Namazın Sırları ve Fazileti

10,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
443 gösterim
Allah (c.c.) bir kudsi hadiste şöyle buyurmuştur:

"Var mı bir duâ eden, duâsını kabul buyurayım? Var mı benden bağışlanmasını isteyen, affedeyim?"

O, Allah ki, kullarının durum ve halleri her ne şekilde olursa olsun, ister tenhalarda olsun, ister topluluklar arasında bulunsunlar, namazları sebebiyle duâ ve niyazlarını kabul edendir. Kullarına bu ruhsatı ve fırsatı veren O'dur.

Namaz, dinin temeli ve direğidir. Aynı zamanda yakinin de (kesin inancın) bağlantısı ve ipidir. Allah'a her türlü yakınlığın başında namaz yer alır. Çünkü namaz bütün taatlerin ve ibadetlerin odak noktasıdır.

Biz bu eserde; namazın zahiri (görünür) amelleriyle, batınî (gizli) sırlarını, özellikle en önemli olanlarını anlatmakla yetindik. Namaz ibadetinin huşû'nu, ihlası ve niyeti içeren gizli ve ince manalarının, inceliklerinin ve hakikatinin üzerinde durup açmaya çalışdık.

Bu kitabımızı yedi ana başlık altında topladık. Bu ana başlıklar sırasıyla şöyledir;

1) Namazın faziletleri, 2) Namazda zahiri (görünür) amellerin değeri ve fazileti, 3) Namazdaki batınî/içe ve kalbe dönük amellerin değeri, fazileti, 4) İmamlık ve cemaat oluş/iktida (imama uyma), 5) Cuma namazı ve cuma namazının adabı, 6) Hemen her müslüman için gerekli olan ve mutlaka bilinmesi gereken meseleler, 7) Nafile ve benzeri ibadetler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786055457761
 • Çeviri:
  Harun Ünal
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

ebruli 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kısaca dünyaya karşı meyil beslemek ve gayret göstermek arzusu ile ahirete karşı yönelen ve ona sevgi besleyen, yani içinde hem dünya hem ahiret sevgisi ile birlikte yaşayan bir kimsenin durumu adeta şöyledir. İçinde sirke bulunan ve dolu olan bir bardağa su dökmek gibidir. Bardağa ne kadar su konursa, bardağa konulan su kadar sirke dışarı dökülür. Bu şüphe götürmeyen kesin bir şeydir. Çünkü her ikisi bir arada barınamaz, toplanamaz. Biri doldurulurken diğeri de boşalır.

Namazın Sırları ve Fazileti, İmam GazaliNamazın Sırları ve Fazileti, İmam Gazali