Sessiz Oda Sabrın ve Cesaretin Gücüne Şahitlik Eden Mükemmel Bir Klasik

8,0/10  (26 Oy) · 
61 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.144 gösterim
"Burası tam olarak yeterli değil. Koltuktan uçamadım," dedi. Etrafına bakındı. " Eğer beni pencereye götürebilirsen sana uçabildiğimi gösterebilirim."

Buna inanıyordu. Bu konuda hiç bir şüphe yoktu, bunu gerçekten yapabildiğini sanıyordu. Eğer onu pencereye götürürsek elleri havada iki tarafına açılmış olarak yere çakılacaktı.

Ne diyeceğimizi bilemiyorduk, biz de konuyu değiştirdik ve sonra hastaneden ayrıldık. Ayrılırken sesi kulaklarımda çınlıyordu: "Uçabiliyorum baba, uçabiliyorum."

On yedi yaşındaki Lori Schiller birbirine bağlı zengin bir ailenin tek kızıydı. Altı yıl sonra ilk intihar girişiminde bulundu ve New York şehrinde kafasında ona eziyet eden sesler ve üzerinde yırtık pırtık kıyafetleriyle sokaklarda dolaştı. Lori Schiller artık bütünüyle olgunluğa ulaşmış bir şizofreni hastalığının tam ortasındaydı. Defalarca hastaneye yattı, rehabilitasyon merkezlerine sığındı, durumu kötüleşti, daha fazla intihar teşebbüsünde bulundu ve yorucu olan mutlak bir çaresizliğin içinde yaşadı. Ama kurtuldu.

Şimdi bu kişisel yaşam öyküsünde Lori bizi, kendine ait saklı dünyasından içeri alıyor, onu iyileştiren doktorları ve hastalığı süresince acı çeken ailesini de yanına alarak bu hastalıktan nasıl kurtulduğunu anlatıyor. Sürükleyici, yürek parçalayıcı ama kesinlikle yüceltici bir hikâye...

"Sessiz Oda" akıl hastalığının yarattığı yıkıcı etkilere, sabrın ve cesaretin gücüne şahitlik eden mükemmel bir klasik.

"Lori ile şizofreninin derinliklerine yolculuk ettikten sonra, asla eskisi gibi olamayacaksınız."
-Diane Sawyer-

"İlk sayfasından itibaren Lori'nin hikâyesi sizi etkisi altına alacak ve üzecek...
Şizofreni hakkında okunulabilecek en iyi kitap."
-Oakland Press-
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  468
 • ISBN:
  9786054335749
 • Orijinal Adı:
  The Quiet Room
 • Çeviri:
  Elif Kadıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
17 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Lori sesleri ilk duymaya başladığı andan itibaren onları anlamlandıramamıştı,bu yüzden en yakın arkadaşları dahil ailesi ile de paylaşamama kararı aldı.Başarılı ve çok sevilen bir genç kızdı.Üniversite eğitimine başladığı dönem duyduğu sesler artmıştı.Buna rağmen okulunu başarı ile bitirdi.İlk intihar girişimi ile birlikte ailesi onun rahatsızlığını kabul etmeye yanaşmadı ama tüm desteklerini ve sevgilerini vermeye devam ettiler. Lori uyuşturucu ile tanıştığı dönemde ailesi bunu fark etmedi çünkü kullandığı ilaçlarda uyuşturucu özelliliği taşıyordu.Yattığı hastanelerde ki tedavi süreci ve terapistlerinin tespitlerini dinlemeye çalışsa da her seferinde galip geliyordu . Lori'nin Şizofren hastalığını yenebilmek için verdiği çaba ve azmin; en ince detayına kadar anlatıldığı gerçek bir hayat hikayesi...

Sadettin TANIK 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Akıcı bir dili var. Şizofreni rahatsızlığı olanlar ya da çevresinde bu tür rahatsızlıklar yaşayanların okuyabilecekleri, bence okurken de kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri bir roman. Özellikle yazarın annesi tarafından (ya da annesinin ağzından) kaleme alınmış bölümler son derece etkileyici. Şizofreni hakkında çok fazla bilgi vermiyor. Ancak yaşayan kişiler ve ailelerinin ruh halleri ile ilgili son derece değerli bir rehber.

Halil Korkut 
30 May 08:20 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Psikolojiye ve psikiyatriye meraklı olanların ve bu alanda eğitim görenlerin dahası bu doğrultuda rahatsızlığı olanların ve dahi refakatçilerin okuması gereken dramatik, öğretici ve yönlendirici bir hayat öyküsü bu.

Başucumda Kitap 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bence de kitap akıcı bir dilde yazılmış. Birçok okuyucu tarafından beğenilmese de ben başarılı buldum. İlgi çekici ve farklı. Kafasının içinde belli başlı seslr duymaya başlayan bir kızın hayat hikayesi. Ailesiyle yaşadıkları, hissettikleri, saptığı yollar ve çok daha fazlası. Bütün bunları bırakın başlı başına eğitici bir özelliği de var. Kitabın az bir bölümünde Lori Schiller'ın psikiyatristinin notlarına, söylediklerine ve vereceği bilgilere de yer verilmiş. Tamamiyle eğitici olan kısım da buydu bence. Okumalısınız. Öneririm.

Pandomimin sesi 
 13 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beni derinden etkileyen bir roman oldu.bir şizofrenin hayatını her yönüyle yansıtan bir kitap.En çok etkileyen kısım ise yazarın bu olayları yaşamış olması.Milyonda bir iyileşebilme ihtimali varken bunu başarabilmesi..Bu kitabı okuduktan sonra asla bir şizofrene eskisi gibi bakamayacaksınız.

Hastabukalemun 
30 Nis 20:29 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Çok güzel ve akıcı bir anlatımı vardı orta sayfalara geldikçe gaipten sesler duymaya başladım ve sonuna gelemeden kitabı bıraktım. Sonunda ne olduğunu merak ettiğim bir kitap.

buse soysal 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sessiz Oda benim OkuOku'dan kaegom bedavaya gelsin diye aldığım bir kitaptı açıksözlü olmak gerekirsek :D

Ama tam bana ve benim alanıma hitap ettiği için çok merak edip yaza bırakmadan okumaya başladım.400 + sayfa kadar olmasa beni biraz çileden çıkarsa da gerçek bir hayat hikayesi olması sabretmemi sağladı diyebilirim.

Gerçek bir şizofreni hikayesi diyebilirim.Tam da şizofreninin tedavisinin olmadığı elektroşok tedavisiyle çözüme ulaştırılmaya çalışılan yıllarda geçiyor.

Her şeyi ile dört dörtlük bir genç kızımızın bu illet hastalığa yakalanmasını ve sesler duymasıyla içten içe delirmesini bu durumda bataklıkta battıkça battığını sesler susturmak için intihar ve uyuşturucu dahi kullandığını kadar bahsediyor.Kızımız sonunda tabi ki iyileşiyor ve o kötü zamanlarını bu kitap vasıtasıyla bizlere aktarıyor.

Kitabın sadece kızın gözünden değilde ailesinin,doktorlarının ve arkadaşlarının gözünden de aktarılması ayrı bi hoş olmuş diyebilirim.

Rezzan 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Lori'nin hissettiklerini gerçekle ayırt edebilmesi çok zor gerçekten. Bir tabur düşman askeriyle tek başına mücadele edip zafer kazanması gerekiyordu. Oldukça zorlu bir süreç.
Şizofreniyle baş etmek sabır ve azim gerektiriyor.
Yaşadıklarını içtenlikle anlattığı için Lori'ye teşekkür ederim.

Kitaptan 10 Alıntı

Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yürüyordum ve dönüyordum... Yukarı aşağı... Aşağı yukarı... Herkes ünite aktiveleri için hastaneden ayrılıyordu ama ben yürümeye devam ediyordum."

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 253)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 253)
Nurhan Işkın 
16 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Artık bir şeyler değişiyordu.Özgür bırakılıyordum.Biraz huzur bulabilmek için çok dua etmiştim ve hepsi kabul oluyordu.

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 429)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 429)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bazı insanlar Sesleri duyduğum anlarda bunu anlayabiliyorlar. Aslında bunu yapmamalarını isterdim."

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 461)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 461)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Sesler beynimin içinde öyle yüksek sesle bağırıyorlardı ki, o akşam Dr. Doller'la randevumda doktorun sesini güçlükle duyabiliyordum."

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 335)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 335)
Nurhan Işkın 
15 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

O koltuğun içinde oturmak beni nasıl yok ediyorsa, bu koltuğu yolmakta benim bu yok oluşumu simgeliyordu adeta.

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 180)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 180)
Nurhan Işkın 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bana en çok eziyet veren,Seslerin bana kahkahalarla gülmesiydi.Bu sanki herkes tarafından dalga geçilen biri olmuşum gibi beni aşağılayan cinsten histerik kahkahalardı.Neden bana bu kadar acımasız davrandıklarını bilmiyordum ama bu şekilde alay konusu olan bir korkak olduğum için kendimden nefret ediyordum.

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 55)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 55)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bu, sanki Seslerin beni nasıl tükettiğini anlamam için düzenlenmiş haftalarca süren bir tutsaklık seansıydı."

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 265)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 265)
Nurhan Işkın 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Babam dışarı çıkıp insanlarla tanışmamı, genç insanlarla vakit geçirmemi söylüyordu."

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 226)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 226)
sinem gülen 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizim ailede hepimiz aynı şeyi hissetmeden, kimse bir şey hissedemezdi."

Sessiz Oda, Lori SchillerSessiz Oda, Lori Schiller
Hasibe Beyza Üzümcüoğlu 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim odaklandığım nokta Jimmy Stewart'ın 'Ölü olsam şuan canlı olduğumdan daha değerli olurum' dediği sahneydi. İşte hissettiğim buydu. Hayatımdaki herkesin üstüne inanılmaz bir yük bindiriyordum ve artık ölü olmayı istiyordum.

Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 200 - Martı Yayınları)Sessiz Oda, Lori Schiller (Sayfa 200 - Martı Yayınları)