Orlando

8,1/10  (20 Oy) · 
77 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.882 gösterim
Virginia Woolf bu keyifli romanda bize yalnızca sıradışı bir kahramanın olağanüstü öyküsünü anlatmakla kalmaz, ince değinmelerle, keskin bir mizahla, çarpıcı simgelerle İngiltere tarihinin son dörtyüz yıl boyunca geçirdiği dönüşümleri ve bunların İngiliz yazınındaki yansımalarını da ikiyüz sayfalık bir metne şaşırtıcı bir ustalıkla sığdırır.

"Kuşkusuz Woolf'un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri."
-Jorge Luis Borges-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  244
 • ISBN:
  9789754708271
 • Orijinal Adı:
  Orlando
 • Çeviri:
  Seniha Akar
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
juliet 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Virginia Woolf'dan okuduğum ikinci kitap Orlando oldu. Woolf'un yazım tekniğini her zaman tuhaf ama etkileyici bulmuşumdur. Orlando çeşitli kimliklerle karşımıza çıkıyor. Ve, Woolf cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, edebiyat gibi konuları şiirsel üslubuyla anlatıyor. Gerçekten yoğun bir eser... Ve tabii ki okunmaya değer!

Dilek ÖZDER 
04 Oca 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ilk 30 sayfası işkence gibi olsa da gelişimi ve sonucu ilginçti. Istanbulda elçiliği sırasında 7 gün boyunca uyuyan Orlando'nun bir sabah kadın olarak uyanması.

Kaan T 
04 Oca 20:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sabırla okunması gerek, hızlı gitmiyor. Betimlemeler uzun ve detaylı genelde. Bir okuyup, bir düşüneceksiniz, sindire sindire. Hikaye fantastik, yazar çok zeki. O zamanlarda böyle bir roman yazmış.

narkissos 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Konusu çok ilginç olduğu ve bir feminist olarak Virginia Woolf'u sevdiğim için almıştım kitabı. Çoğunlukla benden kaynaklı olmak üzere, okumam çok uzun sürdü. Benim pek sevmediğim ama yazara has bir şey olarak uzun, birbirinden virgülle ya da noktalı virgülle ayrılmış çok cümle var. Alttan alta verilen ama okuyunca kendini belli eden sivri cümlelerine ise bayıldım. Virginia Woolf'un sürekli kullandığı bir teknik olan bilinçakışı tekniği bu kitapta da var. Bazen sizi konudan ve kitaptan saptırabiliyor ama genel olarak çok hoş ve eğlenceli bir kitaptı.

Turgay Daryavuz 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaklaşık 500 yıl yaşayan biri için nasıl bir biyografi yazılmalıdır, özellikle bu kişi erkek olarak doğup hayatının büyük çoğunluğunu kadın olarak geçiriyorsa. Virginia Woolf ustalığını ortaya koyarak bir biyografik-kurgu ortaya çıkarmıştır. Özellikle yaptığı eleştirileri direk sunmak yerine saklayarak okuyucusuna ulaştırmış ve kafaları karıştırsa da bazı noktalarda oldukça iyi bir şekilde aktarmıştır.

Kitaptan 39 Alıntı

Tuğba A. 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Asırlar boyunca mutluluğu aradım ve bulamadım; şöhreti aradım ve ulaşamadım; sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi; pek çok kadın ve erkek tanıdım, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
Farah Feza 
31 Eki 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Ölümün parmağının, bizi parçalamasın diye hayat karmaşasının üzerine ara sıra dokunması mı gerekmekte? Ölümü her gün ufak dozlarda almazsak yaşamayı beceremeyecek bir yapıda mıyız?

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56 - Kırmızı Kedi)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56 - Kırmızı Kedi)
Esragnmt 
27 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümü her gün ufak dozlarda almazsak yaşamayı beceremeyecek bir yapıda mıyız?

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 56)
Farah Feza 
30 Eki 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

'Büyüyorum' diye düşündü, mumunu eline alırken. "Hayallerimi kaybediyorum, belki de yenilerini edinirim."

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
Reina 
02 Mar 2015 · Puan vermedi

'' Gerindi . Kalktı . Önümüzde çırılçıplak dimdik durdu ve borazanlardan , Gerçek ! Gerçek ! Gerçek ! haykırışları dökülürken itiraf etmekten başka çaremiz kalmadı ; o bir kadındı . ''

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 97)

... Okuma mikrobu bir kez bünyeye yerleşti mi onu öyle zayıf düşürür ki mürekkep hokkasında barınıp tüy kalemle irinlenen şu öteki afetin pençesine kolayca düşüverir insan. Zavallı, yazmaya sarar.

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)

... oysa Peru'nun tüm altınları ustaca yazılmış bir satırı satın alamazlar...

Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)Orlando, Virginia Woolf (Sayfa 58 - İletişim Yayınları)
Virginia 
09 Haz 2017 · Puan vermedi

Sevgiyi aradım, yaşamadım; hayatı aradım ve ne göreyim, ölmek daha iyi. Pek çok kadın ve erkek tanıdım, diye sürdürdü, hiçbirini anlamadım.

Orlando, Virginia WoolfOrlando, Virginia Woolf
4 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dreadnought Şakası
Dreadnought Şakası Dreadnought Şakası; 1910 yılında Horace de Vere Cole ve arkadaşları Yazar Virginia Woolf, Adrian Stephen, Guy Ridley, Anthony Buxton ve Duncant Grant'ın kendilerini; siyaha boyayıp Habeş kraliyet ailesinden gelen bir delege grubu gibi tanıtıp kraliyet donanmasına bağlı HMS Dreadnought isimli savaş gemisinde resmi temaslarda bulunması olayıdır.
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri
Virginia Woolf’un en yoğun romanlarından biri Virginia Woolf’un “Orlando” adlı romanı İlknur Özdemir’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nce yayımlandı.