Mucizeleri Saymak (Eğer Yolunu Kaybettiysen Akıntıya Karşı Yüzmeyi Dene)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.561
Gösterim
Adı:
Mucizeleri Saymak
Alt başlık:
Eğer Yolunu Kaybettiysen Akıntıya Karşı Yüzmeyi Dene
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054729326
Kitabın türü:
Çeviri:
Şiirsel Taş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Genç Willow Chance yaşıtlarından oldukça farklı ve böyle olmakla ilgili pek bir derdi yok. O, hayatındaki tu?m önemli şeylerde parmağının olduğuna inandığı 7 sayısına takıntılı, çiçekli elbiseler yerine botanik bahçesi sahibi olmayı tercih eden, çaktırmadan insanları inceleyip tıbbi teşhisler koyan bir dâhi.

Bu olağanustu? tuhaf ama aynı zamanda olağanustu? sevimli kızın hayatı, anne babasını bir trafik kazasında kaybetmesiyle sarsılıyor. Yeniden başlayacak... ve yolculuğu ona eşlik edecek eşsiz karakterlerle dolu. Gerisi, gundelik mucizeler.

2013 yılında New York Times çoksatanlar listesine giren ve pek çok dile çevrilen Mucizeleri Saymak, hayatın görkemini kutlayan, şaşırtıcı, eğlenceli, nefis bir dönuşum öykusu?. İzin verin, Willow Chance size de iyi gelsin.

"Hayatım boyunca unutmayacağım, muhteşem, komik, insanın yureğini ısıtan bir roman"
-Maria Semple, "Neredesin Bernadette"in yazarı-

"... ilham verici"
-Publisher's Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
328 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
William Chance olağanüstü bir genç.Tıp ve bitkiler dahil birçok konuya ilgisi var...Kurduğu düzeni bir günde bozuluyor ama o yeniden başlamak için pek çok sebebe sahip.
Dramatik olduğu kadar da eğlenceli bir kitaptı ‘mucizeleri saymak’.Yaşadığımız hayatı ne denli değiştirebileceğimizi hatta çevremize bile bir etkide bulunabileceğimizi de hatırlatıyor.Tamamen Pollyanna olmanızı değil,düştüğünüzde de kalkıp yürüyebileceğinizi gösteriyor.
Bir de alıntı:
“Diğer canlıları etiketleyerek sınıflandırabilirsiniz,ama insanları herhangi bir gruba ya da sınıfa sokamazsınız.
İşe yaramaz.”
328 syf.
·7/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda bu kitabın da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

Çocuğunuz varsa mutlaka onu bu kitapla okumaya başlatın derim ben. Zira tam onlar için yazılmış bir dili var, bana çok sade ve fazlasıyla akıcı geldi. Fakat bu haliyle bile Debbie Macomber, Sarah Jio gibi kalitesiz, paragöz, popülist, edebi yönden yoksun, çerezlik, newyork en çok satan falan, birbirinin kopyası, üretimden yoksun, yaratıcılıktan uzak, akıcı ama herhangi bir şey katmayan, deneyimlendiremeyen ve heyecanlandıramayan yazarların kitaplarını geçer.
328 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Karakterimiz Willow Chance 12 yaşında üstün zekalı, farklı takıntıları ve bakış açısı olan bir kız çoçuğudur. Evlatlık verildiği ailesini bir trafik kazasında ani bir şekilde kaybeder. Bu olaydan sonra hayatına onun gibi “oldukça farklı” insanlar girer. Willow’un onlardan, onların da Willow’dan öğrenecekleri çok şey vardır.
12 yaş üstü herkesin rahatlıkla okuyabileceği, oldukça keyifli ve dramatik bir kitap.
328 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Willow Chance 12 yaşında ve yaşıtlarından oldukça farklı, fazla zeki ve değişik takıntıları olan bir kız çocuğu. Tıp dünyasına ilgisi var ve 7 uğurlu sayısı. Sıkıldığında 7’şer 7’şer saymayı seviyor. Evlerinin arkasında bir botanik bahçesi var ve bitkilerle ilgilenmeyi seviyor. Birgün kendisini evlat edinen ebeveynlerini bir trafik kazasında kaybediyor ve kimsesiz kalıyor. 7’şer saymayı da bırakıyor. Botanik bahçesini de.
Willow’un hayatına kendisi gibi oldukça farklı insanlar giriyor ve biz bu insanlarla Willow’un hayatının değişimini, Willow’la onların hayatının değişimini okuyoruz. Ne kadar acıklı bir konusu olsada bir o kadar eğlenceli, iç ısıtan bir kitap. Düştüğümüzde kalkabilmeyi, birbirimize dokunabilmeyi, yolunu kaybettiysen akıntıya karşı yüzebilmeyi öğretiyor. İyi ki okudum dediklerimden.
328 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap Yorumu//Mucizeleri Saymak-Holly Goldberg Sloan
.
12 yaşında küçük bir kız. Kafası çok farklı çalışıyor. Yaşına göre olmayan bir alanla tıp dünyasıyla ilgileniyor. İnanılmaz zeki. 7 uğurlu sayısı. Sıkıldığında, üzüldüğünde 7şer 7şer saymayı seviyor. Anne babasını çok seviyor. Evinin arkasında kocaman bir botanik bahçesi var ve bitkilere bayılıyor. Ortaokula başlıyor ve bir şey oluyor. Anne ve babasını trafik kazasında kaybediyor. İşte o gün 7şer saymayı bırakıyor. Vesayetini alacak bir yakını yok. Peki şimdi ne olacak?
.
Hayatta her şey birbirini etkiliyor aslında. Domino etkisi gibi. Küçük mucizelerle doluyuz. Ama biz farkında değiliz. Sadece 12 yaşındaki Willow bunu o kadar net yüzümüze vuruyor ki. Hepimiz birbirimizde bir şeylere sebep oluyoruz farkına varmadan. İşte bu kitap bunu anlatıyor. İçiniz cız ediyor. Willow'a ayrı bir sevgi duyuyorsunuz. .
Kitap öyle etkileyici ki. Küçük bir kızın bakış açısı ile hayatı daha farklı anlamlandırıyorsunuz. Kitaba hayran kaldım ve kesinlikle kitaplığımın gözdeleri rafında yer alacak.
Her iyilik biz farkına varmasak da peşinden güzel şeyler getirir. Hayata hep pozitf bakmanız, güzel şeylerin sizi bulması dileği ile ️️.
P.S. Benim uğurlu numaram da 7 🦋
328 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Dahi ve küçük bir kızın, Willow Chance'nin, yaşama ve yaşatmaya olan aşkını, ama aniden hayattaki tek yakınları olan anne babasını kaybetmesiyle her şeye ilgisini kaybedişini okudum. İnsan yıkılır bazen. Yıkıldığında yanında olan insanlar önemlidir. Ya hayata yeniden bağlanmamızı, kainatın her zerresinin verdiği "Hayat devam ediyor." mesajını duymamızı sağlar yanımızdaki kişi/ler, ya da tam tersini.. Bir grup sıradan ama bambaşka, fakir ama zengin, umursamaz ama duygusal, hepimiz gibi içinde birçok karakteri barındıran insanın, tatlı öyküsüydü bu kitap. Hayat ve insanlar mucizelerle dolu, elbette. Tavsiyemdir, sevgiyle..
328 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Çocukların dünyasını yansıtan kurgular okumak hangi evrede içimizdeki çocukla bağımızı kopardik acaba diye sorgulatıyor. Mucizeleri Saymak bu minvalde kalbe dokunan, içteki merhameti uyaran, yer yer komik, özel bir çocuğun hikayesi. Tanıştığıma memnun olduğum kitaplar arasında yerini aldı.
328 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Willow,kitabın ana karakteri. Ona bayıldım ve tabiki diğer tüm yan karakterlere de.Kitapta en üzüldüğüm nokta evlatlık alındığı ailesini kaybettiği gündü.Willow, çok şanslı bir çocuk.Fazlaca zeki, bir dahi. Her alanda yeteneği, bilgisi var. Doğaya, tıp bilimine, çiçeklere ve 7 sayısına hayran. Yazar, öyle güzel dil kullanmış, öyle güzel kurgulamış ki... Okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Pattie ve Dell de en sevdiğim iki diğer karakterdi.Her son yeni bir başlangıçtır ve hayat mucizelere gebedir her zaman.Bu kitapta sayamacak o kadar çok mucize var ki ve gerçekten de Bay Jairo'nun dediği gibi Willow bir iyilik meleği. Kimin hayatına dokunsa orayı değiştiriyor, güzelleştiriyor, yeniliyor. Willow bir karakter değil de sanki kardeşim, arkadaşım gibi hissettim adeta. Bu kitabı mutlaka okumalısınız. "Eğer yolunu kaybettiysen akıntıya karşı yüzmeyi dene."
328 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
2020 yılında Sol Ayağım, Petey, İçimdeki Müzik gibi engelli çocuklarımızın kitaplarının yanı sıra Sadako ve Çöplük gibi gerçekten yürek burkan kitapları da okudum. Bu seferki kahramanımız William Chance’ın hikayesi ise onların hepsinden farklı.Üstün zekalı ve hayata bakış açısı çoğumuzdan farklı 12 yaşında bir kız. Willow o küçük yaşında kocaman yüreğiyle yürüdüğü patika yolda yoldaşlarına olmadık zamanlarda verdiği desteklerle yaşamlarının bir şekilde değişmesine vesile oluyor. Çok defa çöküşe uğruyor ama destansı gücüyle her defasında doğrulmayı ve hayata bağlanmanın bir yolunu buluyor.Kendiniz, çocuklarınız ya da sevdiklerinizin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm sürükleyici bir dili var.Sade ama derinlik olarak çok vurucu bir dil.Fakat 1.ci tekil şahıs anlatımdan 3.tekil şahıs anlatıma geçişler ve di’li geçmiş zamanların kullanımı bazen kitaba tutunmamı zorlaştırdı.Konu dışı olacak ama Breaking Bad dizisinden tanıdığımız daha sonra da Better Call Saul dizisiyle damağımıza bal çalan Saul karakterini ben kitaptaki Dell karakteriyle özdeşleştirdim. Sonuçta meslekleri hariç tüm kişilik özellikleri,yaşadıkları mekanlar hatta manikürcü dükkanı içindeki ofis ayrıntısı bile Dell ile Saul’u eş tutmama sebep oldu.
328 syf.
·Puan vermedi
Neden akıntıya karşı yüzmeyi dene dediğini anlamadığım bir kitap..doğrusu kahramanın kendini olacaklara bıraktığını düşünüyorum.vermek istedigi mesajlardan biri ne olursa olsun güzel olsun diğeri elinizdekilerin kıymetini bilin sizin sahip olduklarınız başkalarının hayalleri olabilir.
328 syf.
·1 günde
Çok tatlı bir hikaye, aslında konusu gereği dram gibi dursa da tam tersi; eğlenceli. Willow Chance 12 yaşında yaşıtlarının aksine, çok zeki ve değişik zevkleri (bitkiler, tıp, matematik) ve farklı takıntıları (7 sayısı gibi) olan bir kız. Bir gün ailesini trafik kazasında kaybetmesiyle hayatı değişiyor. Kendisi gibi “olağanüstü farklı” insanlarla yaşadığı hikayesini gülümsemeyle okuyorsunuz.
Fakat eleştiriye gelecek olursak, ben hikâyenin içine giremedim. Belki de benden kaynaklıdır. Herhangi bir karaktere ne ısınabildim, ne hikayeye dahil olabildim. Öyle dışarıdan bir izleyiciymiş gibi okudum bitirdim –ki bu baya bir uzun süre aldı- . Ana karakter Willow çok zeki farklı bir kız bu tamam, yalnız bu zekilik bana göre fazlaca abartılmıştı. Yani 12 yaşındaki bir çocuk matematikte iyi olur, çok bilmiş olur, süper zeka olur, kolay öğrenebilir vs. ama evrak, emlak, banka vb. gibi işleri de anlaması garip geldi açıkçası. Ana karakteri çocuk olan hikayeleri severim ama Willow benim gözümde hiç 12 yaşındaki bir kız gibi canlanamadı.
Yazarın kalemini çok sevdim. Benzetmeler, diyaloglar, hikayenin gidişatı, yer yer verilen bilgiler güzeldi. Sadece bir bölümde 1. Tekil şahıs şimdiki zaman, diğer bölümde 3. Tekil şahıs –di’li geçmiş zaman, bir diğer bölümde yine 1. Tekil şahıs ama bu sefer –di’li geçmiş zaman olması, yani bir o bir bu şekilde sürekli değişmesi çok fazla adaptasyonumu bozdu.

Ne bir şey kaybedersiniz, ne kazanırsınız. Keyif alacağınıza eminim.
Karşılığında bir bedel istenmemesi, herhangi bir şeyi fazlasıyla cazip kılıyor.
Bedava olan şeyler asla bedava olmasa bile.
Sahip olmanın yükü, aslında her şeyin bir bedeli olduğu anlamına geliyor.
Sanırım, zengin ve ünlü kişilerin, fotoğraflarında genellikle fazlasıyla bedbin ve hüzünlü görünmelerinin sebebi bu.
Hep savunmada kalmaları gerektiğini biliyorlar. Çünkü başkalarının istediği bir şeylere sahipler.
"Hoşça kal" diye fısıldıyorum..
Vedalaşmak önemli mi?
Gerçekten de son noktayı koyar mı?
Artık orada olamam,çünkü orada geçirdiğim son günüm ne zaman aklıma gelse içim paramparça oluyor.Bu dünyadan kopup gidiyorum.
Milyonlarca parçaya ayrılıyorum...
Sessiz.
Bu bir insanda hayranlık duyduğum bir özelliktir. Çenenizi tutabilmeniz akıllı olduğunuzun göstergesidir genellikle. İç gözlem, düşünme ve analiz gücü gerektirir. Çene çalarken bunu yapmaksa zordur.
“Karşılığında bir bedel istenmemesi, herhangi bir şeyi fazlasıyla cazip kılıyor. Bedava olan şeyler asla bedava olmasa bile. Sahip olmanın yükü, aslında her şeyin bir bedeli olduğu anlamına geliyor"
O da benim gibi .
Sessiz .
Bu , bir insanda hayranlık duyduğum bir özelliktir . Çenenizi tutabilmeniz akıllı olduğunuzun göstergesidir genellikle . Içgözlem , düşünme ve analiz gücü gerektirir . Çene çalarken bunu yapmaksa zordur .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mucizeleri Saymak
Alt başlık:
Eğer Yolunu Kaybettiysen Akıntıya Karşı Yüzmeyi Dene
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054729326
Kitabın türü:
Çeviri:
Şiirsel Taş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
Genç Willow Chance yaşıtlarından oldukça farklı ve böyle olmakla ilgili pek bir derdi yok. O, hayatındaki tu?m önemli şeylerde parmağının olduğuna inandığı 7 sayısına takıntılı, çiçekli elbiseler yerine botanik bahçesi sahibi olmayı tercih eden, çaktırmadan insanları inceleyip tıbbi teşhisler koyan bir dâhi.

Bu olağanustu? tuhaf ama aynı zamanda olağanustu? sevimli kızın hayatı, anne babasını bir trafik kazasında kaybetmesiyle sarsılıyor. Yeniden başlayacak... ve yolculuğu ona eşlik edecek eşsiz karakterlerle dolu. Gerisi, gundelik mucizeler.

2013 yılında New York Times çoksatanlar listesine giren ve pek çok dile çevrilen Mucizeleri Saymak, hayatın görkemini kutlayan, şaşırtıcı, eğlenceli, nefis bir dönuşum öykusu?. İzin verin, Willow Chance size de iyi gelsin.

"Hayatım boyunca unutmayacağım, muhteşem, komik, insanın yureğini ısıtan bir roman"
-Maria Semple, "Neredesin Bernadette"in yazarı-

"... ilham verici"
-Publisher's Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 263 okur

  • Gülşen Güzey
  • Büşra Erdoğan
  • Gülay G.
  • Betül Taner
  • Sümeyra
  • Mine
  • Şafak Çohan Gökler
  • Ezgi
  • Gamze Sarıkaya
  • Anka

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.1
14-17 Yaş
%27.3
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%31.8
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.4
Erkek
%11.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.1 (35)
9
%23.9 (26)
8
%22 (24)
7
%11.9 (13)
6
%6.4 (7)
5
%1.8 (2)
4
%1.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0