Metot Üzerine Konuşma Aklını İyi Sevk Etmek ve Bilimlerde Hakikatı Araştırma İçin

7,9/10  (9 Oy) · 
40 okunma  · 
10 beğeni  · 
921 gösterim
Metot Üzerine Konuşma bir bakıma Descartes'ın entelektüel otobiyografisi ve felsefenin özüdür.

Bu eserinde, metodik şüphesi, ruh ile madde ayrımı, Tanrı'nın mevcudiyetine dair ispatları ve metodunun kuralları yanında; geçici ahlak düsturları, düşünce ile dil arasındaki ilişkiye yaklaşımı, kan dolaşımı ve benzeri fizyolojik gözlemleriyle bir arada sunulmaktadır. Bu itibarla Metot Üzerine Konuşma, Descartes'ın düşünce dünyasına giriş için en uygun metni olduğu kadar, diğer eserlerini okurken de tekrar tekrar dönülmesi gereken temel bir başvuru kaynağıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789757819714
 • Orijinal Adı:
  Discours de la methode
 • Çeviri:
  Atakan Altınörs
 • Yayınevi:
  Paradigma Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Felsefe en sevdiğim konulardan birisidir çünkü sorgulamayı seviyorum ve inanıyorum ki insan doğruya sorgulayarak ulaşır mesela dinimizi ele alalım acaba ailemiz müslüman olduğu için mi müslümanız eğer öyleyse bi sorun var çünkü kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimde Bakara süresinde "Allahın indirdiğine uyun denildiği zaman onlar: Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulunduğumuz şey'e uyarız derler. Ya ataları birşey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?" diye aslında sorgulamamız gerektiği de anlatılmıştır yani hristiyan bir ülkede hristiyan bir anne babadan dünyaya gelsek hristiyan olarak mı yaşayacaktık yoksa doğruyu mu arayacaktık peki şimdi dinimizde bazı hocaların dediği gibi sorgulamak doğru değilse ve insanı inançsız yaparsa ve dediğim gibi hristiyan olarak dünyaya gelsek ve papazlar da deseki sorgulamayın aforoz edilirsiniz o zaman yine de ailemize, çevremizdeki herkese karşı çıkarak , doğruyu arayabilecekmiydik? Zaten bir çok kanıtla ve içinde eksik bulunmaması yönüyle ve Allah-u Tealanın Kuran-ı Kerimi koruyacağı sözünü ve değiştirilemez olduğunu doğruyu sorgulayan herkes kabul edecektir buna rağmen bizim insanlarımızın sorgulamayı neden yalan birşey varda saklamak istiyor gibi hallere bürünüp sevmediğini anlayamıyorum. Biraz uzun bir yazı oldu, okuyan arkadaşlar vaktinizi aldığım için kusura bakmayın konu felsefe olunca dilim biraz fazla açılıyor sanırım. Kitap felsefenin en önemli filozoflarından Descartes'in kendi kaleminden kendi düşüncelerine yer verdiği "düşünüyorum öyleyse varım" felsefesini ne manada söylediği gibi çeşitli düşüncelerini konu alan otobiyografisi. Felsefeyle ilgilenen arkadaşların kesinlikle okuması gereken kitaplardan dili biraz ağır olsada okunmaya değer.

İlkay Şal 
15 Şub 08:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

metodik şüphesi, ruh ile madde ayrımı, Tanrı'nın mevcudiyetine dair ispatları ve metodunun kuralları yanında; geçici ahlak düsturları, düşünce ile dil arasındaki ilişkiye yaklaşımı, kan dolaşımı ve benzeri fizyolojik gözlemleriyle bir arada sunulmaktadır.

Kitaptan 10 Alıntı

İkinci konuşma
birçok parçadan oluşmuş ve çeşitli ustaların elinden çıkmış yapıtlarda genellikle yalnızca bir kişinin oluşturduğu yapıtlardaki kadar yetkinlik yoktu. Böylece tek bir mimarın başladığı ve bitirdiği yapıların birçok mimarın başka amaçlarla yapılmış eski duvarları kullanarak onarmaya uğraştığı yapılardan daha güzel ve daha düzgün olduğu görülür. Böylece başlangıçta birer köyken büyük kentlere dönüşmüş olan bu eski kentler genellikle bir mühendisin kendi kafasına göre planladığı düzgün yeni kentler yanında o kadar dağınık kalıyor ki bunlardaki yapılar ayrı ayrı gözden geçirildiğinde her birinde başka kentlerin yapılarında bulunduğu kadar hatta daha çok sanat bulunsa da onlardan kiminin büyük kiminin küçük yapılmış oluşuna, yollarının eğri büğrü oluşuna bakarak, insanın onları düşünceli insanlardan çok raslantının düzenlemiş olduğuna inanası geliyor. Bununla birlikte, tek tek kişilerin yapılarının kentlerin güzelliğine uygun olmasını sağlamakla görevli bazı memurların varolduğunu düşünsek de başkalarının yapıtları üzerinde çok iyi sonuçlar alınamayacağı apaçıktır.

Metot Üzerine Konuşma, René Descartes (Sayfa 27)Metot Üzerine Konuşma, René Descartes (Sayfa 27)
Ruh Adam 
06 Eyl 11:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kışın bir inzivada kainatın gizemlerini tabiatın kanunlarıyla kıyaslayarak her ikisinin sırlarını açabilecek tek bir anahtar olduğunu düşünmeye cesaret etti.

(Descartes'in mezar taşındaki yazı)

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes
Ruh Adam 
06 Eyl 11:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zira kendimi o kadar çok şüpheyle ve yanılgıyla kuşatılmış buluyordum ki kendimi yetiştirme çabamdan, giderek cehaletimi daha bir keşfetmem dışında fayda sağlamıyorum gibi geliyordu.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes

Ama gençliğimden beri beni bir takım belirlemelere ve kurallara ulaştıran bazı yollar üzerinde bulunmuş olmakla çok şanslı olduğumu düşündüğümü söylemekten çekinmeyeceğim; bu belirlemelerden ve kurallardan giderek bir yöntem oluşturdum ve onunla bilgimin düzeyini artırmanın ve onu, zihnimin sıradanlığının ve yaşamımın kısalığının ulaşmama elverdiği en yüksek noktaya, yavaş yavaş yükseltmenin yolunu buldum sanırım. Çünkü bu yöntemin meyvelerini çoktan topladım, öyle ki kendi üzerime verdiğim yargılarda kendine güven doğrultusunda olmaktan çok güvensizlikten yana olmaya çalışmama karşın, tüm insanların çeşitli eylemlerine ve girişimlerine filozof gözüyle baktığımda bana boş ve yararsız görünmeyen hemen hemen hiçbir şey görmedim; doğrunun araştırılmasında yapmış olduğumu düşündüğüm ilerlemeden son derece hoşnut olmaktan ve gelecek için bu gibi umutları beslemekten geri kalmıyorum, öyle ki insan adına yaraşır insanların uğraşları arasında tam tamına iyi ve önemli olanın benim seçtiğim şey olduğuna inanmaktan çekinmiyorum.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes
Ruh Adam 
06 Eyl 11:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bununla birlikte, okullarda meşgul olunan egzersizlerin değerinin de farkındaydım. Orada öğrenilen dillerin, eski kitapları anlamak için zorunlu olduğunu; masallardaki inceliğin zekayı harekete geçirdiğini; tarihteki hatırlanmaya değer eylemlerin zekayı geliştirdiğini ve özenle okunduğunda muhakeme yeteneğinin şekillenmesine yardımcı olduğunu; bütün iyi kitapların okunmasının, onları yazmış olan geçmiş yüzyılların en muhterem insanlarıyla bir sohbet ve hatta düşüncelerinin sadece en iyilerini bize sergileyecek tarzda üzerinde çalışılmış bir söyleşiye benzediğini; belagatin eşsiz bir gücü ve güzellikleri bulunduğunu; poetikanın çok memnuniyet verici incelikleri ve hoşlukları olduğunu; matematiğin çok hassas buluşları olduğunu ve bunların meraklıları hoşnut kılmaya olduğu kadar tüm sanatları kolaylaştırmaya ve insanların çalışma yükünü azaltmaya da onca hizmet ettiğini: töreleri konu alan yazıların fazilete/erdeme ziyadesiyle faydalı birçok öğretici bilgiyle birçok teşvik edici sözü içinde barındırdığını; ilahiyatın cenneti hak etmeyi öğrettiğini; felsefenin, her şeyden, hakikate yakın düşecek şekilde bahsetmenin ve bilgisi kıt kimselerde hayranlık uyandırmanın yollarını ortaya koyduğunu; hukukun, tıbbın ve diğer bilimlerin de o alanlarda kendini yetiştirmiş kimselere itibar ve zenginlik getirdiğini; ve nihayet, bunların hepsini, en batılı ve en hatalı olanlarını bile, asıl değerlerini anlamak ve hataya sebebiyet vermelerinden kendimizi sakınmak için incelenmelerinin faydasını biliyordum.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes
Ruh Adam 
06 Eyl 11:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizi ikna eden şey, kesin bilgilerden ziyade adetler ve örneklerdir ve bununla birlikte oy çokluğu, keşfedilmesi biraz zor hakikatler için kıymeti bulunan bir kanıt değildir, çünkü, tek bir kişinin o hakikatleri ortaya çıkarması, bütün bir halkın bunu başarmasından çok daha muhtemeldir; böylece bana, kanaatlerini başkalarınınkine tercih etmek gerekir gibi gelen herhangi bir kimse göremiyordum ve bu durumda kendi yolumu kendim bulmaya teşebbüs etmek zorunda kaldım.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes

Kendi payıma ben zihnimin başkalarının zihninden daha yetkin olabileceğini düşünmedim, hatta çok zaman düşüncem başkalarınınki kadar keskin, imgelemim başkalarınınki kadar açık ve seçik, belleğim başkalarınınki kadar geniş ve aydınlık olsun istedim. Zihnin yetkinliğini sağlayan daha başka nitelikler bilmiyorum; çünkü usun ya da sağduyunun bizi insan kılan ve hayvanlardan ayıran tek şey olduğu kadar onun tümüyle her kişide varolduğuna inanmak ve bu yolda aynı tür'ün bireylerinin biçim'leri ya da doğaları arasında değil, ancak raslant'ıları arasında çokluk ve azlık bulunduğunu söyleyen filozofların ortak görüşünü izlemek istiyorum.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes

Sağduyu dünyanın en iyi paylaşılmış şeyidir: çünkü her kişi ondan çok iyi pay almış olduğunu düşünür, her şeyden çok güç hoşnut olanlar bile kendilerinde bulunan sağduyudan daha çoğunu istemeye alışık değildirler. Bu konuda herkesin yanılması olası değildir: ama bu daha çok aslında sağduyu ya da us denilen iyi yargılama ve doğruyla yanlışı ayırt edebilme gücünün doğal olarak tüm insanlarda eşit olduğuna tanıklık eder; böylece görüşlerimizdeki çeşitlilik kimilerinin öbürlerinden daha ussal olmasından gelmez, düşüncemizi değişik yollardan götürüyor ve aynı şeyleri düşünmüyor olmamızdan gelir. Çünkü iyi bir zihne sahip olmak yetmez, önemli olan onu iyi kullanmaktır. En büyük ruhlar en büyük erdemlere olduğu kadar en büyük kötülüklere yatkındırlar; ancak çok yavaş yürüyenler her zaman doğru yolu izliyorlarsa koşanlardan ve doğru yoldan uzaklaşanlardan daha çok ilerleyebilirler.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes
Ruh Adam 
06 Eyl 11:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve nihayet, kötü öğretilere gelince, ne bir simyacının vaatleriyle, ne bir astroloğun kehanetleriyle, ne bir büyücünün göz boyamalarıyla, ne de bildiklerinden fazlasını bilir görünmeyi meslek edinenlerden birinin kurgularıyla ya da böbürlenmeleriyle kandırılacak kadar, o öğretilerin layık olduğu değeri bildiğime kaniydim.

Metot Üzerine Konuşma, René DescartesMetot Üzerine Konuşma, René Descartes