Orlando

8,2/10  (18 Oy) · 
59 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.534 gösterim
Virginia Woolf'un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar Vita Sackville-West için yazdığı Orlando, eğlenceli, fantastik bir 'sahte biyografi'. Canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakterdir Orlando. Erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür, on altıncı yüzyılda soylu bir aileye doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, yirminci yüzyılın ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle ulaşır. Delikanlılığında Kraliçe'nin sevgilisi olur, İngiltere Kralı tarafından İstanbul'a büyükelçi olarak gönderilir; Çingenelerin arasında da yaşar, saraylarda da; edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir; çeşitli kimliklerde çıkar karşımıza Orlando ve değişken ruh halleriyle, yaptıklarıyla hep şaşırtır. Viktorya Dönemi değerlerini eleştiren ve cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunan Woolf'un kendi deyişiyle Orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil; kafaları karıştırıyor, ne yana döneceği belli olmuyor ve bu yüzden de keyifli.

"Kuşkusuz Woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-Jorge Luis Borges-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786054927654
 • Orijinal Adı:
  Orlando
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

İçimizde olamadıklarımız ya da olmak istediklerimiz birikiyor. Kaç tane "ben" var içimizde? Nasıl aramız içimizdeki o benlerle? Duyuyor muyuz seslerini? Yoksa susturuyor muyuz?

Woolf, o sesi duyanlardan. İçindeki benleri Orlando'nun bedenine girip konuşturmuş, ete kemiğe bürümüş. Uyumsuz, aitsiz, asi, hatta cinsiyetsiz renkli bir kahraman Orlando. 400 yüzyıl farklı karakter ve cinsiyetle yaşamış, gezgin bir ruh. Bu ruhun karanlıklarını, zaaflarını, tutkularını okurken hiç sıkılmadım. Mizahi bir anlatımla kadının gözünden erkeği, erkeğin gözünden kadını, özellikle toplumun kadına biçtiği rolü güzel hicvetmiş. Yıllar öncesine göre kadına bakışın değişmediğini üzülerek okudum.

Kitapta ağır basan konulardan biri de; yazarlar ve edebiyat üzerine olan eleştirilerin, gerçek hayattan yazarlar ve şairler kullanılarak hikâyeleştirildiği bölümler. Edebiyatçıları tiye aldığı bu bölümleri hak vererek okudum.

Edebiyatı bu yüzden çok seviyorum. Başka türlü nasıl gerçekleşir bu yolculuk, bilmiyorum. Elindeki kitapla kendini yüzyıllar öncesinde kâh çingenelerin arasında kâh İngiliz asillerinin arasında yaşarken bulabiliyorsun; Woolf gibi kuvvetli kalemlerin sayesinde. Dış dünyadan, gerçeklerden soyutlamış gibi görünse de insanın içine doğru bir yolculuğa çıkarıyor okuduklarımız, iyiyse eğer.

Bilinç akışının nimetlerinden sonuna kadar yararlanılmış kitapta. Yazarın düşüncelerini, hayallerini özgürce zaman, mekan, genel kabulleri gözetmeksizin coşkuyla hem son derece naif hem de sivri bir dille kaleme aldığı fantastik de sayılabilecek bir hikâye Orlando. Zaman ve nesneleri algılama konusundaki görüşlerini okurken Proust'la benzerlikler kurdum. Anlatım tekniği olarak başta zorlansam da "özyaşam öykücüsü"nün araya girip okura laf sokarak açıklama yapması gevezelik gibi gelse de; ilerledikçe kitabı birlikte okuduğum bir dost gibi gelmeye başladı.

Kadını, erkeği, edebiyatı, içindeki farklı benleri anlamaya çalışmak açısından faydalı bir okumaydı benim için. Eleştirilerine katıldım çoğunlukla. İnsanı tutsak edenin, toplum kadar kendisinin de olduğunu düşündürdü kitap. İçindeki benleri keşfetmek en azından kulak vermek isteyenler için güzel bir kitap Orlando.

narkissos 
30 May 15:31 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konusu çok ilginç olduğu ve bir feminist olarak Virginia Woolf'u sevdiğim için almıştım kitabı. Çoğunlukla benden kaynaklı olmak üzere, okumam çok uzun sürdü. Benim pek sevmediğim ama yazara has bir şey olarak uzun, birbirinden virgülle ya da noktalı virgülle ayrılmış çok cümle var. Alttan alta verilen ama okuyunca kendini belli eden sivri cümlelerine ise bayıldım. Virginia Woolf'un sürekli kullandığı bir teknik olan bilinçakışı tekniği bu kitapta da var. Bazen sizi konudan ve kitaptan saptırabiliyor ama genel olarak çok hoş ve eğlenceli bir kitaptı.

Kitaptan 36 Alıntı

Esragnmt 
27 Mar 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümü her gün ufak dozlarda almazsak yaşamayı beceremeyecek bir yapıda mıyız?

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)
Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Asırlar boyunca mutluluğu aradım ve bulamadım; şöhreti aradım ve ulaşamadım; sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi; pek çok kadın ve erkek tanıdım, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
Reina 
02 Mar 2015 · Puan vermedi

'' Gerindi . Kalktı . Önümüzde çırılçıplak dimdik durdu ve borazanlardan , Gerçek ! Gerçek ! Gerçek ! haykırışları dökülürken itiraf etmekten başka çaremiz kalmadı ; o bir kadındı . ''

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)

... Okuma mikrobu bir kez bünyeye yerleşti mi onu öyle zayıf düşürür ki mürekkep hokkasında barınıp tüy kalemle irinlenen şu öteki afetin pençesine kolayca düşüverir insan. Zavallı, yazmaya sarar.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)
Virginia 
09 Haz 23:40 · Puan vermedi

Sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi. Pek çok kadın ve erkek tanıdım, diye sürdürdü, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf

... oysa Peru'nun tüm altınları ustaca yazılmış bir satırı satın alamazlar...

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)

İnsan ömrünün uzunluğunu hesaplamak ( herhalde hayvanlarınkinden söz etmeyeceğiz) bizi aşar, çünkü biz tam yüzyıllar sürer der demez, bir şey çıkıp bir gül yaprağının yere düşüşünden bile daha kısa sürdüğünü anımsatır bize.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 76 - İletişim Yayınları)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 76 - İletişim Yayınları)
Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nem ki düşmanların en sinsisidir, çünkü pancurlar güneşi dışarıda tutabilirler, sıcak bir ateş ayazı kavurabilir, oysa nem bizler uyurken gizlice içeri sızıverir; nem sessizdir, kendini belli etmez, her yerdedir.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)
4 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dreadnought Şakası
Dreadnought Şakası Dreadnought Şakası; 1910 yılında Horace de Vere Cole ve arkadaşları Yazar Virginia Woolf, Adrian Stephen, Guy Ridley, Anthony Buxton ve Duncant Grant'ın kendilerini; siyaha boyayıp Habeş kraliyet ailesinden gelen bir delege grubu gibi tanıtıp kraliyet donanmasına bağlı HMS Dreadnought isimli savaş gemisinde resmi temaslarda bulunması olayıdır.
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri Virginia Woolf’un “Orlando” adlı romanı İlknur Özdemir’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı.