Önce Ekmek

7,6/10  (27 Oy) · 
90 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.386 gösterim
Orhan Kemalin 1969 yılında hem Türk Dil Kurumu hem de Sait Faik Hikâye Ödüllerini kazanan kitabı Önce Ekmek, bu büyük romancının öykücülükte de ne kadar büyük bir kalem olduğunu gösteriyor. Büyükşehir insanının yaşama ve şehre tutunma uğraşısını, kavgasını anlatan bu öyküler, tüm Orhan Kemal yapıtlarında olduğu gibi, okurun insana dair inancını besliyor, güçlendiriyor ve direnme gücünü artırıyor.

Orhan Kemalin kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok aza yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemalin kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  9789752894235
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Kemal'in usta kaleminden, yurduma, yurdum insanına has, hayatın içinden kısacık dev hikayeler. Aldığı ödüller de boşuna verilmemiş, özellikle "önce ekmek" öyküsü çok etkileyici. Kitabın içinde 17 hikaye var, kısa sürede çok keyifle okunacaktır.

Zagor 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Merhaba.

Üç ay önce askerdeyken gazinonun kitaplığından alıp, kişisel zamanın imkansızlığından bir türlü bitiremediğim bir kitabı an itibarıyla okudum ve mutluluk duydum.

Kitap, 17 kısa öyküden oluşuyor. Orhan Kemal'in toplumsal gerçekçi yönü öykülerde ve karakterlerde açıkça kendini gösteriyor.

Yer yer gülümseten, mesela "Biletçi" ve "Uzman". Yer yer hüzünlü, mesela "Elli Kuruş". gibi öyküleri okurken aynı anda farklı hisleri yaşayabilirsiniz. Yaşam gibi, yaşamın içinden, bizi bize anlatan öyküler.

Kitabın üslubuna gelecek olursak dil, bizi anlattığı için halkın dili fakat argo jargonu neredeyse her öyküsünde ustalıkla kullanan Orhan Kemal bu eserinde de es geçmemiş. Ben de varoş bir mahallede doğup, büyüdüğüm için o kültürün dili hiç yabancı gelmedi bana, belki size gelebilir.

Keyifli okumalar dilerim...

Veysiye Celen 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Orhan Kemal'in basit ama dokunaklı bir anlatımı var. Her satırda bir şiir gizli sanki. Yurdum insanının düşüncelerini okurken iç sesinizi duyar gibi olacaksınız. Okunmaya değer...

Aslıhan Alpaslan 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

'Elli kuruş' burnumun direği sızlıyor, bu nasıl yokluktur, bu nasıl kaderdir, bu nasıl hayattır. Orhan Kemal benim daha bir çocukken keşfettiğim bir yazardır. Yıllar içerisinde pek çok hikayesini okumuşumdur. Hele canım babamın imzalayıp bana verdiği BABA EVİ'nin yeri bende ayrıdır. Tekrar tekrar hikayelerini okumak onu tekrar hissetmek, ülkemizi ve insanlarımızı bu kadar güzel anlatmak, ne yazsam boş hiç bir kitap ya da yazar için bunu mutlaka okuyun demem çünkü herkesin zevkleri, beğenileri farklıdır. Ama Orhan Kemal için aynı şeyi söyleyemeyeceğim lütfen okuyun, keyifli okumalar...

Okan Bayram 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İçinde 17 öykü bulunan bir kitap. Hepsi birbirinden samimi ve komik. Okurken çok gülüyorsunuz. Konuşmalar çok gerçek, çok bizim gibi. Her gün yaşadığımız şeyler.
Kitapta daha fazla beğendiğim hikayeler oldu:Önce Ekmek, Sevmiyordu, Biletsiz, Uzman. Sevmiyordu hikayesi nerdeyse sırf diyaloglardan oluşuyor. Ve bu diyaloglar bile çok sürüklüyor insanı.
Kitabın eksik yanı bazı hikayelerin sıradan olması.

Alper Uyumaz 
09 Nis 01:50 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine, yeni ve yeniden Orhan Kemal kitabı daha bitirdim.İçindeki öyküler birebir içinde hissettirdi, içindeki 17 hikaye'yi sıkılmadan ve bıkmadan okudum keşke hikayeler daha uzun sürseydi ve ben hemen bitirmeseydim

Demir Fesar 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Türk edebiyatında hikaye denilince akla gelen en önemli eserlerden biri Önce Ekmek... Orhan Kemal bu kitabında hikaye konusunda adeta tüm meziyetlerini sergiliyor. Sait Faik kadar tasvirci değil . Ben hikaye türüne Aziz Nesin ile başladığımdan her hikaye yazarını onunla karşılaştırmaya çalışıyorum. Fakat ikisinin tarzı gerçekten çok farklı ve karşılaştırma yapmak mümkün olmuyor. Bu kitabı hikaye türünde üç kitaptan biri olarak görüyorum. Özellikle Çocuklar ve üçüncü hikayesi gerçekten etkileyici. Mutlaka okumalısınız...

Kitaptan 18 Alıntı

Zagor 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Çok eskiden dünya ne iyiymiş!"

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 11 - Everest)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 11 - Everest)
Efşan 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yorganın altında sıcak gözyaşları dökerek gecelerce dinlemişti. Dışarıda karlar savrulur, acı rüzgar kendini yerden yere çalar... Sonra baharlar gelir.. Evde gecelerce süren bu atışma değişmezdi.

Önce Ekmek, Orhan KemalÖnce Ekmek, Orhan Kemal
Muzaffer Akar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Araba sokaktan, caddeden, daha sonra da şehirden çıktı. Toprak yolda ağır ağır gidiyorlardı. Uzaklarda tül mavisi dağlar. Edirne o dağların ardındaydı. Biliyordu bunu. Duymuştu birilerinden.Edirne,Edirne'de mavi taşlı küpesiyle göçmen Hayriye! Gitse, gidebilse, çarsında dolaşsa Edirne'nin, arabacı yamaklığı bulsa. Cebinde birkaç kuruş, Edirne fırınlarından sıcak ekmek alsa, bakkallardan beyazpeynir, sergilerinden tatlı kavun. Bir ağacın altına otursa, açsa bacaklarını yanlara, bölse ekmeğini ortadan sıcak sıcak. Bir de baksa ki mavi taşlı küpesiyle o, başucunda. Şaşsa, ağlasa sevinçten. Boynuna sarılmasa bile elinden tutup kaldırsa. Bıraksa beyazpeyniri, sıcak ekmeği, tatlı kavunu. El ele gitseler. Dedesi, dayıları halası, amcası sevinseler Bilal'i görünce, buyur etseler. Geceleri koyun koyuna yatmasalar bile...

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 45)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 45)
Samet Ç. 
04 Ağu 14:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir anlık mutluluğun öcünü almak istercesine, daha karanlık , daha gümbürtülü, daha sırılsıklam günler birbirini kovalamaya başlar.

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 8)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 8)
Muzaffer Akar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hediye Nine"
"Yavrum."
"Ben doktor olunca seni muayenehaneme alırım, varislerini tedavi ederim..."
"İnşallah kızım."
"Sırtına beyaz bir iş gömleği, ayaklarına yeni ayakkabı."
"O zaman beni unutursun kız."
"Ya unutursan?"
"İki gözüm kör olsun ki unutmam ha!"
"Aman yavrum, o nasıl laf? Düşmanların gözü kör olsun. Unutsan bile, değil mi ki bu kadar düşünüyorsun, bu da yeter bana."

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 5)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 5)
Zagor 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mavi Taşlı Küpe
"Çayın taze mi?"
"Ayıp ettin. Parmağımı kestim, demliğe doldurdum az önce!"

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 39 - Everest)
Zagor 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Biletsiz
"Ulan cahilliğimi değişmem sizin gibilerin alimliğine be hırtlar!"

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 101 - Everest)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 101 - Everest)
Muzaffer Akar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İstanbul'un baharı yoktur!
İstanbul'da on iki ayın yarısı kış, yarısı yazdır. Bahar, çokluk kış ortalarına serpişmiş yazdan kalma harikulade aydınlık, sımsıcaktır; karakışın ortasında, karanlıklarda çakan şimşekler gibi bir an gelir, ertesi gün bu bir anlık mutluluğun öcünü almak istercesine, daha karanlık, daha gümbürtülü, daha sırılsıklam günler birbirini kovalamaya başlar.
İstanbul'un baharı yoktur!

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 8)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 8)
Zagor 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mavi Taşlı Küpe
"Yahu kadından arabacı olur mu?"
"Erkekten kadın oluyor da, kadından arabacı niye olmasın?"
"Kim o erkekten kadın?"
"Sen!"
"Oşt!"

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 38 - Everest)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 38 - Everest)
Zagor 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Pazartesi
"Şu pazartesi günleri galiba herkes mendeburlaşır. Cumartesi öğleden sonra, bütün bir pazar, gece yarılarına kadar gez, dolaş, eğlen, çok geç yat. Pazartesi sabahı dinlenmeye vakit bulamadan kalk gel işe. Bütün püf burada işte. Yoksa hiç kimse mendeburlaşmazdı!"

Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 51 - Everest)Önce Ekmek, Orhan Kemal (Sayfa 51 - Everest)
2 /