Sumerlilerle Tufan Tufan'da Türkler

8,5/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
466 gösterim
Ünlü Sümeroloğumuz Muazzez İlmeyi Çığ, şimdi de Orta Asya kökenli Tufan efsanesinin izini sürüyor. Tufan konusu, şimdiye kadar birçok kez ve birkaç açıdan işlenmiş olmasına rağmen, Çığ konuya, bugüne kadar hiç işlenmemiş bir açıdan yaklaşıyor.

Türklerin Anadolu'ya binlerce yıl önce geldiği tezinden hareket eden yazar, Türklerin Tufan efsanesiyle, Sümerlilerin Tufan destanı arasındaki bağlantıları araştırıyor. Bunun için Çığ, Asya ve Orta Asya tarihinin derinliklerine dalıyor ve Türkmenlerin, Altay Türklerinin, Kazakların, Azerilerin, Farslıların ve Hintlilerin Tufan efsanelerini Sümer'deki efsaneyle karşılaştırarak inceliyor. Ayrıca yazar, hem Mezopotamya kaynaklı olan hem de Tevrat ve Kur'an'daki Tufan efsanelerini Sümerlilerinkiyle karşılaştırıyor. Yazar kitabında Tufan felaketinin hangi coğrafyada olduğu sorununu da tartışıyor ve kendi tezlerini açıklıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789753435420
 • Yayınevi:
  kaynak yayınları
 • Kitabın Türü:
Umutlu Ev Kadını 
 04 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ünlü Sumerolog Muazzez hanımın kaleminden okuduğum bilimsel araştırmaları ile alakalı ilk eseridir. Kanıtlar ile altını çizdiği tezinin aynı zamanda hemfikir olmayan araştırmacılarının tezlerini de konu eden Muazzez hanım, tezini sorgulamaya ve/veya araştırmaya devam edip geliştirmeye davet ediyor. Bu tutumu ile bazı bilim adamlarından ne denli açık görüşlü ve dogmalardan uzak bakış açısına sahip olduğunu göstermiş oluyor.

Kitaptan 1 Alıntı

Umutlu Ev Kadını 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sumerler
"İşte Önsöz' de sözünü ettiğim kitaplar, diğer araştırmalarımın sonuçları bana Sumer Tufan olayının Orta Asya'daki taşkınlıklardan kaynaklanmış olabileceğini, Sumerlilerin oralar ile bağlantıları olduğunu açıkça gösteriyordu.
Ne idi bu kanıtlar?
1) Jeolojik bulgular
2) Arkeolojik kanıtlar
3) Orta Asya'daki yerel Tufan öyküleri
4) Dil: Türk dili ile Sumer dili arasındaki bağlantı
5) Orta Asya, Mezopotamya ve Anadolu yer adları bağlantısı
6) Türk ve Sumer efsanelerindeki benzerlikler
7) Destanlardaki bağlantılar."

Sumerlilerle Tufan Tufan'da Türkler, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 74 - Kaynak Yayınları)Sumerlilerle Tufan Tufan'da Türkler, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 74 - Kaynak Yayınları)