Apartıman Çocukları 100 Yaşında

8,9/10  (10 Oy) · 
47 okunma  · 
6 beğeni  · 
895 gösterim
7 Mayıs 1911, Rıfat Ilgaz'ın doğum günü. 7 Mayıs 2011'de tam 100 yaşında olacak babam. Okurları ona "Koca Çınar" diyor. Kolay değil tam 100 yıldır yaşıyor olmak... Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi. Bu yüzden, kendi deyimiyle, "gözü toplumda, kulağı halkta"ydı. O, benim için bir baba olmaktan öte, bilge bir kişiydi. Bugün bile bu yönünün az bilindiği düşüncesindeyim. Edebiyatın her türünde ürün vermiş olan Rıfat Ilgaz'ın 70'e yakın yapıtı var. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, çocuk kitapları, anı, makale... Yazarlığının yanı sıra dergici, basın şeref kartı sahibi bir gazeteci ve dizgiciydi de... Bugüne kadar milyonlarca kitabını okurlara ulaştırdığımız Rıfat Ilgaz'ın 100. doğum yılında onun tüm yapıtlarını yeniden ele almak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ile el ele verdik. Onun sıcaklığını sizlere birlikte taşıyacak ve son sözünü yerine getirmeye devam edeceğiz...
-Aydın Ilgaz-

Son Şiirim Elim birine değsin Isıtayım üşüdüyse Boşa gitmesin son sıcaklığım 19/ 11/ 1991
-Rıfat Ilgaz-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786053600411
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selçuk Çelebi 
16 Şub 13:31 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok keyifli bir kitaptı benim için. Usta'nın üslubuna diyecek laf zaten. İşin tuhaf yanı bu kitabın efsane dizi Bizimkiler'e esin kaynağı olması.

Gözde Uysal 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Rıfat Ilgaz'dan okuduğum ilk kitap Karartma Geceleri olmuştu ve çok beğenmiştim.Karartma Geceleri'nden sonra bu kitabı beni maalesef tatmin edemedi. Günlük konuşma dilinin kitapta direkt yansıtılması her ne kadar insanı kitaba bir adım daha yaklaştırsa da deli gibi önereceğim bir kitap olamadı kendisi. Sıradan insanların sıradan hayatlarına yer veren, içimizden gelen bir kitap. Akıcı ve sade bir dili olduğunu söyleyebilirim. Bir şeyler kazanmaktan daha çok vakit geçirmek için bir kitap arıyorsanız tabiiki okuyabileceğiniz bir kitap olacaktır.

silaes 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Kitabı bitirdiğim an kocaman bir boşluğa düştüğümü hissettim. Sanki zorlama bir son olmuş gibiydi. Ayrıca dilinin akışkanlığını çok beğendim.