Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.498
Gösterim
Adı:
Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055092832
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Kızıl Dosya ve Dörtlerin Yemini kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine ulaşan Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes serisine kısa hikâyeler yazarak devam etmiştir. Birçok eleştirmen, yazarın kısa hikâyeler yazmakta daha başarılı olduğu konusunda hemfikirdir.

Altı öykünün bir araya geldiği Bohemya’da Skandal, ünlü dedektifin hayranlarına macera dolu bir yolculuk vadediyor.
80 syf.
Bu kitap tam üç kere okumuş oldum, yabancı dilde okuduğumuz kitaplar ne yazık ki çevirimde ayını ismi taşımıyorlar. Bazen böyle şaşırtmaca oluyor ama olsun. kitabının sonu bildiğim halde yine de merakla ve heyecanla okudum. Artur Conan Doyle her zaman büyük zevkle okuduğum, Hayal gücüne hayran kaldığım yazarlar arasında yer alan en büyük yazarıdır.
Şiir ruhlu kadın
Şiir ruhlu kadın Sherlock Holmes - Bohemya'da Skandal'ı inceledi.
Birisi bana dese ki Sherlock Holmesin kitaplarını okuyacaksın ve bitmesin isteyeceksin inanmazdım. Ama hepsini bir solukta okudum. Kimisini sevdim kimisini sevmedim. Ama okunmaya değer herkese tavsiye ederim (:
272 syf.
·10 günde
Sherlock Holmes'un hikayeleri sadece keyif almak için değil; o dönemin (1900ler) İngilteresi ve bir İngiliz centilmeninin yaşantısını tanımak açısından da okunmalı. Sherlock Holmes mükemmel bir adam değil; çok dalgın, bunalımlı hatta bazen ölümü düşünecek kadar bunalımlı, afyon içen bana en garip gelen tarafı da buydu hikayelerini okuduğum zaman, Sherlock Holmes bazı açılardan bir anti-kahraman. Belki de bu yüzden bu kadar popüler bir karakter ama çok zeki ve yetenekli ve iyinin yanında bir roman karakteri.
96 syf.
·1 günde·9/10 puan
3 farklı yazar 3 farklı polisiye anlatı. Hepsi birbirinden farklı bir tat bırakıyor damakta. Belki de alışılmış olduğu için en iyisi Conan Doyle'un hikayesi gibi geliyor ama farklı anlatım tarzları ve farklı bakış açılarından dolayı herkesin ayrı tat alacağı, küçük tadımlık bir eser olmuş. Fakat kitapta özellikle dikkatimi çeken şey Sherlock Holmes'un o kadar hikayesi varken ve içlerinden sadece bir tanesi başarısızlıkla- tam olarak başarısızlık da sayılmazken- sonuçlanmış ve bu başarısız görünen hikayenin eklenmesi dikkatimden kaçmadı değil. :)
336 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Bohemya'da skandal Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle

İrene Adler hakkında en çok detay verilen Sir Arthur Conan Doyle kitabında Bohemya'da skandal harici başka Sherlock Holmes maceralarıda var. Hepsi birbirinden ilgi çekici ve mantık,zeka yüklü. Artur Conan Doyle her zaman büyük zevkle okuduğum, Hayal gücüne hayran kaldığım yazarlar arasında yer alır. Yer alır çünkü İngiltere,kasvet,1800 lü yıllar,çözümlemeler,merakların giderilmesi,esrarengiz olayların akışı gibi ilgimi çeken birçok şey vardır kitaplarında. Kitabın ana karakteri Sherlock Holmes komple donanımlı düzen adamı değil; çok dalgın, bunalımlı hatta bazen ölümü düşünecek kadar bunalımlı, esrar,pipo,alkol içen,kılıktan kılığa çok kolay girebilen enterasan bir centilmen. Sherlock Holmes bir anti-kahraman. Okuma alışkanlığım yok diyenlere rahatlıkla önerilir çünkü sürükleyiciliği hiç düşmüyor. Kitapta altı öykü var birbirleri ile ilintili Dr James Watson her öyküde iyi bir dost ve yardımcı karakter rolünü bu kitapta'da yapıyor. Öykülerin özellikle kitaba ismini veren öykünün ana fikri ise bir kadının eline koz vermeyin çünkü o istemediği sürece onun elinden kurtulamazsınız. Sherlock Holmes'u alt eden dişil zekaya saygı duruşu olmuş bir nevi. Kral'da olsan,en iyi dedektif ve en iyi doktor bile olsan İrine Adler gibi zeka küpü ve isterik bir kadının oyununa gelebilirsiniz diyor ve ismini veren öykü en eğlenceli ve keyifli bir öykü oluyor sırf yukarda belirttiğim durumdan ötürü. Ayrıca Holmes'u anlatan kitaplarında yazar anlatıcının ağzından genelde çok zor gibi görünen, tahmin edilemeyen olayları Watson'a anlatırken "neden ben bu şekilde düşünemedim" ifadesine kapıldığımız bir dille bizleri etkiliyor. Sorgulamayı ve bakış açımızı bir nebzede olsa değiştiren akıl dolu bu kitabı ve tüm Sherlock Holmes serisini polisiye severlere tavsiye ederim.

"Size borcum çok. Lütfen söyleyin sizi ne şekilde ödüllendirebilirim? Bu yüzüğü-" parmağından Zümrüt bir yüzük çıkarıp Holmes'a uzattı. Holmes yüzüğü kabul etmedi.
"Majesetelerinde bu yüzükten daha değerli bir şey var"
"Nedir? Söyleyin, hemen vereyim."
"Bu fotoğraf."
"Irene Adler'in fotoğrafı mı?" Kral affalamıştı. "Elbette. Madem çok istiyorsunuz."

Yukarıda ki alıntıda görüldüğü gibi maddiyattan çok onu alt eden kadının fotoğrafı daha değerli.
Kızıl Dosya ve Dörtlerin Yemini kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine ulaşan Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes serisine kısa hikâyeler yazarak devam etmiştir. Birçok eleştirmen, yazarın kısa hikâyeler yazmakta daha başarılı olduğu konusunda hemfikirdir. Altı öykünün bir araya geldiği Bohemya'da Skandal, ünlü dedektifin hayranlarına macera dolu bir yolculuk vadediyor.

Sağlıcakla ve dostlukla kalın

Keyifli okumalar
336 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
İrene Adler hakkında en çok detay verilen Sir Arthur Conan Doyle kitabında Bohemya'da skandal harici başka Sherlock Holmes maceralarıda var. Hepsi birbirinden ilgi çekici ve mantık, zeka yüklü. Artur Conan Doyle her zaman büyük zevkle okuduğum, hayal gücüne hayran kaldığım yazarlar arasında yer alır. Yer alır çünkü İngiltere, kasvet, 1800’lü yıllar, çözümlemeler, merakların giderilmesi, esrarengiz olayların akışı gibi ilgimi çeken birçok şey vardır kitaplarında. Kitabın ana karakteri Sherlock Holmes komple donanımlı düzen adamı değil; çok dalgın, bunalımlı hatta bazen ölümü düşünecek kadar bunalımlı, esrar, pipo, alkol içen, kılıktan kılığa çok kolay girebilen enterasan bir centilmen. Sherlock Holmes bir anti-kahraman. Okuma alışkanlığım yok diyenlere rahatlıkla önerilir çünkü sürükleyiciliği hiç düşmüyor. Kitapta altı öykü var birbirleri ile ilintili Dr James Watson her öyküde iyi bir dost ve yardımcı karakter rolünü bu kitapta'da yapıyor. Öykülerin özellikle kitaba ismini veren öykünün ana fikri ise bir kadının eline koz vermeyin çünkü o istemediği sürece onun elinden kurtulamazsınız. Sherlock Holmes'u alt eden dişil zekaya saygı duruşu olmuş bir nevi. Kral'da olsan, en iyi dedektif ve en iyi doktor bile olsan İrine Adler gibi zeka küpü ve isterik bir kadının oyununa gelebilirsiniz diyor ve ismini veren öykü en eğlenceli ve keyifli bir öykü oluyor sırf yukarda belirttiğim durumdan ötürü. Ayrıca Holmes'u anlatan kitaplarında yazar anlatıcının ağzından genelde çok zor gibi görünen, tahmin edilemeyen olayları Watson'a anlatırken "neden ben bu şekilde düşünemedim" ifadesine kapıldığımız bir dille bizleri etkiliyor. Sorgulamayı ve bakış açımızı bir nebzede olsa değiştiren akıl dolu bu kitabı ve tüm Sherlock Holmes serisini polisiye severlere tavsiye ederim.
"Size borcum çok. Lütfen söyleyin sizi ne şekilde ödüllendirebilirim? Bu yüzüğü" parmağından Zümrüt bir yüzük çıkarıp Holmes'a uzattı. Holmes yüzüğü kabul etmedi.
"Majestelerinde bu yüzükten daha değerli bir şey var"
"Nedir? Söyleyin, hemen vereyim."
"Bu fotoğraf."
"Irene Adler'in fotoğrafı mı?" Kral affalamıştı. "Elbette. Madem çok istiyorsunuz."
Yukarıda ki alıntıda görüldüğü gibi maddiyattan çok onu alt eden kadının fotoğrafı daha değerli.
336 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
İnanılmaz iyi bir kitapSherlock Holmes'un o olayları çözme şekline hayranım. Aslında az çok insan tahmin edebiliyor kimin yaptığını ama olayın nasıl olduğunu merak ettiğim için sonuna kadar okuyorum ve yahni ettiğim kişi çok ilginç bir şekilde olayı yapıyor
216 syf.
Altı öykünün bir araya geldiği Bohemya'da Skandal, ünlü dedektifin hayranlarına macera dolu bir yolculuk vadediyor. Sherlock Holmes seven okurlar için tavsiye ederim. Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal Arthur Conan Doyle
336 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sherlock Holmes hikayeleri gayet güzel kurgulanmış hikayelerdir herkese tavsiye ederim.Üstelik beyin gelişimi içinde diğer romanlardan daha faydalı olduğunu düşünüyorum vesselam
Elit Elit
Elit Elit Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal'ı inceledi.
272 syf.
·4 günde·9/10 puan
Sherlock Holmes serisi kitapların çoğunu okudum. Bohemya' da Sıkandal da okuduğum enteresan öykülerden oluşan bir kitap. Olayın kahramanı Sherlock Holmes' a değil, ona bilgi birikimi ile keskin zeka sağlayan yazar Arthur Conan Doyle hayran olduğumu belirtmek isterim. Okuma alışkanlığı kazanamayan insanlara seriyi takip etmesini öneriyorum. Şimdiye kadar tavsiye ettiklerim okuma alışkanlığı kazandılar.
272 syf.
·Beğendi·7/10 puan
“To Sherlock Holmes she is always the woman.”
Irene Adler…Duygularıyla değil de mantığıyla hareket eden, sadece gören değil aynı zamanda gözlemleyen bir adamın aşık olma ihtimali nedir?Ama hayır, bence burada çok daha başka bir şey söz konusu.Sherlock’un hissettiği duygulara aşk diyemeyiz.Aslında gerçekte aşk var mıdır onu da bilmiyorum.Rasyonel dedektifimizi bu kadına çeken şey aşk değildi, zekasıydı.Öyleki, şeytani zekasıyla usta dedektifimizi bile alt etmeyi başarmış bir zeka.Biz erkekleri de kadınlara çeken şey aslında onlarda gördüğümüz bir özellik değil midir?Zeka,cinsellik,güzellik ya da başka bir şey.Ama muhakkak görünenin altında yatan bir sebebimiz vardır.Her erkek gibi Bohemya Krali Wilhelm Ormstein da kendini Irene Adler’in o karşı koyulmaz büyüsüne kaptırıp kadının dalgarında boğulmak üzereyken, olağanüstü yeteneklerini kullanarak en çaresiz vakalara bile çözüm olan dedektifimizin kapısını aşındırır.Kralımız bu genç kadınla ilişki yaşamış, ona bazı tehlikeli mektuplar göndermiş ve şimdide o mektupları yeni aşkıyla evlenmeden önce geri alma niyetindedir.Şu aptal erkekler dimi…Bir kadının sıcaklığını hissetmeye başladıkları anda her şeyi unutuyorlar.Dilleri bir anda çözülüyor söylenmemesi gereken şeyleri bir çırpıda anlatıyor ve yapılmaması gereken hatalar en doğru şeylermiş gibi hissediyorlar.Bence bu yüzden dünyayı kadınlar yönetmeli.Çünkü ne olursa olsun akılları duygularının önünde oluyor.Laf aramızda bu özelliklerini hiç sevmiyorum .Sanırım buna kimse itiraz etmez çünkü edecek olan olursa şunları örnek gösterebilirim:
Kesin nedeni bilinen 3 savaş vardır.
1- Truva Savaşı(MÖ),
2-Atilla'nın(MS.434-453) karısı için Savaşı(galya seferi),
3-Cengiz(Timuçin) Han'ın (MS.1162-1227) karısı için Savaşı(merkitlerle savaşı),
Kadınlar yüzünden çıkmış savaşlar değil mi?Eğer bir erkekseniz şunu unutmayın, sakın ama sakın bir kadının eline koz vermeyin çünkü o istemediği sürece onun elinden kurtulamazsınız.Umarım bir Irene Adler ile karşılaşmazsınız dileğiyle…
Ömer Aybars
Ömer Aybars Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal'ı inceledi.
Sherlock Holmes...
Kendinden evvelki edebi karakter dedektiflerinin en farklısı, en zekisi.
Bu adı çocukluğumdan beri duyardım ama ciddi manada ilk okumamı İngilızce dersimiz için yapmıştım. İzah edeyim o vakitler Anadolu liselerine ingilizce bir yıl zorunlu idi. Bir senenin sonunda 9.sinif olmaya hak kazanıyorduk. İngilizcem de hayli iyiydi şimdi arada bir mühendislikte halt vardı niye İngilizce öğretmeni filan olmadın ki diye kendi kendime kızdığım oluyor. Zira Yabancı Dil sınavına da girmiştim ve Ingilızce Öğretmenliğine de puanım yetmişti. Ne anlatıyorum ben? Neyse işte zamanımızda CDler DVDRler filan da vardı ama eski bir teknolojiyi kasedi kullanarak teypten reading yapıyorduk. Sonra işittiklerimizi yazıyor ve telaffuzumuzu düzeltiyorduk.
İşte o derslerden birinde 6-7 hafta sürecek bir reading macerasına başladık: "Sherlock Holmes and the Duke's Son". Ondan sonra da aramız açılmadı hiç.
Şimdi ev ahalisine Sherlock okuyup üstüne hemen tv den 1994 yapımı o güzide diziden okuduğum bölümün bölümünü açıp izleyip izlettiriyorum.
Ne Benedict Cumberbatch ne Robert Downey Jr asıl Sherlock Jeremy Brett idi. Okuyun okutun ve toprağı bol olası Bretti de izleyin tabii ki.
Henüz elimde bir bilgi yok. Elinde bilgi olmadan bir teori üretmek büyük bir hata olur. İnsan teorileri gerçeklere uyduracağına, farkında olmadan gerçekleri teorilere uydurmaya çalışır.
Sherlock Holmes'a göre o, tam anlamıyla kadındı. Onun için başka bir ifade kullandığını pek duymadım. Holmes'ün gözünde o, cinsiyetinin bütün özelliklerini sergileyen biriydi. Holmes'ün Irena Adler'a karşı hissettiği duygunun "aşk"la kesinlikle hiç ilgisi yoktu.
Dostum, kadınların zekasıyla alay eder dururdu. O günden beri kadınların zekasıyla ilgili espriler yaptığını bir daha hiç duymadım. Ama ne zaman Irene Adler'in adı geçse veya fotoğrafına baksa aynı şeyi söyler: Ne kadındı o!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sherlock Holmes - Bohemya’da Skandal
Baskı tarihi:
Temmuz 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055092832
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nemesis Kitap
Kızıl Dosya ve Dörtlerin Yemini kitaplarıyla geniş bir okur kitlesine ulaşan Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes serisine kısa hikâyeler yazarak devam etmiştir. Birçok eleştirmen, yazarın kısa hikâyeler yazmakta daha başarılı olduğu konusunda hemfikirdir.

Altı öykünün bir araya geldiği Bohemya’da Skandal, ünlü dedektifin hayranlarına macera dolu bir yolculuk vadediyor.

Kitabı okuyanlar 568 okur

  • nnybsn
  • Selahattin AYHAN
  • ∅ Yazar Kız ∅
  • Cemile bozkurt
  • Sena Gümüş
  • Ezgi Atak
  • Ahmet zamir
  • Yeet
  • hdytklnc
  • Yağmur Artık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%13
18-24 Yaş
%36.2
25-34 Yaş
%30.4
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%46
Erkek
%53.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.2 (37)
9
%14.5 (19)
8
%7.6 (10)
7
%5.3 (7)
6
%3.8 (5)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0