Üç Öykü Arabalar Beş Kuruşa - Ayran - Sırça Köşk

8,1/10  (17 Oy) · 
49 okunma  · 
12 beğeni  · 
518 gösterim
İnsanın binbir yüzünü tanımak… İşte, Sabahattin Ali… Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi ölümsüz eserleriyle tanıdığımız Sabahattin Ali'nin seçme üç öyküsü Yapı Kredi Yayınları'nın Doğan Kardeş dizisinden yayımlandı. Bize insanın binbir yüzünü anlatan, edebiyatımızın en önemli yazarlarından ve "hep genç kalan" Sabahattin Ali'yle tanışmak için üç etkileyici öykü: "Arabalar Beş Kuruşa", "Ayran" ve "Sırça Köşk"… Sabahattin Ali'nin bu gerçekçi ve hüzünlü öyküleri Sedat Girgin'in resimleriyle buluşuyor.

Tadımlık
"Karanlıktan, yüzünü kamçılayan kar ve rüzgârdan, dizlerine sıçrayan çamurdan ve duyduğu seslerden korkuyordu. Açlığı, sıska kardeşlerinin korkunç gözlerini, yorgunluğunu unutmuştu. Bir an evvel köye varmak, ocakta küllenen bir odun parçasıyla aydınlanan toprak dama girmek ve bir köşede saklanmak istiyordu. Ne yatmak, ne dinlenmek, sadece bir dört duvar arasında bulunmak… Bu geniş karanlıktan, bu seslerden kaçmak…"
Sinem 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap üç öyküden oluşuyor.
Ayran öyküsü > Yeni Dünya
Arabalar Beş Kuruşa öyküsü > Kağnı/Ses/Esirler
Sırça Köşk öyküsü > Sırça Köşk kitabında yayımlanan öyküler.
Üç öykü de birbirinden güzel olmasına rağmen kitaplarından ayrı bir şekilde bu şekilde birleştirilmiş olmalarını sevmedim. Bir Sabahattin Ali hayranı olarak bu kitaba pek sıcak bakmıyorum. Üç öykü de birbirinden güzel olsa da kitabın gereksiz yere çıkarıldığını düşünüyorum. Kendi şahsi fikrim bu yönde :)

Elif Dülger 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Sabahattin Ali'nin 3 eserinden alınan 3 öyküden oluşuyor. Yazarı daha önce okumamış olanlar için hoş bir izlenim sağlayacaği gibi, arada Sabahattin Ali tadı almak için okunabilecek bir kitap (benim durumun 2.siydi). Aslında bu öyküler çocuklar için derlenmiş, fakat benim çocuk kitaplarına zaten ayrı bir sempatim var. O nedenle ilk gördüğüm anda kitaplığımda yer almalı dedim, tabii ki de çok sevdim.