Ruhun Hastalıkları ve Çareleri (Sufi Psikolojisi El Kitabı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.823
Gösterim
Adı:
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Alt başlık:
Sufi Psikolojisi El Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059778893
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sufi Kitap
Baskılar:
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri Sufi Psikolojisi Elkitabı
Ruhları Arındıran Eser

Bir müminin bu dünyadaki huzuru ve öte alemdeki sonsuz saadeti, dupduru bir gönle, yatışmış bir kalbe ve dingin bir ruha sahip olup olmamasına bağlıdır.

Bir bakıma uygulamalı psikoloji el kitabı niteliğindeki bu eseri yazar, inananlar her iki dünyada da gerçek anlamda mutlu olsunlar diye kaleme almıştır.

Efendimiz aleyhisselâmın "Kendini bilen Rabbini bilir!" sözünden yola çıkan kitap, kendini gerçekten bilmek isteyene, insanın ruh hâllerini bütün yönleriyle gösteriyor. İnsana berrak bir ruh aynası tutuyor. Kişinin benliğini, egosunu, nefsinin dalgalanmalarını bütün çıplaklığıyla gözlerinin önüne seriyor.

Ve yazar, kişinin sadece ruhsal hastalıklarını göstermekle kalmıyor, her iki cihanda dingin bir hayatı olsun isteyenlere, uygulaması çok kolay reçeteler de sunuyor.

Bu esere imza atan ve 10. yüzyılda yaşamış olan Sülemî hazretleri, maneviyat âleminin Kuşeyrî gibi devlerini yetiştirmiş seçkin bir âlim ve mürşiddir.

(Tanıtım Bülteninden)
Muhammed 74
Muhammed 74 Ruhun Hastalıkları ve Çareleri Sufi Psikolojisi Elkitabı'ı inceledi.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İlk önce bu kitapta insanoğlunun ruhsal yani manevi problemleri bizlere söylüyor onları söyledikten sonra bu sorunların çareleri anlatıyor yani insanda var olan manevi hastalıklara karşı ne yapmamız gerektiğini bizlere söylüyor, bu kitap bir hastanın reçetesi gibi. Bu çarelerde başta Allah teala'nın ayetlerden, ondan sonra Efendimizin (Sav) hadislerinden hatta alimlerimizin sözlerinden faydalanarak söylüyor hatta bazen de kendi görüşünü de söylüyor. Kitap akici ve sıkmadan kısa bir şekilde anlatılmıştır...
İyi okumalar dilerim :)
120 syf.
Selamün Aleyküm ☘

Bu kitap, ruhunu iyileştirmek isteyen herkese tavsiyemdir.

Kimse mükemmel veya hatasız değildir. Önemli olan bu hataların farkına varıp düzeltmek ve iyi bir kul olarak görevini yerine getirmektir.

Hepimiz ruhumuzda var olan hastalıklara sahibiz.
Kimimiz bunun farkında kimimiz değil...

Yazar, kişinin sadece ruhsal hastalıklarını göstermekle kalmıyor her iki cihanda dingin bir hayatı olsun isteyenlere, uygulaması çok kolay reçeteler de sunuyor.

Eserde nefsin hilelerini ve bu hilelere karşı kişinin alması gereken önlemleri yazmış ve Âyeti kerimeler ile Hadis-i Şerifler ile bunları delillendirmiştir.

Kitap çok ince ve akıcı olduğu için bir çırpıda bitiveriyor. Her sayfasında kendinize ait notlar almak isteyebileceğiniz çok faydalı bir kitap. İnsanı çok iyi tanımlamış ve çözümlemiş, faydalı tavsiyelerde bulunan bu eser başucu yapabileceğiniz bir nitelikte.

"Kul, dünya sevgisini öldürmedikçe, âhiret hayatının hazzını tadamaz."
120 syf.
·5 günde·7/10 puan
Kitap bir nevi "el kitabı" mahiyetinde hazırlanmış. Öyle uzun uzadıya açıklamalar, teorik ya da felsefi açılımlar yok. Hap gibi bir yanıyla. Önce insanın nefsinde/ruhunda var olan hastalığın adı kısaca konduktan sonra "Çare" ara başlığı altında ilgili hususta kişinin ne yapması lazım geldiği söyleniyor. Âdeta hastalık bu, reçetesi de bu, kabilinden bir tertip söz konusu kitapta. Çare kısmında yer yer ayet ve hadislerden, çokça da tasavvuf yolunun önde gelen şahsiyetlerinden iktibas edilen sözlerden istifade edilmiş. Yalnız metnin aslında olmayan ve çevirmen tarafından eklenen bazı alıntılar da var. Bu eklemeler eserin ruhuna gölge düşürmeyecek mahiyetteyse de eserin içinde değil de ayrı bir bölümde -mesela dipnotta- verilse daha iyi mi olurdu, diye düşünmeden edemedim. Gerçi dipnot olarak verilen ek bilgiler de söz konusu ama bu ek bölümler metnin içinde yer almakta.

Son olarak kitabı bir aynaya benzetmek uygun olur galiba. Her bölümde o aynaya sizin de bakmanızı ve "Bende bu hastalık var mı?" ya da "Bende bu hastalık nasıl tezahür ediyor?" acaba diye kendinizi sorgulamanızı sağlıyor. Meraklısının bigâne kalmaması gereken, hacmi küçükse de değerli bir kitap.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
10. yüzyılda yazılmış olmasına rağmen 21. yüzyıl insanının dertlerine çare olabilecek; incecik olmasına rağmen her sayfasının altını çizdirecek bir kitap. Her sayfasından küçük küçük notlar tutulabilir, manevi sıkıntılardan kurtulabilmek için bir plan oluşturulabilir. Özellikle konu sonundaki sözler beni aldı götürdü. Yararlı ve akıcı bir eser.
120 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Fiziksel olarak hafif bir kitap olduğu için yolculuklarda bana eşlik etsin diye yanıma aldığım bu eserin manevi olarak ne denli ağır olduğunu ancak bitirdiğimde fark edebildim. Bedenin hastalıklarında doktor doktor gezen insanoğlu ruhun hastalıkları için şifa aramayı bırakın, onların ne olduğunu bile idrak edebilmiş değil. Bunun şuuruyla okunması gerektiğini düşündüğüm bir el kitabıdır kendisi. Temel şeyleri verir insana. Hayat koşturmacası arasında da mutlaka okunmalı, içindeki 'çare' kısımları ile kendi reçetemizi kendimiz yazmalıyız diye düşünüyorum naçizane.
..dar-ül gurur..
..dar-ül gurur.. Ruhun Hastalıkları ve Çareleri Sufi Psikolojisi Elkitabı'ı inceledi.
"Zâhir ilmi yola girmeyi, bâtın ilmi yoldaki konakları öğretir."

Hem sohbet halkasında hem de hırka giydirdikleri arasında Ebû Saîd-i Ebü’l-Hayr, Abdülkerîm el-Kuşeyrî, İsfahânî, Cüveynî, Beyhakī gibi büyüklerin olduğu Sülemî tarafından yazılmış, sufi psikolojisinin ilk klasiği....
120 syf.
·2 günde·10/10 puan
Ruhları arındıran eser.
Bir müminin bu dünyadaki huzuru ve öte âlemdeki sonsuz saadeti, dupduru bir gönle, yatışmış bir kalbe ve dingin bir ruha sahip olup olmamasına bağlıdır.

Bir bakıma uygulamalı psikoloji el kitabı niteliğindeki bu eseri yazar, inananlar her iki dünyada da gerçek anlamda mutlu olsunlar diye kaleme almıştır.

Efendimizin "kendini bilen Rabbini bilir"
sözünden yola çıkan kitap, kendini gerçekten bilmek isteyene, insanın ruh hâllerini bütün yönleriyle gösteriyor. İnsana berrak bir ruh aynası tutuyor. Kişinin benliğini, egosunu, nefsinin dalgalanmalarını bütün çıplaklığıyla gözlerinin önüne seriyor.

Ve yazar, kişinin sadece ruhsal hastalıklarını göstermekle kalmıyor, her iki cihanda dingin bir hayatı olsun isteyenlere, uygulaması çok kolay reçeteler de sunuyor.

Bu esere imza atan ve 10.yüzyılda yaşamış olan Sülemî hazretleri, maneviyat âleminin Kuşeyri gibi devlerini yetiştirmiş seçkin bir âlim ve mürşiddir.
(Kitap arkası yazısı)
120 syf.
·17 günde·9/10 puan
Kitap bir nevi öğüt kitabı.
Önce nefsimizin zaaflarını, ruhumuzun hastalıklarını söylüyor. Sonra 'çare' başlığı altında ne yapmamız gerektiğini söylüyor. Ayet ve hadislerden, büyük alimlerin sözlerinden de faydalanılmıș. Bir örnek vereyim:
Allah'ın affetmesini dileyerek ve Allah'ın rahmetini umarak günah işlemeye devam etmek de nefsin bir hastalığıdır. Bu ruh halinden kurtulmanın çaresi şudur:Kul iyi bilmeli ki Allah ancak günahında ısrar etmeyeni bağışlar. Ebu Hafs şöyle demiştir:Günahta ısrar Allah Teala'nın kudretine aldırış etmeme anlamına gelir.
120 syf.
·15 günde
Nefsin hastalıklarını yazmak mümkün değil. Ancak can alıcı hususlara mürekkep basmış bir kitap.. Okumalı, sorgulamalı, hayatına nakşetmeli insan.. Nefsini tanımak isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.. İnsan kitabı okuduğunda farkında olmadığı nefsani hastalıklarını da farkediyor..
120 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10 puan
İlk bakışta küçük çaplı, risale tadında bir kitap gibi görünmekle birlikte, barındırdığı bilgiler, değindiği hususlar itibarı ile çok değerli bir kitap. Eserin özgün adı: Uyûbu'n-nefs ve müdâvâtühâ. Yazarı Ebu Abdurrahman Sülemî, kitabın girişinde onuncu yüzyıla damgasını vurmuş islam büyüklerinden biri olarak tanıtılıyor. Aynı zamanda Meşhur Hatib El Bağdâdî'nin hocası olduğu belirtiliyor. Varlıklı ailesinin vesilesiyle iyi bir eğitim aldığı, otuzu aşkın eser verdiği ifade ediliyor. Elimdeki Ekim 2019 4. Baskısı Sûfi Kitaptan neşredilmiş bu kıymetli eserin ilk iki baskısı Türk Edebiyat Vakfı Yayınlarına ait. Çevirisi Cemal Aydın imzası taşıyor. Çevirmen eser hakkında açıklamalarda bulunurken bu kıymetli eserin bizden çok daha evvel batı dillerinde tercümelerinin olduğunu ve hatta o çevirilerden de hayli istifade ettiklerini ifade ediyor. Varın siz düşünün biz ne haldeyiz... Kendi eserlerimizden bile bihaber durumdayız. Bu okuduğumuz kitap Sülemî Hz. tarafından klasik yazım tarzının ötesine geçmiş bir seviyede kaleme alınmış. Ancak kendi alanındaki profesyonel psikoloji kitaplarında bulabileceğiniz incelikte, farkındalığınızı üst seviyelere çıkartacak, yer yer sizleri şaşırtacak, kendinizi çok defa hesaba çektirecek kadar etkili bilgiler paylaşılıyor. Değinilen hususlar ayetler, hadisler ve zamanın en önde gelen manevi üstadların sözleriyle destekleniyor. Normalde klasik tasavvuf, maneviyat ve hâl ilmi kitaplarının dili ağır, teferruatlı ve anlaşılması güç derinlikte kavramlara değinebildiğinden yorucu olabiliyor. Bu kitap ise kısa ve özlü anlatımıyla, az sözle çok şey öğretiyor. İncecik risalede yer alan onlarca başlıkta, halden hale giren insanın hastalıkları çok güzel tespit edilerek çareleri ifade edilmiş. Büyük bir ilim, farkındalık ve hayat tecrübesi ile kaleme alınmış. Belirli aralıklarla tekrar tekrar okunması gereken eserlerden. Herkesin istifade etmesini tavsiye ederim. Kitabın içindekiler kısmındaki konu başlıklarının zenginliğini de resimleri kaydırarak inceleyebilirsiniz. Bir sonraki faydalı eserin makalesiyle buluşmak üzere, vesselâm.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eserde dile getirilen hastalıkların birçoğu hepimizde az veya çok bulunan hastalıklar aslında. Yazar da kitabında ruhi hastalarımızdan kurtulmanın yollarını gösteriyor. Bizler bu kitabı okurken sözü edilen kusurların, eksikliklerin, daha doğrusu bu ruhi hastalıkların kendimizde değil de sadece tanıdığımız, bildiğimiz başka insanlarda görüldüğünü ve gördüğümüzü düşünürsek yazarın verdiği onca öğütten hiç nasiplenmemiş oluruz.
Selim bir kalbe ulaşmak için kalbimizdeki hastalıkları tespit etmeli ve tedavisi için çaba göstermeliyiz.
Ara ara okunması ve okutulması gereken bir eser.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Alt başlık:
Sufi Psikolojisi El Kitabı
Baskı tarihi:
Ağustos 2019
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059778893
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sufi Kitap
Baskılar:
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri
Ruhun Hastalıkları ve Çareleri Sufi Psikolojisi Elkitabı
Ruhları Arındıran Eser

Bir müminin bu dünyadaki huzuru ve öte alemdeki sonsuz saadeti, dupduru bir gönle, yatışmış bir kalbe ve dingin bir ruha sahip olup olmamasına bağlıdır.

Bir bakıma uygulamalı psikoloji el kitabı niteliğindeki bu eseri yazar, inananlar her iki dünyada da gerçek anlamda mutlu olsunlar diye kaleme almıştır.

Efendimiz aleyhisselâmın "Kendini bilen Rabbini bilir!" sözünden yola çıkan kitap, kendini gerçekten bilmek isteyene, insanın ruh hâllerini bütün yönleriyle gösteriyor. İnsana berrak bir ruh aynası tutuyor. Kişinin benliğini, egosunu, nefsinin dalgalanmalarını bütün çıplaklığıyla gözlerinin önüne seriyor.

Ve yazar, kişinin sadece ruhsal hastalıklarını göstermekle kalmıyor, her iki cihanda dingin bir hayatı olsun isteyenlere, uygulaması çok kolay reçeteler de sunuyor.

Bu esere imza atan ve 10. yüzyılda yaşamış olan Sülemî hazretleri, maneviyat âleminin Kuşeyrî gibi devlerini yetiştirmiş seçkin bir âlim ve mürşiddir.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 480 okur

 • Ali zengin
 • Betül
 • Leyân
 • Kkk
 • P.Kübra
 • Safikari
 • Raبia
 • L â l e
 • Nurdan ♡
 • Seyfullah yüksel

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.1 (45)
9
%11 (15)
8
%9.6 (13)
7
%2.9 (4)
6
%2.9 (4)
5
%0
4
%0.7 (1)
3
%0.7 (1)
2
%0
1
%0