Robinson Crusoe Çizgi Roman

8,3/10  (28 Oy) · 
69 okunma  · 
21 beğeni  · 
580 gösterim
Robinson Crusoe İngiltere’deki hayatından mutlu değildir. Çok sıkılmıştır ve dünyanın farklı yerlerini de görmek istemektedir. Bu nedenle evini, memleketini ve tüm sevdiklerini terk ederek yurtdışına seyahat etmeye karar verir.

Anne ve babasına haber vermeden, dünyayı keşfetmek hevesiyle, bir deniz yolculuğuna çıkar. İlerleyen yıllarda, sadece dünya hakkında değil, aynı zamanda kendi karakteri hakkında da epey bilgi sahibi olur. Birden fazla defa felaketle sonuçlanabilecek tehlikelerle yüz yüze geldiği deniz yolculukları sayesinde Robinson artık seyahatlerine son verip sakin bir hayat sürmek amacıyla karaya çıkıp yerleşmeyi düşünür. Fakat maceracı ruhu bu düşüncesini alt edecektir ve bir defa daha denize açılır.

Bu defasında, gemisi okyanusun ortasında batma tehlikesi geçirdiği için tahliye edilir ve mürettebattan sadece Crusoe ıssız gibi görünen bir adaya çıkarak kurtulur.

Yalnız bir adamın bu durumda hayatını sürdürebilmesi mümkün müdür? Robinson Cruose bu ıssız adada hayatta kalmayı başarabilecek midir? Ya da bu adadan kurtulabilecek midir?
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9786055575366
 • Orijinal Adı:
  Robinson Crusoe
 • Çeviri:
  Eray Elmacı
 • Yayınevi:
  Arunas Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DUA 
 01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dört Beş senede bir özleyip okuduğum bir kitaptır. Öyle sanıyorum ki günlük hayatından sıkılan her insan Robinson gibi ıssız bir adaya düşsemde kendi hükümetimin tek sahibi olsam diye düşünmüştür.

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap kısa bir çırpıda okuyorsun abi arkadaş ayrıntı diyor sen ayrıntı görmemişsin 800 100 sayfalık kitap oku da görelim o ayrıntılarını senin her neyse ada da mahsur kalsanız ne yaparsınız demiyorum Robinson Crusoe amcayı okuyun diyorum Keyifli okumalar Türkiye ...

Zelal yorulmaz 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitapta denizci olmak isteyen robinsonun hayati anlatiliyo insanligin zorluklardan kacmadiginda ne kaar basarili oldugundan bahsediyor. Biz insaniz sinirlarimizi cizmedikce yaoamadigimiz sey yok...

Merve Yavaş 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Eser 18.yy ı realist bakış açısıyla yansı tmasıyla birlikte, o dönemdeki eserlerden farklı olarak sıradan bir insanı protagonist ele almış. Defoe nin gercek bir olay üzerine eseri oluşturması ona artı bir inandırıcılık katmış ve cok cok fazla ayrıntıya yer verilmiş.

Kitaptan 19 Alıntı

Cansu 
07 Oca 23:38 · Kitabı okudu

"İnsan ne kadar kötü duruma düşerse düşsün, bunun daha kötüsünü düşünerek kendisine mutlu olacak bir şeyler bulabilir."

Robinson Crusoe, Daniel DefoeRobinson Crusoe, Daniel Defoe

Hiçbir şey yapmadan oturup ,
elde edemeyeceğim şeyleri dile getirmenin, bana hiç yararı dokunmayacağından
hemen harekete geçtim.

Robinson Crusoe, Daniel DefoeRobinson Crusoe, Daniel Defoe

Gemisi kazaya uğrayıp da ıssız bir adaya düşmüş, yapayalnız bir adam gibi yaşadığımı düşünüyordum.


Ama bu, nasıl da gerçek oldu!

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 50)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 50)

Hepimiz çömlekçinin elindeki çamura benzeriz.
Hiçbir çömlek dönüp de O'na: "Neden beni böyle yoğurdun?"
diyemez.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 249)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 249)

İnsan duyguları değişen olaylarla nasıl gizli, bambaşka bir akış kazanıyor! Bugün sevdiğimizden yarın tiksiniyoruz, bugün aradığımızdan yarın kaçıyoruz,bugün istediğimizden yarın korkuyoruz, korkudan titriyoruz üstelik.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 178 - YKY)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 178 - YKY)

Düşülen bir güçlük karşısında inanın kendini kapıp koyvermesinin aklı başında kimselere yaraşmayacağını, insanın gerek içinde bulunduğu durumu düzeltmek gerekse geleceğini kurtarmak için akıl ile mantığın bulunduğu çıkar yollara sarılmak zorunda olduğunu, üzüntünün dünyada en işe yaramaz şey olduğunu, çünkü üzüntünün yalnız geçmiş şeylerden doğduğunu, geçmiş şeylerin ise artık bir daha düzeltilemeyeceğini, üzüntülerin, tasaların geleceğe hiçbir hayrı dokunmadığı gibi kurtuluşla da hiçbir ilgisi olmadığını, bir çözüm yolu getirmek şöyle dursun, tam tersine çekilen acıyı artırdığını söyledi.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 437 - YKY)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 437 - YKY)

Tam tersi bir durumla karşılaşmadıkça, içinde bulunduğumuz durumun değerini hiçbir zaman anlayamayız, durumumuzun bize sağladığı yararları da ancak bunları yitirince görürüz.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 161 - YKY)Robinson Crusoe, Daniel Defoe (Sayfa 161 - YKY)
2 /