Satılmışlar Rıfat İlgaz'ın Rıfat İlgaz'dan Seçtikleri

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
878 gösterim
Bu kitapta, birinci sınıf bir mizah yazarının, ölümünden önce bizzat kendisinin seçtiği ve Türk edebiyatının en özgün mizah örneklerini oluşturan hikâyelerini bulacaksınız.
Edebiyata şiirle başlayan Rıfat İlgaz (1911-1993) toplumcu kuşağın gücünü artıran şiir kitaplarının ardından yayımladığı mizah hikayeleriyle de geniş bir okur kitlesine ulaştı. İlgaz'ın mizah alanında verdiği ürünlerden özellikle "Hababam Sınıfı"nı, kendi türünde bir başyapıt olarak nitelemek sanırız yanlış olmaz.
Rıfat İlgaz'ın yarım yüzyılı aşan yazarlık serüveni boyunca üst üste yeni basımları yapılan ve kuşaktan kuşağa okunagelen mizah kitaplarının özünü, balını sunuyoruz sizlere bu seçkide. Bununla hem bir mizah ustasının kendi yazdıkları arasından seçtiği örneklerin tadına varacak; hem de, okullardan Babıali kaldırımlarına, hapisanelerden sanatoryumlara uzanan çileli bir yaşamın izini süreceksiniz.
AD Yayıncılık, Aziz Nesin'le başlattığı "kendi seçtikleri" dizisinin bu ikinci yapıtını da gururla sunmaktadır.
Yasin Bektaş 
27 Şub 12:15 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İlk defa bir kitabını okuduğum Rıfat Ilgaz'ın Aziz Nesin ile bir yayınevi kurduğunu yani az da olsa ortak görüşlere sahip olduğunu söyleyebilirim.
Kitap yazarımızın kendi seçtiği birbirinden değerli ve bazı hikâyeleri halen güncelliğini koruyan konular içeriyor. Bir konusu Kemal Sunal'ın Tokatçı filmindeki sahte yol istimlakı yer alıyor. Okuyunca acaba filmin arkaplanında Rıfat Ilgaz'ın da payı var mı acaba diye düşündüm.

Harika hikâyeler var, mutlaka okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.