1000Kitap Logosu
The Boy in the Striped Pajamas
The Boy in the Striped Pajamas
The Boy in the Striped Pajamas

The Boy in the Striped Pajamas

10th Anniversary Edition

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
6bin Kişi
18,4bin
Okunma
5,8bin
Beğeni
113bin
Gösterim
218 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 11 dk.
Adı
The Boy in the Striped Pajamas (10th Anniversary Edition)
Basım
English · David Fickling Books · 2016 · Ciltli · 9780385751063
Orijinal adı
The Boy in the Striped Pyjamas
Diğer baskılar
Çizgili Pijamalı Çocuk
Çizgili Pijamalı Çocuk
The Boy in the Striped Pajamas
Zolaqlı Pijamalı Oğlan
Der Junge im gestreiften Pyjama
Berlin 1942 When Bruno returns home from school one day, he discovers that his belongings are being packed in crates. His father has received a promotion and the family must move from their home to a new house far far away, where there is no one to play with and nothing to do. A tall fence running alongside stretches as far as the eye can see and cuts him off from the strange people he can see in the distance. But Bruno longs to be an explorer and decides that there must be more to this desolate new place than meets the eye. While exploring his new environment, he meets another boy whose life and circumstances are very different to his own, and their meeting results in a friendship that has devastating consequences.
4 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺25,09
9.0
10 üzerinden
6bin Puan · 1184 İnceleme
Onur ™
Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
208 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bu inceleme kitabı bitirmiş okurlar için benzer bir kitap önerisi içermektedir
Daha önce okuduğum Tamirci ile çok benzer konulara sahip bir kitap. Orda da yine yahudilere karşı yapılan ırkçılıktan bahsediyordu Bernard Malamud. Bu kitaptan etkilendiyseniz muhakkak Tamirci'yi de okumanızı öneririm. Smuel'in zorlu dünyası ile Yakov Bok'un zorlu dünyası, çok benzer olmasada, tek suçları yahudi ve Polonya asıllı olarak doğmaları. Coğrafyanın kader olduğu şu zorlu gezegende kim bilir kaç milyon insan yok yere öldürüldü, işkence edildi, ailesinden koparıldı. Utanıyorum arkadaşlar; dinininden, dilinden, ırkından dolayı öldürülen insanlar var oldukça da utanacağım. ✡ Son olarak konuyla ilişkili yazım için 🪄 #135451592
Çizgili Pijamalı Çocuk
9.0/10
· 18,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
198
Lúthien Tinúviel
Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
198 syf.
·
3 günde
Irkçılık, yeryüzündeki en kötü hastalıktır. Dini görüşü, dili veya ten rengi ne olursa olsun hiç bir ırk birbirinden üstün değildir. Elbette her halkın içinde hem iyi hem kötüler oluyor, tamamen iyi bir halk zaten düşünülemez. Önemli olan saygı duyabilmektir. — Gelgelelim 1933-1945 Nazi Almanyasına... Bildiğiniz üzere milyonlarca Yahudi acımasız bir şekilde öldürüldü hem de kadın erkek çocuk denmeden, yok edilmeye çalışıldı. Ya gaz odalarında öldürüldüler, ya silahla vurdular ya da açlığa yenik düşmelerini beklediler... Yahudi toplama kamplarının zalimliğiyle Piyanist filmi sayesinde tanıştım, daha önceleri okumuştum fakat hiçbiri görsel hafıza kadar etkili olmuyormuş. Film beni yerle bir etmişti. Daha sonra Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının da Nazi Almanyası ile alakalı olduğunu öğrendiğimde okumak istedim. — Öncelikle kitabın çocuk gözünden anlatılması çok güzel olmuş. 9 yaşındaki Bruno (Kumandan’ın oğlu) babasının işinden(!) dolayı Berlin’den Polonya’ya taşınırlar. Tabi Bruno babasının işinin ne olduğunu tam olarak bilmez. Ona söylenen tek şey yaşadıkları yerin adının Out-With olduğudur ve Fury’nin babası için çok özel görevler verdiğidir. (Führer kitapta Fury olarak geçmektedir) Kısaca bilgi vermek gerekirse Polonya’nın Krakov kentinin 60 kilometre güneybatısındaki Auschwitz, 1940 yılında inşa edilmişti. Aynı zamanda Ölüm Kampı olarak da geçen bu yer sistematik katliam ve imha kampıdır. Muhtemelen kitapta bahsedilen olaylar 1943 senesine ait. Polonya’ya taşındıktan sonra günlerin çok sıkıcı geçmesinden bunalan Bruno, keşif yapmaya karar verir ve evlerinin arkasında kilometrelerce uzanan bir tel örgü olduğunu fark eder. Ama yorulduğu ve acıktığı için tel örgünün sonuna varamaz. Yine keşif yaptığı günlerden birinde uzakta bir nokta görür, yakınlaştıkça bir çocuğa benzediğini fark eder. Bu çocuk tel örgünün diğer tarafındadır, üzerinde çizgili pijaması ve kafasında gri renkli şapkası vardır. Daha sonraları tel örgünün öbür tarafındaki tüm insanların bu şekilde giyindiğini fark eder. Gördüğü çocukla arkadaş olur, adı Shmuel’dir. Onunla konuşmak için her gün tel örgünün aynı yerine gelir çünkü tek arkadaşı Shmuel’dir ancak ailesinden kimseye ondan bahsetmez. Shmuel Polonya’lı bir çocuktur ve oldukça zayıftır ve çok da mutsuz görünmektedir. Bruno onun yanına gelmeden önce ona da yiyecek getirir, yolda acıkıp bazen kendisi de yer. Saf bir dostluğun başlangıcıdır bu. Ama tel örgü olmadan birbirlerini hiç görmemişlerdi, taa ki bir gün... — Spoiler vermemek adına hikayeyi devam ettirmeyeceğim fakat her insanın mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Mükemmel bir dostluk kitabı, sonu her ne kadar içimi ısıtsa da maalesef ki olaylar çok acımasızca. Keşke böyle olmamış olsaydı, keşke insanlar sırf dinleri yüzünden inandığı şeyler yüzünden katledilmeseydi. Mutlaka bir şans vermenizi isterim, iyi okumalar:)
Çizgili Pijamalı Çocuk
9.0/10
· 18,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
40
Genel İngilizce
Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
208 syf.
·
1 günde
·
10/10 puan
ÇİZGİLİ PİJAMALI ÇOCUK - Dikkat spoiler içerebilir!
Filistin meselesinden girip yahudi soykırımlarına araştırma yaparken toplama kamplarına bakıyordum. Ve karşıma Nazi Almanyasının en büyüğü olan 3 milyon Polonyalı Yahudi'nin öldüğü Auschwitz geldi. (kitapta Out-With diye geçer Führer de Fury diye ) Derken okuduğum makalede tavsiye kitap olarak Çizgili Pijamalı Çocuk çıktı. Uzun zamandır okumalıyım derken bugün bir yerden bir kitap indirimi geldi hemen kullanayım dedim ve aldım. Şuan bu satırları yazarken gözlerim doldu desem inanmazsınız. Auschwitz toplama kampı insanoğlunun en ağır koşullara bile direnilebileceğini gösteren en büyük örnektir. Oldum olası çocukların gözünden hikayeler etkilemiştir beni. Bu kitapta da toplama kampında Hitler'in askeri olan rütbeli bir komutanın küçük çocuğunun gözünden Yahudi soykırımının tahlileri var. Kamp ile evlerinin ayıran tel örgülerden karşıda oynayan çocukları gören Bruno (askerin oğlu) oraya gider ve Yahudi çocuk Schmuel ile tanışır. Bu ikili diyaloglarla kitap sürükleyici bir şekilde son bulur. Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
Çizgili Pijamalı Çocuk
9.0/10
· 18,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
422
Sitare
Çizgili Pijamalı Çocuk'u inceledi.
208 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Klişe bir söz var ya; hayata çocukların gözlerinden bakabilsek, onlar gibi yaşayabilsek her şey daha güzel olurdu diye, gerçekten de öyle. Onlarda önemli olan sevmek; farklılıklar önemli değil. Kitabın arka kapağında Bruno ile Shmuel'in buluştuğu tel örgüler için "böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız rastlamak zorunda kalmazsınız." yazılmış. Ahh keşke rastlanmasa, kimse rastlamasa ama dünyada insanlar yaşadığı sürece; nedenleri, tipleri değişse de bu tel örgüler olacak... Tarık Tufan'ın çok sevdiğim bir cümlesi var; "Adına sınır dedikleri bazı çizgilerle çevrildiğini göreceksin yaşadığın yerlerin. Bütün bunlar kurmaca. Gerçekte tüm yeryüzü Allah'ındır ve gerçekte yürüyebildiğin kadar senindir tüm coğrafyalar." Ama işte bunu anlamıyoruz, insanlar olarak bu kurmacalara inanıyoruz. Aramıza sınırlar çiziyoruz. Bunlara da kendimizce sebepler öne sürüyoruz. Ama önemli olanın sevmek olduğunu, biraz yaşayıp göçüp gitmeyi beceremiyoruz doğrudan veya dolaylı olsa da. :( Filmini izlemiştim o da beni çok etkilemişti. Kitap filmle bire bir örtüşüyor zaten. Çok çok hüzünlü, buruk bir kitap.
Çizgili Pijamalı Çocuk
9.0/10
· 18,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14