Adı:
Sis
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108141
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Skeleton Crew
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sis
Sis
Sis
“Şimdi koluma girip sıkıca tutunun. Birçok karanlık mahzene gireceğiz, ama sanırım yolu biliyorum. Yeter ki kolumu bırakmayın.”

Stephen King’in sadece “korku ve gerilim romanlarının büyük ustası” olmadığını, sınır tanımayan hayal gücünün ve yaratıcılığının kısa öyküyü de kapsadığını gösteren bir yapıt var elinizde. King’in yaşamının farklı dönemlerinde kaleme aldığı, büyüleyici ve ürpertici yirmi iki öykü...

Önce kasabanın, sonra kentlerin üzerine bir karabasan gibi çöken sis ve içinde sakladığı korkunç yaratıklar; uğursuz güçleriyle her harekete geçişinde ölümü çağıran, ürkütücü bir oyuncak maymun; ıssız bir gölün ortasında, bir raftın üstünde, açgözlü bir su canavarıyla baş başa kalmış dört üniversite öğrencisi; on beş yaşındaki yeğeninin ölmeden önce “icat ettiği” gizemli bir bilgisayarla hayatının seyrini değiştirmeye soyunan mutsuz bir adam… ve diğerleri.
383 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Birbirinden eşsiz hikayelerden olusan gerilim dolu "Sis" i okurken etkilenmemek elde degil. "Sis" i okuyunca filminide izleme arzusu olustu ve diger hikayelere gecmeden izledim. Ayda 1 de olsa Stephen King okumaya karar verdim :). Bu okudugum ikinci kitabi ve dili gercekten akici. Sira dişi kitaplar sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
Kitap kokusu üstünüze sinsin...
640 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
King'in hayal gücü , yaratıcılığı o kadar büyük o kadar sonsuz ki sadece romanlarında değil kısa hikayelerinde de bunu görebiliyoruz ...Kesinlikle bir sınırı yok ne denir ki hayranım onun beynine ...Hayatının farklı dönemlerinde kaleme aldığı 22 kısa hikayeden oluşuyor kitap ve hepsi birbirinden ürpertici, ilginç ve büyüleyici ...Kitapta beni en çok etkileyen hikaye 'Yaşama Hırsı ' oldu ...Lakin anlatılan sahneler zihnimde dönmeye başlayınca ürpermedim desem yalan olur ...Yine ve yeniden çok beğendim ...Ve King 'in sözleriyle kaçıyorum :

"Şimdi koluma girip sıkıca tutunun. Birçok karanlık mahzene gireceğiz, ama sanırım yolu biliyorum. Yeter ki kolumu bırakmayın.”
328 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Stephen King'in en sevilen kitaplarından olan Sis roman değil esasında bir öykü kitabı. Oldukça kısa sürede bitirdiğim kitabın ilk ve en uzun öyküsü olan Sis filme uyarlanmıştı ve süresi gayet uzun. Yorum yaparken elimdeki 328 sayfalık ilk basılan versiyonu üzerinden yapacağım. Yakın zamanda genişletilmiş hali çıkmıştı ve ben bu olaya oldukça gıcık olmaktayım. Çünkü her şeyi bildiğini zanneden bazı editör bozuntuları kalın olursa satılmaz bahanesiyle kitabı tam metin bastırmıyor. Maalesef aynı muamele O ve Mahşer için yapıldı. Ticari bir hamle belki ancak okuru kandırmak hoş değil gerçekten. Mesela Karamazov Kardeşler de kütük gibi kitap ama insanlar deli gibi alıp okuyor, demek bu politika yanlış. Kitap güzel olduktan sonra sayfa sayısı önemsizdir. Sis de bu kitaplardan biri bana göre. Stephen King tuğla gibi romanlarda gösterdiği başarıyı öykülerinde gösteriyor. Güzel bir anlatım biçimi ve betimleme yeteneğine sahip olan yazar bize hayali varlık ve olayları güzel hissettiriyor. Okurken olayların havasına giriyor ve kişilerin psikolojisine bürünüyorsunuz. 8 öyküden oluşan kitap genel olarak güzel ve sürükleyici bence. Öyküler en uzundan kısaya doğru sıralanmış kitapta, son öykü 7 sayfa gibi bir şeydi. Bazıları daha iyi elbette fakat hemen hepsinde belli bir korku çıtası var. Kimi zaman mide kaldırmayan sahnelerin olduğu öyküler arasında en güzel olanı Sis bana göre. Okurken tam bir Stephen King olduğunu hissettiren öykünün kitaba neden isminin verildiği net olarak anlaşılıyor. Son öykü çok kısa olsa da uzun romanlarına alıştığımız bir yazardan beklenmeyecek derecede iyi. Öykülerin hemen hepsinde baş karakterlerin geçmişlerine bir yolculuk var. Bu sayede karakteri daha iyi tanıyor ve olaya bakışını daha iyi kavrıyoruz. Stephen King'i tanımak için başlanabilir kitaba. Öykülerin bazıları bana ilk zamanlarında yazdıkları gibi geldi. Hepsinden tek tek bahsedemeyeceğim yoksa inceleme çok uzar, en güzeli kendiniz okuyup görün. Hatta bazı öyküler tek başına kitap olarak çıkabilirmiş gibi geldi bana. Gerilim ve korku seviyorsanız zaten ilginizi çekecek bir eser. Lütfen şu kitapları ya tam metin basın ya hiç basmayın sayın yayınevleri, tamam para kazanıyorsunuz da edebiyat böyle çakallıkların yeri değildir.
640 syf.
·4 günde·10/10
İ-NA-NIL-MAZ-DI.
.
Yazarın soyadı yeneteğine gerçekten de cuk diye oturuyor. Adam hakikaten KING. Bu yaşa kadar daha önce hiç bu yazara ait bir kitap okumamıştım ve kesinlikle bu benim için bir kayıp. Kitabı okurken her sayfasında heyecanlandım, her satırı beni içine çekti. Öyle betimlemeler vardı ve öyle inandırıcıydı ki bazen gözlerimi yumdum ve "Sakin ol, gerçek değil bu sadece bir kurgu" dedim kendime. Öyle etkiledi, öyle sarstı ve öyle kitapla aynı anda beni de bitirdi. Finali filmden farklı olmuş ama kesinlikle çok başarılıydı. Fakat her yaş grubuna okutulmamalı. 15 yaşından küçükler okumamalı bence çünkü gerçekten ağır sahneler, kan dondurucu dehşetler vardı kitapta.
Okumak istiyorsanız korkmaya hazır olun derim.Hiç bitmesin istedim fakat sonradan öğrendim ki benim elimde ki basitleştirilmiş bir metinmiş. Orjinal hikaye 1200 küsür sayfadan oluşuyormuş. Sanırım yakın zamanda alacağım
.
Kısaca kitabın konusundan bahsedeyim. Bilinmeyen bir Sis'in içinde markette mahsur kalmış 50-60 kişinin hikayesini konu alıyor. Marketten dışarı çıkamıyorlar çünkü Sis'in içinde insanları yiyen çeşitli yaratıklar var. Ana karakter bir kişi gibi görünse de aslında değil. Kitapta yan karakter adına kimseyi göremedim açıkçası. Her karakterin rolu gerçekten çok önemliydi. Biri olmasa hikaye de eksiklikler kalırdı. Sadece Kitabın finali beni tatmin etmedi ama sanırım bu basitleştirilmiş metin olmasıyla alakalı. Filme çekilen kitap sonuyla filmden ayrılıyor. Filmi izledikten okuyacaklar için ufak bir tüyo olsun
.
Kitabın içinde ayrıca birkaç farklı hikaye daha var. Beni en fazla etkileyen hikaye bir adada mahsur kalan doktorun açlık sınırına gelmesi ile kendini kesip yemesi oldu. 🤕
.
Kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap fakat her yaşa uygun değil. 15 yaşından küçükler okumamalı çünkü gerçekten ağır sahneler mevcut. 🤐
.
#kitapsever #Reading #book #book#bookstagram #kitap #kitapkurdu #kitapokumak #kitapyorumu #kitapyorumum #kitaptavsiyesi #stephenking #king #sis #themist #altınkitaplar #korkukitabı #kitapönerisi
383 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Güzel bir Stephen King kitabı. Çeșitli öykülerden olușuyor ve sizi çok güzel geriyor, tam kafa dağıtmalık bir kitap bazı hikayeleri de cidden güzeldi tavsiye ederim.
328 syf.
·Beğendi·9/10
Merhaba sevgili okur,
Fotoğraf galerisini düzenlerken, İnstagram yorumu için çektiğim Sis kitabını fotoğrafını buldum. Fotoğrafı çekip unutmuşum. Okumamın üzerinden hayli zaman geçti, ama düşündüğüm zaman bende uyandırdığı gerginliğin hala hatırlıyorum.

Stephen King’in en sevdiğim kitabı değil ancak severek okuduğumu söyleyebilirim. Kitabın yalnızca sonu beni tatmin etmedi, onun dışında yaratmak istediği gerilimi iliklerime kadar hissettim.

Kitaba puanım: 9/10
Tavsiye ederim efenim.

Filmi ile karşılaştırmam gerektiğinde ise, yine her zamanki gibi, kitap filmden çok daha başarılıydı ve birbirine uymayan kısımları vardı.
383 syf.
·6/10
Başlagıcı film ile benzer şekilde ilerleyip tam heyecanın sardığı kısımda bambaşka bir hikayeye atlaması dışında sürükleyici bir kitap. Ee sonuçta Stephen King :)
640 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Bir süredir King'in kötü kitaplarına denk geliyordum. Onlardan sonra bu kitap ilaç gibi geldi.

Kısa hikayelerden oluşan bir kitap. En uzunu, kitabada ismini veren "Sis" hikayesi.

Sonu hariç Sis hikayesini çok beğendim. İnsanların, sis yüzünden ortaya çıkan canavarlardan kendilerini korumak için verdikleri çabayı, King'in eşsiz anlatımıyla okumak harikaydı.

Çok beğendiğim için filminide izledim. Filmi, 2. sınıf Amerikan korku filmi olmaktan öteye geçememiş. Ama sonu kitaba göre daha iyi (daha mantıklı) bitiyor.
640 syf.
·Beğendi·7/10
Birçok hikâyeden oluşan bu kitap King'in efsane eserlerinden birisi hatta ilk ve kitaba adını veren hikayesi olan "Sis" filme de uyarlandı. Okuması keyif vericiydi.
383 syf.
·31 günde·10/10
Bir daha asla bir kitabın hikayelerden oluştuğunu bildiğim halde okumayacağım. Stephen King e ayrıcalık yapıp okudum ama kabir azabına döndü kitap. Her hikaye farklı bir roman olmalıydı. Bir kitapta farklı hikayeler beni çok yordu. Her yeni başlayan hikayeye odaklanmam da çok zor oldu. Ben hikayeye kendimi kaptıramadan hikaye bitti. Ne anladım ki ben bundan. Hikayeler ayrı ayrı uzuuuun soluklu romanlar olmalıydı. Yaşadığım bu işkenceye rağmen bazı hikayeler çok can alıcıydı.Maymun, Jaunt, Raft, Tanrıların bilgisayarı,Nona,Yaşama Hırsı, Esnek kurşunun türküsü hikayelerini sevdim. Tabi Sis apayrı bir hikayeydi. Sis'i okurken yine kendime eziyet etmemek için hayal gücümü kontrol etmeye çalıştım ama filmin yapımcısı bu özeni göstermemiş. Oldukça iğrenç ve ürkünç bir film olmuş.
640 syf.
·14 günde·Puan vermedi
En sevdiğim el sıkışmak istemeyen adamdı çok etkileyeci buldum. zaten bendeki sis 8 öyküsünü içeren 380 sayfaydı eserin tamamını okuyamadım ama bayıldım! King resmen insanin ne kadar düşünmek istemediği şey varsa insani oraya doğru sürüklüyor ve nereye doğru gittiğini vardığında anlıyorsun. Tam bir korkularla yüzleşme seansı gibi !
383 syf.
·Beğendi·Puan vermedi·
Bazı yazarlar sisteminizden öyle kolay kolay çıkmaz. Damarlarınızda gezinir, gezinir, punduna getirip elinizden iradenizi, gözünüzden sürmenizi çalar da ruhunuz duymaz.

Ben de farklı sularda deneyim kazanayım diye şöyle bir döndüm dolaştım sonra bir baktım ki elimde yine bir King kitabı. Okuma skalama göre en çok Stephen King kitabı okumuşum. Hiç de şaşırtıcı değil benim için. King usul usul dokuyor büyüsünü, sonra bir bakmışsınız iliğinizi kemiğinize kadar dehşete kapılmışsınız. King’ in kitapları sadece konularının yaratıcılığı ile değil, karakterlerinin gerçekliği ile sizi sizden koparır. Artık hikayenin kahramanı sizsinizdir. Dehşet, çaresizlik, korku, tiksinti, hırs, artık hikayenin başrolünün değil de sizin damarlarınızda gümbürder.

Bu kitabı hikayelerden oluşuyor. En ünlüsü kitaba adını verip , filmi de çekilen ‘’ Sis’’ tabi ki. Beni etkileyen hikayelere Tanrıların Bilgisayarı, Maymun ve Raft’ ı da ekleyebilirim. Nona’ dan ise pek hoşlanmadım.

Bu çeviride sadece sekiz hikaye var.
* Sis
* Tanrıların Bilgisayarı
* Raft
* Maymun
* Nona
* El Sıkışmak istemeyen Adam
* Yaşama Hırsı
* Kabil Canlandı

Kitabın 22 hikayenin tamamının bulunduğu geniş versiyonu da çıkmış bilesiniz.

Genel olarak ise her zamanki gibiydi işte; MUHTEŞEM !
“Dinliyor, ama duymuyorsunuz! Duyuyor, ama inanmıyorsunuz!

Hanginiz dışarı çıkıp, her şeyi kendi gözleriyle görmek ister?”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sis
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108141
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Skeleton Crew
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sis
Sis
Sis
“Şimdi koluma girip sıkıca tutunun. Birçok karanlık mahzene gireceğiz, ama sanırım yolu biliyorum. Yeter ki kolumu bırakmayın.”

Stephen King’in sadece “korku ve gerilim romanlarının büyük ustası” olmadığını, sınır tanımayan hayal gücünün ve yaratıcılığının kısa öyküyü de kapsadığını gösteren bir yapıt var elinizde. King’in yaşamının farklı dönemlerinde kaleme aldığı, büyüleyici ve ürpertici yirmi iki öykü...

Önce kasabanın, sonra kentlerin üzerine bir karabasan gibi çöken sis ve içinde sakladığı korkunç yaratıklar; uğursuz güçleriyle her harekete geçişinde ölümü çağıran, ürkütücü bir oyuncak maymun; ıssız bir gölün ortasında, bir raftın üstünde, açgözlü bir su canavarıyla baş başa kalmış dört üniversite öğrencisi; on beş yaşındaki yeğeninin ölmeden önce “icat ettiği” gizemli bir bilgisayarla hayatının seyrini değiştirmeye soyunan mutsuz bir adam… ve diğerleri.

Kitabı okuyanlar 1.393 okur

  • Feyza beştaş
  • İlber tuna
  • Seren ÖZDEMİR
  • Erol Bek
  • Gökhan ertürk
  • Leyla Kurt
  • Aleyna
  • Recep Karabudak
  • ali can şimşek
  • Duygu gökbaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%11.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.2
Erkek
%39.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.1 (104)
9
%12.3 (51)
8
%22.9 (95)
7
%11.3 (47)
6
%7.7 (32)
5
%1.9 (8)
4
%0.7 (3)
3
%0.7 (3)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları