Sonsuz Gün Batımında

9,3/10  (4 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
924 gösterim
"...kavramların ve mukayeselerin sarsıldığı bir zaman içinde yaşıyoruz. Dış dünya inanmak istemediğim kadar viranedir.
Ben niçin şiir yazdığımı açıklayamıyorum. Sanatla ilgilenen herkesin sebebinin -ya da en azından sebeplerden birisinin- bu yok oluş karşısında bir tür açığa vurulmamış direnme ve yüzleşme isteği olduğunu düşünüyorum. Bunlar hayatı çok seven ve aynı zamanda ölümü de anlayan insanlardır. Sanat çalışması bir tür ölümsüz kalma veya 'kendini' geride bırakma, ölümün anlamını yok etme uğraşıdır.
Kimi zaman düşünüyorum, ölüm de bir doğa kanunudur, doğrudur, ama insan bu kanun karşısında sadece aşağılanma ve küçülme hissediyor…"

Furuğ, 1935-1967 yılları arasına sıkışan otuz iki yıllık ömründe, bir kadın şair olarak bu aşağılanma duygusuna meydan okudu. Mektupları, hatıraları ve söyleşileri, 'sonsuz gün batımında' bu meydan okumanın izleriyle; kuvvetli bir yaşama arzusu ve ölümün varlığını sanatla aşma çabasıyla dolu. Üstelik doğduğu yaşadığı toprakları hor görmeden:

" Ne olursa olsun Tahran'ımızı seviyorum... O gevşetici güneşi, o ağır gün batımını, o toprak yolları ve o yoksul, mutsuz insanları severim..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9786058564343
 • Çeviri:
  Kenan Karabulut
 • Yayınevi:
  Telos Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Sisyphos 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şiir için "şiir benim tanrımdır" onsuz yaşayamam demişti şiirin Tanrıçası Füruğ. Bu kitabında şiirlerine pek yer verilmemiş onun hayatını ve "Ev Karadır" filminin senaryosu da dahil olmak üzere kısaca onun acılarına değinmiş. Nasıl anlatmalı seni bilmiyorum. Hangi sözcük çektiğin acılara karşılık gelebilir bilmiyorum. Bana eğer sorulsaydı en büyük başkaldırıyı onun yaptığını söylerdim. Sadece topluma degil her şeye herkese hatta acı çekeceğini bilmesine rağmen kendisine bile. Çünkü o hayatla şiir arasında önüne bir seçim şansı geldiğine o şiiri seçmişti. Onun için siir her şeydi. Ondandır tüm yaralarının kapanmaması. Kitap çok güzel hazırlanmış ilk başlarda diğer kitaplarında geçen şiirlerden bazı parçaları aktarılmış ama söz konusu Füruğ olunca kitabın değil daha çok kendisini incelemeyi daha doğru buluyorum. Çünkü genelde onun hakkında yazılan her şey onu anlatmaya çalışıyor, asla tam olarak onu yansıtamaz çünkü böylesine güzel şiirler yazan bir şairi bir kitaba hapsedemezsiniz.

Zeynep İpek 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Furuğ'u yakından tanımak için çok güzel bir eser.Onun hem özel hayatını,hissettiklerini hem de şiir anlayışını ve döneminin şiir anlayışına bakış açısını anlatıyor.Kitapta Ev Karadır belgeselinin senaryosu da var.Ayrıca kitabın sonunda oğluyla yapılan röportaj da yer alıyor.Tek olumsuz küçük şey bazı anılarının oldukça çok tekrarlanması onun dışında harika bir kitap ve Furuğ ile ilgili merak edilen her şey bulunabilir.

Kitaptan 29 Alıntı

ihtiyar 
16 May 2016 · Kitabı okudu

Şairin dediği gibi "Bu dünyada iki ömür gerekli / İlki tecrübe elde etmek için / Diğeri tecrübeyi harcamak için".

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 69)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 69)
ihtiyar 
16 May 2016 · Kitabı okudu

...içimde şaşırtıcı bir baskı hissediyorum... her şeyi delmek ve mümkün olduğunca batırmak istiyorum. Toprağın derinliklerine ulaşmak istiyorum. Aşkım orada, tohumların yeşillendiği, köklerin buluştuğu ve kabuğun içindeki yaratılışın sürdüğü, sanki doğumdan önce ve ölümden sonra sürekli var olunan yerde. Sanki bedenim onun geçici şekli. Onun aslına ulaşmak istiyorum. Kalbimi bir meyve gibi yetiştirip ağaçların bütün dallarına asmak istiyorum.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 62)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 62)
Arzuhan Öztürk 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ben mevsimlerin gizini biliyorum
an'ların söylediklerini anlıyorum
kurtarıcı mezarda yatmaktadır
ve toprak, kabul eden toprak
huzura bir işarettir.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 38)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 38)

Bana düşen eski bir merdivenden aşağı inmek ve yalnızlık içinde çürüyen bir şeye ulaşmaktır.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 220 - Telos)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 220 - Telos)
Sisyphos 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gün bitmeye yüz tuttu, ikindi gölgeleri
uzuyor, varlığımız esaret iniltilerinin taştığı kuşlarla dolu bir kafes gibi.
Merhamet bekleyen kumrular gibiyiz ancak merhamet yok. Işığa hasretiz ancak ışık yok."

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 236 - Telos Edebiyat)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 236 - Telos Edebiyat)

''...Hep tedirgin ayrılıyor çiftler
Birbirlerinden
Bir tek fısıltı duyuluyor: hoşça kal! Hoşça kal!
Gecenin soğuk caddelerinde....''

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ FerruhzadSonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad

Şiir olgusu karanlık ile aydınlık olmanın iki an'ı arasında yanıp duran lambanın bir anlık karanlıktaki yaşamıdır.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 220 - Telos)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 220 - Telos)
Sisyphos 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biz binlerce yıllık ölüler gibi birbirimize kavuştuğumuzda,
güneş çürümekte olan cesetlerimizi yargılayacak.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 43 - Telos Edebiyat)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 43 - Telos Edebiyat)
ihtiyar 
22 May 2016 · Kitabı okudu

Allah'ın kederden daha güzel bir şey yaratmadığı, kederdeki gizli sarhoşluğun ve lezzetin dünyadaki bütün mutluluklara eşdeğer olduğu ve bugün çok üzgün olmam nedeniyle bunu mutluluk olarak bildiğim doğrudur, ancak her şeye rağmen, hiçbir üzüntüsü olamayanlarla karşılaştığım zaman ister istemez onlara imreniyorum.

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 155)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 155)
Sisyphos 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Su gibi döküldüm, kadim zamanda ölenler gibi. Ve kirpiklerimdeki ölümün gölgesidir. Ölümün gölgesidir kirpiklerimdeki. Bırak beni, beni bırak. Çünkü günlerim ihtiraslıdır. Beni bırak oraya gitmeden önce ki; gittikten sonra dönüşü yoktur karanlıklar ülkesine ... "

Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 235 - Telos Edebiyat)Sonsuz Gün Batımında, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 235 - Telos Edebiyat)
3 /