Hallaç

7,5/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.062 gösterim
Leylâ Erbil daha ilk öykü kitabı Hallaç'ta alışılmış öykü yazımını zorlar, öykünün sınırlarını kurcalar. Dünyaya bakışında döneminin öbür yazarlarından farklı bir tutum içindedir. Burjuva yaşamasının yapaylığını, ikiyüzlülüğünü, kaypaklığını gözlemcilikle verir. Hallaç'taki "İncik Boncuk" öyküsünü imleyelim...
-Selim İleri-

"İyice güzel olduğum bi gündü. Yola çıkmadan önce, garın sinek pislikli aynasında bile görmüştüm bunu. Bakılası, konuşulası, ardına düşülesi bi günümdü. Kız birden, dergilerini yanına atıp nereye gittiğimi sordu. Aldırmayayım, duymazlıktan geleyim de, benim de onu hiç önemsemediğimi anlasın, içerlesin, dedim önce; ama üç dört saat daha bu odacıkta tutsak kalacağım düşünüyle yanıtladım onu. Kendisinin de oraya gittiğini söyledi. Sözden söze geçerek de, annesinden döndüğünü, iki yıldır evli olduğunu, kocasının kırk dokuz numara kundura giydiğini, sevişerek evlendiğini saydı döktü. Ağzını büzerek yarım yarım konuştuğundan, ne dediğini anlayamıyor, hemen hemen her sözünü yeniden söyletiyordum. Bu yüzden, tek konuşmalık süre katmerleniyor, konuları da ilgilendirmediğinden beni, yeniden sıkılmaya başlıyordum. Tüm yolcuların, yolcu olmayanların da, bi annesi, bi kocası-karısı, masası, boyu bosu vardı şüphesiz."
"İncik Boncuk" adlı öyküden...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789754586107
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitap hakkında ne söyleyebilirim diye biraz düşündüm. Çünkü bütün söyleyeceklerim olumsuz yönde ve bu tarz yorumlar yapmaktan kaçınıyorum. Nihayetinde her kitap bir emekle çıkıyor bazısı iyi bazısı kötü oluyor. Bunlara haksızlık yapmamak adına ölçülü davranmak istiyorum. Fakat bu Leyla Erbil için pek mümkün olmuyor :D Daha önce Mektup Aşklarını okumuş güzel ayrıntılara rastlamıştım. O yüzden okumaya devam edeceğim bir yazar olarak düşündüm. Çok büyük yanılgıya düştüm. Gerçekten sevimsiz bir kitap olmuş Hallaç. Cümleler düşük, Türkçeyi kullanımı savruk, konu dağınık. Bazen ne söyleyeceğini bilememiş de öylesine saçmalamış gibi geldi. Kitap yarım bırakmaktan hoşlanmadığım için bitirdim.

Kitaptan 44 Alıntı

Belkin 
21 Tem 11:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

B - demek sevmiyorsun beni

A - seni nasıl sevdiğimi bilirsin

B - demek sevmiyor beni

A - artık gidiyorum

B - gidemezsin

A - neden gidemiyim

B - gidemezsin diyorum

Hallaç, Leyla ErbilHallaç, Leyla Erbil
Belkin 
21 Tem 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Gemiyi kaçırmakla beni bekleyen belli durumlara girmemiş oluyorum”

Hallaç, Leyla ErbilHallaç, Leyla Erbil
Telli Durak 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bilinçli Eğinim 1
Kimse kimseyi sevmiyordu, birleşip birleşip ayrılıyorduk ölene değin geçecek zamanı doldurası , her nenler , her nenler belliydi öncesinden , usanmıştık.

Hallaç, Leyla Erbil (Sayfa 12)Hallaç, Leyla Erbil (Sayfa 12)
5 /