Adı:
Tutiname
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710605
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğu edebiyatlarının Binbir Gece Masalları formunda anlatılmış, yazılmış pek çok metni var. Tûtînâme, bunlardan biri. Kaynağı Sanskritçe. Günümüze kalan en eski yazmalarsa Farsça. Tûtî, bildiğimiz papağan. Türkçede dudukuşu olarak da söyleniyor. Bu nedenle kitabın adına Papağanname ya da Dudukuşu'nun Hikâyeleri de denebilir. Hikâye kısaca şöyle: Tâcir Said, bilgili, akıllı bir papağan edinir. Sonra işi nedeniyle denize açılır. Papağanına da o yokken karısına göz kulak olmasını öğütler. Güzel karısı Mahı Şeker, bir zaman sonra bir âşık edinir. 

Papağan da onu âşığına göndermemek amacıyla her gece Mahı Şeker'e hikâyeler anlatmaya başlar. Bu iş tam otuz gece sürer. Kıssalar, ibretli masallar, hayvan hikâyeleri... 

Kitabı şiirimizin büyük ustası Behçet Necatigil'in Türkçesinden okuyacaksınız. Tûtînâme, Necatigil'in tamamladığı haliyle kaybolmuş, ölümünden yıllar sonra ortaya çıkmış. Bu yüzden, kitabın edebiyat dünyamızı sevindireceğini düşünüyoruz.
256 syf.
·4 günde·Puan vermedi
●Tuti 'nin anlamı: Dudu Kuşu, yani bir papağan türü.
•Eserde ise boş sohbet ya da gönül eğlencesi diye bildiğimiz muhabbet kuşu yerine, tam zıddı olan Tuti; bilge, inançlı ve manevi bir yol gösterici olarak karşımıza çıkıyor.
•Kadın erkek ilişkilerinden konu alan hikayeler barındıran eserde bir kaç nasihat etmeyi de unutmuyor sevgili Tuti;

-hırsla ve açgözlülükle çalışmak yerine önceden yazılan mukadderata boyun eğip tamahkârlık etmeden himmetle çalışmaktan
- "İnsana dünyada ve ahirette tek gerekli olan şey sadakattir!" kelamıyla;
cümle aleme bir gün rezil olmaktansa eşine sadakatla bağlanmanın öneminden,
-kadere razı olup, Yüce Allah tan ümidi kesmeden sonunda mutlak verilecek olan ödüllerden
Ve... diye başlayıp geri kalan tüm nasihatleri de yazardım fakat daha fazla spoiler vermek istemedim :)
Türk klasik serisinde yerini alan bu önemli ve bol öğüt içeren eseri tavsiye ederim
240 syf.
·Puan vermedi
Bir akşam vakti arkadaşlarla toplanılır, ışıklar kapatılır, mumlar yakılır ve tutiname açılarak okunmaya başlanır. Birbirinden ilginç şark hikayeleri, bilge tuti'den insanlığa armağan öğütler, hikaye içinde hikayeye, ordan da başka hikayeye geçen kurgusu ile tutinamenin engin deryasına dalınır. Keyifli okumalar dilerim.
Tûtînâme, bir masal kitabıdır ki daha evvelki zamalarda Binbir Gece Masalları diye bilinen kitabın bir farklı halidir. Ünlü şairimiz Behçet Necatigil’in kaleminden bize aktarılan bu masal kitabının Doğu kökenli olduğu malum olsa da türkçeye kim tarafından çevrildiği kati olarak bilinmemektedir.
Tacir Said güzellikte eşi benzeri bulunmaz ay yüzle karısı Mah-ı Şeker bırakıp tüccarlık yapmak için şehri terk etmek zorunda kalır. Ancak korkusu odur ki karısı Mah-ı Şeker bir beyzadeye gönlünü kaptıra ve Tacir Said’e ihanet ede. Bunun içindir ki bir Tuti edinir ve karısına der ki “eğer bir şey yapacaksan önce bilge Tuti’ye danış.”
Tüccar gider ve Mah-ı Şeker, ay gibi parlak bir beyzadeye gönlünü kaptırır. Gider Tuti’ye danışır. Tuti can derdine düşer ama sahibine de vefasızlık etmek istemez. Başlar anlatmaya.
Mah-ı Şeker her gece sorar “Nasıldır o hikaye?” ve Tuti anlatırda anlatır, ta ki gün ışıyıncaya ve Mah-ı Şeker’in beyzadeye gitme ihtimali kalmayana dek. Tam otuz gün anlatır Tuti, tacirleri, çakalları, sultanları, aslanları, kedileri, tutileri…
Her gecenin sonunda “Savulun biçareler öteye/ çün kaldı divan erteye” denir. Zira Tuti Mah-ı Şeker’i bir gece daha ihantten kurtarmıştır.
Tuti’nin manası papağandır. Bir bilge papağan dile gelir de anlatır Mah-ı Şeker’i. Evvel olanları nakleden bilgeler der ki “Papağanları konuşturmak için şeker vermek gerekir” ama Mah-ı Şeker’in buna ihtiyacı yoktur. Adında ve sıfatında saklı şeker papağanı konuşturmaya yeter.
324 syf.
·Puan vermedi
Bir kuş olmak istersen hangisini seçerdin? Bu soruya cevap bulmak benim için çok zor. Çünkü birçok kuşu farklı farklı özelliklerinden dolayı çok seviyorum. Fakat aklıma gelen ilk kuş "hüdhüd kuşu". Peki, hangi kuş ile konuşmak isterdin? İşte buna verebilecek bir cevap bulamam. Hz. Süleyman misali bütün kuşları isteyebilirdim.
Şimdi biraz da "Tûtînâme"den bahsedelim. Tam anlamıyla bir Doğu edebiyatı eseri. Edebiyat başta olmak üzere birçok sanatın ana topraklarından çıkan, o meşhur Binbir Gece Masalları tadında bir eser.
Tûtînâme, Tacir Said'in çok akıllı ve erdemli bir papağanı (tûtîyi / dudukuşunu) evine alması ve ardından uzun bir yolculuğa çıkaması ile başlar. Tacirin güzeller güzeli karısı Mah-ı Şeker, bir zaman sonra kendine bir âşık edinir ve geceleri onunla buluşmak ister. Tam bu aşamada devreye cânım kuşumuz Tûtî girer. Mah-ı Şeker'e her gece şafak sökene kadar birbirinden ilginç ama kesinlikle ibretlik dersler içeren masallar anlatır. Bu iş otuz gün sürer.
Kitabın içinde bulunan minyatürler de ayrı bir güzellik katmış esere. Tüm bu çalışmayı taçlandıran ise Behçet Necatigil Türkçesi oldu şahsımca.
Daima kitaplarla kalmanız dileğiyle...
324 syf.
·8/10 puan
Binbir gece masallarına benziyor,çok keyifle okuduğum kitaplardan,gece uyku problemi çekenler için birebir,kitabı okurken o masal aleminin içine dalıp mışıl mışıl uyuyorsunuz,
324 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın içerisinde yer alan masalların tamamı Bilge Tûti'ye ait değil; ancak büyük çoğunluğunu bilge papağanımızdan dinliyoruz. Esop ve La Fontaine Masalları ile küçüklüğümüzden aşina olsak da, Tûtinâme bir fabl değil. İçinde yer alan otuz farklı masal ve bu masalların içerisinde yer alan altmış küsür alt hikaye ile birlikte ilginç bir derya. Hatta bütün bu masalların ve hikayelerin sadece ana kurguyu yönetmek adına bir rol üstlendiği düşünülürse, kim tarafından ve ne zaman dile getirildiği belli olmayan bu eser, başlı başına bir şaheser haline dönüşmekte.
324 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Tutiname balı başına sürükleyici , merak duygusunu pekiştiren bir eserdi.
Öğretici ve bilgi verici kıssalarıyla herkesin kendisine bir hisse çıkardığı mükemmel bir masaldı.
Ama tek kusuru kadınları fazla mi yermişti ne ?
Kitaptan etkilendim ama kadını fazla ihanet ettirici varlık olarak göstermeleri olmadı.
Alıntılar ;
Aşkı sinende nihan eyle mecazi ise de
Ab-ı engur hun içre giderek bade olur
( hakiki değil mecazi bile olsa aşkı bağrında sakla! Üzüm suyu küp içinde zamanla şarap olur .)
**
Ey bana seng-i melametten edin ar deyen
Ol benim başımı meydana koyup yar deyen
( Ey bana ,kınanmak taşlarından utan , diyen . Beni rezil rüsva edip bu taşlara hedef kılan beni dillere düşüren sen değil misin ? )
302 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
#kitapalıntıları
"Yapmaya ve yapıcı olmaya çalış. Yoksa yıkıcı olmak ve yıkmak çok kolaydır..."
"Üç şeyden üç şey hasıl olur: Önce kanaat ki zenginlik getirir. Sonra zahmete katlanmak ki rahat getirir. Sonra temiz kalpli olmak ki insanı murada erdirir."
"Bir kişi âlemde dört şeyden çekinmelidir: Gazap, yalan, acele ve ihmal."
Selam arkadaşlar dün bitirdiğim
kitabımın kısaca yorumu;
Kitap, hikâye içinde hikâyeler barındıran, ibret verici, öğütlerle dolu kısa hikâyelerden oluşuyor. Herkese keyifli okumalar dilerim.
240 syf.
·6 günde·9/10 puan
Bir papağanın ağzından aktarılan 70 masalın anlatıldığı bir kitaptı. Çok merak ettiğim bir kitap olduğu için çok da severek okudum. Kitapta tek hoşuma gitmeyen şey ön sözde kitabın nasıl biteceğine ilişkin cümlelerin olması. Herhalde bu sadece bu yayın evine ait bir durum olsa gerek başka yayın evinden çıkan kitaplarda yoktur diye düşünüyorum. Keşke bu yayın evi de bunu yapmamış olsaydı. Bu olumsuzluğu saymazsak ben kitabı çok beğendim.

Küçükken kitap okumayı hiç sevmediğim için kitap okumadım desem yalan söylemiş olmam. Bu kitabın içindeki masalları okurken çocukluğumda okumamış olduğum masal kitaplarının tadını geç de olsa aldım.

Masalların her biri ayrı ayrı dersler içeriyordu. Belki başkaları bu dediğimi düşünmeyebilir ama bana göre her masalın içinde o masalı özetleyen ve bizlere vermek istediği mesajı açık ve net ifade eden cümleler vardı. Bu cümlelerin hepsi birbirinden değerliydi ve çok da güzeldi. Kitabı bitirdikten sonra kendime dedim keşke o cümleleri bir yere not alsaydın. Bu dediğimi de tekrar okuduğumda yapayım inşallah.

Ben çok keyif alarak ve severek okudum. İyi ki de okumuşum dediğim bir kitap oldu. Her sayfası birbirinden güzel şeylerle dolu dolu bir kitaptı.
324 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tûtînâme, Papağanname veya Dudukuşunun Hikayeleri olarak bilinen eser, maalesef ki yabancı ülkelerde gösterilen ilgiye oranla ülkemizde hak ettiği ilgiye henüz erişememiş muhteşem bir kitaptır. Eser, Doğu’nun ve “Şark Bilgeliği”nin en eski hikaye külliyatlarından biridir. İçerdiği masallar, efsanelere beşiklik etmiş Anadolu, İran ve Hindistan diyarlarından çıkarak, asırlardır tüm dünyada okunagelmiştir. Doğu mitizmin ve kültürünün en çok bilinen eseri olan Binbir Gece Masalları tarzında olsa da, o masallardan çok daha fazla kıssalar ve hisselerden, ibretlik olaylardan, ders alınacak anlatılardan oluşmaktadır.
Büyük üstat Behçet Necatigil’in titizlikle araştırarak dilimize kazandırdığı Tûtînâme’nin dili hala birçok eski kelimeler içermektedir. Ancak kitabı okuduğunuz zaman büyük üstat Necatigil’e, masallara daha da çok masalsı ve mistik hava katan bu kelimeleri iyi ki olduğu gibi kullanmış diyerek teşekkür edeceksiniz. “Şark Bilgeliği”nin ve “Şark Kültürü”nün olmazsa olmaz bu kelimeleri, esere doyum olmaz bir hava ve okunma şenliği katıyor. Hatta sizlere naçiz tavsiyem: Eğer imkanınız varsa kitabı sesli okuyun; kendi sesinizden kulağınıza dolan o mistik havayı keyifle dinleyeceğinizden eminim.
Kitabın konusuna geleyim: Güzelliğiyle nam salmış, dillere destan olmuş Mah-ı Şeker, tüccar kocasının işi nedeniyle denize açılmasıyla yalnız kalır. Ancak kocası denize açılmadan evvel karısını bilge, sahibine sadakatte bir an olsun kusur bilmeyen, tatlı dilli, dünyada bilmediği olmayan tûtîsine, yani papağanına emanet eder. Tüccarın geciken dönüşü ile arzuları artan Mah-ı Şeker, gördüğü bir delikanlıya aşık olur ve geceleri aşkına varmak ister. Bilge tûtî de sahibine duyduğu sadakatin göstergesi olarak her gece Mah-ı Şeker’e masallar anlatarak onu oyalar ve bu ameline erişmesinden onu alıkoyar. Anlattığı masallar, masalların içinde masallar, hatta onların da içinde masallar şeklinde geçen bu kitap, gerçek bir hazine niteliğindedir.
Otuz gece süren bu masal ziyafeti sizi bir kez olsun sıkmayacak; aksine keyifle, kahkahalarla, hisselerle ve ibretlik derslerle dolu bir okuma olacağından zerre şüpheniz olmasın. Hele ki her gecenin sonunda “Savulun bîçareler öteye / Çün kaldı divan erteye” beytini okudukça, bir sonraki gece masalları için can atacaksınız.
Tüm dostlarıma keyifli okumalar diliyorum.
Sevgiyle...
324 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Uyumadan önce birkaç sayfa masal okunmaz mı? İlaç gibi gelir yorgun zihne, bünyeye... Akıllı ve sahibine sadakatle bağlı dudukuşu Tûtî, sahibi gelene kadar yoldan çıkmasın diye evin hanımını sabahlara kadar masal anlatarak meşgul eder. Kişisel fikrimi soracak olursanız, evin hanımı yüzeyde sadakatsizliğe meyilli gibi dursa da, aslında pek gidesi de yoktur onu beğenen beyzadeye. Yoksa kuşcuk onun aklını tam otuz gün nasıl çelsin, her seferinde soruyor "o hikaye nasılmış, anlat bakalım" diye. Velhasılı kelam, kuş hanımının ve efendisinin yuvasını tatlı diliyle, kıvrak zekasıyla korur. Kelile ve Dimne'de olduğu gibi bol bol "kıssadan hisse" çıkardık yine.. =)
324 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
tûtinâme, bir papağanın anlattığı öykülerden teşekkül eden bir eser. doğu klasikleri arasında hatrı sayılır bir yeri olan, ilk olarak sanskritçe’den farsçaya, farsçadan dilimize gelmiş bir yapıt. osmanlıda ilk çevirip okunmaya başlanması 15 ya da 16. yy’da, dönemin padişahının isteği üzere gerçekleşmiş. taze bir doğu klasiği okuyucusu olarak ilk gözüme çarpan, bu kitabın da diğer okuduklarım gibi öğüt, nasihat amacı güderek yazılmış olması oldu. İnsanlardaki tamahkarlık, açgözlülük, hırs gibi kötü kabul ettiğimiz hasletlerin negatif sonuçlarını bazen fabl şeklinde bazen hükümdarlar, letaif varlıklar alemi üzerinden şekillendirerek anlatıyor. İç içe hikaye örgüsü olan bu kitabı okurken açıkcası en hoşuma giden kısım ayet ve hadislere atıfla ilerleyip, kelam-ı kibar olarak bize ulaşan velilerin sözleriyle ve beytlerle süslenmesi. (bunun eserin aslında olmayıp sonradan eklendiğini söyleyen de var ama, iyi bir fikir olmuş). yine şark edebiyatındaki kadın ve güzellik vurgusu burada da çok yoğundu. hemen hemen her hikayede aşık olan birileri, güzelliği perilere benzetilen bir kadın vardı. bunu da, aşksız insanı merkeb hükmünde sayan -beyazid bistami’nin meşhur hikayesi- ve hakiki aşk için beşeri aşkı bir merdiven kabul eden doğu anlayışının payı büyük. kitabı sevdim mi, evet sevdim. oldum olası hikaye, masal dinlemeyi seven biri olarak okuması bana keyif verdi. şarkın zengin zihin dünyasına bir adım daha atmış gibi hissettim, doğu klasiğine giriş yapmak isteyenlere tavsiye edebilirim.
Senin kısmetin olan şeyden kaçmış olsan bile, o seni arar, bulur.
Kısmetinden başka herhangi bir şeyin arkasında yıllarca koşsan bile elde etmen mümkün değildir..
Anonim
Sayfa 174
Sûz-i dilden bîhaber sanmanız cânâneyi,
Şem’ evvel arz eder gör âteş-i sûzâneyi.
Aşk odu evvel düşer ma’şûka andan âşıka,
Şem’i gör kim yanmayınca yakmadı pervaneyi.
Anonim
Sayfa 157 - Can Yayınları/ 4. Basım
Aşkı sînende nihan eyle mecâzî ise de
Âb-ı engûr hum içre giderek bâde olur.
Anonim
Sayfa 198 - Can Yayınları/ 4. Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tutiname
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750710605
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğu edebiyatlarının Binbir Gece Masalları formunda anlatılmış, yazılmış pek çok metni var. Tûtînâme, bunlardan biri. Kaynağı Sanskritçe. Günümüze kalan en eski yazmalarsa Farsça. Tûtî, bildiğimiz papağan. Türkçede dudukuşu olarak da söyleniyor. Bu nedenle kitabın adına Papağanname ya da Dudukuşu'nun Hikâyeleri de denebilir. Hikâye kısaca şöyle: Tâcir Said, bilgili, akıllı bir papağan edinir. Sonra işi nedeniyle denize açılır. Papağanına da o yokken karısına göz kulak olmasını öğütler. Güzel karısı Mahı Şeker, bir zaman sonra bir âşık edinir. 

Papağan da onu âşığına göndermemek amacıyla her gece Mahı Şeker'e hikâyeler anlatmaya başlar. Bu iş tam otuz gece sürer. Kıssalar, ibretli masallar, hayvan hikâyeleri... 

Kitabı şiirimizin büyük ustası Behçet Necatigil'in Türkçesinden okuyacaksınız. Tûtînâme, Necatigil'in tamamladığı haliyle kaybolmuş, ölümünden yıllar sonra ortaya çıkmış. Bu yüzden, kitabın edebiyat dünyamızı sevindireceğini düşünüyoruz.

Kitabı okuyanlar 237 okur

  • Kamelyalı Kadın
  • Sema Göktepe
  • Mülayim Rüzgar
  • Fatma Çelik
  • Edep yolcusu
  • Hasretbys
  • Bayram Kus
  • Derya Sarıoğlu Tuncay
  • Nuray Öztürk
  • Kamile

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.9 (7)
9
%20.3 (12)
8
%22 (13)
7
%11.9 (7)
6
%5.1 (3)
5
%3.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0