Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı

7,9/10  (7 Oy) · 
29 okunma  · 
7 beğeni  · 
817 gösterim
Nietzsche bu eserinde şöyle der; "... Gönül isterdi ki, Wagner Parsifal ile, bu son tiyatro yapıtı ve satir dramı ile eğlendirmeyi amaçlamış olsun; gönül isterdi ki, trajedi yazarı Wagner bu yapıtla ezelden beri insanı ürperten yeryüzündeki ciddiyetin ve yeryüzündeki feryadın, çile ve ızdırap çekme idealinin kışlık doğasındaki nihayet aşılmış olan en aptalca şeklinin, trajedinin taşkın parodisini yapmış olsun bilerek; böylece kendisine layık ve yaraşır biçimde bizden, kendisinden ve her şeyden önce trajediden vedalaşmış olsun."

Wagner'in müziğini eleştirmektedir. Ele aldığı bu müzikle birlikte Alman toplumun yapısını, düşüncelerini geniş bir şekilde incelemektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  2789785877769
 • Çeviri:
  Aslı Yarbaş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Zana Başkan 
22 Tem 13:26 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu kitap, bana ait olan şeyler için mihenk taşım, sadece zihniyeti eb yüksek olanlar ve en keskin akıllılar için ulaşılabilir olduğu için sanşlı: gerisinin bunun için kulakları eksik. İnsan bugün kimsenin sahip olamadığı şeylere tutkulu olmamalı.
Friedrich Nietzsche

Wagnerin müziğini eleştiren Bizet'i öven Nietzsche alman toplumun yapısini düşüncelerini inceliyor.

Wagneri bu kadar elştirmenin sebebini Wagnerin "Ruhundan Tragedyanin Doğusu" adli kitabinda belirttigi kurallari uymamasini ve sadece almanlara muzik yapmasi olarak belirten Nietzsche Apollon ve Dionysos'la müziğe aktarilmasi gerektiğini savunuyor.

Eserin sonunda Dionysos Dithyrambosları adlı eserinden şiirlere yer vermesi kitaba ayrı bir tat katiyor. Kitabı okumak isteyen arkadaşlara tavsiyem okumadan önce Richard Wagner'i araştırmaları ve bilmeleri...

Emre METE 
19 May 20:15 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Wagner ve müziğinin Almanlaşmış ve Hristiyanlaşmış halinin ne kadar dekadan olduğunu bastıra bastıra anlatan bir yapıttır. Merlin efsanesindeki Tristan ve İsolde dahi değinen, Zerdüşt'ün kendisi olduğunu son bölümünde şiirsel muhteşemliği ile içten içe yüzümüze vuran ve insanların ne kadar iğrenç birer mahluka dönüştüğü hiç acımadan yazan bir kitap oldu. Çok kaliteli ve herkesin okuyabileceği bir tür değil. Ayrıca R. Wagner'in müziklerine açıp bakmanızı tavsiyede ederim.

Yasak mı bilmiyorum ama şunu sizlere bırakabilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=4i0TnNI6U-w

Kitaptan 3 Alıntı

Mehmet Zana Başkan 
21 Tem 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kadın, aşkın her şeye kadir olduğuna inanmak istiyor. Asıl batıl inancı budur. Aşk kurtarmaktan çok mahveder...

Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 38 - İlya yayınevi)Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 38 - İlya yayınevi)
Mehmet Zana Başkan 
24 Tem 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tiyatro sanatlara egemen olmasın.
Sanatkâr, gerçekleri kandıran biri haline gelmesin.
Müzik, bir yalan söyleme sanatına dönüşmesin.

Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 83 - İlya)Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 83 - İlya)
Mehmet Zana Başkan 
21 Tem 16:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tout comprendere -c'est but mèpriser.

Her şeyi anlamak her şeyi hor görmek demektir.

Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 43 - İlya yayinevi)Nietzsche Wagner'e Karşı / Wagner Olayı, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 43 - İlya yayinevi)