Moks Başarıya Giden Yol - Türkiye ve Dünyadan Yüzlerce Uygulama Örneği

7,9/10  (43 Oy) · 
108 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.448 gösterim
Başarıya ulaşmak için ne yapmalı? Çalışan ve yönetici ilişkileri nasıl olmalı? Şirketinize nasıl daha fazla değer katarsınız? Nasıl daha verimli bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz? Bunlar gibi pek çok sorunun cevabını bu kitapta bulacaksınız.

Her zaman kitapların önemli yerlerinin altını çizerek okurum. Moks'u okurken fark ettim ki tüm cümlelerin altını çiziyorum. Müthiş bir kitap!
-Onur Kahraman-

Moks, insanın okurken bazen güldüğü bazen inanamadığı bazen de "İşte olması gereken" dediği çok güzel hazırlanmış bir kitap. Şirket uygulamaları ile ilgili çok faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Emeğinize teşekkürler.
-Seçil Dinçel-

Kitaplarınızı okuduktan, seminerinizi izledikten sonra hayatım değişti. Sizin verdiğiniz örneklere baktım. Neden olmasın dedim. Adım adım ilerleyerek bir kahve evi kurdum. Hakkınızı ödeyemem. Çünkü Ahmet Şerif İzgören'den önce, ekmeğe sürebileceğim yoğurdu alamıyordum. Samimi söylüyorum; haftada 1 yoğurt, 3 ekmek... Bugün ayakta sıkı durabilmem sizin sayenizdedir.
-Melek Yaşar-

Şerif Bey'in tüm kitaplarını bir çırpıda okudum. Yıllardır çözemediğim birçok sorunun cevabını buldum. Ne kadar teşekkür etsem azdır.
-Murat Tunca-
(Tanıtım Bülteninden)
Halit KÜÇÜK 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Motivasyon, gelişim, ekip çalışması, doğru rekabet gibi bir çok konuda çok yararlandım.Örneklerle de bilgilerin kalıcı olmasını sağlıyor.Güzel tanımlamalar da var.Örneğin:
Misyon: Hayat amacı
Vizyon:Gelecek hayali gibi...
Çıkarımlarımdan biri: Bildiğin ve öğrendiğin her şeyi paylaş.Böylece sırayla aile,mahalle,şehir ve ülke gelişir.Hem de bilgilerim kalıcı ve yararlı olur.
Öğrendiğim zaman üzüldüğüm şeylerden biri Almanya' da kamuya ait araç sayısı 15 bin, Japonya'da 10 bin, bizde 125 bin. İsraf kesinlikle önlenmeli.Hani şu Türkiye'ye ait araba projesi var ya.Mesela bu kamu arabalarının hepsi satılsa, yeni üretilecek olan araba kamuya aktarılsa.Böylece hem araba pazar bulur.Hem tanıtımı yapılır.Hem kısa zamanda yaygınlaşır.

Hilal 
 29 Haz 12:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Üslubu ve anlatış biçimi hoşuma gidiyor. Bildiğiniz şeyler olabilir ama bunların arka planlarını görmek, bazı şeyleri uygulamaya geçirebilmek önemli. Belki de çekimser kalarak arka planda bıraktığımız yanlarımızı ortaya çıkarır, kim bilir.

Emekli Harbiyeli 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Şerif İzgören in yine komik mi komik ve ilginç kitaplarından biri daha güldürürken şaşırtıyor , şaşırtırken ise düşündürüyor. Çok iyi örülmüş kısa hikayeler var tavsiye ederim :)

Büşra keleş 
06 Tem 00:31 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Aslında ne kadar bildiğimiz sorunlar ama çözemediğimiz için katlanarak büyüyüp gelmiş günümüze. Yazar bu sorunlara çözüm odaklı bakmamızı sorunun değil çözümün parçası olmamızı anlatmaya çalışmış. Kitabın sonunda ülkemiz ve kendimiz için ne kadar çok çalşımız gerektiği ortaya çıkıyor.

Soner AYAN 
17 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İki kez tanışıp konuşma fırsatı yakaladığım, Ahmet şerif izgören hocamın en beğendiğim eserlerinden biri. Sadece kitap olmanın dışında bir eser

Kitaptan 23 Alıntı

İş dünyasını yetenekler yönetir. Geleceğinizi, kurumdaki yetenekler biçimlendirir. Diğer çalışanlar rutini sürdürürler.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Masal bu ya; zamanın birinde, padişahın biri ülkeyi ilk defa dolaşmış, ayaklarının altı yara olmuş. Tabii saray tertemiz, rahat gezebiliyormuş. Dönünce herkesi toplamış “Ülkenin tüm yollarını deri ile kaplayın, ayaklarım acıdı” demiş. Tüm payitaht “Tabii efendim, emreder-siniz” demişler. Haddini bilmez biri çıkıp “Padişahım tüm ülkeyi deriyle kaplamak yerine insanların ayaklarını deriyle kaplasak olmaz mı?” demiş. Ayakkabı icat edilmiş...
Haddini bilmezler iyidir. Yeter ki “pozitif aykırı” olsun, “Yanlışı bu, doğrusu da bu” desin.
Tabii eğer bir adam “O da yanlış, bu da yanlış” deyip duruyorsa ekibin ruhunu bitirir. Neg-atif aykırı değil, pozitif aykırı.
Ekipte, sizi içtenlikle açık eleştiren adamlar en iyi dostlarınızdır. Bunun dışında kalan ve her söylediğinize gülen, her fikrinize “Müthiş, süpersinbaba, nereden buldun?” diyen adamlardan korkun. Etrafınız zaten bunlarla dolu olur, sizi ilk bu yağcılar satar, bir halta da yaramazlar. “İneğin yalakası kasabın bıçağını yalarmış”, bu sözümü de unutmayın.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Fransa’da Dupont insan kaynakları direktörü trafik kazası geçirir, kazada arka koltukta oturan çocuğu ve kendisi yaralanır. Yöneticiler hastaneye ziyarete giderler. Tüm masrafları karşılanır. Hastaneden çıktığında evine bir mektup gelir: “İşten çıkarıldınız”.
Aranızda Dupont’un ilk kurulduğunda ne iş yaptığını bilen var mı? Dupont dinamit ve patlayıcı üreten bir şirket olarak işe başladı. Bugün Türkiye’de Dupontsa’nın yaptığıyla hiç alakası olmayan bir iştir, o yüzden en önemli değer kavramlarından biri “Güvenlik”tir.
Mektupta, işten çıkarma gerekçesi olarak şu belirtilir: “Değer kavramı güvenlik olan bir kurumda, çocuğunun emniyet kemerini bağlamayan bir yöneticiyle çalışamayız”.
Bu kadar basit...

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Silahlı Kuvvetler’de 12 yıl üniforma giydim, çıkardığım en önemli ders; “Siz rütbenizi önemsemezseniz, astlar sizin rütbenizi çok önemserler. Siz rütbenizi önemsemeye başladığınızda, astlar sizin rütbenizi hiç takmamaya başlarlar”.
O rütbeyi ne kadar hak ettiğinizi, o rütbeyi çıkardığınız günkü davranışlardan anlarsınız, hem kamuda hem de özel sektörde.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Japonlar nasıl başardı?
Japon kurum kültüründe 7 ilke çok önemlidir.
1. Kaizen; sürekli iyileştirme ve durmaksızın gelişen bir performans anlamına geliyor.
2. Kessai; ekip çalışması ve ortak karar alma anlamına geliyor.
3. Kyosei; “Ortak Yaşama”, yani şirketi yuvası gibi sahiplenmek anlamına geliyor.
4. Jidako; hata olduğunda üretimin durması anlamına geliyor. Buna, son yıllarda “sıfır hata” deniyor.
5. Poka Yoke; hata için önlemi baştan almak ve süreçleri önceden gözden geçirmek demek.
6. Dontotsu; en iyiyi bulma ve onlardan bir şey öğrenip kendilerine katmak demek.
7. Hoshin; planlara dayalı olarak yönetmek ve stratejik planlamayı içeriyor.
Türkiye’de karşılaştığım en önemli kalite örneklerinden birisi Japon firması Yazaki’dir.
Yaptıkları şey, otomobillerde kullanılan kabloları üretmek. Bunu da tüm kalite süreçlerini uygulayarak yapıyorlar. Fakat işi burada bitirmiyorlar. “Empatik kalite” denebilecek ilginç bir uygulamaları var. Satış yaptıkları firmaların arabalarının o bölümlerini fabrikaya yerleştirmişler. İşçiler ürettikleri kabloları, o otomobil fabrikasının işçisiymiş gibi arabaya monte ederek çıkabilecek problemleri veya yapılabilecek iyileştirmeleri geliştiriyorlar. Bu, şahane bir uygulama.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Bakın, Brisa kalite ödülünü nasıl aldı? Kırmızı düğme vakası... Bunu sevgili dostum, liderlik teorileri konusunda rastladığım en iyi isimlerden, danışman Uğur Zel’den öğrendim.
Avrupa kalite ödülü değerlendirmeleri için bir ekip fabrikaya gelir. Yapılan işleri değer-lendirirler, günün sonunda işletmeden ayrılmak üzereyken kadın denetçi kıyafetindeki düğmelerden birinin düştüğünü fark eder, gruptakilere de söyler. O sırada, bir işçinin nizamiyeye koşarak geldiğini görürler, kadın denetçiyedüğmesini uzatır: “Bu sizin olmalı”. Tüm ekip şaşkınlıkla işçiye döner. İspanyol kadın uzman:
“Düğmenin benim olduğunu nereden anladınız? Bine yakın çalışan var fabrikanızda.”
“Hepimiz mavi kıyafet giyiyoruz, bizim atölyeye yıllardır kırmızı kıyafetle gelen olmamıştı, düğme kırmızı olunca sizin olduğunu anladık.”
Tüm heyet hayranlıkla birbirlerine bakarken, işçi diğer elinde tuttuğu iğneyi uzatır, iğnenin ucunda kırmızı iplik vardır: “Bununla dikersiniz diye düşündük”.
Heyet alkışlamaya başlar.
O sene, Brisa Avrupa kalite ödülünü aldı.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

İçerideki iletişimin sağlıklı olmasını isteyen adam; çalışanlarıyla iç içe olmayı içine sin-direbilmeli, mütevazı olmayı öğrenmeli. Kibar Holding’in kurucusu, koskoca Asım Kibar gider, çalışanlarıyla oturur, el ele gönül gönüle aynı yemeği, aynı yemekhanede yer.
İşçisinin her derdini dinler. Ne zaman ki bilgi, deneyim, zekâ azalır, yöneticinin kasılmaya başladığını görürsünüz.
Bir Sistem Lideri, ekibiyle arasındaki tüm engelleri, becerebildiğince kenara kaldırmalı.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Bilgi azaldıkça ego büyümeye başlar. Bilgisi olmayan adam imaja yüklenmeye başlar.
Eğer yönetici fazla kasıyor, çabayı imaja veriyorsa, çalışanlarla araya mesafe koyuyorsa bilin ki alanındaki bilgisi yetersiz. Bilgisi azsa, bunun açığa çıkmaması için en iyi yöntem çalışanlarına mesafe koymaktır ve jöleye dayanıp, markalanıp imaj yapmaktır. Yetkin adam, ekibiyle içi içe olmaktan korkmaz.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören

Arap subayları, Türkiye’ye çağırmışlar “Gelin nasıl çalışıyoruz görün” demişler. Adamlar bir ay kamuda toplantılara katılmış. Giderken onlara sormuşlar, nasıl buldunuz bizim kamu faaliyetlerini diye. Araplar cevaplamış “Külliyen brifing, icraat mafiş, nihayetinde kokteyl”. Bu ülkede, devlette böyle çalışmayan bir kamu kurumu bilen varsa bana yazsın, burada örneklemek isterim.

Moks, Ahmet Şerif İzgörenMoks, Ahmet Şerif İzgören
3 /