Siyah Gözler

6,6/10  (7 Oy) · 
38 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.455 gösterim
1911 yılında bir Türk yazarı, Cemil Süleyman, Siyah Gözler adlı bir roman yayımladı. Bu roman, dönemi için şaşırtıcı bir bilinçle kötülüğü tersyüz ediyor, gelenekle ve geleneksel ahlakla 'uğraşıyor', değer yargılarını altüst ediyordu.
Beykoz çayırına bakan bir evde yaşayan yalnız ve genç bir dul kadın, kendisinden yaşça küçük bir delikanlıyla, delikanlının üstelemesi sonucu, bin bir gizlilik içinde yaşamaya başlar. Ama delikanlı, 'yaşı yaşına denk' bir kızla evlenmeye karar verir sonunda. Bunu çok doğal karşılamakta, kendisiyle birlikte olmuş dul kadına karşı hiçbir insani sorumluluk duymamaktadır. Geleneksel ahlak da, doğal görünen de delikanlıdan yana değil midir? Ama romancı, meseleye başka bir cepheden, madalyonun öteki yüzünden bakmış; yapayalnız dul kadının bakış açısını öne çıkarmıştı:
(Kitabın Girişinden)
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789753291606
 • Yayınevi:
  Oğlak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
kübra aslan 
05 May 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise döneminde okuduğum bu kitabı tekrar okumak anılarımı depreştirdi. Açıkçası bu kitabı çok seviyorum. Karakterlerin ruh halini çok güzel yansıtıyor. Bu kitabı okuyup da feminist olmayan yoktu herhalde. Kesinlikle tavsiye ederim

Kubra 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Gördüğüm kadarıyla kitap dönemini yansıtmıyor. Fecr-i Ati döneminin en önemli maddesi olan "Sanat şahsi ve muhteremdir." özelliğini ben bu kitapta göremedim ki yazar Fecr-i Ati'nin öncülerindendir. Okurken ders vermeyi ve okuyucuyu eğitmeyi amaçlayan bir Tanzimat romanı okuyormuşum gibi hissettim. Ben genel olarak bu tür Eski Türk Edebiyatına ait romanları seviyorum. Karakterlerin takıldığı konular ve diyaloglar tebessüm etmeme sebep oluyor. Kitapta beni rahatsız eden tek şey yine zayıf,güçsüz,iradesiz ve içi boş kadın tiplemesi oldu onun dışında beğendim. Siz de benim gibi bu tarz kitaplar okumayı seviyorsanız beğenebilirsiniz tavsiye ederim.

fatma türk 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bu kitabi lise zamaninda okumustum aklimda kaldi simdi tekrar bi okuyayim dedim konusu bilindik fakat bir kadinin ruh hali ancak bu kadar iyi anlatilabilir yalniz kitapta o kadar cok eski kelime var ki altta aciklamalar verilse de insan surakli bakinca kitaptan uzaklasip yoruluyorsunuz

Melek 
10 Ağu 20:46 · Kitabı okudu

Yani nasıl desem bilemiyorum. Çok değişik bir şekilde bitti şok oldum desem yeridir. Kitapta bir dul kadının ve bir genç çocuğun aşkı anlatılıyor. Tahmin edeceğiniz gibi dul kadın kendine bunun ne derece doğru olduğunu defalarca kez düşünerek duygularını bastırmaya çalışıyor. Nitekim çoğu gibi başaramıyor da. Bazı sayfalar da gerek dilinden gerekse tekrarlanan cümlelerden biraz yoruldum ama beğendiğim bir kitaptı. Gerçeği çok yansıttığı için sıkılmışta olabilirim ne de olsa hepimiz birine karşı hissettiklerimizi defalarca kez aklımızda çevirip çevirip aynı düşünceleri tekrarlıyoruz. Açıkçası karakterin kararsızlığını ve kimi zaman endişesini sanki kendi duygularınız gibi hissedebiliyorsunuz. Tek kötü yanı son sayfanın bıraktığı o şok etkisi. Şahsen mantığını anlamak zor olmuştu :)

Kitaptan 4 Alıntı

Kubra 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aşk... Bu öyle bir güçtü ki bütün öteki güçler onun elinde sıradan bir oyuncak olmaktan kurtulamaz ; insanoğlunun yasaları bile onun önünde geçersiz kalırdı.

Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 32 - Bordo Siyah)Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 32 - Bordo Siyah)
Kubra 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İşte otuz yıldan beri yaşıyordu. Fakat bu hayatın onu, her gün biraz daha ezen, harap eden bir işkenceden ne farkı vardı ?

Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 76 - Bordo Siyah)Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 76 - Bordo Siyah)
Kubra 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Onu, en küçük bir şeyden, bir bakıştan, bir gülümseyişten, bir hiçten kıskanıyordu; onun hayatına en uzak bir ilgisi olan şeylere karşı yüreğinde derin bir düşmanlık duyuyordu.

Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 94 - Bordo Siyah)Siyah Gözler, Cemil Süleyman (Sayfa 94 - Bordo Siyah)