Orlando

7,7/10  (13 Oy) · 
49 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.381 gösterim
Virginia Woolf'un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar Vita Sackville-West için yazdığı Orlando, eğlenceli, fantastik bir 'sahte biyografi'. Canı istediğinde bukalemun gibi biçim, daha doğrusu cinsiyet ve kimlik değiştiren tarihi bir karakterdir Orlando. Erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür, on altıncı yüzyılda soylu bir aileye doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, yirminci yüzyılın ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle ulaşır. Delikanlılığında Kraliçe'nin sevgilisi olur, İngiltere Kralı tarafından İstanbul'a büyükelçi olarak gönderilir; Çingenelerin arasında da yaşar, saraylarda da; edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir; çeşitli kimliklerde çıkar karşımıza Orlando ve değişken ruh halleriyle, yaptıklarıyla hep şaşırtır. Viktorya Dönemi değerlerini eleştiren ve cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunan Woolf'un kendi deyişiyle Orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil; kafaları karıştırıyor, ne yana döneceği belli olmuyor ve bu yüzden de keyifli.

"Kuşkusuz Woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-Jorge Luis Borges-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9786054927654
 • Orijinal Adı:
  Orlando
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 22 Alıntı

Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Asırlar boyunca mutluluğu aradım ve bulamadım; şöhreti aradım ve ulaşamadım; sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi; pek çok kadın ve erkek tanıdım, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
Esragnmt 
27 Mar 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümü her gün ufak dozlarda almazsak yaşamayı beceremeyecek bir yapıda mıyız?

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)

'' Gerindi . Kalktı . Önümüzde çırılçıplak dimdik durdu ve borazanlardan , Gerçek ! Gerçek ! Gerçek ! haykırışları dökülürken itiraf etmekten başka çaremiz kalmadı ; o bir kadındı . ''

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)
Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nem ki düşmanların en sinsisidir, çünkü pancurlar güneşi dışarıda tutabilirler, sıcak bir ateş ayazı kavurabilir, oysa nem bizler uyurken gizlice içeri sızıverir; nem sessizdir, kendini belli etmez, her yerdedir.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 169)
Virginia 
04 May 00:16 · Puan vermedi

Ölümü her gün ufak dozlarda almazsak yaşama gailesinin altından kalkamayacak biçimde mi yaratılmışızdır? Hem sonra, en gizli davranışlarımızın içine işleyen ve bizlerin rızamız olmaksızın en değerli varlıklarımızı değiştiren bu garip güçler nelerdir? Acısının aşırılığı yüzünden bitip tükenen Orlando bir haftalığına ölmüş de sonra yeniden mi dirilmiştir? Ve hâl böyleyse ölümün mahiyeti nedir, yaşamın mahiyeti nedir?

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
Büşra Ayvazoğlu 
23 Oca 17:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

""Büyüyorum," diye düşündü, mumunu eline alırken. "Hayallerimi kaybediyorum, belki de yenilerini edinirim,""

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 139)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 139)
Virginia 
02 May 23:35 · Puan vermedi

Ne kadar açık yürekli ve şehvetli görünürse görünsün, bütün söylediklerinde gizli bir şeyler vardı; ne kadar gözüpek olursa olsun bütün yaptıklarında saklı bir şeyler. Zümrütün içindeki yeşil alev böyle gizlidir, güneş bir tepenin içinde böyle tutsak edilmiştir.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
müge özenbirkan 
12 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

"Ben eşimi buldum," diye mırıldandı. "Benim eşim kırlar. Ben doğanın geliniyim,"

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 194)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 194)
3 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dreadnought Şakası
Dreadnought Şakası Dreadnought Şakası; 1910 yılında Horace de Vere Cole ve arkadaşları Yazar Virginia Woolf, Adrian Stephen, Guy Ridley, Anthony Buxton ve Duncant Grant'ın kendilerini; siyaha boyayıp Habeş kraliyet ailesinden gelen bir delege grubu gibi tanıtıp kraliyet donanmasına bağlı HMS Dreadnought isimli savaş gemisinde resmi temaslarda bulunması olayıdır.
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri Virginia Woolf’un “Orlando” adlı romanı İlknur Özdemir’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı.