Sigmund Freud’un Misyonu

9,0/10  (2 Oy) · 
0 okunma  · 
3 beğeni  · 
636 gösterim
Psikanaliz, Freud’un bizzat vurgulamaktan hoşlandığı gibi, onun eseriydi. Psikanaliz büyük başarılarının yanı sıra kusurlarıyla da kurucusunun kişiliğinin izlerini taşır. Bu durumda psikanalizin kökeni, hiç kuşkusuz, Freud’un kişiliğinde aranmalıdır. Peki Freud nasıl biriydi? Onu kendine özgü bir biçimde davranmaya, düşünmeye ve duyumsamaya sevk eden benliğindeki itici güçler nelerdi? Düşmanlarının iddia ettiği üzere, cinsellik ve disiplinsizlik ortamında yetişmiş yoz bir Viyanalı mıydı, yoksa en sadık taraftarlarının savunduğu gibi doğruyu bulma yolunda korkusuzca ve ödün vermeden yürüyen, ailesine karşı oldukça sevecen, öğrencilerine karşı kibar, düşmanlarına karşı âdil, kendini beğenmişlik veya bencillik emareleri taşımayan, dahası kişisel hiçbir kusuru olmayan büyük bir üstat mıydı?
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786050205671
 • Orijinal Adı:
  Sigmund Freud’s Mission
 • Çeviri:
  Orhan Düz
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Hamit Yıldırım 
 07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Biz neden sarhoş oluncaya kadar içmiyoruz? Çünkü çok içmekten dolayı baş ağrısının zararı ve ayıp, sarhoş olmak zevkinden daha önemli bir zevksizlik doğurur. Biz neden her ay yeniden âşık olmuyoruz? Çünkü her ayrılıkta, yüreğimizden bir parça da birlikte ayrılıp gidiyor. Biz neden herkesle arkadaş olmuyoruz? Çünkü onun kaybı ve mutsuzluğu da bizi derinden etkileyecektir. Bunun içindir ki, biz zevk aramaktan çok, acıdan kaçmak için çaba harcıyoruz."

Sigmund Freud’un Misyonu, Erich FrommSigmund Freud’un Misyonu, Erich Fromm
Ferhat Tan 
22 Mar 19:18 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İncelenen alan ister toplum olsun ister bireyler olsun, muhatabımız daima insandır. Ve muhatabımız insan olduğuna göre, buda onların bilinçdışı güdülenmeleriyle muhatap olduğumuz anlamına gelir; birey olarak insanı, toplumun bir üyesi olarak insandan ayırmak mümkün değildir. Bu yapılacak olursa, sonuçta ikisi de anlaşılamaz.

Sigmund Freud’un Misyonu, Erich Fromm (Sayfa 111 - Öteki Yayınevi (1. Basım))Sigmund Freud’un Misyonu, Erich Fromm (Sayfa 111 - Öteki Yayınevi (1. Basım))