Sufi Psikolojisi

·
Okunma
·
Beğeni
·
2441
Gösterim
Adı:
Sufi Psikolojisi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752637856
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Sufi Psikolojisi
Sufi Psikolojisi
Sufi Psikolojisi
Sufi psikolojisi üzerine çeşitli yazıları bir araya getiren bu kitap, okurlara geniş kapsamlı ve zihin açıcı bir okuma vaat ediyor. Tasavvufun benlikten kurtulma pratiği olarak özetlenebilecek doktrini, günümüz psikoterapileriyle karşılaştırıldığında ortaya anlamlı bir sonuç çıkar mı? Sufi Psikolojisi’nde okuyacağınız makaleler bu sorunun cevabını arıyor.rnrnBelleklerimize musallat olan unutkanlık hastalığını aşarak, yüzyıllardır bu toprakları yoğuran, insanımızı mayalayan değerleri yeniden keşfe soyunmalıyız. Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-ı Velî’nin, Eşrefoğlu Rûmî’nin, Mevlânâ Celâleddin’in ve daha pek çok gönül adamının yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Bu keşif, ülkemizin bilim ortamlarında kültürel değerlerimizin hiçbir eziklik duymaksızın dolaşıma sokulmasıyla vücut bulabilir. Psikoloji kürsülerinde Mevlânâ’nın özgün psikoloji modellerini inceleyen tezler neden yapılmasın? Mutsuzluğun tırmandığı bir çağda, sufi irfanına niçin kulak verilmesin?rnrnRuhun bilgeliğine ulaşmak için bilgeliğin ruhuna nüfuz etmeliyiz. Sufi Psikolojisi, yeraltındaki bu eşsiz hazineyi gün yüzüne çıkaracak bir kılavuz niteliğinde.
260 syf.
Kemal Sayar favori yazarlarım arasında bulunuyor. Kendisiyle tanışmama vesile olan arkadaşa gönülden muhabbet ve duamı iletiyorum.

Kitap isminden anlaşılacağı üzere psikoloji türünde bir kitap olup tasavvuf, Sufi ve batı psikolojisi arasında ki benzerlikeri ve etkileşimleri dile getiriyor. İki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde vurgulanan konu her şeye bir olan Allah'ın rızasını kazanmak için O'nunla başlamak ve O'nunla hemhal olmak. Böyle yapıldığı takdirde huzur ve rahatlığa kavuşulacağını anlatmak istiyor. "Kalpler Allah'ı anmakla mütmain olur." ayetide buna işaret etmiyor mu? Yani her ne yapıyorsak ve ne yapmak istiyorsak önceliğimiz Allah'ın rızasını gözetmek ve O'nu her daim zikretmemiz gerekiyor. Bunun için de başvurmamız gereken kaynak Esmaül Hüsna olmalı. İşte o zaman gerçek mutluluğu buluruz.

Kitabın ikinci bölümünde ise psikoloji alanında isim yapmış kişilerin tasavvufi/sufi öğretisi ile psikoloji arasındaki benzerlikleri ele alarak yayınlamış oldukları makaleler yer alıyor. Uzun lafın kısası okumanızı tavsiye ederim. Kemal Sayar ruhunuzu mutlaka etkileyecektir. Sadece bu kitabı değil bütün kitaplarını okumalısınız :)
313 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitap sufilerin yolu, tasavvuf açısından ruh bilimi, sufi öğretileri ile varoluşsal psikoterapinin benzerlikleri, sufi perspektifinde aşk, sufi uygulamaları ile bireyleşmeyi konu alan yazıları içeriyor.
Hayatı anlamlı kılmaya dair sorumluluğumuzu göz ardı ettikçe varoluşsal bir suç işliyoruz. Kalbimizin- yani sufilere göre aynamızın- rekabet, hırs, taassup, öfke ve daha pek çok bizi merkezimizden uzaklaştıran kötücül duygu ve niyetlerle kirlenmesine izin veriyoruz.Bütünden ayrı olduğumuz yanılsamasına kapılıp, duyarlılığımız öldürüyor ve bizi birleştiren kutsallıktan uzaklaşıyoruz (desokralizasyon). Günümüz insanı fırsatlar içerisinde boğulurken ( çokluğa dağılma) hiçbir fırsatı kendisi için mümkün kılmıyor.
Şifa için sufilerin bütünleşme ve iç evrim yolunda geçecekleri mertebeler anlatılıyor. Tevbe, Vera, Zühd, Fakr, Sabır, Tevekkül ve Rıza aşamaları..
Ruhunuza şifa olmasını dilerim
313 syf.
·7/10
Aşk imiş her ne var âlemde


İlm bir kıyl u kâl imiş ancak


  Fuzûlî


 


(Dünyada her şey aşktan ibaretmiş. İlim sadece bir dedikodu etmekmiş.)
264 syf.
Eser konuyla ilgili makalelerin ayrı ayrı bölümler halinde birleştirilmesiyle oluşturulmuş. İlk bölümü Kemal Sayar'a diğer bölümleri ise farklı yazarlara ait.

Maneviyatın yoksunluğuyla çıkan sorunların ancak maneviyat ışığı altında tedavi edilebileceğini, insanın kendi benliğinden kurtularak öze ulaşma aşamalarını anlatan; tasavvuf-i psikoloji ile günümüz psikolojisini biraya getirerek inceleyen farklı bakış açıları sunan bir eser.
313 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Tasavvufun psikanaliz teknikleriyle benzer birçok noktası olduğunu ve bilimsel bilgi olarak kabul ettiğimiz şeylerin irfan gözüyle bakılmadan asla hakikate ulaştıramayacağını anlatıyor kitapta.
Öncelikle belirtmem gerekiyor ki kitabın dili çok ağır. Kemal Sayar da alışkın olduğumuz akıcı dil yok. Ki zaten bu kitap birçok farklı makaleden oluşuyor. Yalnızca ilk makale Kemal Hocaya ait.
Ama bu kitap beni bir düşünceye itti. Allahı tanıma, onu sevme ve onun tarafından sevilme düşü. Dönüp kainata , kendi bedenime , sevdiklerime bakınca bunların hepsinin onun eseri olduğunu görüyorum. Ve her an varlığını üzerimde hissediyorum.
Temiz ve berrak bir kavrayışla bakmak istiyorum ona, ve görmek, gönlümün alabildiğince.
313 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Ruh karanlıktayken, kişi hayattaki yolunu bulmak için akıl fenerine ihtiyaç duyar. Oysa ruh aydınlandığında, kimse aklın fenerini aramaz."
-Rumi
264 syf.
·Puan vermedi
Benliğin saltanatı şu günümüzde yaşadığımız; egoların krallığı. Bir diğerinden daha görünür,daha sevilir,daha bilinir,takip edilir,bahsi edilir olabilmek için benliklerin hırsla,dur durak bilmeden semirttiği vahşi bir cangılda yaşıyoruz. Bu cangılda ilerlemenin bir tek kuralı var; elindeki baltayı yoldaki bir çalıya mı denk gelir yoksa yandaki birine mi çarpıp yaralar diye düşünmeden sallamaya devam et,gücünü göster,ez,kes,doğra ama ilerle! Önemli olan sensin,senin yolculuğundur! O yüzden nefsini denetleme asla,sorma,sorgulama; sen oyunu kuralına göre oynuyorsun. Birileri (velev ki kendi varlığın) zarar görüyorsa bu oyunun kurallarının suçu.Kuralları sen koymadın sonuçta! O yüzden sorma,sorgulama;sadece kendini temize çıkar ve baltanı salla,ilerle!

Bu cangıldaki yolculuğumuzda durup düşünmeyi, kendimizi temizleyip yüceltip durmaktan vazgeçip çuvaldızı kendimize batırmanın vazgeçilmez gerekliliğini anlatıyor Sufi Psikolojisi. Konuya psikoterapi penceresinden bakıyor,evet ama bence daha ötesine davet ediyor okuyanı.İnsanlığın,özelde de İslam tasavvufu geleneğinin asırlardır damıtıp biriktirdiği nefis terbiyesi ekolünün pozitif bilimlerin belki de en sadra şifa olmuş/olabilecek biçimi psikiyatriyle olan şaşırtıcı benzerliklerine dikkatleri çekiyor. Dinlerin öğretileri ya da ruhun doktorluğu olsun farketmez, en değerli çabanın insanı kendini putlaştırmaya iten süreçlerden çekip alma çabasına talip olmaya,insana hakiki özgürlüğü verip Yaratan’la,evrendeki gizli vahdetin manasıyla kucaklaşmaya davet ediyor. Bu anlamda bence Müslümanca bir direniş yoluna işaret eden bir levha işlevi görüyor. O yüzden değerli bir eser.

Tavsiye edilir.
264 syf.
·Puan vermedi
Belleklerimize musallat olan unutkanlık hastalığını aşarak, yüzyıllardır bu toprakları yoğuran, insanımızı mayalayan değerleri yeniden keşfe soyunmalıyız. Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş-ı Velî'nin, Eşrefoğlu Rûmî'nin, Mevlânâ Celâleddin'in ve daha pek çok gönül adamının yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Bu keşif, ülkemizin bilim ortamlarında kültürel değerlerimizin hiçbir eziklik duymaksızın dolaşıma sokulmasıyla vücut bulabilir. Psikoloji kürsülerinde Mevlânâ'nın özgün psikoloji modellerini inceleyen tezler neden yapılmasın? Mutsuzluğun tırmandığı bir çağda, Sufi irfanına niçin kulak verilmesin?..
264 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Sufi Psikolojisi:
Tasavvufi psikolojiyi günümüz psikoterapileri ile karşılaştırılıp değerlendiren bu eser ,konu ile ilgili makalelerin farklı bölümler halinde birleşmesi ile oluşmuştur.
İlk bölümü yazarın kendisine aittir .
Hemen anlaşılmayan ,okurken özen ve dikkat gerektiren, anlamak için belli birikime sahip olunması gereken bir kitap .
Kitabın bazı bölümlerini defalarca okuduğum ve okurken zorlandığım halde içerdiği bilimsel metinler ile bana katkı sağladığı ve düşünmeye sevk ettiği için kitabı çok beğendim.
İyi okumalar.
313 syf.
·7 günde·8/10
Dil olarak biraz daha sade olabilirdi.Kitabın özellikle ilk bölümü çok güzel.İnsanın bu manasız alemden mana çıkarabilmese için sarf etmesi gayreti gitmesi gereken yola dair yardımlar da bulunuyor
264 syf.
·15 günde
Kitabı okuma yeterliliğim yokmuş açıkçası. Kendimi zorlayarak okudum.Ne kadar anlayabilir ne kadar öğrenebilirsem o kadar olsun diyerek okudum.Psikolojik terimler çok fazla o yüzden anlamakta zorluk çektim.
Hakikat, milyonlarca yıl önce yeryüzüne düşmüş ve parçalara ayrılmış kocaman bir elmas gibidir. Parçalar yeryüzünde dağıldı, fakat bir bölgenin sakinleri, parçalardan birini bulunca onu yanlışlıkla elmasın hepsi sandılar.
İnsan, Allah’ı geleneksel ideolojilerin veya egemen söylemin pasifçe kabulü yoluyla değil, arzulayan bir özne olarak doğrudan yaşantı yoluyla tanımalıdır.
Kemal Sayar
Sayfa 240 - Timaş, İkbal, Gazali ve Kalender

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sufi Psikolojisi
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752637856
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Sufi Psikolojisi
Sufi Psikolojisi
Sufi Psikolojisi
Sufi psikolojisi üzerine çeşitli yazıları bir araya getiren bu kitap, okurlara geniş kapsamlı ve zihin açıcı bir okuma vaat ediyor. Tasavvufun benlikten kurtulma pratiği olarak özetlenebilecek doktrini, günümüz psikoterapileriyle karşılaştırıldığında ortaya anlamlı bir sonuç çıkar mı? Sufi Psikolojisi’nde okuyacağınız makaleler bu sorunun cevabını arıyor.rnrnBelleklerimize musallat olan unutkanlık hastalığını aşarak, yüzyıllardır bu toprakları yoğuran, insanımızı mayalayan değerleri yeniden keşfe soyunmalıyız. Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-ı Velî’nin, Eşrefoğlu Rûmî’nin, Mevlânâ Celâleddin’in ve daha pek çok gönül adamının yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Bu keşif, ülkemizin bilim ortamlarında kültürel değerlerimizin hiçbir eziklik duymaksızın dolaşıma sokulmasıyla vücut bulabilir. Psikoloji kürsülerinde Mevlânâ’nın özgün psikoloji modellerini inceleyen tezler neden yapılmasın? Mutsuzluğun tırmandığı bir çağda, sufi irfanına niçin kulak verilmesin?rnrnRuhun bilgeliğine ulaşmak için bilgeliğin ruhuna nüfuz etmeliyiz. Sufi Psikolojisi, yeraltındaki bu eşsiz hazineyi gün yüzüne çıkaracak bir kılavuz niteliğinde.

Kitabı okuyanlar 196 okur

  • Sabamelikesi
  • Nur mercan
  • YelizFalan
  • Şeyma
  • Ali Rıza KONYALI
  • Oğuz
  • Duygu
  • sevde
  • Agâh Cihangir Bilge
  • Dilara bal

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.6 (5)
9
%8.5 (4)
8
%8.5 (4)
7
%8.5 (4)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0