamanlar. Krize giden yolun aslında çözümün yolu olduğu ve bu kriz anlarının birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlamasındaki yegane unsur olması gibi harika tatlar bırakan enfes bir kitap.

Ebru Hacıalioğlu 
05 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Simone de Beauvoir ve Sarte ilişkisi ekseninden yaşlılığın sorgulaması gibi kısacık kitap! Kısacık olması kitabın yoğunluğunu azaltmıyor aksine; Andre ve Nicole'un içinde bulundukları "yaş sendromu" çevresinde ilişkileri özelinde kişilikleri, Moskova özelinde yaşadıkları SSCB hayal kırıklığı, oedipus kompleksine kadar her şeyden bir parça var kısacık kitapta, her şeyden bir parça ama savruk değil kesinlikle. Üzerinde düşünülmüş bir parça parça olma hali, konu geçişlerini çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Karakterler Nicole ve Andre, daha çok kafa sesleri ile yaşlılık sendromunu yaşıyorlar. Yanlış anlama da zaten sırf düşündükleri birbirleri ile konuşmadıkları için ortaya çıkıyor zaten.

Sosyalizm eleştirileri, olumlu ve olumsuz, oldukça başarılı ve düzeyli (sosyalizm eleştirisi yorumlamak ne kadar haddimse :) ) SSCB'de yaşayan birinin yaşadığı sosyalizm ile Paris'te yaşayan birinin sosyalizmi! Paris'te yaşayanın Moskova'daki hayal kırıklığı! Hissederek okuduğunuzda hayal kırıklığını siz de görebiliyorsunuz.

Kitap 80 sayfa, ama bir çırpıda okunacak, okunsa bile özümsenebilecek bir kitap değil. Sakın şaşırmayın! Keyifli okumalar.

Kitaptan 42 Alıntı

Mehmet Başyiğit 
26 Nis 22:26 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Edebiyatın avantajı da bu, insan gittiği yere kelimeleri de kendisiyle birlikte götürüyor..

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De BeauvoirMoskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir
Mehmet Başyiğit 
26 Nis 22:14 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hem yerler hem de insanlar konusunda değişikliklerin daima olumsuz biçimde gerçekleşmesi yazık..

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De BeauvoirMoskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir
Kerim Aydın 
02 Mar 15:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yalnızım!" Endişe onu yıldırım gibi çarptı: ölüm korkusundan çok daha dayanılmaz olan var olma endişesi.

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De BeauvoirMoskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir
Mehmet Başyiğit 
26 Nis 19:46 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bedeninin içinde kendini tanıyamaz hale geldikçe, onunla daha fazla ilgilenmek zorunluluğu hissediyordu..

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De BeauvoirMoskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir

İnsan gençken, önünde yanıltıcı, hayali bir sonsuzluk varken, bir sıçrayışta yolun sonuna atlıyor; ancak daha sonra, tarihin önünüze çıkardığı hesapta olmayan bedelleri aşacak gücünüz kalmıyor, bu bedelleri korkunç yüksek buluyorsunuz.

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 61)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Sayfa 61)

Nicole onu yaşlı bulmuyordu. Herhalde André yaşlı olduğundan habersiz gibi durduğu için. Bir zamanlar koşmayı, yüzmeyi, tırmanmayı ve aynada kendine bakmayı çok seven o, altmış dört yaşını gamsızca taşıyordu. Kahkahalar, gözyaşları, öfkeler, kucaklaşmalar, itiraflar, sessizlikler, atılımlarla upuzun bir hayat ve bazen hiç geçmemiş gibi geliyordu. Gelecek hâlâ sonsuza kadar uzanıyordu.

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De BeauvoirMoskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir
Peyroux 
04 Şub 11:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Giyotin bir dakikadan da kısa bir zamanda bir kelleyi uçurabilir; tek bir cümle bir dakikadan da kısa bir zamanda André'yle olan bağlarını koparmıştı

Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Yapı kredi yayınları)Moskova’da Yanlış Anlama, Simone De Beauvoir (Yapı kredi yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber