Sadece Başbakan Okusun

8,6/10  (77 Oy) · 
281 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.117 gösterim
Hayatı boyunca hiç kaybetmeyen tek adamım ben.
Bir ölümsüz gibi yaşamayı başardığımı düşünüyorum ve öleceğime hiç inanmıyorum; ama olur da bir gün ölürsem, benden bahsederken sakın ‘Hayatını Kaybetti.’ diye bir ifade kullanmayın; çünkü ben ölmüşsem asla hayatı kaybetmemişimdir.
Ben ölmüşsem mutlaka ölümü kazanmışımdır.

Dünyanın En Akıllı İnsanı Şimdi de
‘Sadece Başbakan Okusun’ diyor!

‘Sadece Başbakan Okusun’ kitabı Kashna Dahi Fabrikası’nın kurucusu, Dünyanın En Akıllı İnsanı Erdal Demirkıran tarafından yazarın 8. kitabı olarak kaleme alınmıştır.

Yazarın ifadesine göre 2016 yılında yaşanmış gerçek bir hikayeden esinlenerek vücuda getirilen kitap, roman tadında yazılmıştır. Naravenya Cumhuriyeti’nin Başbakanı olan Barkudza, bir gün durduk yerde bir zarfın üzerinde ‘Sadece Başbakan Okusun’ yazan bir mektup alır, mektupta yazılanlar başbakanı çok etkiler. Bu yazışmalar esrarengiz bir şekilde tek taraflı olarak devam ederken, başbakan bambaşka bir insana dönüşür ve ülkesini dünyanın en muazzam gücü haline getirir.

Kitapta trafikten teröre, ekonomiden dış politikaya kadar yüzlerce soruna, akla biraz fazla uygun çözümler sunan yazara,

- Kitabınızı özetler misiniz?

diye sorduğumuzda,

- Bu kitap başbakana gelen o mektuptur!

diye cevap vermiştir.

Hikayesiyle büyüleyici bir etki bırakacağından hiç şüphe etmediğimiz bu kitap, içindeki 100’ü aşkın akıl almaz projeyle de okuyucusunu şaşkına çevirecektir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  585
 • ISBN:
  9789756197073
 • Yayınevi:
  Kashna Kitap Ağacı
 • Kitabın Türü:

Erdal Demirkıran çok ilginç bir yazar. Daha önce "Şimdi Sen Gidecen ya Cehennemin Dibine Git" adlı kitabını okumuştum, beni çok etkilemişti. Olaylara perde arkasından bakan, bakış açısını ifade ediş şekliyle ilgi çeken, 'sıradışı' kelimesini hakeden bir yazar.
Kitabı elinize aldığınızda çok kalın gibi görünüyor ama okumaya başladığınız anda eriyip gidiyor -diğer kitabı da böyleydi-.
Barkudza'nın yanında çalışan bakanlardan biri olup insanlar için deli gibi çalışmak istedim. Kurulan dünya, sorunlara bulunan çözümler, yapılmayanı yapan bir başbakan...
Yazarın tarzı bu, kişisel gelişim kitapları gibi bir üslubu yok ve siz farketmiyorsunuz ama kitapları sizi kişisel geliştiriyor...
Mutlaka okunmalı. (Tüm kitapları)

Mustafa Türköz 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

Erdal Demirkıran'ın birçok kitabı etkileyici ve insanın hayatını etkiliyor. Kitabı okuyunca başka dünyaya giriyorsunuz. Muhteşem bir devlet ve yaşam nasıl olunabilir onu konu ediniyor.Kaliteli bir eser olmuş.

Kitap içerisindeki düşünceler uygulamaya geçirilse o kadar güzel olur ki.. Yazar öyle bir ülke hayal ediyor ki her insanı kendisinin farkında ve ne olmak istediğinin, nasıl olabileceğinin bilincinde.

Kübra Aleyna Çolak 
03 Tem 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şu kitabı okumadan ölmeyin arkadaşlar gerçekten size vir şeyler katar samimi söylüyorum kashna felsefesini sevdiğim ve Erdal Demirkırana hayranlığımın arttığı bir kitap.

ibrahim kaya 
20 Oca 02:35 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Erdal Demirkıran'ın okuduğum en iyi kitabıdır diyebilirim. Aldığım gece 400 sayfasını okumuştum. Mükemmel bir kitap. Kitabın içerisinde 107 adet yeni fikir var ve bu fikirlerin bir kısmı hayata geçirilmiş türdendir. Diğer fikirlerinde kesinlikle hayata geçirilmesi gerekir. Okurken içimden "kitap bitmesin" diye dua ettim. Sonrasında bir Erdal Demirkıran hayranı oldum. Kendisiyle tanıştım. Bütün kitapları okunmalıdır.

Anlatim tarzinı ,tavrını ve felsefesini beğenerek okuduğum bir yazar.hem keyifli hem de öğretici .. En çokta bu kitabını sevdim.çok güzel fikirleri var..

Zehra ŞAHAN 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 25 günde

Kitabı haftadan haftaya ancak okuyabildim fakat bu, kesinlikle kitapla alakalı bir durum değildi. Buna rağmen elime aldığım an, yüz sayfayı geride bırakmam ve ilerlemeye devam etmem, lavaboda dahi elimden bırakamamam, ne kadar akıcı bir üslubu olduğunu kanıtlar sanıyorum.
Şaşkınlığa uğratan bazı devrimler gerçekleştiren Kash Barkudza sayesinde, beynimi sık sık çalıştırmak ve mantığını, olabilirliğini, olursa nasıl olacağını düşünüp durdum. Bazı devrimleri fazla sıkı bulmuş fakat ilerleyen sayfalarda hak vermiştim.
Akıl Almaz Adam' ı deli gibi merak ediyordum fakat asla tanıdığı biri olduğunu tahmin edemedim. Bu belki de kitabın, haftada ancak elime düşmesindendir.

Erdal Demirkıran' ın bir romanını ilk defa elime aldım. Tıpkı çocuk gibi bir romandı . Ne diyelim ?Dili akıcı, üslubu sade, merak uyandıran ve eline alındığı an bırakılamayacak bir kitap. Okuyun, okutun

Okuyan Bulut 
29 Oca 23:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ülke yöneticileri bu kitapta yazılanları yapsa ya da bu yazılanlara benzer eylemlerde bulunsalar, o ülkede yaşayanlar bir sıkıntı içine girmezler. Ve ülkelerin kalkınmışlık düzeyi artar

Esma Meral 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Erdal Demirkan ın diğer kitaplarına nazaran en sevdiğim ve hayranlıkla okuduğum kitabı kash barkudza büyük adam ve hayatı boyunca kaybetmeyen tek adam

Ümit Bahçekapılı 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu kitaptan sonra "çılgın proje" tabirini çok duyduk. Sanırım başbakan gerçekten bu kitabı okudu veya çevresinde okuyanlar var. Kitapta tam olarak 107 olağanüstü fikir bulunduğu yazıyor. Bazıları "çılgın" yerine "uçuk" olarak adlandırılmalı bence. Bu kitabı 2011 yılında almıştım ve kapağında "Bu kitapta yazılanlar 2016 yılında yaşandı" yazıyor. Keşke daha ileri bir tarih verilmiş olsaydı. Şimdi hiç de gelecekten birşeyler okuyormuşuz gibi durmuyor. Tüm bunlara rağmen fena bir kitap değil en azından insanı "öyle olmaz da, aslında şöyle olur" diye düşündürüyor.

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

'Keyif alınarak yapılan hiçbir şey insana zarar vermez. Eğer canın balığın yanında ayran içmek istiyorsa zehirlenmezsin'

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 151)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 151)
Mücahit ÖZDEMİR 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sabah gün ağarırken dalgalanan bayrağı sen seyrettin mi hiç? O nasıl bir asalet , o nasıl bir duruş böyle ? Elimden gelse açıp göğe salacağım , bulutlara asacağım hürriyetimizi temsil eden yüce bayrağımızı , direğe bağlı olması bile zoruma gidiyor...

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 362)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 362)

Sabah gün ağarırken dalgalanan bayrağı sen seyrettin mi hiç? O nasıl bir asalet, o nasıl bir duruş öyle? Elimden gelse açıp göğe salacağım, bulutlara asacagım hürriyetimizi temsil eden yüce bayrağımızı, direğe bağlı olması bile zoruma gidiyor..

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 289)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 289)

Bir ölümsüz gibi yaşamayı başardığımı düşünüyorum ve öleceğime hiç inanmıyorum; ama olur da bir gün ölürsem, benden bahsederken sakın ‘Hayatını Kaybetti.’ diye bir ifade kullanmayın; çünkü ben ölmüşsem asla hayatı kaybetmemişimdir.
Ben ölmüşsem mutlaka ölümü kazanmışımdır.

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 10)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 10)

Meselâ hastane vardı, sadece doktorları daha çok çalışmalıydılar. Meselâ polis vardı, sadece biraz daha dikkatli olmalıydılar. Meselâ okul vardı, sadece biraz daha büyük düşünmeliydi ögretmenler.

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 97)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 97)
Mücahit ÖZDEMİR 
09 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sigara içen bir insanın kendine saygısı yoktur. İçine çektiği duman kendisine hiç zararı olmadığı halde en sevdiği kişinin ciğerine giriyor olsaydı kimse sigara içmezdi...

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 455)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 455)

Bazen denizin yarılması için beklemek yetmiyordu, atı hiç düşünmeden denize sürmek gerekiyordu

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 169)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 169)

Konuyla ilgili yapılan en muhteşem değişiklik ise ilanlarla ilgili olandı. Eleman arıyan bir şirketin gazeteye vereceği ilana 'Özgeçmiş ya da CV gönder' yazması, ülkenin potansiyeline saygısızlık etmek gerekçesiyle suç sayılacaktı. İnsanları geçmişine bakarak değerlendirmek, onlara hakaret etmekle eş değerdi Naravenya'da. Eğer ortada bir iş varsa özgeleceği olanlar müracaat etmeliydi o işe. Bu kural işverenin de çalışanın da vizyonunu altüst etti.

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 404)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 404)
Mücahit ÖZDEMİR 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sen hiç film icabı boğaz kesen caniyi izleyen birini izledin mi ? Yüz ifadesini gördün mü ? Kendi yapıyormuş gibi hissediyor bunu izleyen ve biz buna izin verdiğimiz için dizilerle insanların tecrübelerine yeni beceriler ekliyoruz.

Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 353)Sadece Başbakan Okusun, Erdal Demirkıran (Sayfa 353)
3 /