Tek Yol

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.073
Gösterim
Adı:
Tek Yol
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem May Yayınları
Baskılar:
Tek Yol
Tek Yol
Tek Yol
430 syf.
·8 günde·9/10
Aziz Nesin , sadece yazdıkları ile değil, fikirleri, mücadele ettiği değerleri, iyilikleri ve yiğitliği ile her zaman taht kurmuştur gönlümde.

2019 yılı itibariyle, çocuklara yapılan eziyetler, pislikler düşünüldüğünde,onun çocuklar için yaptıkları taktire şayandır. Herkes malını, mülkünü betona, arsaya, taşınmazlara gomerken,o sağlığında Nesin vakfini kurmuş (1972) kimsesiz çocuklari hayata kazandırmıştır. Onun kurduğu bu vakıf, bugün sayısı yüzleri bulan kimsesizlere yuva oluyor hala. Gördünüz mü bilmem, Selçuk'ta müthiş bir yaz kampı var. Matematik köyü adında. Tek kelimeyle müthiş bir iş çıkarıyorlar. Tabii böyle yerler çok sınırli. Tamamen bağışlarla dönen bir vakıf. Ana sermayesi Nesin kitaplarınin telifi. Böyle olunca da insan daha çok okunsun istiyor aziz Nesin'in kitaplarını. Hem karşılığında müthiş bir edebiyat keyfi alıyorsunuz. Düşünüyorsunuz, sorguluyorsunuz, fikir üretiyorsunuz ve ayrıca gülmekten karnınızı agritiyorsunuz. Daha ne olsun. Zaten sizden istenen de bunlar. Eğer,düşünmüyorsanız, sorgulamiyorsaniz ne işe yarar ki edebiyat.

Gelelim, Tek Yol 'a. Herşeyden önce bu kitap bir roman. Nesin'in az sayıdaki romanlarından biri. Hikayenin gerçek olduğunu söylüyor Nesin önsözde. Baş karakter 'pasazade'nin cezaevinde tanışmış olduğu gerçek bir kişi olduğunu söylüyor. Paşazade sahtecilikten sabıkalı, cezaevine defalarca kez girip çıkan, ama hepsinde bu yola itildiğini soyleyen,kendisinin doğrudan yana oldugugunu, namuslu olduğunu, insanların onu kötü olmaya zorladıklarini söyleyen askeri okuldan atılma bir kişi.

Paşazade cezaevinde anlatıyor, Nesin dinliyor. Zaman zaman şüpheye düşüyor, uyduruyor mu diye? Çünkü öyle şeyler anlatıyor ki gerçek olması imkansız.
"Hep te senin başına mı geldi bunlar?" diye soruyorlar. Öyle ya bu kadar kismetsiz, bahtsız adam olur mu? İnanması zor geliyor herkese. Paşazade ise bir hikayeyi bitirip, diğerine geçiyor.

Her yaptığından ceza almış ta, bir tek sahte Atatürk'culukten ceza almamış. Bu da ironik. Çünkü Atatürk'culugun sahteciliği serbest.

Birçok sebep var aziz nesin okumak için. Bir tanesini kendinize uydurun ve okuyun.pisman olmayacaksınız.

İyi okumalar...
430 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Muh te şem.bir Aziz baba klasiği.yazilar, üslup ayni. soylememe bile gerek yok.etkileyici, sürükleyici, düşündürücü, taşlayıcı..ne ararsan var malumunuz.no spoiler :) kahramanın adı Paşazade.oyle guzel anlatti ki bu zatı, cidden sempati duydum.internette şöyle bi araştırdım hatta.olur ya belki bi yerlerde resmi falan vardır. Ama cık ! Yok! Bulamadim.Kitaba dair pek bisey yazmak istemiyorum ama bi söz var kitapta resmen vurdu beni:Atatürkçüyüz elhamdülillah!

Gelelim Aziz babaya. Islamiyetin icinde bu denli sıkı yetişmiş, hatta hafız olmuş, Kurani Kerim'i ezbere bilen bir adamın bi zaman sonra aynı İslamı alaya alip dalga geçmesi, dahası tüm dinleri reddedip ateist olması hayli ironik.neden bi insan yolunu degistirir? Pardon nasıl değiştirir boylesine zıdda? anlamıs degilim :@ Yine de Aziz Nesin okumaya devam.herkese de tavsiye ederim on numara!
430 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Mizahın ustası Aziz Nesin yine döktürmüş gülmekten altıma ettim herkese tavsiye ediyorum gülmek ve stres atmak isteyene birebir şimdiden herkese iyi okumalar
430 syf.
·6/10
kitap gerçek bir hikaye diye duymuştum.okurken eğleneceğiniz bir roman bir adamın başına gelen talihsizlikleri anlatıyor.kimi zaman yok artık diyeceksiniz.sonundada biraz şaşırabilirsiniz
430 syf.
·Puan vermedi
TEK YOL (AZIZ NESIN):romanin giriş bölümünden, Tek yol kalmıştı: Sahtecilik...- Başka hiçbir umarım yoktu, sahtecilik yapmak zorundaydım...- Bütün yollar bana kapalıydı, önümde yalnız tek yol vardı.İşte bu romana 'Tek Yol' adı verişim bundandır. Bu yüzden 'çaresiz kalanların' yada 'çaresiz kaldığını sananların' romanını yazmak istedim." Subay okulunda, hocalarının geleceğin generali iyi bir askeri olarak görülen bir çocuğun, Türkiye'nin en ünlü dolandırıcısı olma hikayesini ceza evinde tanışmasıyla kaleme alır yazarımız. Okulda mutfak nöbeti tutulurken kahramanımız nöbeti devralır. Bu nöbeti tutan kişiler yemekleri koğuştaki arkadaşlarına götürmek icin tutarlar, paşazade o gün çıkan şambaba tatlısını gotururken nöbetçi subaya yakalanmamak için bu güne kadar girmedikleri kapıdan girer. Ve bu kapı okula teftişe gelen paşa olan müfettişin odasına çıkan kapidir. Pasazade o paşanın uniformasini giyip arkadaşlarına şaka yapmak istemiştir işte bu onun okul hayatının sonu olur. Doğru yol da olmak için caba harcayan pasazade , bir gazinoya gider arkadaşının pasazade demesiyle paşa zannedilir öyle olmayınca şikayet edilir ve dolandırıcılıktan iceri atılır. Istanbul'dan uzaklasmam gerek der doguya gitmeye kalkar, yolda eşkıyalar tarafından durdurulup soyulur ve yanlışlıkla halk tarafından şeyh sanılır ve yine cezaevine girer. Bunun dışında ülkemizin durumunu pasazade'nin hikayesiyle harmanlayarak harika bir akicikla anlatır yazarımız. Bu kitap hayatım boyunca etkilendiğim en iyi kitap oldu.
528 syf.
·11 günde·8/10
Hayatı için “tek yol buydu “diyen diyenler adına örnek sayılabilecek bir kitap .Sahtekar olmayı hiç istemediğini söylediği halde bütün hayatı boyunca bu yoldan farklı bir yolda ilerlemeyen bir insanın yaşam öyküsü bu kitap.Bu kadarı da olamaz dediğiniz bir hayat ,ama anlatılan gerçek bir yaşam.
Ama kitabın sonunda bu yaşamın sahibi olan kişi, gerçekte en çok kendisini dolandırdığını kabul edince rahatladığım kitap
Ar ve namus şişesini kendisi kırmış bulunan muhterem şeyh hazretleri efendim, ....
Aziz Nesin
Sayfa 132 - Nesin yayınevi
“İnsanoğlu büsbütün kendinden kopuk, yalıtılmış yalanlar uyduramaz. Bu yüzden her yalanda, yalanı söyleyenin bir gerçek yanı da gizlidir.”
O olmayı özlediğim,olmam gerektiğine inandığım insan olarak,bu olduğum insana hep acırım.
Aziz Nesin
Sayfa 177 - Nesin yayınevi
- candarma olan yerde eşkiya nasıl olur?
- Allah Allah... Candarmanın işi ayrı,eşkiyanın işi ayrı... Allah her kulunun rızkını ayrı bir yoldan yaratmış... Doktorlar var diye hastalar yok mu?
Aziz Nesin
Sayfa 106 - Nesin yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek Yol
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem May Yayınları
Baskılar:
Tek Yol
Tek Yol
Tek Yol

Kitabı okuyanlar 60 okur

  • Muzaffer Erdem
  • Gulen

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%11.1 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0