Pippin IV'ün Kısa Süren Saltanatı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.796
Gösterim
Adı:
Pippin IV'ün Kısa Süren Saltanatı
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
167
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Short Reign of Pippin IV
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV
150 syf.
·9/10 puan
Dikkat Spoiler İçermektedir !
Merhabalar John Steinbeck Kısa Süren Saltanat eseri neden Fareler ve İnsanlar,Gazap Üzümleri gibi sadece popüler olanlar bilinirde yazarın külliyatında yer alan diğer eserler bilinmez.Siyasi hiciv tarzında yazılmıştır.Bu eserinde özellikle demokrasi ve kapitalizmi eleştirmektedir.Toplumsal bir analiz niteliği de taşımaktadır.Siyasi hiciv gibi görünen bu eser insan psikolojisini ve doğasınıda değinmektedir.Kitabı yer yer gülümseyerek ve düşünerek okuyacaksınız.Ayrıca kitabın konusuna geçmeden önce şunu da belirtmek isterim eserde yer alan resimler de farklı bir hava katmış.Kitabın konusuna gelecek olursak başkahramanımız Pippin Arnolf Heristal isminde astronomiyle ilgilenen eşiyle ve kızıyla yaşayan biridir.Çok sevdiği astronomi de kendini o kadar göktaşı yağmuruna kaptırmış ki gözü hiçbir şeyi görmemektedir.Ülkesi olan Fransa da Cumhuriyet rejimi hükümet kuramadığı için rejim değişikliğine gitmesiyle krallığa tekrardan geri dönerler ve astronomiyle ilgilenen Pippin 4.Pippin olarak kral seçilir.Pippin hiç bilmediği ve hiç girmediği ortamlara girer başkahramanımız kendi olarak mı yoksa 4.Pippin olarak mı devam edecek ? Var olana uyacak mı ? Yoksa idea düzeni kendi bulup ona mı uyacak ? Bu vb soruların cevaplarını bulacaksınız.
Keyifli Okumalar Dilerim
150 syf.
·4 günde·7/10 puan
Yine bir John Steinbeck kitabı yine ben

Merakla başladığım kitabın başında ilerlemekte çok zorlandıysam da ilerledikçe konuya adapte oldum.
Steinbeck kapitalizm ve sınıfsal ayrıma olan eleştirilerini ustaca gözler önüne sermiş.
Kitap kralların soyundan gelen, kendi halinde kızı ve karısıyla yaşayan, evinde astronomi ile ilgilenen Pippin Arnult Héristal'ın kendisinden habersiz kral oluşunu konu alıyor.
150 syf.
·6 günde·9/10 puan
John Steinbeck ve yine ben :)
John Steinbeck Amerika edebiyatının kesinlikle en usta kelami "tek siyasi hicvi" olarak nitelendirdiği kitabı. Fransa'da geçen bir hikâyeyle romanlaştırıyor.

Cumhuriyetin sürekli hükümet krizine girdiği bir ortamdan bunalan Fransız halkının ve elitlerinin tercihini tekrar krallıktan yana kullanmasıyla doğan ve ardından, kendi halinde yaşamını sürdüren bir küçük burjuvanın, ailesiyle birlikte çok farklı dünyalara savrulduğu bir hikâye burada anlatılan. Pippin Arnulf Hêristal, kendi halinde yaşayan amatör merak bir astronom. Bu hikâyeyle John Steinbeck, yarattığı müthiş bir karamizah ve ironi ile birlikte, siyasetin gerçek yüzünü göstermeyi amaçlıyor bize.

John Steinbeck kesinlikle kapitalizmi güzel ve sert eleştiren yazar. Özellikle kitabın son bölümleri harikaydı diyebilirim... John Steinbeck'i okuyun okutun.. Keyifli okumalar
150 syf.
·2 günde·9/10 puan
“19.. yılının şubat ayında yumuşak huylu, meraklı yaratılışlı bir adam, Marigny Caddesi’ndeki küçük bir evde kızıyla, iyi huylu karısıyla, balkonu ve teleskopuyla, yağmur lastikleri, şemsiyesi ve evrak çantasıyla sakin bir hayat sürmekteydi. Dişçisi vardı, sigortası vardı, Credit Lyonnais’de bir hesabı, Auxerre’de bir bağı vardı...
Birdenbire, hiçbir uyarıda bulunmaksızın bu adam alınmış, kral yapılmıştı. Kral kanı taşımayanlarınız nereden bilebilir Reims’de kraliyet tacı başına konurken ona neler olduğunu? Paris acaba kralın gözüne de, amatör gökbilimcinin gözüne gözüktüğü gibi mi görünür? “Fransa” kelimesi bir kralın kulağına nasıl gelir? “Halk” sözü nasıl gelir kralın kulağına? “

Yaptığım bu alıntı kitabın küçük bir özeti gibi. Bizleri alıp bugün kral yapsalar, ne düşünürdük? Ne yapardık? Bu değişime ayak uydurabilir miydik?

Steinbeck, alışılmış üslubunun biraz dışına çıkmış bu kitapta. Akıcı, kara mizah barındıran, eleştiri seviyesi yüksek, üst düzey bir eser olmuş.

Okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.
150 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
John Steinbeck'in alışık olduğumuz tarzının biraz dışında ama yine de çok güzel bir kitap. Fransız Devriminin hicvini çok etkileyici ve düşündürücü bir şekilde yapmış yazarımız. Kitapta 4. Pippin'in başına bela edilen kraliyet olayının ardında gelişen olaylar komik ama bir o kadar da düşündürücü şekilde işlenmiş. Yazarın kafasına ve düşünce biçimine bir kez daha hayran oldum bu kitapla beraber.Okunması gereken bir kitap. Steinbeck'in yalın ama akıcı anlatımı her zaman övgüye değer.
Tavsiyemdir. Kitaplarla ve sevgiyle kalın..
150 syf.
·3 günde·6/10 puan
Fransa’da ailesiyle yaşayan ve gökbilimci olan Pippin Heristal’ın bir anda kral olmasıyla başlıyor kitap. Fransızlar cumhuriyetin tek bir noktada kalmasından dolayı çözümü yine krallıkta bulmuştur. Heristal da kral soyundan geldiği için onu seçerler ama onun hiçbir tecrübesi yoktur. Kitap böyle devam ediyor. Aslında ilk başta pek ilerleyemedim ama konusu ilerledikçe Heristal’ın neler yapacağı insanı meraklandırıyor. Steinbeck, kara mizahın ve yerginin dibine vurmuş diyebilirim.
150 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhabalar,
Steinbeck düzenli okuduğum ve sevdiğim bir yazardır. Bu kitabında başlarda biraz zorlandım, kitaba dahil olamadım ama ilerledikçe keyif almaya başladım. Fransızca yer ve kişi isimlerinin fazlalığı beni zorlamış olabilir. Yazarın siyasi tek kitabı olarak adlandırdığı eseri. Yazar eserlerinde kapitalizmin eleştirisini muazzam yapıyor ve bunu kurguya ustalıkla yediriyor.
Bir gün bir anda kral olan ve bir anda da görevinden alınan kendi halinde bir vatandaşın serüveni, yaşadıklarını ve bazı şeyleri sorguladığı söylenebilir bu süreçte. Biz de bu sorgulamalara ve işleyişe tanık oluyoruz. Yazarın en sevdiğim eseri olmasa da keyifle bitirdim yine. Herkese iyi okumalar dilerim.
150 syf.
Söylenmek istenenin açık açık söylendiği roman ve hikayelerden pek de keyif alamadığımı, bu nedenle kitabı okurken zorlandığımı itiraf etmeliyim. Zira kitapta kapitalizm ve krallık eleştirisi doğrudan ve açık açık yapılmakta. Bunun yerine okuyucuya sunulan hikayenin yanında daha soyut ve keşfedilmeyi bekleyen alt metinde bu eleştiri gerçekleştirilse daha keyifli bir okuma mümkün olurdu kanaatindeyim.
150 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
▪Bana kalırsa bütün insanlar ilgi göstermedikleri alanlarda dürüsttürler.

▪"İnsanın kendi içindeki günahı ayırıp izole etmesi zor," diye bir gözlemde bulundu. "Başkalarındakini görmek kolay, ama kendimizde olunca, günahlar hep bir ihtiyaç temeline ya da iyi niyet temeline oturur."

● John Steinbeck / Kısa Süren Saltanat
John Steinbeck Fransa kraliyet ailesi ve çevresi renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.
150 syf.
·5 günde
Gel gelelim ben bu kitaptan ne aldım. Anladım ki; siyaset, bir adamın bütün gece yıldızları izleyip sabah uyumak için pijamalarını giymeye giderken kral olduğunu öğrenmesi gerçekten halkı için krallara yakışır çalışmalar yapmak isterse kaosa neden olduğunu ve kaos esnasında sarydan çıkıp, kimsenin onun eski kral olduğunu anlamadan evine gelebilmesi kadar saçma bir şey.
Bu katabın kurgusu değindiği noktalar açısından yazara saygım bir kat daha arttı. O kadar yerinde eleştirileri var ki ağlanacak halimize gülerek okuyacağınızdan eminim. Hoşuma giden bir iki noktasına değinmeden geçemeyeceğim. Mesela benim de kafamda soru işratine neden olan bir sorudur bu:" Devlet adamı cezalandırır." Kim bu devlet? Tüm millet bir olup bir devlet olur. Ama bu da onu çok geniş ve soyut bir kavram haline getirir. Bir şey hersey ise aslında hiç birşeydir. İşte karşılığı soyut kalan kavramlarının isyana neden olmaması, diyecek sözünüz varsa bile diyecek net bir karşılığı olmadığı için sesinizin içerinizde sessizce yok olmasına neden oluyor. Ya da hep değişik gelmiştir bana siyaset adamlarının ya da kraliyet ailelerinin şaşalı yaşamlarının halk tarafından karşılanması. Kitapta dediği gibi: "sıradan insanlar bile sıradanlıktan nefret eder." Galiba sıradan olmak, bizim gibi olması bize gerçekçi gelmiyor. Bize birşeylerin değişebileceğine inandırmıyor. Kim bilir saçma olan ama önümüzü dahi görmediğimiz nice saçmalıkların mucidiyizdir ve bize anormal gelimiyordur.
Herkes kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için Cumhuriyetten Krallık yönetimine geri dönen ama çıkarlarına ters düşünce tekrar isyan ile Cumhuriyet yönetimine geri dönen Fransız siyasetçilerinin komik bir hikayesi. Kral kral olmaya çalışınca ve piyon olarak kullanılmak istemeyince de saltanatı kısa sürdü.
Siyasetle benim gibi ilgili dahi olmasınız severek okuyacağınız bir kitap.
150 syf.
·2 günde·Puan vermedi
John Steinbeck çok fazla sevdiğim yazarlardan biridir. Bu kitabına da çok büyük bir merakla başladım. Fakat ilk sayfalarda çok fazla kitabın içinde bulamadım kendimi. Bunda çok fazla yabancı kelimenin olması da etkili olabilir, benim adapte olamamış olmam da etkili olabilir.
Fakat ilerledikçe ortalarda, daha fazla konuya hakim hale geldim ve kitaptan gerçek anlamda keyif almaya başladım. Yani demek istediğim başlarda size biraz zorlayıcı gelirse pes etmeden devam edin bence.
Konusundan bahsetmek gerekirse; olay Fransa da geçiyor. Kendi halinde bir kız çocuğu sahibi üç kişilik bir aile var. Baba astronomi ile ilgileniyor ve en büyük keyfi gece gökyüzünü izlemek, yeni oluşumları keşfetmek. Fakat bir gün kendini Fransa kralı olarak buluyor. Işte kitabı elinizden bırakamadığınız anlar da bu noktada başlıyor. Aralarda ufak hikayelerle insan psikolojisine değinen ve çokca kapitalizm eleştirisi yapan güzel bir Steinbeck eseri.
Sanırım yazar bir gün acaba ben kral olsam nasıl olurdu diye düşündü ve bu kitabı yazdı.
Hepinize keyifli okumalar diler, youtube kanalıma göz atmanızı rica ederim.
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
150 syf.
·Puan vermedi
Steinbeck bu romanında bizi 9. yüzyılda yaşayan ve neredeyse bütün avrupa hanedanlarının bir şekilde babası kabul edilen Charlemagne'nin soyundan gelen bir amatör astronom ile tanıştırıyor. Kahramanımız mütevazı hayatında yıldızları ve galaksileri incelemekle meşgulken siyasi otoritelerin uzlaşması sonucu kendisinin Fransa Kralı seçildiğini öğreniyor. Ülkedeki istikrarsızlığa çareyi monarşiye geri dönmekte bulan siyasi otoriteler kahramanımızı kral ilan etseler de gücü ve otoriteyi elden bırakmayı da kesinlikle düşünmüyorlar.
Steinbeck bu hicviyle sistemi olduğu kadar insanların ahlak görüşlerini ve kapitalizmi de sert bir şekilde eleştirmiştir. Ayrıca kitap yoğun bir dönem tarihi bilgisi ile yazılmış. Kısa bir kitap olmasından dolayı bir oturuşta bitirilebileceğini düşündüğüm bu romanı okumanızı şiddetle tavsiye ediyor ve kesinlikle pişman olmayacağınızı da garanti ediyorum.

Not: Kitapla alakalı olmasa da Charlie Chaplin'in "The Great Dictator" filmine düşünce olarak benzettim. Bu harika filmi de kitap bittikten sonra izlemenizi tavsiye ederim.
Kısa Süren Saltanat John Steinbeck

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pippin IV'ün Kısa Süren Saltanatı
Baskı tarihi:
1963
Sayfa sayısı:
167
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Short Reign of Pippin IV
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV
Kısa Süren Saltanat
Pippin IV

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0