Adı:
Sis
Baskı tarihi:
Ocak 1986
Sayfa sayısı:
640
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108141
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Skeleton Crew
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sis
Sis
Sis
“Şimdi koluma girip sıkıca tutunun. Birçok karanlık mahzene gireceğiz, ama sanırım yolu biliyorum. Yeter ki kolumu bırakmayın.”

Stephen King’in sadece “korku ve gerilim romanlarının büyük ustası” olmadığını, sınır tanımayan hayal gücünün ve yaratıcılığının kısa öyküyü de kapsadığını gösteren bir yapıt var elinizde. King’in yaşamının farklı dönemlerinde kaleme aldığı, büyüleyici ve ürpertici yirmi iki öykü...

Önce kasabanın, sonra kentlerin üzerine bir karabasan gibi çöken sis ve içinde sakladığı korkunç yaratıklar; uğursuz güçleriyle her harekete geçişinde ölümü çağıran, ürkütücü bir oyuncak maymun; ıssız bir gölün ortasında, bir raftın üstünde, açgözlü bir su canavarıyla baş başa kalmış dört üniversite öğrencisi; on beş yaşındaki yeğeninin ölmeden önce “icat ettiği” gizemli bir bilgisayarla hayatının seyrini değiştirmeye soyunan mutsuz bir adam… ve diğerleri.
640 syf.
·4 günde·10/10
İ-NA-NIL-MAZ-DI.
.
Yazarın soyadı yeneteğine gerçekten de cuk diye oturuyor. Adam hakikaten KING. Bu yaşa kadar daha önce hiç bu yazara ait bir kitap okumamıştım ve kesinlikle bu benim için bir kayıp. Kitabı okurken her sayfasında heyecanlandım, her satırı beni içine çekti. Öyle betimlemeler vardı ve öyle inandırıcıydı ki bazen gözlerimi yumdum ve "Sakin ol, gerçek değil bu sadece bir kurgu" dedim kendime. Öyle etkiledi, öyle sarstı ve öyle kitapla aynı anda beni de bitirdi. Finali filmden farklı olmuş ama kesinlikle çok başarılıydı. Fakat her yaş grubuna okutulmamalı. 15 yaşından küçükler okumamalı bence çünkü gerçekten ağır sahneler, kan dondurucu dehşetler vardı kitapta.
Okumak istiyorsanız korkmaya hazır olun derim.Hiç bitmesin istedim fakat sonradan öğrendim ki benim elimde ki basitleştirilmiş bir metinmiş. Orjinal hikaye 1200 küsür sayfadan oluşuyormuş. Sanırım yakın zamanda alacağım
.
Kısaca kitabın konusundan bahsedeyim. Bilinmeyen bir Sis'in içinde markette mahsur kalmış 50-60 kişinin hikayesini konu alıyor. Marketten dışarı çıkamıyorlar çünkü Sis'in içinde insanları yiyen çeşitli yaratıklar var. Ana karakter bir kişi gibi görünse de aslında değil. Kitapta yan karakter adına kimseyi göremedim açıkçası. Her karakterin rolu gerçekten çok önemliydi. Biri olmasa hikaye de eksiklikler kalırdı. Sadece Kitabın finali beni tatmin etmedi ama sanırım bu basitleştirilmiş metin olmasıyla alakalı. Filme çekilen kitap sonuyla filmden ayrılıyor. Filmi izledikten okuyacaklar için ufak bir tüyo olsun
.
Kitabın içinde ayrıca birkaç farklı hikaye daha var. Beni en fazla etkileyen hikaye bir adada mahsur kalan doktorun açlık sınırına gelmesi ile kendini kesip yemesi oldu. 🤕
.
Kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap fakat her yaşa uygun değil. 15 yaşından küçükler okumamalı çünkü gerçekten ağır sahneler mevcut. 🤐
.
#kitapsever #Reading #book #book#bookstagram #kitap #kitapkurdu #kitapokumak #kitapyorumu #kitapyorumum #kitaptavsiyesi #stephenking #king #sis #themist #altınkitaplar #korkukitabı #kitapönerisi
328 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Stephen King'in en sevilen kitaplarından olan Sis roman değil esasında bir öykü kitabı. Oldukça kısa sürede bitirdiğim kitabın ilk ve en uzun öyküsü olan Sis filme uyarlanmıştı ve süresi gayet uzun. Yorum yaparken elimdeki 328 sayfalık ilk basılan versiyonu üzerinden yapacağım. Yakın zamanda genişletilmiş hali çıkmıştı ve ben bu olaya oldukça gıcık olmaktayım. Çünkü her şeyi bildiğini zanneden bazı editör bozuntuları kalın olursa satılmaz bahanesiyle kitabı tam metin bastırmıyor. Maalesef aynı muamele O ve Mahşer için yapıldı. Ticari bir hamle belki ancak okuru kandırmak hoş değil gerçekten. Mesela Karamazov Kardeşler de kütük gibi kitap ama insanlar deli gibi alıp okuyor, demek bu politika yanlış. Kitap güzel olduktan sonra sayfa sayısı önemsizdir. Sis de bu kitaplardan biri bana göre. Stephen King tuğla gibi romanlarda gösterdiği başarıyı öykülerinde gösteriyor. Güzel bir anlatım biçimi ve betimleme yeteneğine sahip olan yazar bize hayali varlık ve olayları güzel hissettiriyor. Okurken olayların havasına giriyor ve kişilerin psikolojisine bürünüyorsunuz. 8 öyküden oluşan kitap genel olarak güzel ve sürükleyici bence. Öyküler en uzundan kısaya doğru sıralanmış kitapta, son öykü 7 sayfa gibi bir şeydi. Bazıları daha iyi elbette fakat hemen hepsinde belli bir korku çıtası var. Kimi zaman mide kaldırmayan sahnelerin olduğu öyküler arasında en güzel olanı Sis bana göre. Okurken tam bir Stephen King olduğunu hissettiren öykünün kitaba neden isminin verildiği net olarak anlaşılıyor. Son öykü çok kısa olsa da uzun romanlarına alıştığımız bir yazardan beklenmeyecek derecede iyi. Öykülerin hemen hepsinde baş karakterlerin geçmişlerine bir yolculuk var. Bu sayede karakteri daha iyi tanıyor ve olaya bakışını daha iyi kavrıyoruz. Stephen King'i tanımak için başlanabilir kitaba. Öykülerin bazıları bana ilk zamanlarında yazdıkları gibi geldi. Hepsinden tek tek bahsedemeyeceğim yoksa inceleme çok uzar, en güzeli kendiniz okuyup görün. Hatta bazı öyküler tek başına kitap olarak çıkabilirmiş gibi geldi bana. Gerilim ve korku seviyorsanız zaten ilginizi çekecek bir eser. Lütfen şu kitapları ya tam metin basın ya hiç basmayın sayın yayınevleri, tamam para kazanıyorsunuz da edebiyat böyle çakallıkların yeri değildir.
 • Sadist
  8.6/10 (280 Oy)253 beğeni788 okunma66 alıntı6.934 gösterim
 • Medyum
  8.4/10 (346 Oy)290 beğeni1.062 okunma174 alıntı8.926 gösterim
 • Mahşer
  8.7/10 (284 Oy)256 beğeni736 okunma267 alıntı8.321 gösterim
 • O
  8.9/10 (500 Oy)468 beğeni1.378 okunma472 alıntı13.497 gösterim
 • Göz
  8.0/10 (421 Oy)316 beğeni1.340 okunma100 alıntı8.641 gösterim
 • Kemik Torbası
  8.1/10 (157 Oy)130 beğeni600 okunma75 alıntı3.773 gösterim
 • Silahşor
  8.1/10 (238 Oy)182 beğeni647 okunma157 alıntı3.488 gösterim
 • Hayvan Mezarlığı
  8.4/10 (749 Oy)622 beğeni2.350 okunma384 alıntı14.329 gösterim
 • Yeşil Yol
  9.3/10 (642 Oy)676 beğeni2.262 okunma301 alıntı14.552 gösterim
 • Kujo
  8.2/10 (160 Oy)130 beğeni398 okunma69 alıntı2.889 gösterim
640 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Bir süredir King'in kötü kitaplarına denk geliyordum. Onlardan sonra bu kitap ilaç gibi geldi.

Kısa hikayelerden oluşan bir kitap. En uzunu, kitabada ismini veren "Sis" hikayesi.

Sonu hariç Sis hikayesini çok beğendim. İnsanların, sis yüzünden ortaya çıkan canavarlardan kendilerini korumak için verdikleri çabayı, King'in eşsiz anlatımıyla okumak harikaydı.

Çok beğendiğim için filminide izledim. Filmi, 2. sınıf Amerikan korku filmi olmaktan öteye geçememiş. Ama sonu kitaba göre daha iyi (daha mantıklı) bitiyor.
640 syf.
·Beğendi·7/10
Birçok hikâyeden oluşan bu kitap King'in efsane eserlerinden birisi hatta ilk ve kitaba adını veren hikayesi olan "Sis" filme de uyarlandı. Okuması keyif vericiydi.
328 syf.
·9 günde·7/10
Kitapta bir kasabayı bilinmeyen bir sisin kaplaması ve sonrasında bir market içerisinde 50-60 kişinin saklanma amaçlı kalması ile başlıyor ve sisin içindeki bilinmeyen yaratıkların dışarı çıkan insanları öldürmesi şeklinde devam ediyor. Sis olayından hariç birçok hikaye var . Ama en güzeli galiba Yaşama isteği duyan bir mini adada tek başına kalıp açlıktan ve rahatsızlıklarından dolayı kendi vücut parçalarını keserek yiyen dokturun durumu dikkat çekiyor. Okuduğumda bu sahne filmlerde anlatılan (belki gerçekte de varolan) Kars Sarıkamış'ta açlıktan ölenlerin etlerinin yemeleri geldi. Allah kimseyi aç bırakmasın.
640 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Korku edebiyatının en usta isimlerinden birinden oldukça güzel hikayelerden oluşan bir derleme. Oğlu ile beraber can alan yaratıkların olduğu bir siste markette mahsur kalan David, otostop çekerken tanıştığı Nola ile yol boyunca pek çok kişiyi öldüren çocuk, yüzmeye gittiğinde denizde onlara saldıran bir yağa maruz kalan Deke ve Randy, kendisine dokunan insanlar öldüğü için pokerde kendisine dokunan Davidson öldükten sonra kendi elini sıkan ve intihar eden Brower, ıssız adaya düşüp elindeki eroinle yavaş yavaş elinden bacağına kadar kesip yiyen doktor Pinzetti ve daha niceleri. Üstat yine bir solukta okunan hikayeler yazmış. Keyifle okunan bir kitap.
640 syf.
·14 günde·Puan vermedi
En sevdiğim el sıkışmak istemeyen adamdı çok etkileyeci buldum. zaten bendeki sis 8 öyküsünü içeren 380 sayfaydı eserin tamamını okuyamadım ama bayıldım! King resmen insanin ne kadar düşünmek istemediği şey varsa insani oraya doğru sürüklüyor ve nereye doğru gittiğini vardığında anlıyorsun. Tam bir korkularla yüzleşme seansı gibi !
640 syf.
·Beğendi·2/10
Stephen King okuyucularına beklenmeyecek derecede kötü bir kitap da yazabilirim istersem diye bir mesaj falan mı vermeye çalıştı bu kitapta acaba? (Başka biri bu kitabı yazsa 1 verebilir ama birkaç fena sayılmayabilecek hikaye için 2 puan verirdim. Stephen King yazdığı için farklı bir puanlama yapmam söz konusu değil -hatta daha da düşük verebilirdim bu kadar iyi yazar böyle yazıyorsa diye belki de-) Özet olarak El sıkışmak istemeyen adam ve Yaşama hırsı hikayeleri dışındakiler kötüydü. Tavsiye etmem.
640 syf.
·1/10
Korku ve gerilimin romanlarının üstadı S.King'e yakıtışramadıgım çok yavan ve sıradan bir kitap.Aslında böyle düşenmeye beni sevk eden yazarın daha evvel ki çok müthiş kitaplarini okumuş olmamdı. Açıkçası bu kitabın okuyucuya pek bir şey katacagını düşünmemekle beraber zaman israfı olacagını belirtmek isterim. . . Ama olurda okumak isteyen olursa onlara şimdiden iyi okumalar dilerim.
640 syf.
·3 günde·Puan vermedi
-Orjinal adı "Skeleton Crew"
-Stephen King'in öykülerinden oluşan toplama bir eser.

Stephen King’in sınır tanımayan hayal gücünün ve yaratıcılığının kısa öyküyü de kapsadığını gösteren bir yapıt.

ilk önce kitabını sonralarında flimini izlediğim ve oldukça beğendiğim başyapıt. Gerek kurgusu gerek kitabın sonu sizleri şaşırtacak. Okunması gereken nadir kitaplardan ..
640 syf.
·6/10
Stephen King in Sis kitabını korku romanı diye okumus ve hayal kırıklığına uğradığımı söylemeliyim kitap her ne kadar sinemaya da uyarlansa da korku olarak tercih edilecek roman olup olmadığı konusunda pek emin degilim
385 syf.
·Beğendi·9/10
İçerisinde 7 kisa hikaye bulunan guzel bir kitap...
Bunların çoğunluğu sinema senaryosu gibi. Ozellikle 2007 yılında "Öldüren Sis" adiyla sinemaya uyarlanan kitaba adini veren sis hikayesi sahane. Geriye kalan 6 hikayenin 4 tanesi de sahane... Ve çoğunda King sonunu açık bırakarak okuyucuya hayal gücünü çalıştır mesajini veriyor.
King severlerin begenecegi kitabi okuyanların sevecegine inaniyorum.

Kitabı bitirince filmini de izledim. Final sahnesi kitaptan farklı ve cok daha şahane olmuş...
“Dinliyor, ama duymuyorsunuz! Duyuyor, ama inanmıyorsunuz!

Hanginiz dışarı çıkıp, her şeyi kendi gözleriyle görmek ister?”
“Dün inanmayanların başlarına gelenleri gördünüz! Hâlâ mı böyle şeylere kalkışıyorsunuz? Ölüm bu! Ölüm!”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sis
Baskı tarihi:
Ocak 1986
Sayfa sayısı:
640
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752108141
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Skeleton Crew
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sis
Sis
Sis
“Şimdi koluma girip sıkıca tutunun. Birçok karanlık mahzene gireceğiz, ama sanırım yolu biliyorum. Yeter ki kolumu bırakmayın.”

Stephen King’in sadece “korku ve gerilim romanlarının büyük ustası” olmadığını, sınır tanımayan hayal gücünün ve yaratıcılığının kısa öyküyü de kapsadığını gösteren bir yapıt var elinizde. King’in yaşamının farklı dönemlerinde kaleme aldığı, büyüleyici ve ürpertici yirmi iki öykü...

Önce kasabanın, sonra kentlerin üzerine bir karabasan gibi çöken sis ve içinde sakladığı korkunç yaratıklar; uğursuz güçleriyle her harekete geçişinde ölümü çağıran, ürkütücü bir oyuncak maymun; ıssız bir gölün ortasında, bir raftın üstünde, açgözlü bir su canavarıyla baş başa kalmış dört üniversite öğrencisi; on beş yaşındaki yeğeninin ölmeden önce “icat ettiği” gizemli bir bilgisayarla hayatının seyrini değiştirmeye soyunan mutsuz bir adam… ve diğerleri.

Kitabı okuyanlar 747 okur

 • Merve Dereli
 • Merve Ceren Eroğlu
 • Yazgül
 • Evren Erarslan
 • Ilgın Erkan
 • Seda Nur Özer
 • Ecebooks
 • Serhat Cüre
 • Burcu EJDER
 • Gülşah Akar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.5
14-17 Yaş
%4.1
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%31.9
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%11.9
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.2
Erkek
%39.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.1 (35)
9
%15.6 (32)
8
%30.7 (63)
7
%17.1 (35)
6
%10.7 (22)
5
%2.4 (5)
4
%1.5 (3)
3
%2 (4)
2
%0.5 (1)
1
%0.5 (1)

Kitabın sıralamaları