Sultanmurat

8,5/10  (38 Oy) · 
105 okunma  · 
24 beğeni  · 
751 gösterim
Cengiz Aytmatov, İkinci Dünya Savaşı’nın bütün şiddetiyle devam ettiği yıllarda Kırgızistan’ın bir köyünde, cephedeki askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yediden yetmişe herkesin tabiat ve savaş şartlarıyla çetin mücadelesini anlatıyor. Cesur, zeki ve okulun güzel kızı Mirzagül’e tutkun Sultanmurat 15 yaşında olmasına rağmen cephedeki askerlere yardım etmek için seçilen köyün beş gencinden biridir. Sultanmurat’ın gözünden savaşın yıkıcılığını ve insanları adeta birer canavara dönüştürmesini anlatan Cengiz Aytmatov, diğer bütün eserlerinde olduğu gibi, bu hikâyesinde de insana olan inancını vurgulamaktadır. Şartlar ne kadar ağır olursa olsun, insanın içinde sönmeden yanmaya devam eden o sevgi ateşi her türlü zorluğun üstesinden gelmek için insanın sahip olduğu en kıymetli hazinesidir.

Daha önce elips yayınları tarafından İlk Turnalar adı altında da basılmıştır.
Kitap şuanda Nora Kitap tarafından da Sultan Murat Erken Gelen Turnalar ismiyle basılmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  150
 • ISBN:
  9786051553917
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Kitapları
 • Kitabın Türü:
salih 
 25 Tem 20:40 · Kitabı okudu · 1 günde

İnsanı perişan, darma duman eden Aytmatov eserlerinden biri daha. Yine savaş, yokluk, sevda, yardımlaşma... Aytmatov'un çocukluğundan izler olan müthiş kitap.
2. Dünya savaşı yılları 14-15 yaşlarında ki esas oğlan Sultanmurat'ın babası dahil köyün bütün erkekleri cephede, savaşın acımasızlığı, hasreti, özlemi ve korkusu var köyde sadece çocuklar ve kadınlarla birlikte.. Cephedekiler savaşta ölürken köydekilerde açlıktan ölecek, diyorlar ki elde kalan iş yapabilecek sadece çocuklar var bize civanmert delikanlılar lazım çok uzaklarda ki Ak Say ovalarında ekin ekip biçecek. Durur mu bizim çocuklar atılıyor hemen ortaya (Bana 120 filmini hatırlattı izlemeyene tavsiye) ve hikaye başlıyor.
Tabi aşksız olmaz Sultanmurat'ın bide çocukluk aşkı var işin içinde.. Aslında ne ararsanız var en önemlisi Cengiz Aytmatov'un üslubu, sizi kitaba hapseden anlatımı, duyguları en derinden yaşatan cümleleri..
Arkadaşlar elinizde ki kitap biter bitmez bu 150 sayfa 5.60 liralık kitabı temin edip okuyunuz hemen

Mehmet Y. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kırgız Türkçesindeki ismi Erte Kelgen Turnalar olan kitap, Türkiye Türkçesinde Sıltan Murat, Erken Gelen Turnalar ya da İlk Turnalar adlarıyla neşredilmiştir. Eser bir povesttir ( uzun hikaye )
Aytmatov'un hayatından kesitler de taşır. Çünkü o da tıpkı hikayenin çocuk kahramanı Sultan Murat gibi küçük yaştayken savaşın acılarını yaşamış ve kolhozda sorumluluk verilenlerden birisi olmuştur. Eser, II. Dünya Savaşı nedeniyle yetişkin erkeklerin gitmesiyle boşalan bir Kırgız köyünde verilen tarım mücadelesini anlatır. Küçük çocuklar, geniş ama uzak bir araziyi ekmek için görevlendirilirler.

Kainatın Şarkısı 
14 Şub 20:03 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Yine Aytmatov yine köyler yine yaman bir çocuk ve yine yeniden büyülenmiş hissi.
Aytmatov okumayı sevmemin en büyük nedeni beni o coğrafyalara götürüp o köylerde yaşatması; kışların sertliği, bahar zamanı coşan dereleri, köylerin tenhalığı, insanın en büyük dostu atları ve insanın insana reva gördükleri...
Başladığınıza pişman olmayacağınız bir kitap.

Ahmet faruk 
02 Ağu 01:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine savaşın değiştirdiği hayatlar. Savaştan dolayı yaşlarından çok yaşanmışlıkları olan çocuk adamlar. Büyükler savaşmak için cepheye giderken arkalarında yapmaları gereken işleri daha çocuk yaştaki evlatlarına biraktilar. Sultanmurat ta bu çocuklardan sadece bir idi.
Romanda Sultanmurat ın cepheye gidecek gıda için diğer dört arkadaşı ile okulu bırakıp, bahar başında Aksay bozkırını sürmek için yaptıkları hazırlık, çabaları ve fedakarlıkları, Mirzagül' e olan aşkını Aytmatov son bölümü, savaşı fırsat bilip mazluma erkek olan eşkıyanın yıktığı umutları, umursamadan bozup darmadağın ettiği emekleri acıklı ve ucu açık bir sonla bitiriyor, tabi yine romanı sizlere yasamişçasina anlatarak.

niluferinkitapligi 
 14 Kas 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · 7/10 puan

"Sultanmurat",Aytmatov'un insanın içini yakan öykülerinden biri.Yine savaş,yine yokluk,yine mücadele ve yine sevda.Göğsünde sakladığı tek bir mendille,sessiz sözsüz büyüyen sevda.Babaları savaşta olan 2 erkek kardeşin büyüğü olan Sultanmurat;henüz okul çağındayken erkekleri savaşa giden kasabanın ekinini ekecek kimse kalmadığı için,arkadaşları ile birlikte okuldan alınır.Hem anasından,hem kardeşinden,hen sevdiğinden uzakta;ölüp ölmediğini bile bilmediği babasının özlemiyle sarılır işlere.Yine insanı hayvanlaştırır,hayvanı insanlaştırır bazen Aytmatov,yine vurur da vurur insanın idrakına.Kısa ama etkileyici bir öyküydü,tavsiye ederim.

Mehmet Y. 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erken Gelen Turnalar adıyla da bilinen bu hikayede büyük usta Aytmatov, kendi çocukluğundan kesitler de sunuyor. II. Dünya Savaşı yıllarında bütün yetişkin erkeklerin cepheye gitmesi sonucu tarla işleri kadın ve çocuklara kalmıştır. Uzak bir yerdeki boş arazilere buğday ekilmesi işi ise bir çocuk olan Sultanmurat ve arkadaşlarına düşmüştür. Savaşın nasıl bir felaket olduğunu çocuk gözüyle anlatan şahane bir hikaye.

Son NefeS 
09 Oca 15:27 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine bir Cengiz Aytmatov klasiği ile karşı karşıyayız üzerinden zaman geçmesi nedeniyle pek fazla bilgi aktaramayacağım . Lakin şunları net bir dille belirtmek gerekir ki Yazar Sultanmurat eseri ile birlikteliğin , yardımlaşmanın , iyiliğin her ne olursa olsun mutlak kazanan olduğunu dile getirmiş ve büyük bir kitleye hitap etmiştir.

Not: Okuyalı baya uzun zaman geçtiği için hatırımda kaldığı kadarıyle dile getirmeye çalışıyorum.

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce aynı sıralardan geçmiş ve zamanla sistemin birer elemanı olmuş birkaç eski dostun eşleri ile birlikte yaptıkları bir piknik. Bu piknikte bize ders gibi olan kavgaları. Hocalarının onlara katılması ve sonunda büyük bir felaket ile hikayenin karışık bir şekilde bitmesi.

Cengiz Aytmatov'un Tiyatro eserlerinden biri .

değişik güzel bir kitap

R.T 
28 Şub 18:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"... Dolaştım bunca diyar. Bulamadım, bulamadım oy! Senin gibi yar..."
Aytmatov'un en belirgin özelliği, aslında sıradan denilen insanların hikayesini içtenlikle anlatmasıdır bence. Bu öyküsünde Aksay'daki soğuğu öylesine betimlemiş ki, soğuk sanki iliklerime kadar işledi okurken. Tarlayı süren terlemiş atların halini, Sultanmurat'ın çaresizce ağlayışını anlatan satırları içim ezile ezile okudum. Baharın gelişini müjdeleyen satırları da sanki yaşıyormuşçasına hayal ederek keyifle okudum. Savaşın arka planında kalan halkın çaresizlik, hayatla tutunma mücadelesini anlatan acıklı bir öykü Sultanmurat... Bunu anlatırken bir de 15 yaşında, Sultanmurat adlı, öyküye adını veren karakterin, sınıf arkadaşı Mirzagül'e olan çocuksu aşkını da dile getiriyor. Kitapla ilgili şunu da belirtmeliyim unutmadan, Aytmatov'un diğer kitaplarında olduğu gibi, Kırgız geleneklerini ve Kırgız dilindeki kelimeleri öğrenme şansını da yakalayabiliyorsunuz. Yalnız bu öykünün sonu yok. Öykü çok ilginç bir şekilde bitiyor ve 'Eee, yani?!' diye kalakalıyorsunuz. Devamını görmek isteyeceğiniz, 'Böyle bitmesin!' diyeceğiniz bir öykü çıkıyor karşınıza. Keyifle okumalar değerli okur.

Kitaptan 47 Alıntı

Buse Suci 
23 Ağu 00:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herkes öyle söyler, okumazsam gider çalışırım, der. Ama insan yalnız çalışmak için mi yaşar?

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 44)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 44)
Zagor 
22 May 13:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne istiyordu bu kızdan? Ne kötülük yapmıştı ona? Doğru, sınıfın en güzel kızıydı o. Ama suç muydu güzel olmak?

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 32 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)
Zagor 
22 May 21:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu yazdı olmadı, bunu yazdı olmadı. Yazdıklarını hiç beğenmiyordu. Suya atılan taşların oluşturduğu halkalar gibi dağılıp gidiyordu düşünceleri.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 75 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)
Zagor 
23 May 20:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ter dökmeden buğday alınmaz! Ekmeğin hamuru terle yoğrulur. Ne var ki ekmeği yiyenler bunu bilmiyor, düşünmüyor.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 126 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 126 - Ötüken Neşriyat 29.Basım Şubat 2017 Çeviri Refik Özdek)
Uğur Ukut 
05 May 09:45 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Eğer insan için mutluluk geçmişte ya da gelecekte değil de yalnız, yaşanan zamanda varsa, işte o gün, o yolculukta Sultamurat bunu tam olatak duyuyor, yaşıyordu. Bir an bile keyfini kaçıran bir şey olmadı. Mutlu, gururluydu babasının yanında.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Elips yayınları)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 21 - Elips yayınları)
Uğur Ukut 
 05 May 16:31 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Ona bir şey yapmadı. Babasını çok özlediği için ağlıyor. Çocukların sana düşkünlüğü de bu yüzden. Seni babaları yerine koyuyorlar. Hepimizin canına yetti artık. Sabırsızlıkla, özlemle bekliyoruz. Hiç haber yok, iki ay oldu mektup gelmeyeli..."

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Elips yayınları)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Elips yayınları)
salih 
25 Tem 18:59 · Kitabı okudu · İnceledi

Küçük çocuğun sesi özlem dolu, acı dolu, şikayet doluydu. Bir yakarış, bir dua idi bu.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 90 - Ötüken 29. Basım 2017)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 90 - Ötüken 29. Basım 2017)
Uğur Ukut 
 05 May 09:33 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

İnkamay-Apay, buz gibi soğuk sınıftan titreye titreye, öksürüklerin dinmesini beklerken, Seylan Adası'nı, sıcak denizleri ve ülkeleri anlatmaya devam ediyordu.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 8 - Elips yayınları)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 8 - Elips yayınları)
salih 
25 Tem 10:33 · Kitabı okudu · İnceledi

Bu işletmecilere, bu kapitalistlere hiç acımayacaksın. Laf söyletmeyeceksin: Ekmeğini kendi emeğinle kazanacaksın.

Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 10 - Ötüken 29. Baskı 2017)Sultanmurat, Cengiz Aytmatov (Sayfa 10 - Ötüken 29. Baskı 2017)
5 /