Toros Canavarı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.623
Gösterim
Adı:
Toros Canavarı
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038045
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Toros Canavarı
Toros Canavarı
Toros Canavarı
Gülay,

-Neler söylüyorsün abi, dedi, babamın polisle ne işi olurmuş?

Mehpare Hanım,

-Şimdi yüreğime inecek, dedi.Öyle bir adam ne yapar da polis tutarmış?

Metin korkulu bir sesle, teker teker:

-Gazeteler aylardan beri Toros Canavar'ından bahsediyorlardı ya...

-Eeee?

-Evet..

-İşte o toros canavarı babammış..Polis öyle söyledi.Yakalamışlar babamı babam Toros Canavarı'ymış..

Mehpare Hanım'dan,'' ayy...''diye bir ses duyduk.

Kadın yere yığıldi.Ve bu sırada tavandanki delikten üçününde üstüne bir kova su döküldü. 

 
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

"İŞBU İNCELEME İÇİN ANAHTAR SÖZCÜKLERİ VERİYORUM : JEAN PAUL SARTRE - SEYYAL TANER (ESER MİKTARDA) - BOĞAZ KÖPRÜSÜ (1 ADET) - ÇİĞ KÖFTE (1 TABAK DOLUSU ACILI ACISIZ FARKETMEZ) - HALAY EKİBİ (TAKRİBİ 8 KİŞİLİK)"

AÇIKLICAM .. OKU SEN !!! =))

Kendi adıma bir yazarın hatta her hangi bir sanatı icra eden sanatcının eserleri kadar kişiliği de benim için çok önemlidir ..Eserlerinde savunduklarını icraate dökebilmiş midir?Bir örnekle açıklayayım müsade buyurursanız sayın cevizkabukları ... Zamanın birinde düzenin sözde savunucuları ve temsilcileri Fransa başbakanı De Gaulle 'ün yanına giderler ..Derler ki
- Efendim bu Jean Paul Sartre denen zındık , ifrit , kefere tohumu sizin aleyhinizde çalışıyor!!!
- BİLİYORUM.
- Cezayirden cukkalıyacağımız hammadde söz konusu ...Hallac pamuğu gibi savruluruz allahıma kitabıma ..Halkı da Cezayir savaşına karşı örgütlüyor !!!
- FARKINDAYIM.
- İzin verin tutuklayalım da canına bir otta biz tıkayalım!
- HAYIR!
- Öyleyse baskın yapalım , evini eşyasını defterini dizinin dibine dürelim ..Belki bir flash bellek buluruz içinde anarşistlerle işbirliği yaptığına dair bilgiler barındıran!
- ONA KESİNLİKLE DOKUNMAYIN. Sartre komunisttir, daima da benim karşımda olmuştur, ama unutmayın ki O BİR FRANSIZ AYDINIDIR...

Velhasıl kelam ne mi olmuştur? ilerlemiş yaşına rağmen Jean Paul Sartre 1968 ayaklanmasında yer almış ,2 sene sonra 970 'de de Fransız Maocu hareketine el verip halayın başına geçmiştir kırmızı mendiliyle..
Bu örnekle beraber 2 ayrı durum ortaya cıkıyor .Birincisi JPS ( YAZAMICAM BENDEKİ DE CAN YANİ ARKADAŞ CAPS GAK GUK YETER ŞEKERİM DÜŞTÜ !!) düşüncelerinden ödün vermemiş, hapsi işkenceyi dahi göze almış ve düşüncelerini icraate dökmüş ,kimseye eyvallahı olmamıştır...ikincisi ise kendisi gibi düşünmeyen fransız hükümeti kendi aydınına hoşgörülü davranmış düşünceye değer vermiştir .. bir bakıma söyledikleri için onu"olağanüstü mahkemelerde" yargılayıp hapislerde süründürmemiştir..İşte tam burda , ALLAYIP PULLAYAN İKİ LAFIN ARASINA ELLERİN HATIRINA BİZİ DOLAYAN SEYYAL TANER' LE ES VERİYORUZ VE AZİZ NESİN' E ,PARDON ANKARA BÜROMUZA TÜRK HÜKÜMETİNE BAĞLANIYORUZ.. Ya Türk hükümetleri ne yapmıştır hayatı boyunca dik durmuş ,sözünden dönmemiş, kendi doğrularını söylemiş Aziz Nesin' e karşı?? Cevabı hepimiz biliyoruz .. Ömründen 5 BUÇUK SENE ..
Aziz Nesin halkın fakir kesiminden gelip yokluğu çileyi zamanında ekmeğe katık edip bünyede sindirdiği için muhteşem bir gözlemcidir de aynı zamanda..Ona göre kendi aslında hiçte gülünç olmayan çarpık düzeni yazmış Türk insanı bunlara gülmüştür.. Böylece mizah yazarı oluvermiştir. DÜŞÜNSENİZE SIRADAN BİREYSEL ACILARLA İNTİHARA KADAR SÜRÜKLENEN DÖRT KİŞİNİN (BKZ: 1 değil 2- 3 değil yazıyla DÖRT YAHU!!!) BİRDEN GÜNLER ÇUVALA GİRMİŞÇESİNE AYNI GECE HEP BERABEREKTEN BOĞAZ KÖPRÜSÜNE KOŞTUĞU, BUNLARDAN BİRİNİN KURTARILDIKTAN SONRA KURTARICILARI TARAFINDAN DÖVÜLDÜĞÜ (?!?!?!) , BİR BAŞKASININ ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDA ELİNE TUTUŞTURULAN MİKROFONA TV STARI GİBİ YAPIŞIP LİLİLİ YAR TÜRKÜSÜNÜ SÖYLEMEYE BAŞLADIĞI VEYA "KARIN CEPTEN ARIYOR" DİYEN (?!?!?!) UYANIK KURTARICIYA KANDIĞI , TÜM İNİTHAR EDENLER KURTARILDIKTAN SONRA KÖPRÜDE HALAY ÇEKEN(?!?!?!!!) FELEĞİN SİLLESİNİ YEMİŞ BU TRAJİKOMİK TABLONUN TÜM SAKİNLERİNİN YİNE HEP BERABEREKTEN ÇİĞ KÖFTE YİYİP (?!?!?!) SARILIP AĞLAŞIP BARIŞTIKLARI BU ÜLKEDE AZİZ NESİN NE YAPSIN?? =) Gördüklerini yazdı..Başından geçenleri aktardı bize..Tıpkı Toros Canavarın' da yaptığı gibi..işbu kitap yukarda anlattığım kıvamda hikayelerle dolu.. gülmek istiyorum diyenlere katalizör görevi görecek bir eser..Özellikle Toros Canavarı ve Hortlak adlı hikayeler ömürden ömür aldı .. Hele Hortlaktaki diyaloglara baya baya parendeler attım gülecem diye =) TAVSİYEMDİR =))

Ek bilgi 1 : Aziz Nesin 'in bu kitabı yazma sebebi de yine tam Aziz Nesinlik..Aziz BABA senelerdir oturduğu evin kirasını 2 gün geç ödeyince icraalık oluyor ..O da bir hışımla , intikam almak için kalkıp bu kitabı yazıyor =))

Ek bilgi 2:Boğaz köprüsünde Melih Gökçeksel toplu sünnet ayinlerini andıran bu intihar girişimi 90 larda cidden yaşanmıştır.. İzledim!! Kurgu değildir..Based on a TRUE story !!
Aziz Nesin’in tabiriyle “ izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı “ eser. Hikayeler tek tek incelecek olsa sayfalar alır belki. Ama insan Nesin’in yazdıkları üzerine söz söylemeye çekiniyor. Günlük traji komik hadiseleri hem güldürerek hem de zihinlerden çıkmayacak bir gerçeklikle ele almış. Her cümle mizah ironi dolu. İnsanın bazen kendine bile itiraf etmekten korktuğu, gerçeklere gözünü kapadığını hatırlatıyor insana. Her hikayeden sonra hem bir tebessüm hem de gerçekliğin verdiği acıyı duyuyor insan. Nuri Pakyürek’i unutamam. Özellikle Toros Canavarı, Sular Neden Kesildi, Parmak Sporu hikayeleri ve dahası tabi hepsi ayrı lezzetli. Ayrıca etkinliği düzenleyen Nigra ve Tuco’ ya teşekkürler:)
Ortaokul zamanlarımda kutuphaneyi karıştırınca bulup okuduğum bir kitap ismi ilginç gelmişti .. Okuduktan sonra içi de ilginç geldi.Aziz Nesin , yaşayış itibari ile alışılmışın dışında birisi ama doğruyu söylemekten de geri durmayan sivri dilli birisi.Dini boyutuna hiç girmeyecegim . Kitabı merak edip alın okuyun bana ne :)
Hiç Aziz Nesin okumadığımı öğrenen arkadaşımın hediyesi olan bu kitap ayrı yetende yazarla tanışma kitabım. Kısa kısa mizahi öykülerden oluşuyor. Güldürürken düşündürüyor da. Eğer hiç okumadıysanız başlangıç için mükemmel bir kitap olur. Keyifle okuyunuz. :)
On parmağında on marifet olanlar vardır.
Benim on parmağında on tırnaktan başka
hiçbişey yok. Yalan söylemeyeyim,
kalabalık yollarda kadınlara çimdik atmak
gibi bir parmak marifetim vardır ama,
bu da sık sık dayak yememden
başka bir işe yaramaz.
Aziz Nesin
Sayfa 64 - Nesin Yayınevi - 1957
İnsan bu, çiğ süt emmiş,
yapmayacağı kötülük yoktur.
Ben bu insanları bilirim.
Nerden mi?
Kendim de insanım da ondan.
Hey Tanrım! Ne yapsam?
Kalabalıkta paramı çarpacaklar diye
korkuyorum; tenhada üstüme
saldıracaklar diye korkuyorum.
Ah bu insanlar, hepsi, hepsi de namussuz...
Aziz Nesin
Sayfa 87 - Nesin Yayınevi - Büyük İkramiye
"Bilgin demek, herkesin bildiği şeyleri, hiçkimsenin bilemeyeceği biçimde yazabilen, beş kelimeyi beş yüz sayfa uzatabilen adam demektir. Bir bilgine bur bilgisizin ayrımı işte budur."
Aziz Nesin
Sayfa 83 - Şermendi Ne Zaman Doğdu?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Toros Canavarı
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038045
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Toros Canavarı
Toros Canavarı
Toros Canavarı
Gülay,

-Neler söylüyorsün abi, dedi, babamın polisle ne işi olurmuş?

Mehpare Hanım,

-Şimdi yüreğime inecek, dedi.Öyle bir adam ne yapar da polis tutarmış?

Metin korkulu bir sesle, teker teker:

-Gazeteler aylardan beri Toros Canavar'ından bahsediyorlardı ya...

-Eeee?

-Evet..

-İşte o toros canavarı babammış..Polis öyle söyledi.Yakalamışlar babamı babam Toros Canavarı'ymış..

Mehpare Hanım'dan,'' ayy...''diye bir ses duyduk.

Kadın yere yığıldi.Ve bu sırada tavandanki delikten üçününde üstüne bir kova su döküldü. 

 

Kitabı okuyanlar 151 okur

  • Drkitapsever
  • Serkan Çakın
  • Mesut Çalışkan
  • Can Karakuş
  • Okur ve Yazar
  • KELEBEK AGRISI
  • Doğan Gül
  • Nihat balan
  • bkt bbz
  • Fırat Koç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%12.1
25-34 Yaş
%22
35-44 Yaş
%33
45-54 Yaş
%19.8
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%4.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.8
Erkek
%36.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.6 (9)
9
%15.4 (4)
8
%30.8 (8)
7
%3.8 (1)
6
%7.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.8 (1)